Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Колку (непрочитани) книги имате дома?

Колку (непрочитани) книги имате дома? 20 Мар 2012 08:57 #189896

• Adelle
  • Adelle's Avatar
  • senior
  • Broken...
  • Теми: 1225
  • Thank you received: 643
Значи сега гледав нешто по полиците со книги и избројав 31 непрочитани книги кои сум ги подзаборавила дека ги имам уопште :blink: А се на се имам околу 50 книги, немам многу:sram:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку (непрочитани) книги имате дома? 20 Мар 2012 09:01 #189898

• Ананда
  • Ананда's Avatar
  • senior
  • I ♥ books
  • Теми: 5158
  • Thank you received: 1031
AUUUUUUUUU, ne bi go znaela tochniot broj, rechisi sekoja nedela kupuvam po nekoja nova..Kako i da e, imam mnooogu knigi koi chekaat da bidat prochitani, no jas ne se otkazuvam :laugh: Sega dochituvam kniga od trilogija koja ja kupiv pred rechisi edna godina..strashno! :) Ama toa e, knigite se bogatstvo..barem jas taka mislam :)

Ре: Колку (непрочитани) книги имате дома? 20 Мар 2012 09:05 #189899

• Adelle
  • Adelle's Avatar
  • senior
  • Broken...
  • Теми: 1225
  • Thank you received: 643
Јас кога наоѓам на распродажба или кога идам МКД купувам многу книги, по 20 книги наеднаш и после пола година не купувам, т.е. до другата распродажба... А мм ми вика: Абре повеќе од пола од тие што ги имаш не си ги прочитала, па пак купуваш...

Ама иако имам толку многу непрочитани, сакам да ги имам, ќе дојде време да ги прочитам....нели? :fijuk:

Ре: Колку (непрочитани) книги имате дома? 20 Мар 2012 09:08 #189900

• Annabel Lee
  • Annabel Lee's Avatar
  • ВИП
  • Information is not knowledge - Albert Einstein
  • Теми: 3882
  • Thank you received: 1775
Имам еден комплет од Перл Бак (од свекрва ми се), една-две прочитав, ама не ми се интересни и мислам дека за секогаш ќе останат непрочитани:)

Those who criticize our generation forget who raised it.

Ре: Колку (непрочитани) книги имате дома? 20 Мар 2012 09:10 #189901

• Ананда
  • Ананда's Avatar
  • senior
  • I ♥ books
Adelle wrote:
Ама иако имам толку многу непрочитани, сакам да ги имам, ќе дојде време да ги прочитам....нели? :fijuk:
Tokmu taka :OK: Namesto hamburger ili giro kje kupam edna kniga za vreme na saemot (znaat dobro drushkive od Mkd deka za vreme na saemot ili popustot vo Matica se naodjaat knigi i so cena pod 100 den. Pa mislam..greota e..sepak toa e literatura, neshto shto ja oblagoroduva i hrani dushata..Merak mi e eden den moite deca da nasledat edna gooolema bogata biblioteka od mene i od mm. Mozebi preteranoto kupuvanje na bilo shto (ne samo na knigi) e manija a ponekogash i porok..ete, toa e porokot so koj cel zivot kje ziveam..i toa vo mir :)
Следниве корисници изразија благодарност: Adelle

Ре: Колку (непрочитани) книги имате дома? 20 Мар 2012 09:29 #189906

• bart
  • bart's Avatar
  • senior
  • Теми: 2895
  • Thank you received: 1855
Повеќето книги дома ми се прочитани, иако има и еден мал дел кои ме чекаат, како што е комплетот од Петре М. Андреевски. Ама, самата помисла дека ми се дома па можам да ги читам кога сакам- ме опушта. Така и ги читам, кога немам ништо друго во моментот.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje

Ре: Колку (непрочитани) книги имате дома? 20 Мар 2012 13:25 #189952

• mamatobe
  • mamatobe's Avatar
  • senior
  • Теми: 1471
  • Thank you received: 601
Od 100-tina knigi doma, dali 10-tina mi se neprocitani. Moite imaat pogolema biblioteka i mi ostanaa tamu dosta neprocitani. Treba nekoj den da si gi donesam, a sto nemam kaj da gi cuvam, toa druga rabota e :poimnemam:

Every passing minute is another chance to turn it all around.

Ре: Колку (непрочитани) книги имате дома? 20 Мар 2012 15:08 #189988

• zence
  • zence's Avatar
  • junior
  • Теми: 505
  • Thank you received: 81
Doma nemam golema biblioteka 30-40 knigi, 10 tina gi cuvam za rezerva :hahaha: koga cekam maz mi da docita nekoj triler pozajmen od biblioteka, a koga odam kaj bliski luge obavezno pozajmuvam po 5-6 knigi.
Golemata 2001, srednata 2004 i maliot 2009
Последна промена: 20 Мар 2012 15:09 by zence.

Ре: Колку (непрочитани) книги имате дома? 20 Мар 2012 15:45 #189997

• MamaMaja
  • MamaMaja's Avatar
  • teenager
  • Just one happy mum
  • Теми: 915
  • Thank you received: 483
Imam golema biblioteka, mislam deka ima negde okolu 2.500 knigi koi se moi i na mm. Eden del od niv sum gi kupuvala porano, kako devojce, eden del on kako decko, a najgolemiot del, mozda 90% sme gi kupuvale zaedno, najcesto na belgradskiot saem na knigi.
Postojano se trudam da imam barem 20-tina knigi na lager, neprocitani, za da bidam mirna :lol: Inaku bes me faka, nemam sto da citam. :lol:
Mnogu mi e keif sto i moite deca sakaat da citaat, da kupuvaat knigi, i da gi cuvaat.
Jas i mm citame isklucivo na srpski, a decata isklucivo na angliski.
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007

Ре: Колку (непрочитани) книги имате дома? 20 Мар 2012 17:03 #190006

• Ананда
  • Ананда's Avatar
  • senior
  • I ♥ books
MamaMaja, na edna slika koja si ja postirala na temata "domashni milenichinja" bash pozadi sinko so kucheto vidov del od bibliotekata i AAAAAAAAAAA ..Da bev mashko, bi te zaprosila zimi se :laugh: Ih koga kje vidam tolku knigi na edno mesto, dusha mi se raduva :) Ni gi ukinaa vekje karmite, ali za taa biblioteka bi ti dala edno stotina karmi..barem :)

Ре: Колку (непрочитани) книги имате дома? 20 Мар 2012 17:18 #190009

• MamaMaja
  • MamaMaja's Avatar
  • teenager
  • Just one happy mum
  • Теми: 915
  • Thank you received: 483
Ананда wrote:
MamaMaja, na edna slika koja si ja postirala na temata "domashni milenichinja" bash pozadi sinko so kucheto vidov del od bibliotekata i AAAAAAAAAAA ..Da bev mashko, bi te zaprosila zimi se :laugh: Ih koga kje vidam tolku knigi na edno mesto, dusha mi se raduva :) Ni gi ukinaa vekje karmite, ali za taa biblioteka bi ti dala edno stotina karmi..barem :)

Da, desno e bibliotekata, a levo cedetetkata. Taa golemata biblioteka ima uste tolku do krajot na zidot, plus imam uste edna vo hodnik. Sega imam problem koga kupuvame novi knigi vo dva reda ke morame da gi redime :S
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
Следниве корисници изразија благодарност: Ананда

Ре: Колку (непрочитани) книги имате дома? 18 Авг 2012 08:33 #210917

• fibimk
  • fibimk's Avatar
  • new born
  • Теми: 50
  • Thank you received: 7
Imam mnooooooooogu :aham: Potocno imam komplet od 12 knigi od Dostoevski,11 od Balzak,10 knigi isto taka klasika...Andjelika (za cel nejzin zivot).Baska tie sto gi kupuvam sekoj popust,saem,na leto po tezgi tuka kaj mene.......od niv imam mozda 14 za citanje.Sekako tie se ponovi i prvo niv bi gi citnala,dodeka klasika e klasika.bas sega pred nekoj den gi kupiv od den brown 2 knigi,ama i zagubeniot simbol ja sakam......ama nekako 500-600 ne mi se dava....ke pocekam da poeftini

Ре: Колку (непрочитани) книги имате дома? 13 Дек 2012 16:50 #225749

• Majsi
  • Majsi's Avatar
  • Администратор
  • Теми: 5139
  • Thank you received: 2408
Mnogu neprocitani imam i uste se polni bibliotekata.
Ima periodi koga mi lizgaat knigite, a ima periodi kako sega na primer koga ednostavno i nemam vreme, a i zelbata za citanje mi e slaba.
trtlata na mamika
Следниве корисници изразија благодарност: Marge

Ре: Колку (непрочитани) книги имате дома? 13 Дек 2012 18:02 #225777

• Marge
  • Marge's Avatar
  • Супер модератор
  • Теми: 3165
  • Thank you received: 2405
Namesto odgovor, stisnav blagodaram na porakata na Majsi.
Imam dve knigi od Milan Kundera sto mi sedat na polica vekje tri meseci i chekaat da bidat prochitani.
I jas kako Majsi, imam period koga denje nokje chitam, pa posle period koga ne mozam da chitam.