Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Омилена книга од детството

Ре: Омилена книга од детството 02 Ное 2010 23:56 #67845

 • Eli23
 • Eli23's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Mlada, zgodna i neophodna! :)
 • Теми: 511
 • Thank you received: 521
od najranoto detstvo definitivno omilena mi bese Kasni porasni a koga veke trgnav vo skolo omileni mi bea Orhan, Marta i 31 Mart
The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилена книга од детството 03 Ное 2010 03:02 #67918

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
Волшебникот од Оз - првиот прекрасен спомен од детството, мајка ми како ни ја чита на мене и на брат ми. Подоцна Хајди, Возот в снег...
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилена книга од детството 03 Ное 2010 03:54 #67937

 • Zlatna
 • Zlatna's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1107
 • Thank you received: 360
Имаше една „Збунети години“ ама не ми текнува од кој автор е :emm:(зелена корица со некоја слика,... како сега ја памтам) повеќе пати ја препрочитував...многу ми се допаѓаше.А мајка ми од мала ми ја читаше „Девојчето со кибритчиња“ и секогаш плачев кога ја слушав...:(
The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилена книга од детството 03 Ное 2010 04:02 #67940

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3165
 • Thank you received: 2405
Се сеќавам дека во еден здив ги прочитав Хајди и Козета и Гаврош. Ама буквално не спиев додека не ги дочитам.
Инаку ми имаат останато во сеќавање и Робинсон Крусо, Том Соер, Хаклбери Фин, па дома кај моите има цела збирка на книги од Ванчо Николевски и се сеќавам дека нив си ги читав секое лето кога немам што друго.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилена книга од детството 03 Ное 2010 13:43 #67998

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 952
 • Thank you received: 337
Megu drugite a gi ima navistina mnogu, edna od omilenite mi bese i se uste mi e Golemi i mali
Ni sama neznam kolku pati sum ja procitala
The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилена книга од детството 03 Ное 2010 15:56 #68102

 • Roma
 • Roma's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Ex jema
 • Теми: 314
 • Thank you received: 148
Том Соер и Хаклбери Фин.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилена книга од детството 03 Ное 2010 16:41 #68131

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
Многу ја сакав Децата од Павловата улица, незнам колку пати ја имам прочитано.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилена книга од детството 12 Ное 2010 18:26 #71743

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
Зоки Поки,Волшебното самарче, Марта. Многу книги имав цитано од овие писатели :Оливера Николова, Видое Подгорец, Ванчо Николески, Славка Манева, Ванчо Полазаревски, Горјан Петревски,Славко Јаневски,Петко Домазетовски,Цане Андреевски, Стојан Тарапуз и мн други.
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилена книга од детството 13 Ное 2010 01:07 #71873

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2893
 • Thank you received: 1864
Прва ми беше на репертоарот Волшебното самарче. А подоцна многу години ми остана и ја прочитував по многу пати Хајди.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилена книга од детството 06 Јан 2011 15:57 #99330

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
Куда лете крокодили, го заборавив името на авторот а сега ме мрзи да одам да проверувам :laugh: ..книгата сеуште си ја чувам и ја имам прочитано од прва до последна страница барем 20тина пати..Сега му ја читам на син ми, random ги бирам песните (станува збор за стихозбирка тоа заборавив да кажам)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилена книга од детството 06 Јан 2011 16:28 #99335

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
Osven lektirite Zoki Poki, Skazna za deteto Vilen, volsebnoto Samarce, mnogu mi se dopadna i Sibirka.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилена книга од детството 07 Јан 2011 00:53 #99471

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
macika wrote:
Прва ми беше на репертоарот Волшебното самарче. А подоцна многу години ми остана и ја прочитував по многу пати Хајди.

the same :OK:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилена книга од детството 07 Јан 2011 01:57 #99497

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
Двојната лота:)

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилена книга од детството 07 Јан 2011 05:05 #99562

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
Хајди, Козета, Том Соер, Шехерезада, Волшебникот од Оз и др.

ЗЗ ја кажа Девојчето со кибритчиња-преубава, но единствена која ме потресува само што ќе помислам на неа. И ден денес се наоѓам како смислувам нов крај на приказната-девојчето се спасува и си живее среќно....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилена книга од детството 07 Јан 2011 06:40 #99576

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
Mene mi e ostanata vo sekjavanje knigata "Prijatelite Bon i Bona" od Olivera Nikolova, prekrasna prikazna za dve imaginarni drugarcinja na malata Jana , no so malku tazen kraj:( sekogas koga ja citav placev na kraj , ama toa ne me sprecuvase da ja preprocituvam po nekolku pati :laugh:
A koga malku podnarasnav ja citav "Zbogum moi 15 godini" od Klod Kampanj , - ja dobiv kako nagrada koga pominav odlicna so site petki , i celo leto ne se razdeliv od nea :)
Последна промена: 07 Јан 2011 06:40 by Nataly.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилена книга од детството 18 Јун 2011 01:38 #142192

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2895
 • Thank you received: 1855
Син ми ми го даде списокот со лектири за наредната учебна година. Меѓу нив е и „Двојната Лота“ од Ерих Кестнер. Порано многу ми се допаѓаше, па така синоќа пак си ја препрочитав.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилена книга од детството 20 Јун 2011 01:52 #142309

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
hajdi,bojan,i marta tie tri mi ostavija najgolem vpecatok sega nemam mnogu vreme a bas sakam da gi preprocitam


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилена книга од детството 20 Јун 2011 11:38 #142347

 • Независна
 • Независна's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Be cool, think pink and everything will be ok ;-)
 • Теми: 1140
 • Thank you received: 481
"Хајди" ми беше омилена лектира во детскиот период (ја имам прочитано неколку пати, а го имам гледанот и истиомениот филм). Покрај неа, омилени ми беа и: "Козета", "Сказни" од Браќата Грим (нивните сказни многу сакав да ги читам), "Народни приказни", "Волшебни приказни од балканските народи", "Марта", "Бојан" и "Исти очи" од Горјан Петрески.
A smile is a language even a baby understands. It costs nothing but it creates much. It happens in a flash, but the memory of it may last forever. Keep on smiling.

The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилена книга од детството 20 Јун 2011 12:21 #142360

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
Срце од Едмондо де Амичис:girlpink:.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Омилена книга од детството 03 Авг 2012 05:19 #209358

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
Definitivno zoki poki, a I kasni porasni :laugh:


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.