Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Одржување на книгите

Одржување на книгите 20 Апр 2011 00:42 #131221

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Како ги зачувувате вашите книги? Како да ја избришам прашината од нив?

Уштенешто, на една книга дечињата ми истурија чајче, па страниците во тој дел се кафеави? Има ли начин да ги избелам повторно?
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одржување на книгите 20 Апр 2011 11:17 #131296

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Јас ги чувам во витрини со стакло, па морам да признаам дека немам некои поголеми проблеми со прашината..Ги пребришувам со сува крпа и тоа е тоа..Искрено Аннабел, не знам дали постои некој начин да ги избелиш страниците откако ќе се уништат со некоја течност :poimnemam: Доколку најдам нешто такво, во секој случај ќе постирам :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Annabel Lee

Ре: Одржување на книгите 21 Апр 2011 15:22 #131640

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Моите книги не се во стакло, на полици седат. Прво ги дувам убаво, а потоа ги тапкам со микрофибер крпа да се залепи останатата прашинка на неа. Некогаш ако подолго не сум ги забришала со ептен малку навлажнета (скоро сува) крпа ги тапкам одозгора.
За истурено до сега не сум нашла чаре, но ако се гледа текстот и покрај тоа што е бојата сменета, не се секирај Анабел, битно е да е читливо. :)
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Annabel Lee

Ре: Одржување на книгите 21 Апр 2011 18:30 #131676

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
Јас кога бришам прашина ги забришувам и книгите. Имам некои по фиоки и тие нема потреба од бришење, а оние кои се на полици да речеме никако специјално, со микрофибер или брисач и толку...Можеби најдобра варијанта е со рачните усисувачи на прашина или пак убави затворени полици каде не навлегува прашината.
Иако мислам дека кога би имала голема убава библиотека би сакала да е отворена и не би ми пречело книгите да се како остарени, како оние во старите библиотеки...нормално само да се одржуваат од прашина со прашко, крпа, рачен усисувач итн.
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Adelle, biljann

Ре: Одржување на книгите 14 Јул 2011 18:36 #144804

 • COCKA
 • COCKA's Avatar
 • Offline
 • new born
 • strong enough !!!
 • Теми: 199
 • Thank you received: 95
 • Карма: 4
Sekoja kniga koja si ja imam kupeno ili ja imam dobieno kako podarok e postavena so prozirna folija (ili najcesto fasciklite gi koristam kako pstava), sakam prvicno da e zastitena od ostetuvanje, kinenje i potoa polesno se brise prasinata preku folijata. Ednostavno gi obozavam knigite, samo steta sto nemam moznost da si kupuvam barem mesecno po 2-3 knigi :(
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одржување на книгите 27 Авг 2013 05:52 #243195

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Koricite gi oblozuvam so samolepliva prodzirna plastika, i moite i na decata.

Za zal seuste nemam polica i zatoa mi stojat vo plakar. Mozebi i ne e losa varijanta, zastiteni se od prasina :kez:
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одржување на книгите 01 Сеп 2013 18:01 #243350

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Gi podzabrisuvam so suva magicna krpa, ama za zal kaj nekoi zabelezuvam od godini stoenje na policite veke tragi od ostetuvanje - na gornata strana kako zolti tocki ima po rabot na listovite.
Inaku vazno mi e da stojat skroz ispraveni, za da ne iskrivuvaat stranicite i koricite. Ne gi stavam vo folii, oti pogolem del imaat dupli korici ili pak se mazni tvrdi korici. a ovie novite koi najcesto se so tenki i pomeki korici gi legnuvam edna nad druga za da ne se iskrivat.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.