Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Како да ставам слика?

Како да ставам слика? 14 Окт 2010 03:19 #60966

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Значи вака

1. најдете слика на нет и кликнете на full size2. ќе го добиете ова и сега линкот горе го копирате
3. над боксот за пишување имате неколку копчиња од кои ви треба она со сликата. го кликате и ви се отвораат два бокса
во едниот URL го копирате линкот кој од сликата
а во другиот ГОЛЕМИНА - пишувате произволно некоја големина 300x300 на пример и на крај кликате внеси, па ја праќате пораката.Друга опција е преку користење на сајтот за аплоад на слики - imageshack.com ама за таму мора да ја симнете сликата во компјутер, па да ја закачите
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 14 Окт 2010 03:19 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да ставам слика? 14 Окт 2010 04:16 #60985

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Еве уште еден начин како да ставите слика:

На сликата што сакате да ја постирате одите со стрелката од маусот и со десен клик одите во Properties и од таму го копирате линкот(каде што пишува Adress) со Copy. Потоа, каде што го пишувате постот, над смешковците бирате Линк до слика и таму го копирате линкот т.е правите Paste( кога ќе го отворите ова прозорче автоматски ви пишува http - избришете го зашто ќе ви се дуплира со она од линкот што ќе го копирате). На крај кликате Внеси. Ако правите на овој начин не треба да внесувате големина на слика.
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 14 Окт 2010 04:19 by Annabel Lee.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Ре: Како да ставам слика? 14 Окт 2010 13:32 #61052

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Јас сликата ја аплоадирам на малку поинаков начин, слично како Анабел, но ја зачувувам прво на компјутер.
Кога ќе најдам слика на нет, со десен клик идам на save image, ја зачувувам на десктоп или друг фолдер.
Потоа подоле од прозорецот за постот, кликам на Атачменти, додади фајл, и за да не ми ја даде како во посебен прозорец кој треба да се отвори за да ја видат другите сликата, само кликам внеси. Без оглед колкава е сликата од нет, се подесува на форумот да биде помала.
Последна промена: 14 Окт 2010 13:33 by bubamara.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да ставам слика? 14 Окт 2010 19:31 #61257

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
 • Карма: 52
Sto pati probav , cekor po cekor i nacinot od Ane i nacinot od Annabell i nikako :zid; Probav da stavam slika vo temata "raspolozenija preku slika"
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да ставам слика? 14 Окт 2010 19:34 #61258

 • Goddess^
 • Goddess^'s Avatar
 • Offline
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 1186
 • Карма: 21
Треба да го избришеш едното "http//", вака ти се појавуваат 2, затоа не ја покажува сликата :)
Пристигна Божицата на 03.02.2011!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да ставам слика? 14 Окт 2010 19:38 #61259

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Goddess^ wrote:
Треба да го избришеш едното "http//", вака ти се појавуваат 2, затоа не ја покажува сликата :)

Јесте,увек треба да се избрише једно "http//"..
Ја сам сад пробала тако да поставим ову слику, али није ишло, па сам ипак морала на други начин..на атачмент..:)
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да ставам слика? 14 Окт 2010 19:56 #61260

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
 • Карма: 52
Go brisev i ednoto http// , ( vo eden od mnogute obidi :) Ama pak ne sakase da izleze...nekolku pati pravev promeni na slikata i ne pa ne ...uf, ug....kolku se nerviram !!!!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да ставам слика? 14 Окт 2010 20:16 #61264

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Еве еден едноставен начин за ставање слика

На некоја слика од нет кликате на десен клик, copy image location , горе во линк до слика, го бришете едното http// и правиш paste на сликата стискаш внеси и успева скоро секогаш ;)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да ставам слика? 14 Окт 2010 21:28 #61287

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Ja uvek radim ovako kao Anna Molly i do sada mi se nije dogodilo da ne uspe..a i najbrze je..:)
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да ставам слика? 14 Окт 2010 21:36 #61289

 • Ane M
 • Ane M's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 355
 • Thank you received: 46
 • Карма: 13
ЗЗ и мене ми успеа ова :jupi:
<a href="lilypie.com/"><img src="lb2f.lilypie.com/2AXYp1.png" width="400" height="80" border="0" alt="Lilypie Second Birthday tickers" /></a>
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да ставам слика? 14 Окт 2010 22:26 #61298

 • Roma
 • Roma's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Ex jema
 • Теми: 314
 • Thank you received: 148
 • Карма: 14
:hahaha: :hahaha: Ставањето слики стана хит на форумов :muahaha:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да ставам слика? 14 Окт 2010 22:40 #61305

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
bre sto paparazzo-a imame na forumot :muahaha:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да ставам слика? 14 Окт 2010 22:48 #61310

 • Roma
 • Roma's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Ex jema
 • Теми: 314
 • Thank you received: 148
 • Карма: 14
Уште малку нема да пишуваме, само преку слики ќе комуницираме :muahaha:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да ставам слика? 14 Окт 2010 23:05 #61325

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
:zid; I mene stvarno ne mi uspeva Katastrofa sum :zid;
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да ставам слика? 14 Окт 2010 23:14 #61335

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
elka, пробај овако како је Anna Molly објаснила, гарантовано успева..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да ставам слика? 15 Окт 2010 03:53 #61465

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
хехехе вие сте добри со сликите а јас никако немозам да си ставам тикер за кеерка ми се ми се копираат на десктоп, катастрофа сум Ане ми објасни ама пак пробав очигледно појма немам да се снајдам единствео во тоа инаку за снаогање гајле неам, али ете секој има некој минус во зивотот, нели? хихиххи:hahaha:
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да ставам слика? 15 Окт 2010 04:08 #61472

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Mladenovska - одговор имаш во темата

Помош за користење на форумот преку слики

каде го постави истово прашање
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да ставам слика? 03 Мар 2012 03:01 #185646

 • Elenika
 • Elenika's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 398
 • Thank you received: 552
 • Карма: 0
Сто пати се обидувам да закачам фотографија преку ImageShack и 100 пати не ми успева. Ги бришам и URL и второто http и пак не ми успева. Ај малку помош.

Каде грешам?

Едит - нема везе се снајдов - сфатив дека не морам да одам преку иконката, туку само со просто внесување на линкот во делот на пишување.
Петлето 23.06.2008
Коковчето 18.08.2011
Последна промена: 03 Мар 2012 03:04 by Elenika.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да ставам слика? 03 Мар 2012 03:02 #185647

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Elenika, ja kolku syo gledam fototo ti se glada i tuka i vo temata SK 2014. Pred da go editiras postot tuka ti iskacase fototo, sega go nema zosto si editirala i si go izbrisala.
trtlata na mamika
Последна промена: 03 Мар 2012 03:03 by Majsi.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Elenika

Ре: Како да ставам слика? 03 Мар 2012 03:03 #185648

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Еленика, ете во ред е, излегува сликата.:)

Линковите од imageshack се ставаат директно во постот, а не во иконата што е горе - наменета за поставување на линкови за слики:)
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Elenika

Ре: Како да ставам слика? 03 Мар 2012 03:05 #185649

 • Elenika
 • Elenika's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 398
 • Thank you received: 552
 • Карма: 0
Да бе да и јас видов. Порано мораше да се оди по иконката и затоа цело време така пробував, не знаев за промената и дури откако тука го постирав линкот, сконтав. Фала ви и на двете за помошта.
Петлето 23.06.2008
Коковчето 18.08.2011
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да ставам слика? 03 Мар 2012 04:35 #185664

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Нема никаква промена. Иконата сеуште функционира и се користи кога внесуваш слика дирекно земена од нет, не преку imageshack.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.