Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Како да пишувате кирилица!

Како да пишувате кирилица! 17 Дек 2009 22:35 #30

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Ако сакате да пишувате во кирилица, ќе треба да изберете македонска поддршка за работа на компјутерот. тоа можете да го направите на следниот начин. Долу на тулбарот ќе најдете копче со ознака En
односно како што е овде прикажано:кога ќе го кликнете ќе ви се отвори следното прозорче:каде е штиклирана англиската поддршка
сега треба да изберете македонска поддршка, односно со маусот застанете на неа и изберете ја (штиклирајте)
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 17 Дек 2009 22:37 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Како да пишувате кирилица! 18 Дек 2009 02:25 #65

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
А ова е за тие што немаат EN на таскбарот.

Отворете Control Panel, па кликнете Date, Time, Language, and Regional Options, па после Add other languages, избирате Details, Add и така може да го додадете македонскиот јазик. После стискате ОК и би требало да имате на таскбар EN што ќе се смени во МК кога ќе стисните Shift+Alt.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Dolphin

Ре: Како да пишувате кирилица! 11 Сеп 2010 19:22 #50662

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Само за потсетување....да пишуваме кирилица.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.