Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Спас за уништен брак

Спас за уништен брак 11 Сеп 2014 09:58 #252357

 • Анонимно
 • Анонимно's Avatar
Navistina sum ocajna. Ve molam za kakva bilo pomos!
Eve sto me snajde;
posle burna dooolga vrska se zedovme, za brzo i dete, jas rabotev, toj cuvase dete... naskoro pocnav da gi gledam samo negativnite nesta vo nasiot zivot ( se pomalku intimnost, sex ic, zaednicki aktivnosti samo za nas dvajca retko, sekoja prilika izleguvase so drugari ) sega sfakjam deka e toanormalen tek na nastanite vo brak. Isto sogledavdeka taka menemi se cinelo ili taka mi cinelovotoj moment, zosto potkleknav podudvaranjeto nadrug maz, realno iako negonibzknav niti imav nesto fizicko so drugiot,go izneveriv mazot, go zapustiv deteto, rasturiv dom, so drugiot dojde i do razgovor do brak... Seto toazavrsi loso za moeto semejstvo, donesov sram i razdor zaradi gluposti, mi bilo dosadnovo brakot. Se sramam, zalam, se kaam, no etetaka bese.
Na pocetokot vidov deka maz mi se bori za mene,za da spasime brak i dom i dete, bese nezen, vnimatelen, rapgovaravme, napravivme uste edno dete.... so drugiot okoncav zasekogas sekakov kontskt, si ja xfativ greskata, mu objasnuvavna mazot mi kako ina xite od naseto semejstvo. Naskoro toj se smena, raspravii po celi nokji, fizicki presmetki, zakani za razcod, zemanje na deteto, brkanje od doma...... nakratko i cela bremenost i voopsto celi dve godini posle moeto neverstvo mazot mi ne mi zboruvase, si ziveese ksko da me nema, edinstveno reeeetkooo za deteto kje prozborese, bukvalno minuvase niz mene bez da me vidi. Sega jas si sedam doma so decata, toj raboti, zivotot mi e ksko nz sekoja majka domakinka, so razlika sto nemam socijalni mrezi, ne se druzam so nikoj, bukvalno sum kako senka samo doma so decinjata.
I konecno se sluci toa za sto se molevdve godini. Mazot mi pocna da mi zboruva, neocekuvano dojdovme i vo situacija da imame sex, nekolku dena posledovatelno i togas letaat iskri, i nakratko kazano dobiv sansa da mu pokazam deka me interesira toj, deks nego go sakam, da se potrudam da go zainteresiram i privlecam so nesto za da e so mene,no gledzm deka osven sex nemam so sto ds go zainteresiram. Navistina ocajno od moja strana, kje me osudite za neverstvoto, zasluzeno, i kje mi se smeete zaocanniot zivot koj si go napraviv sama, no sepak ve molam dajte nekoj sovet, nekoe iskustvo, kako da si go v
ratam mazot, kako da se do blizam do nego bez sex, sigurno site brakovi vo nekoj moment imaat kriza, se see kje pomogne. Vistinski go sakam i mi fali celo vreme na nasata kriza, mu zboruvam mnogu, no mi veli dela ne zborovi....
Последна промена: 11 Сеп 2014 10:27 by Cinnamon. Причина: naslov
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спас за уништен брак 11 Сеп 2014 23:30 #252370

 • Анонимно
 • Анонимно's Avatar
Еве нешто преземено од Интернет (www.lifeconnect.info/mk). Можеби ќе се пронајдеш во него и ќе ти помогне барем малку.

Во брак или не, треба да го прочитате ова ...

Кога стигнав дома таа вечер жена ми ја послужуваше вечерата, ја фатив за рака и реков, имам нешто да ти кажам. Седна и јадеше тивко. Повторно ја видов болката во нејзините очи. Одеднаш не знаев како да ја отворам мојата уста. Но, морав да и кажам на што мислев. Сакам развод. Ја отворив темата смирено. Таа како да не беше вознемирена од моите зборови, наместо тоа ме праша тивко, зошто?

Го избегнав нејзиното прашање. Тоа ја налути. Таа ги фрли стапчињата за јадење и извика кон мене, Ти не си маж! Таа ноќ, не разговаравме еден со друг. Таа плачеше. Знаев дека сакаше да открие што се случило со нашиот брак. Но, јас едвај можеше да и дадам задоволителен одговор, таа го изгуби моето срце заради Јана. Јас не ја сакав повеќе. Само ја сожалував!

Со длабоко чувство на вина, го подготвив договорот за развод, во кој беше наведено дека таа ќе ја добие нашата куќа, нашата кола и 30% од акциите на мојата компанија. Таа погледна во него и потоа го искина на парчиња. Жената која потроши десет години од својот живот со мене, ми стана туѓинец. Ми беше жал за нејзиното потрошено време, ресурси и енергија, но не можев да го вратам назад она што и го кажав, затоа што толку многу ја сакав Јана. Конечно таа заплака гласно пред мене, што беше она што очекував да го видам. За мене нејзиниот крик беше всушност еден вид на ослободување. Идејата за развод со која бев опседнат во последните неколку недели се чинеше дека сега е уште поцврста и појасна.

Следниот ден, се вратив дома многу доцна и ја најдов како пишува нешто на масата. Не вечерав, веднаш си легнав и заспав многу брзо, бидејќи бев уморен по поминатиот ден со Јана. Кога се разбудив, таа сеуште седеше крај масата и пишуваше. Мене едноставно не ми беше грижа, па се завртив на другата страна и заспав повторно.

Изутрината таа ги постави своите услови за развод: не сакаше ништо од мене, но бараше да помине еден месец пред разводот. Таа предложи во тој месец да се обидеме да живееме колку што е возможно понормален живот. Нејзините причини беа едноставни: нашиот син имаше испити по еден месец, а таа не сакаше да го попречи со нашиот срушен брак.

Тоа беше прифатливо за мене. Но, таа бараше уште нешто, ме замоли да се присетам како ја однесов во нашата свадбена соба на денот на нашата венчавка. Таа бараше за времетраење на месецот да ја носам надвор од нашата спална соба до влезната врата, секое утро. Мислев дека полудува. Но за да ги направиме нашите последните денови заедно поподносливи јас го прифатив нејзиното чудно барање.

И кажав на Јана за условите за развод на жена ми. Таа се насмеа гласно и мислеше дека тоа е апсурдно. Не е важно какви трикови ќе употреби, ќе мора да се соочи со разводот, рече со презир.

Мојата жена и јас немавме телесен контакт уште откако мојата намера за развод беше експлицитно изразена. Кога ја изнесов првиот ден, ние двајцата бевме некако несмасни. Нашиот син ракоплескаше зад нас, тато ја држи мама во неговата прегратка. Неговите зборови ми предизвикаа чувство на болка. Од спалната соба до дневна соба, а потоа до вратата, изминав повеќе од десет метри, со неа во мојата прегратка. Таа ги затвори очите и рече тивко, не му кажувај на нашиот син за разводот. Кимнав со главата, со чувство на вознемиреност. Ја спуштив надвор од вратата. Таа замина да чека автобус за на работа. Јас возев сам до канцеларија.

Вториот ден на двајцата ни беше полесно. Таа се потпре на моите гради. Можев да го почувствувам мирисот на нејзината блуза. Сфатив дека долго време не сум погледнал внимателно на оваа жена. Сфатив дека повеќе не е млада. Имаше брчки на лицето, косата и беше проседена! Нашиот брак го земал својот данок од неа. За една минута се прашував што сум направил со неа.

На четвртиот ден, кога ја кренав почувствував враќање на интимноста. Ова беше жената што даде десет години од својот живот за мене. На петтиот и шестиот ден, сфатив дека нашето чувство на интимност растеше повторно. Јас не ни и кажував на Јана за ова. Како што изминуваше месецот стануваше се полесно да ја носам. Можеби секојдневниот тренинг ме направи посилен.


Едно утро таа избираше што да облече. Проба неколку фустани, но не можеше да најде соодветен. Потоа воздивна, Сите мои фустани станаа преголеми. Одеднаш сфатив дека таа стана толку тенка, дека тоа е причината зошто ја носев се полесно.

Одеднаш почувствував како удар ... таа имаше закопано толку многу болка и горчина во нејзиното срце. Несвесно ја подадов раката и ја допрев по главата.

Нашиот син дојде во тој момент и рече: Тато, време е да ја изнесеш мама надвор. За него, гледањето како неговиот татко ја носи неговата мајка стана суштински дел од неговиот живот. Мојата сопруга со гестикулација му даде знак на нашиот син да се приближи и го прегрна цврсто. Го свртев моето лице на другата страна, бидејќи имав страв дека може да се предомислам во овој последен момент. Тогаш ја земав во моите раце, одејќи од спалната соба, преку дневна соба, до ходникот. Нејзината рака беше околу мојот врат нежно и природно. Ја држев цврсто, беше исто како на денот на нашата венчавка.

Но, нејзината помала тежина ме растажи. На последниот ден, додека ја држев во моите раце јас едвај можев да направам чекор. Нашиот син отиде на училиште. Ја држев цврсто и реков: не забележав дека на нашиот живот му недостигаше интимност. Возев во канцеларија .... скокнав надвор од колата набрзина без да ја заклучам вратата. Ми беше страв дека секое одлагање ќе ме натера да се предомислам ... одев нагоре по скалите. Јана ја отвори вратата и реков, Жалам, Јана, не сакам повеќе развод.

Ме погледна, вчудоневидено, а потоа ми го допре челото. Да не имаш треска? рече таа. Јас ја тргнав нејзината рака од мојата глава. Жал ми е Јана, реков, јас нема да се разведам. Мојот брачен живот беше здодевен веројатно затоа што таа и јас не ги ценевме деталите од нашите животи, не затоа што ние не се сакавме повеќе еден со друг. Сега сфаќам дека штом ја внесов во мојот дом на нашиот свадбен ден, би требало да ја задржам се додека смртта не не раздели. Се чинеше како Јана одеднаш да се разбуди. Ми удри силен шамар, а потоа ја тресна вратата и прсна во плач. Се симнав надолу и заминав. Во цвеќарницата на патот порачав букет цвеќе за мојата сопруга. Продавачката ме праша што да биде напишано на картичката. Се насмеав и напишав, Ќе те носам секое утро, се додека смртта не не раздели.

Таа вечер стасав дома, со цвеќе во моите раце, со насмевка на моето лице, трчајки по скалите, само за да ја најдам жена ми во кревет мртва. Мојата сопруга се борела со ракот со месеци, додека јас бев толку зафатен со Јана што дури и не бев забележал. Знаеше дека ќе умре наскоро и сакаше да ме спаси од негативните реакции на нашиот син, во случај да продолжев со разводот. Барем во очите на нашиот син - Јас сум саканиот сопруг ....

Малите детали од вашите животи се она што е навистина важно во врската. Не се работи за куќата, за автомобилот, имотот, парите во банка. Тие создаваат средина погодна за среќа, но не може да дадат среќа самите од себе.

Затоа најдете време да бидете пријател на вашиот брачен другар и да ги направите оние мали нешта едни за други, кои ја градат интимноста. Имајте навистина среќен брак!

Ако не го споделите ова, ништо нема да ви се случи.

Ако го споделите, можеби ќе спасите нечиј брак. Многу од неуспесшните луѓе во животот, се оние кои не сфатиле колку блиску биле до успехот, кога се откажале.

Непознат автор
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спас за уништен брак 12 Сеп 2014 10:50 #252379

 • Анонимно
 • Анонимно's Avatar
Kako prikaznava ke i pomogne? Nema ama bas nikakva dopirna tocka so problemot na clenkata. Aj da ne odam nadvor od temata.

Skinatoto mesto kolku i da go sies ke se poznava. Znaci edno e da prostis a drugo e da pomines preku neverstvoto. Jaki se tie sto mozat da prostat i da se odnesuvaat kako nisto da ne se slucilo.

Mozebi vremeto ke gi izleci ranite, ne znam, mozebi.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спас за уништен брак 12 Сеп 2014 10:57 #252381

 • Анонимно
 • Анонимно's Avatar
Jas dobivam vpecatok deka vie i dvajcata ste svesni za posledicite od razvodot, pa zatoa seuste ziveete zaedno. Ne mi e jasen delot za vtoroto dete, t.e. koga bilo najzezok problemot vie ste bile zaedno i ste pravele dete, a posle toa se zaladile odnosite.
Kako i da e, ne osuduvam. No treba da sednete i da si razjasnite se'. I formalen brak mozebi ke vi e dobro resenie. No status kvo situacija so godini ke te dotepa. Ne se izdrzuva. Kolku i da si zgresila - a znaes deka mnogu si zgresila, ne treba da plakas cel zivot za toa. Razjasnete ja situacijata, i bez mnogu fantazii deka nesto drasticno poinaku ke se sluci zivejte si go zivotot - zaedno ili posebno. I decata rastat, nema da se srekni vaka.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спас за уништен брак 12 Сеп 2014 11:12 #252384

 • Анонимно
 • Анонимно's Avatar
jas prostiv neverstvo no ne zaboraviv nikogas. i nema da zaboravam. prostiv radi decata, ostanav vo brak, no sekoj den me jade i razoruva taga, razocaruvanje.... se oddaleciv od nego iako sme zaedno i komunicirame normalno, oseka deka sum ladna kon nego, nemam toplina. ljubov kako porano. a za seks pa ne ni pomisluvam. ne za da go macam, ednostavno nemam potreba od seks so nego. nesto vo koe porano uzivav(me) zaedno.

site solime pamet deka e lesno da se baraat pricinite za toa, da se najde nacin da se prosti i tn... no veruvajte ne e.
koga nesto ke se skrsi nema popravanje.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спас за уништен брак 12 Сеп 2014 20:38 #252390

 • Анонимно
 • Анонимно's Avatar
ИЗвини што нема да ти напишам совет како да си го спасиш бракот, но ќе напишам еден што го имам слушнато, а важи за сите луѓе
НИКОГАШ НЕ ПРИЗНАВАЈ НЕВЕРСТВО!!!
Дали требало да се направи, не требало, дали е морално или не, не навлегувам во тоа, секој со своја приказна. Но дефинитивно доколку од било која причина се случи НИКОГАШ не треба да се признае, макар и да те фатат директно на дело. Заборавање никогаш нема да се случи фактот за признаеното неверство секогаш ќе стои до срцето на партнерот и како змија ќе го каснува од време на време. А сомнежот за повторување на истото...
Кој што сака нека одговори на ова, но верувајте дека тоа е она што треба да се т.е. да не се направи ;)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спас за уништен брак 13 Сеп 2014 01:51 #252397

 • Анонимно
 • Анонимно's Avatar
^A ako te fatat direktno na delo,kao ima nekakva vrska dali ke priznaesh ili ne.Mu davav veshtacko disenje??Aj da ne karikiram.Mozesh da ne priznavash kolku sakash ,ako bar malku e partnerot promukjuren,ke seti i bez da te fati.
Problemot e pokompliciran na clenkata,koja treba da se zaprasha sebe dali saka i moze i slednite 30 -40 godini da zivee vo istava mizerija kako sega,a i soprugot da go prasa istoto.I zatvorska kazna da e za ubistvo,retko e dozivotna.Ti kolku sto svativ ne si ni bila intimna so drugiot,mozebi mlada i nespremna si vlegla vo brak,i ne ,ne e normalen tek vo brakot mazot samo so drugarite da izleguva,eve si napravila greska,emotivna prevara,i sega za toa ke te kaznuva cel zivot??Pa duri i fizicki?Prosti si prvo sebesi,i pocni da se cenish malku povekje,a ne da se odnesuvash kako da si ubila nekogo pa gi okajuvash grevovite sega.Ova sto go pravi maz ti ne e vo red..Kolku i da si zgresila,tpj sepak sega emotivno te zlostavuva,uskratuvaki ti vnimanie i ljubov.No do koga?Duri ne puknesh?Ako greskata ima oprost,treba da prestane toj so izzivuvanjeto,a ako ne moze da prosti,sekoj na svoja strana.Mozebi da posetite i psiholog,koj ima trening za bracni krizi,ako ne mozete sami da se izvlecete od ova.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спас за уништен брак 18 Сеп 2014 14:27 #252473

 • Анонимно
 • Анонимно's Avatar
Vi blagodaram za odgovorite. Sepak imav poinakva zamisla za niv, voopsto vasite iskustva, bilo da ste vo srekjna vrska/brak ili sprotivno od toa, imate kriza ili stpe imale i nadminale, kako ste go postignale toa... Ako e uspesen brakot - dajte nesto od vasata tajna za toa, ako ne spodelete vase iskustvo zosto i kako se spravuvate!? Mojot primer e toj, sepak od celata vi opisav samo del, najvpecatliviot i onoj cii posledici gi ziveeme, iako toj problem dosol kako posledica na nasto drugo. Iako poveketo velite ne ebitno zaradi sto doslo do toa, jas naprotiv sum ubedena deka e vazno i toa kako zosto doslo do toa.. Sepak, sto e tuka e, i pak kje naglasam, situacijata e takva sto imam sansa da popravam nesto no zadacata da uspeam do toa e teska. Decata se tuka, sfakjame deka im sme potrebni dvajcata zaedno, ne bi sskale da imaat dupli semejstva, pa koga veke sme zaedno da si go poednoztavime zivotot i za nas.... bar taka gledam jas. Mojata zadaca e dela a ne zborovi so koi kje pokazam deka mi znaci i da dopram do nego nekako kako znami umeam, a jas tesko uspevam vo toa, zosto pred nego sum taa sto sum i kakva sum, bez samodoverba, bez obraz, se vlecam po podot, ako me sfakjate taka se cuvstvuvam, i od toa da se iskacam e navistina tesko, no davam od sebe se. Najednostavno sega sme vo faza ** mi veli - zosto places, a mojot odgovor e vistinata - ako tebe voopsto ti bese griza toa , jas nemase da imam pricina da placam** no barem sega gleda deka placam i uste me prasuva.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спас за уништен брак 18 Сеп 2014 16:51 #252477

 • Анонимно
 • Анонимно's Avatar
Еве ќе ти го кажам моето искуство, со тоа што кај мене се случи пред да стапиме во брак со мм.
Имав нерасчистена ситуација со бившиот дечко, нерасчистени емоции, беше тоа една врска која не се знаеше каде почна, каде заврши и откако јас почнав нова врска со човекот што сега ми е маж на бившиов му текна да се јавува, да ме осваја повторно итн итн.
И ја глупача, ми годеше вниманито од бившиов, му враќав пораки, флертував и мм дозна.
И ете ти ситуација на разнишана доверба. Кај вас секако е далеку покомплицирано оти во прашање е семејство и дечиња, ние тогаш не бевме во брак, ама ете се надмина тој проблем - ме побара за жена, после дојде бебушот и можам да кажам дека сега имаме многу убав брак.
Што правев јас? На почетокот ми беше многу тешко зошто јас бев таа што била неверна, станав безгласна буква, за се почнав да попуштам, при секоја караница мм тој муабет го вадеше, на секоја порака на телефон се штрекавме и двајцата и така натаму. Терав така некое време и ми стана неподносливо.
Застанав да се преиспитам, како се случи тоа, зошто се случи тоа, сама на себе да си ги објаснам работите. И тогаш сфатив дека да, јас направив грешка заради тоа и тоа. Таа грешка истовремено ме натера да го надминам минатото и да станам сто посто сигурна дека маж ми е човекот што го сакам, дека не сакам да го изгубам и дека нема да дозволам никој да го изремети она што го имаме.
Го седнав и него, му го кажав ова и исто така му кажав дека ако мисли да испаштам со години за направената грешка, најдобро ќе биде да се разделиме одма. Човеков ме сакал изгледа :) и така полека полека се врати довербата. Значи кај нас не беа постапките во прашање, јас ништо не првавев специјално за да му се умилкувам или да му покажувам дека го сакам, само за да се искупам. Кај нас мислам дека беше клучен муабетот што го направивме.
Немавме разговарано за брак до тогаш, а по неколку месеци ме побара за жена.
Што да ти кажам. Различно е гледањето на овие работи. Некој вика не простувам - еднаш неверство - секогаш неверство, што е скршено не се лепи бла бла... Ако си ти на чисто со тоа што било, ако си научила од грешката, ако го сакаш маж ти - нема зашто да немаш образ.
Знам дека со деца и фамилија е потешко, ама баш заради нив не треба да ги пикате работите под тепих, оти колку што те разбрав вие сте веќе одлучени да останете заедно, има привлечност меѓу вас и разговорот, колку и да е тежок, ако во насока на решавање на проблемот, само ќе помогне.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спас за уништен брак 19 Сеп 2014 12:35 #252487

 • Анонимно
 • Анонимно's Avatar
Neznam sto bi sakala da cues.
Univerzalna formula za sreken brak? nema.

Jas mislam deka si prifatila situacija koja e bas mizerna za tebe. Ajde probaj kazi mu i toj neka se zamisli malku:
Saka zena koja "se vlece po pod"?
Saka nefunkcionalno semejstvo i sredina za negovite deca?
Saka nesigurna i nesrekna majka za decata, koja postojano place?

Ova sto go pravi e i negovo. Znaci negovite deca se srede ova, negoviot zivot isto taka.

Toa sto ti zbori da pokazes dela, znaci deka saka da te maltretira? Ne gledam drugo vo celava situacija. A da ti pomogne i toj? A da kaze sto saka konecno?

Razbiram i gordost i se'. No nekogas mora da zavrsi pekolot koj ne e samo za tebe, za zal.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спас за уништен брак 27 Сеп 2014 21:00 #252576

 • Анонимно
 • Анонимно's Avatar
Анонимно wrote:
jas prostiv neverstvo no ne zaboraviv nikogas. i nema da zaboravam. prostiv radi decata, ostanav vo brak, no sekoj den me jade i razoruva taga, razocaruvanje.... se oddaleciv od nego iako sme zaedno i komunicirame normalno, oseka deka sum ladna kon nego, nemam toplina. ljubov kako porano. a za seks pa ne ni pomisluvam. ne za da go macam, ednostavno nemam potreba od seks so nego. nesto vo koe porano uzivav(me) zaedno.

site solime pamet deka e lesno da se baraat pricinite za toa, da se najde nacin da se prosti i tn... no veruvajte ne e.
koga nesto ke se skrsi nema popravanje.


I kakov zivot zivees? Ne li ti treba i tebe nekoj dacte gusne, da te bakne pa i povekje?!? Ne znam voopsto kako posle vakvi "slucki" opstojuvaat lujgeto vo vrska/ brak? Decata se deca, i tie se onie koi se sozdadeni radi brakot, radi ljubovta megju dvajca. A emotivnosta i fizickiot akt se osnovata na seto toa, ako gi nema nema nisto. Ako nekoj dosol motiv, nacin, licnost i odgovornost da izneveri znaci treba da se odi od pocetok - zosto, kako, koga.... Koga razgovaras so mazot, (taa koja go pocnala ova) ja naogjate li i dvajcata vinata zaradisto ste dosle do ova? Kako i sekoja edna edinka na svetov koja zacds zivee treba da dise i da se hrani taka i vrskata/brakot treba da dise i da se hrani, prvoto vo odnos sekoj da si ja zadrzi svojata licnost, identitet i vreme llicno za sebe, a da se hrani so gestovi, zborovi, dela, zaednicko vreme. Sigurno ne vi e lesno i na dvete, vi posakuvam srekja, seedno dali kje si ziveete po vase ili srekjni kje ve pravi da stradate "zaradi decata".
The administrator has disabled public write access.

Ре: Спас за уништен брак 10 Фев 2016 10:56 #255228

 • Анонимно
 • Анонимно's Avatar
treba da si mnogu silna za da prostis neverstvo i prodolzis da zivees kako nisto da ne bilo. ne znam kako posle toa mozes da mu veruvas deka nema da go napravi istoto, deka te saka iskreno... :(
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.