Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Ми треба совет...

Ми треба совет... 18 Мар 2014 16:33 #249296

 • Анонимно
 • Анонимно's Avatar
konecno zabremeniv i sega treba da sum presrekna, no za zal ne e taka. po pet godini obiduvanje so decko mi, sega verenik, jas doznav deka sum bremena dva meseci otkako go izneveriv. ne znam cie e bebeto. ne mozam da mu kazam seuste, a vremeto minuva. zabelezuva deka go izbegnuvam koga e nezen so mene. koga saka bliskost. deka sum smeneta. no ne mozam da mu kazam ni da go poglednam vo oci. ne sakam da abortiram ama ne znam sto ponatamu :tazna:
Последна промена: 19 Мар 2014 09:34 by Big Sister. Причина: наслов
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба совет... 19 Мар 2014 11:46 #249326

 • Анонимно
 • Анонимно's Avatar
Ух...незгодно е што не знаеш од кого е бебето.

Имаш 2 опции:
1. Да бидеш искрена и да разговараш со вереникот. Што и да биде имаш чиста совест
2. Да преќутиш, одлучиш дека е ваше бебето и чуваш тајна цел живот и имаш нечиста совест.

на која карта би играла?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба совет... 19 Мар 2014 12:30 #249329

 • Анонимно
 • Анонимно's Avatar
Jas prvo bi razmislila koja e verojatnosta drugata licnost da bide tatkoto, ako svesno ste se obiduvale so deckoto da imate bebe, znaci ne ste koristele zastita!
Dali koristevte zastita so drugata licnost, razmisli kako se odvival cinot, dali toj bil vnimatelen pri odnosot itn....
Razmisli dali odnosot se slucuval vo plodni denovi, ne deka sekogas so sigurnost moze da se odredat, no tebe mozebi ke ti pomogne da dojdes do nekakov zaklucok i da so proces na eliminacija na edno drugo treto dojdes do resenieto.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба совет... 20 Мар 2014 02:50 #249336

 • Анонимно
 • Анонимно's Avatar
Jas bi ti preporacala ako si go sakas verenikot i ako toa so drugata licnost bilo samo od bes, a ne ti znaci nisto, togas ne kazuvaj nikomu i izraduvaj si se na bremenosta i na bebenceto zaedno so verenikot.
Ednostavno zaboravi ja taa slucka i zivej si go zivotot ponatamu sigurna vo toa deka deteto e od verenikot.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба совет... 20 Мар 2014 12:38 #249347

 • Анонимно
 • Анонимно's Avatar
Ако е сигурна дека од тоа "еднаш" не биднала работата.

Мислам дека е важно да знае кој е таткото поради евентуални наследни особини или болести.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба совет... 20 Мар 2014 13:29 #249348

 • Анонимно
 • Анонимно's Avatar
nekako ovie 2 meseca mi go matat pametov da mislam deka e od izneveruvanjeto ako bilo samo ednas, treba dobro da se preispitaat site moznosti i varijanti kako sto pisa nekoj pogore za da se zazeme konecen stav, inaku i jas ne sum za premolcuvanje ako ispadne deteto od drug, podobro sega da se spreci rabotata otkolku griza na sovest cel zivot, nema pogolema kazna od taa.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба совет... 20 Мар 2014 15:57 #249349

 • Анонимно
 • Анонимно's Avatar
Ako dobro razbrav, so verenikot 5 godini ste se obiduvale I ne bidnalo? Praevte li ispituvanja za neplodnost? Moze li verenikot da ima problem I sea naednas so drugiov da bidnalo???
Ne e mal tovar tajnava, prvo neverstvoto, pa posle I moznosta deteto da ne e negovo. Sto ke se desi ako ponataka vo zivotot vistinata izleze na videlo - bolesti, krvna grupa itn?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба совет... 20 Мар 2014 16:39 #249350

 • Анонимно
 • Анонимно's Avatar
Прво, важно е дека си решена дека го сакаш бебето. Тоа исклучува многу варијанти.. Затоа, не се нервирај за твое и негово добро:)
Седни, и трезвено размисли за сите опции меѓу кои НИКАКО И НИКОГАШ НЕ СМЕЕШ ДА МУ ПРИЗНАЕШ ЗА НЕВЕРСТВОТО, НИТУ НЕМУ, НИТУ НИКОМУ.

1. Имаше добар совет погоре. Пробај сети се на односот со другиот дечко. Без кондом, со кондом, плодни, неплодни денови итн... Што побргу се осигураш, тоа полесно.
2. Да му кажеш искрено се‘ на вереникот, за мене воопшто не е опција, затоа што и да излезе дека бебето е на вереникот, никогаш нема да ти прости за неверството.
3. Што е со другиот дечко? Дали можеби тој би можел да ти биде потенцијален сопруг? Размисли ли за таква варијанта?
4. Да си терате и понатаму со вереикот како ништо да не било...

Ајде, пиши до каде си.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба совет... 20 Мар 2014 18:43 #249354

 • Анонимно
 • Анонимно's Avatar
Истата сум од прееска, гледам, нема опција да се едитира.

Ти останува и уште една варијанта, секако, а тоа е ни со едниот ни со другиот (ако другиот не сака, или ти не сакаш) и да си живееш сама со детето. Кога ќе се роди, тоа златичко ќе ти стане сонце и се ќе заборавиш. Напред и со среќа!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба совет... 20 Мар 2014 19:37 #249355

 • Анонимно
 • Анонимно's Avatar
Jas bi razgovarala so ginekolozi koga moze najrano da se ispita cie e deteto( vo MANU, stranstvo, bilo kade, kolku i da cini). Mora da ima nekoj metod za rano izvlekuvanje DNA. Ne e fer nekoj da misli deka ima dete, a da ne e negovo. Ako e mn. mala sansata da e od drugiot mozebi bi rizikuvala, ako ne e taka mala.... hmmm... Abortus? Ziveenje sama so deteto?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба совет... 21 Мар 2014 03:46 #249357

 • Анонимно
 • Анонимно's Avatar
Можеби треба да се запрашаш и за причината зашто го изневери вреникот? Беше во моменти на слабост? Дали пак би го изневерила со истиот човек? Сакаш ли да останеш во врска со сегашното момче или би започнала врска со пријателот со кој си била еднаш? Според мене не е страшно и да се прекине сегашната врска и да се започне нова, ако имаш било каков сомнеж. Јас не знам како би постапила кога би се нашла во твоја кожа. Можеби треба да поразговараш со некој стручен советник, да разговараш со гинекологот па да ти препорача советување со психолог, на пример. Разговарај со гинекологот и за опцијата за рано утврдување на татковството, па одлучи после. Само како и да е, направи чекор побрзо, немој да се измачуваш, расте нов живот во тебе. Среќно!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба совет... 24 Мар 2014 15:50 #249407

 • Анонимно
 • Анонимно's Avatar
како и да свртиш нешто губиш. ако му кажеш на вереникот и навистина не е негово (за ова не знам како си сигурна) тогаш сигурно остануваш сама оти не знам маж кој би гледал свесно туѓо дете.
а не можеш бескрајно да чекаш оти ќе расте стомакот и ќе се забележи.
ако пак не му кажеш а се случи инцидент да мора да дознае дека не е негово - тек тогаш ќе биде позезнато.
ако решиш да не родиш, т.е абортираш , го губиш бебето :( што исто не е лесно.

треба да знаеш за што си ти подготвена и што сакаш. дали сама да гледаш дете или пак да средиш се тајно и да се венчаш со вереникот па да основаш семејство.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба совет... 25 Мар 2014 08:21 #249433

 • Анонимно
 • Анонимно's Avatar
Анонимно wrote:
konecno zabremeniv i sega treba da sum presrekna, no za zal ne e taka. po pet godini obiduvanje so decko mi, sega verenik, jas doznav deka sum bremena dva meseci otkako go izneveriv. ne znam cie e bebeto. ne mozam da mu kazam seuste, a vremeto minuva. zabelezuva deka go izbegnuvam koga e nezen so mene. koga saka bliskost. deka sum smeneta. no ne mozam da mu kazam ni da go poglednam vo oci. ne sakam da abortiram ama ne znam sto ponatamu :tazna:

Prvo: Koja nedela si bremena?
Vtoro: Po moeto laicko poznavanje dodai uste 7-10 dena na tvojata bremenost(period za zacnuvanje) i ke vidis so koj si bila togas.

TReto: Izborot neka bide deteto!!!!

Ne sum sigurna deka vo rana bremenost moze da se ispita tatkovstvo i da moze jas ne bi rizikovala(sto ako treba so igla da se zima nesto od plodot)-GLUPISTI, Nikako abortiranje sto ako nikogas ne gi vidis tie 2 crticki posle toa, a od analiza na abortiraniot materijal s epokaze DNK sto ti ja sakas!!!!

Samo deteto neka ti bide izbor!!!!!KE IMAS NEKOGO STO KE TE SAKA BEZUSLOVNO, i koga ke viknes po nego i koga ke go plesnes po gaze, i koga ne ti e sredena kosata, i koga si celata pospana, izvalkana so site manzi po doma po alistata....

NISTO NE SI IZGUBILA DRAGA SAMO SI DOBILA!!!!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба совет... 31 Мар 2014 08:45 #249553

 • Анонимно
 • Анонимно's Avatar
definitivno e bremenost. mi potvdija na lekar. i problemot e sto so verenikot imavme odnosi nedela dena pred da se sluci neverstvoto.
drugiot mi e bivsh so koj imav 3 godini vrska, koja ja prekinavme edna godina pred da go zapoznaam segasniot verenik. a imavme strastna vrska i raskinavme od sto sme dvajcata inajdzii. potoa go sretnav segasnoto momce i vrskata mi trgna super.
so bivsiot se nemavme sretnato dolgo vreme. i sega ko za inat belja da se sluci, se najdovme na eden nastan organiziran od mojata firma. dosol so devojka mu koja raboti vo drugo pretstavnistvo od istata firma. vecerta se druzevme najprijatelski i ko za belja se ponudi da me odnese doma. a be uste vo kola osetiv takov elektricitet, sto znaev deka nema da bide na arno :( odvaj stasavme do doma .... i sega belja, belja golema. ne mozam ni na eden da mu kazam deka sum bremena.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба совет... 31 Мар 2014 10:15 #249558

 • Анонимно
 • Анонимно's Avatar
Ако се одлучи да го задржиш бебето,кога-тогаш ќе дојде време за непријатни разговори.Од муабетов твој приметувам и дека не си рамнодушна кон бившиот а и тој кон тебе.И уште една работа-дали вереникот има проблеми со плодноста?Пиша дека долго сте се обидувале.
Тестови за татковство се изведуваат дури и при бременост,со амниоцентеза се зема материјал, и помалку болно би било ако бившиот се тестира.Тој е поверојатно дека ќе биде дискретен,и нема бурно да реагира,оти ако е во врска и за него е веројатно битно да нема непотребно повредени особи..Е сега откако би го дознала тоа,на тебе е да одлучиш дали сакаш иднина со него,а и на него впрочем дали сака со тебе.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба совет... 31 Мар 2014 17:15 #249566

 • Анонимно
 • Анонимно's Avatar
Советот е добаρ, аκо можеш да ја сκρиеш бρеменоста додеκа да напρавиш амниоцентеза. Но и една недела ρазлиκа е долг пеρиод, пρисети се κога ти била последна менстρуација, пρесметај плодни денови, можеби ќе натежне веρојатноста за бρеменост наκај едниот
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба совет... 31 Мар 2014 17:17 #249567

 • Анонимно
 • Анонимно's Avatar
Мислев веρојатноста за татκовство
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба совет... 31 Мар 2014 17:30 #249568

 • Анонимно
 • Анонимно's Avatar
А дали односот со бившиот беше незаштитен и дали ејакулираше во тебе?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба совет... 02 Апр 2014 16:43 #249595

 • Анонимно
 • Анонимно's Avatar
Aко одлучила да ја задржи бременоста,нема зошто да ја крие.Најлоша варијанта во случај бебето да е од бившиот,е ниту тој ниту вереникот да не сакаат да имаат ништо со неа.Ако идејата за самохран родител(или евентуално татко кој ке биде присутен во животот на детето,но не и нејзин партнер) може да ја свари,се друго е поедноставно од тоа..можеби некоја друга на нејзино место ке постапеше-ни лук јал ни лук мирисал,нема тест,нема утврдување на татковство,бебето е на вереникот и точка,(со сите ризици за понатамошни изненадувања),но ете таа сака да знае..некоја трета па дури и бебето да е на бившиот,би го подметнала како да е на вереникот,што е крајно ниско,но боже мој ..живоот некогаш наликува на шпанска серија
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба совет... 26 Апр 2014 12:08 #250284

 • Анонимно
 • Анонимно's Avatar
Denes doznav deka mm me izneveril on tvrdi deka bil so prostitutka mnogu sum povredena i neznam kako da postapam . Znam deka i jas imam udel vo taa negova postapka ama dali toa znaci deka poveke ne me saka stom si baral zadovolstvo na drugo mesto.Trgnuvam od sebesi deka jas na nego nikogass ne bi mu napravila takvo nesto
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба совет... 28 Апр 2014 05:58 #250312

 • Анонимно
 • Анонимно's Avatar
a zosto tvrdi toj, a ti go prifakas toa, deka ti imas udel vo neverstvoto?
toa sto toj go napravil bilo zasto TOJ sakal. ti ne si go naterala.
dali ke prostis ili ne, ne moze nikoj da ti kaze, treba sama da resis. no pri toa nemoj da si prefrlas na sebe vina.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба совет... 28 Апр 2014 06:35 #250316

 • Анонимно
 • Анонимно's Avatar
Ne samo sto on mi prefrla tuku i jas sum svesna za mojata vina znaci izbegavam odnosi na sekoj mozen nacin i se svedeni na 0 . Za prostuvanje ke prostam , no mene mi e tesko vo sekoj slucaj i sekakvi misli mi se vrtat niz glava, dali seto ova sto se sluci znaci deka veke nema ljubov medju nas , kako ponataka ke go terame zivotot, sepak ova ostava edna golema damka vo nasiot brak
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба совет... 28 Апр 2014 06:43 #250318

 • Анонимно
 • Анонимно's Avatar
Te obvinuva tebe za negova slabost?

A zosto sexot vi e sveden na 0? Mozebi tuka lezi zajakot, nekoj drug problem e vo pozadina.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба совет... 28 Апр 2014 08:09 #250331

 • Анонимно
 • Анонимно's Avatar
Zosto izbegavas sex? Nekoja psihicka bariera ili zdravstven problem?
Ste zborele otvoreno za toa, probavte eden so drug da go nadminete ili on odma otrca da se zadovoli?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ми треба совет... 29 Апр 2014 02:48 #250349

 • Анонимно
 • Анонимно's Avatar
Najverovatno e psihicki problem bidejki ne cuvstvuvam nikakva potreba za sex ne samo so nego tiku so nikogo, i da na poveke navrati sme probale da go resime toa no sekoj pat bezuspesno
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.