Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: За подобри услови во градинките-иницијатива од родители

Ре: За подобри услови во градинките-иницијатива од родители 01 Фев 2013 13:14 #231199

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Eve go staviv tuka na ovoj link

www.express-upload.com/FTP/free/5105c300...citet_DetskiGradinki (2).docx

Sister te molam uploudvaj go , neznam zoshto navistina nemoze, eve probav i so smeneta extenzija.. Stavi go ti za onie koi nemozat so upload linkot da se snajdat
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
Последна промена: 01 Фев 2013 19:06 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Зока

Ре: За подобри услови во градинките-иницијатива од родители 01 Фев 2013 18:51 #231222

 • Dilberta
 • Dilberta's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 514
 • Thank you received: 722
 • Карма: 0
Нема веќе да тупам на тема камери, гледам дека во принцип има многу луѓе кои им се наклонети, но само уште ова просто морам да го искоментирам.
Meyo wrote:
Ushte edna horor prikazna do defektologov, beshe deka neguvatelka bliska do vlasta sekoj paket na toaletna hartija donesena od roditelite,meka celulozna ja zamenuva so gruba reciklirana eftina za decata. Site go znaat nikoj ne ja sankcionira. I da mozeme da go prijavime toa vo resorsoto ministerstvo ama GARANTIRAm nema da ima reakcija nikakva bez dokaz.
Значи таа негувателка што си дала за право така да постапи, треба моментално да летне од работа како партал зашто тоа е веќе криминал а не обичен пропуст во наставата или негата. На таа утре може да и светне да им го замени сокчето на децата со некое одвратно прашоче за растварање и тогаш што треба да чекаме да се постават камери за да се докаже лудоста? Ако има индикација за ваква патолошка појава, наместо доказот да се бара во синмка со мала резолуција на која не може да се види хартијата, треба на лице место инспектор да си земе примерок од толетната, да утврди дека е заменета, пријава, отказ... евентуално кривична постапка. Крај на приказната. Тоа е решение на проблемот. Ама нели бидејќи госпожата има "грб" тоа не се случува... а јас тврдам дека кога грбот стапува на сцена што и да има на снимка пак ништо нема да и се случи. Затоа што однесувањето во градинките е директна последица на неспособноста на надзорните институции да си го извршат совесно својот дел од работата.

Еве една аналогија со твојата професија... дивоградбите кои цветаа до пред неколку години беа резултат само на несовесните инвеститори, или и на надлежните инспектори кои си дремеа по топлите канцеларии и другите преќутни алки во системот? Решенито не се бараше во инвеститорите туку во системски промени во контролата (во случајов катастарот пред се).

Затоа мислам дека наместо снимање на нашите воспитувачки и пак немоќно подигање раменици кога ќе се евидентираат вакви огромни пропусти, треба многу ефикасно да си проработат институциите за контрола со соодветни казни, и тогаш нема да има потреба да ги плашиме со камери зашто доволно ќе си се плашат самите за своето работно место. Дека ова во догледно време ќе остане само пуста приказна ми е сосема јасно, ама ете да си кажам тоа што на сите ни е кристално јасно.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Koni, Mama Sani, Fairy, Зока

Ре: За подобри услови во градинките-иницијатива од родители 01 Фев 2013 19:08 #231223

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Meyo wrote:
Eve go staviv tuka na ovoj link

www.express-upload.com/FTP/free/5105c300...citet_DetskiGradinki (2).docx

Sister te molam uploudvaj go , neznam zoshto navistina nemoze, eve probav i so smeneta extenzija.. Stavi go ti za onie koi nemozat so upload linkot da se snajdat

ne moze mi veli nepostoecki link.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: За подобри услови во градинките-иницијатива од родители 01 Фев 2013 19:41 #231226

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Ajde sega da vidime dali ke moze sekoj da go simne

LINK
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: За подобри услови во градинките-иницијатива од родители 02 Фев 2013 06:29 #231239

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Јас ќе додадам уште една кратка реплика на тема камери во занималните. Имаше еден стар југословенски филм „Под присмотром“ знаете за кое време се работеше, за периодот од информбирото. Тогаш немало камери, само доушници. Значи и без камери се се знае и дознава и тоа како се има доказ. Јас сум против камери во занималите затоа што сакам децата да имаат имаат минимум слобода и простор за развивање на самостојноста. На крајот на краиштата доколку нешто и засмета на ќерка ми сакам тоа самата да го увиди и да ми каже, а не јас да изигрувам „Big brother" набљудувајќи ја преку камерата. Секој како родител е субјективен кога се работи за сопственото дете и токму тука може да настанат уште поголеми проблеми.
Инку замена на тоалетната хартија не се прави во заималните, туку во помошите простории во градинката.
The administrator has disabled public write access.

Ре: За подобри услови во градинките-иницијатива од родители 20 Фев 2013 07:50 #233113

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Dali ova znaci deka kamceto i frleno pa zapocnuva branuvanjeto :yes:

На градинките им фалат витамини и минерали
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: За подобри услови во градинките-иницијатива од родители 23 Мар 2013 20:32 #235595

 • mamiii
 • mamiii's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 56
 • Thank you received: 20
 • Карма: 2
Mi ostana slikava vo sofija na rodnini, VO DVOROT ne dozvoluvaat bolno dete da vleze a kamoli vo gradinkata, a za tie shto nemaat kade ima PROSTORIJA ZA BOLNI, kade ima doktorka i sestra i se grizat za nivOd se srce poddrska , a se vo vrska so podobruvanje na uslovite vo gradinkite , pred se svesta, vnimanieto i profesionalnosta na vrabotenite . Ne moze da si odi doma gospodzata neguvatelka samo zasto si fatila prevoz gratis , i teknalo da si gotvi rucek a 20 bebinja ( 1- 3 ) da i ostavi na koleskata zasto taa NEMA VRSKI i mora da raboti i da si podgoltnuva ...
The administrator has disabled public write access.

Ре: За подобри услови во градинките-иницијатива од родители 31 Мај 2013 07:42 #240063

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
ДРАГИ МАЈКИ.

05.06.2013 во 17 h e денот кога ја закажавме првата презентација на нашата група со надеж дека од тоа може да произлезе малку посериозна иницијатива која може сериозно да ги менува работите. Бројноста е задоволителна и доволно критична за да може да генерира промени.
За таа цел во среда во ЕУ инфо Центарот во 17 часот ќе организираме презентација каде НИЕ како родители ќе се преставиме како тело кое се става на располагање за разрешување на проблемите. Ангажиравме и студенти по архитектура кои сработија мал модел на градинки кои ќе ги предложиме за решение за проблемот со капацитетите.
Професорката Виолета Бакалчев професот по архитектура малку ќе зборува за социјалната оdговорноsт која треба да ја имаме едни за други.
Умбрела ќе зборува за инклузијата на децата во системот
Дајте ни Крилја за инклузијата на децата со посебни потреби.
За зал не успеавме да најдеме некој кој може да ја покрие здравата храна во градинките.

Оваа објава е и апел за вклучување на сите вас РОДИТЕЛИ во нашата иницијатива за активен придонес. Денес во 19 часот ќе имаме состанок за одредување на агенда во Влае во рамките на креативниот центар. Доколку некој е заинтересиран за да помогне во организација е добредојден
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Sani, Зока

Ре: За подобри услови во градинките-иницијатива од родители 04 Јун 2013 19:23 #240431

 • Зока
 • Зока's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 626
 • Thank you received: 288
 • Карма: 3
Ете излезе денес вест како камерите фатиле некоја воспитувачка во Италија што ги тормозела страшно децата. Ок, можда ќе ја откриеле и со надзор над работата, али камерата ептен свршила работа.

Туку друго е побитно сега, да помине супер трибината утре, па што повеќе родители активно да се вклучат и придонесат. Или полесно е само да си се пожалиме на проблемите...
The administrator has disabled public write access.

Ре: За подобри услови во градинките-иницијатива од родители 05 Јун 2013 05:13 #240446

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Za zal kako i za se drugo ispagja sekoe cudo za 3 dena.. Ovde forumot zamre.. Na facebook grupata koga se pobara majkite da prisustvuvaat i debatiraat pred javni institucii normalno malku prijaveni i toa e toa. Molkot znachi deka se slozuvame so se shto se sluchuva.. Se nadevam deka deneshnava tribina kje bide posetena vo sprotivno so zalenje kje mora da se konstatira deka na site se ni odgovara. Ova nitu e plateno, nitu otrganizirano so cel neshto da se promovira. Iskoristivme besplatni prostorii za da porazgovarame direktvo, za zal interesot na ucestvo na roditeli i tazno mal, dodeka najavata na institucii i nivnoto prisustvo navistina zacuduvachki ohrabruva
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.

Ре: За подобри услови во градинките-иницијатива од родители 27 Сеп 2013 09:51 #244301

 • queensforever
 • queensforever's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
ZDRAVO NA SITE
POZDRAV ZA TEMATA

nie sme vo gradinkata 8 mi mart
ima edna vospituvacka i edna volnterka,rupa so 30 deca .

mala i temna prostorija so prozori kon sever ...(nasata detska soba doma e poolema svetla so zeleno i zolto so slikicki ilustracii i sl)...koga ednata od dvete zadolzheni negovatelki odi na cigara vo wc ili da jade da kazeme pauza 30 deca se ostaveni samo so eden covek
Toa se deca od jasli koi seuste nemaat dve godini imaat od 16-22 meseci odat trcaat zboruvaat se tepat i sl.
Vcera moeto dete doma si dojde modro-violetovo vo liceto iskasano izgrebano,preplaseno
NIKOJ ZA NISTO NE NE IZVESTI
celi denovi sme so masti,kremi kortiko preparati i sirupi protiv bolki...
NEZNAM KOJ ZA STO E ODGOVOREN !!!
JAS KAKO RODITEL SUM UZASNATA OD CELATA SETUACIJA.......prodolzuvaa...
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.