Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Женските прашуваат машките одговараат

Женските прашуваат машките одговараат 07 Мар 2011 02:29 #119971

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
Потикнат од темата околу брачните неверства, а и фактот што сум единсвен преставник на поружниот пол, драги мои другарки и другарки, Ви стојам на располагање за прашања кои би се обидел да Ви ги одговорам од еден шовинистичко машки аспект.
Мислам дека може да се развие интересна дискусија на различни теми.

Прашањата можат да се билокакви, и ке се обидам да одговорам од машки аспект, иако за мене и не постојат никакви разлики во половите, осем во одредени карактерни навики повеќе препознаени кај одреден пол.

Бујрум!
Последна промена: 07 Мар 2011 02:33 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Женските прашуваат машките одговараат 07 Мар 2011 02:35 #119972

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Не си единствен, имаме уште членови (Baltazar1, Snoopy, Baze....) , ама засега се срамежливи за други теми, само одговараат во одредени теми.

Aј може ќе ги привлече темава да земат учество.

И прво прашање...

Дали е вистина дека кога машко ќе се заљуби вистински, тоа е еднаш за цел живот?
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 07 Мар 2011 02:38 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Женските прашуваат машките одговараат 07 Мар 2011 04:41 #120011

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Yarre каква чест..:OK: Гледам Анка поставила само едно прашање:emm:
Ај сега 5,па после ке видиме:poimnemam:
1.Дали интелегентните мажи се добри сопрузи?
2.Зошто сите мажи се палат на жени во црвено?
3.Зашто мажите не им веруваат на жените?
4.Што сакат мажите најмногу кај жените?
5.Што несакаат мажите во сексот?
Уфффф...имам уште:laugh:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Женските прашуваат машките одговараат 07 Мар 2011 10:11 #120042

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
Ane wrote:
Дали е вистина дека кога машко ќе се заљуби вистински, тоа е еднаш за цел живот?

Јас мислев дека некој проблем ке решаваме ;)
Јас мислам дека тука генерално не, мада секогаш ќе ја запамти барем првата љубов, ако ете другите (помалку битни) ги заборави.
D-r Lidija Pazdrijan wrote:
Yarre каква чест..:OK: Гледам Анка поставила само едно прашање:emm:
Ај сега 5,па после ке видиме:poimnemam:
1.Дали интелегентните мажи се добри сопрузи?
2.Зошто сите мажи се палат на жени во црвено?
3.Зашто мажите не им веруваат на жените?
4.Што сакат мажите најмногу кај жените?
5.Што несакаат мажите во сексот?
Уфффф...имам уште:laugh:

1. Интересно прашање. Но не е генерално само за машки. Добро е да мажот биде подобар брачен менаџер, и интелегенцијата му помогне да полесно се справи со проблемите, а со тоа и поголемиот терет на заедницата тој го поднесе.
2. Ух, не би рекол. Јас еве на бело. ;)
3. Не им веруваат ? Ма ја мислам премногу веруваат.
4. Иако звучи ко некое клише, спомнато некаде по постовите, Добра Домаќинка, ( ова е добар чувар на домот и се во него ), чудесија во кревет, и се разбира преставителна надвор.
5. Претерана романтика и љубење. Инаку се друго сакаат, и уживаат. Секоја поза ја сакаат и прифаќаат.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: D-r Lidija Pazdrijan

Ре: Женските прашуваат машките одговараат 07 Мар 2011 16:09 #120102

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Ај да не се претвори темава во Сам против сите - поставувајте по едно прашање и дајте им ред и на другите и да постават прашање.
A и да одговорат - ако се осмелуваат :laugh:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Женските прашуваат машките одговараат 08 Мар 2011 15:55 #120474

 • Bubbi
 • Bubbi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1652
 • Thank you received: 957
 • Карма: 7
Дали мислат на старите љубави? И ако мислат колку често?;)
Последна промена: 08 Мар 2011 16:38 by Big Sister. Причина: нема потреба од провокации
The administrator has disabled public write access.

Ре: Женските прашуваат машките одговараат 16 Мар 2011 10:17 #122773

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
Да, помислуваат, но мислам дека тука нема поделба машко женско. Вообичаено и индивидуално, со тек на време ич :OK:

А јас темава баш сакав да е видување/размислување на проблеми од машки аспект, а не прашања кои воглавном се воопштени

Драга Савета....

Ане ?
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi, Helix

Ре: Женските прашуваат машките одговараат 16 Мар 2011 10:24 #122774

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
yarre,
еве едно прашање..бидејќи навистина ме интересираат овие машко-женски односи и поинакви перцепции на нештата од страна на различните полови. Ме интересира, ама најискрено...дали кога ќе се скараш со жт..или со било која друга женска личност...после да речеме 5 минути дискусија, веќе не ја ни слушаш женската страна додека полемизира? Хмммм...да речеме имам чуено дека жените се повеќе по дискутирањето, а мажите се склони кон барање на решение...па кога во моментот немаат решение за нешто, едноставно повеќе сакаат да прекинат со анализирање на проблемот..да се повлечат и мирно размислуваат без мрчење од страна на жената :) Најискрено, јас го имам прашано мм за ова и ми вели дека понекогаш, кога полемизираме подолго од 5 минути, а тој не гледа фајде од тоа, едноставно престанува да слуша - т.е. го следи методот од едно уво влези-од друго излези. Не знам баш дали доволно јасно го изнесов своето прашање, но би ти била благодарна ако пробаш да ми го објасниш ова од твој аспект, како претставник на машкиот пол овде. Поздрав и имај убав ден :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: клечкароска

Ре: Женските прашуваат машките одговараат 16 Мар 2011 15:25 #122857

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
yarre wrote:
Да, помислуваат, но мислам дека тука нема поделба машко женско. Вообичаено и индивидуално, со тек на време ич :OK:

А јас темава баш сакав да е видување/размислување на проблеми од машки аспект, а не прашања кои воглавном се воопштени

Драга Савета....

Ане ?

Па терај драги Савете како мислиш
само немој да ми ги нервираш форумџиките :laugh:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi

Ре: Женските прашуваат машките одговараат 19 Мар 2011 23:05 #123826

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
Ананда wrote:
yarre,
Ме интересира, ама најискрено...дали кога ќе се скараш со жт..или со било која друга женска личност...после да речеме 5 минути дискусија, веќе не ја ни слушаш женската страна додека полемизира? Хмммм...да речеме имам чуено дека жените се повеќе по дискутирањето, а мажите се склони кон барање на решение...па кога во моментот немаат решение за нешто, едноставно повеќе сакаат да прекинат со анализирање на проблемот..да се повлечат и мирно размислуваат без мрчење од страна на жената :)

Веројатно тука постои некоја машко женска поделба, на машката да речам практичност и женската внесеност во дискусиите.
Значи има проблем, проблемот се излага, се бара решение. Тупаџискиот момент е удав за скоро секое машко и доколку постои решение, зошто би се давеле ко мачиња у Вардар.
Веројатно затоа постојат различни ставови машко женски и во кревет, за машките нема вртење ко киша око Крагујевца. :P

Мислам дека поголем дел од нас сакаат конкретност практичност и рационална директност. И огромен напор е да се биде романтичен, цените го и тоа малку што го даваме.

Искористи го она што имате, а тоа е она бисерче што Ви светнува во очите кога сакаш да постигнеш нешто.

Убави мисли!
Последна промена: 19 Мар 2011 23:06 by yarre.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Женските прашуваат машките одговараат 17 Мај 2011 14:45 #136204

 • Независна
 • Независна's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Be cool, think pink and everything will be ok ;-)
 • Теми: 1140
 • Thank you received: 481
 • Карма: 16
Дали на машките им пречи кога партнерката ќе облече нешто провокативно (на пример, пократка сукња) и зошто? Дали е во ред да и' се мешаат во изборот на гардероба на својата партнерка и да и' забрануваат да стави некое парче облека? Како размислуваат машките во овој поглед? Што им се врти во главата?
A smile is a language even a baby understands. It costs nothing but it creates much. It happens in a flash, but the memory of it may last forever. Keep on smiling.

The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: yarre

Ре: Женските прашуваат машките одговараат 17 Мај 2011 16:29 #136229

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
Генерално на ова прашање одговорот би бил - Да, им смета. Веројатно провејува страв да не друго машко ги загледа ( а ако е со попровокативен профил нормално дека ке ги загледа ) а со тоа и започне постапка на пуштање :roll:

Но тоа е генерално, и зависи прилично од средината и севкупниот менталитет. Во принцип, има машки кои сакаат жената/девојката да изгледа така, па со тоа и меѓуредови да се прчи пред средината.

Се надевам дека повеќе не постојат мажи кои би забранувале на партнерката да облече одредена облека. Таквите имаат проблем со самите себеси во глава.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frogy, Независна

Ре: Женските прашуваат машките одговараат 19 Авг 2011 03:36 #148930

 • julija
 • julija's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 265
 • Thank you received: 65
 • Карма: 0
Od maski aspekt sakam da mi kazis kako go gledate izneveruvanjeto,nie zenite mislam pobrzo i polesno gi nadminuvame tie raboti a vaseto razmisluvane koe e? Na pr.dokolku partnerkata bi ve izneverila no sfatila deka e greska, poadnala pod iskusenie ,seto toa go priznava i ve moli za vtora sansa dali bi mu prostile i dali toa e mozno da se zaboravi ili ostanuvaat posledici.Eve go moeto mislenje od zenski aspekt dokolku toa se desi vikam prvo nedaj boze no covek treba da bide na sve spremen i da se soocuva so toj problem ,poznavam mnogu ljuge koj toj problem go resavat vednas so razveduvanje a ne ja barat pricinata zosto bi doslo do toa mozebi greskata e do nas sto se slucilo taka ,taka da da ne obvinuvame tuku se zaprasame zosto toa se sluci i znaci treba nesto da promeneme vo nasiot odnosot da ne dojde do toa povtorno,mislam so razgovor sve se resava zboruvam dokolku e greska i ne se prodolzuva a vo sprotivno dokolku izceznala ljuovta vo red nema drugo osven razvod ,a dokolku postoi ljubov samo razgovor i trpenie.VE MOLAM VASETO MISLENJE KAKO MAZITE RAZMISLUVAAAT NA OVA???
The administrator has disabled public write access.

Ре: Женските прашуваат машките одговараат 21 Авг 2011 02:29 #149358

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
Драга Јулија,

Изневерувањето е неретка појава, а се должи на човечката ( машка или женска ) генетска основа, за размножување. Брачната заедница е измислена многу подоцна во човековата историја, бидејки општењето во почетокот било групно.
Сегашните изневерувања се неретка појава, но во повеќето случаи кога се прават, партнерот и не дознава.
Состојба на умот, разговорот и секако директниот пристап се оние работи кои помагаат во вакви ситуации. Генерално браковите се растураат кога жената ке најде друг маж, бидејки жените полесно се заљубуваат.Мажот се пердаши ради пердашот, често пати и со партнерка која е делеку поружна од неговата, а жената секогаш се труди да е со партнер кој барем мисли дека и позгоден од сегашниот ( или барем похаризматичен) Секако тука има влијание и мажот кој кај нас генерално многу малку знае да поразговара и ја разбере партнерката.
Личниот мој став за тоа е дека, се дешава секаде, па може да се деси и во твојата куќа. Проблемот треба и мажите да го побаараат кај себе. Причините се различни, како губење на комуникација, спласнување на интерес, нередовен секс ( најмалку 2 пути неделно, пожелно 5, па сакал несакал ), желбата за промена на монотонија, работење од јутра до прекосутра...

Да се прости, е една од најголемите човечки особини. За жал се поретка е во денешно време.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo, macika, julija

Ре: Женските прашуваат машките одговараат 28 Апр 2013 00:39 #238008

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Би била многу благодарна ако некој од малкуте мажи на форумов ми одговори на едно прашање гледано од машки аспект:
Зашто жените колку и да се болни ќе ја истераат болеста што се вика на нога, додека мажите два пати ако се накашлаат, скраја да е па некоја посериозна дијагноза, одма паѓаат болни во кревет и бараат целосен третман од чаеви, апчиња, масажи итн...?
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, mamaAnita, Frogy, Elka, Svetulka and this user have 1 others thankyou

Најново на форумот

 • No posts to display.