Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Да им помогнеме на Нина и Дарин!

Да им помогнеме на Нина и Дарин! 13 Јун 2012 07:09 #203265

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Mалата Нина има 4 години и боледува од ретко метаболично митохондријално заболување (Leigh sy. Complex IV deficiency), а нејзиното едногодишно братче Дарин за жал ја има истата генетска мутација за оваа болест.Нина се развивала нормално до 1 година, но потоа добила инфекција со висока температура, кога се појавиле и првите симптоми – тресење на рачињата и нозете. По втората инфекција повеќе не можела да седи исправено од неконтролирано тресење, можела само да лежи. Но насмевката на лицето на ова девојче постојано била присутна.

Биле направени испитувања во Германија, каде што се дијагностицирала оваа ужасна болест. Целиот престој во болницата во Германија чини 50.000 евра.

За состојбата на Нина може да прочитате на блогoт ourlivesninaanddarinandourstory.blogspot.de.


Постои експериментален препарат наречен ЕПИ-743, којшто може да им помогне на малите Нина и Дарин. Родителите на овие дечиња се обраќаат барајќи помош од сите хумани луѓе за Нина и Дарин да може да имаат среќно детство и да се изборат со оваа болест.

Нивните родители може да ги контактирате на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. ( Тања Миленковска Димковски) и Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. (Блашко Димковски +491627584728).


Број на сметка : 210-5016563117.15
Име и презиме: Tanja Milenkovska Dimkovski
За донации од странство
IBAN: МК07210501656311715
SWIFT: TUTNMK22
NLB Tutunska Banka AD Skopje
Vodnjanska 1, Makedonija

Извор
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 13 Јун 2012 07:11 by Annabel Lee.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: bart, Meyo

Ре: Да им помогнеме на Нина и Дарин! 24 Јун 2012 17:39 #205166

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
 • Карма: 3
OD DENES SE OTVORENI DONACISKI BROEVI ZA NINA I DARIN:
OD MREZATA NA T-MOBILE 070 143 106
OD MREZATA NA ONE 075 143 402
The administrator has disabled public write access.

Ре: Да им помогнеме на Нина и Дарин! 25 Јун 2012 03:32 #205191

 • redsonja
 • redsonja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • љубовта е се
 • Теми: 505
 • Thank you received: 635
 • Карма: 64
Донирано.

Оваа приказна многу ме потресе. Впрочем секоја ме потресува, но оваа :((((. Душички, што се може човек да истрпи.

Да им дадеме надеж на родителите и олеснување на дечињата. Донирајте. Еден сладолед помалку за вас, за нив шанса за живот.
Моите клунчиња
Ј. 08.08
Д. 10.10
Последна промена: 25 Јун 2012 03:34 by redsonja.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ana78

Ре: Да им помогнеме на Нина и Дарин! 25 Јун 2012 04:05 #205196

 • blair waldorf
 • blair waldorf's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 284
 • Thank you received: 89
 • Карма: 1
Donirano !
bebe82
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ana78

Најново на форумот

 • No posts to display.