Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Членовите на Родители и деца - повторно во акција

Членовите на Родители и деца - повторно во акција 11 Ное 2010 18:38 #71254

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Лани по предлог на Мама Васе и Редсоња имавме две убави акции - едната во СОС детското село, а другата во ПОУ Златан Сремац.

Сега еве повторно наближува Новата година и би било убаво, повторно да израдуваме некого.

Дајте предлози!

Секоја идеја, информација е добродојдена
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 11 Ное 2010 18:38 by Big Sister.
Темата е заклучена.

Ре: Членовите на Родители и деца - повторно во акција 11 Ное 2010 18:40 #71256

 • sandricka
 • sandricka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Најсреќна мама
 • Теми: 371
 • Thank you received: 135
 • Карма: 10
Мој предлод е дечињата на детската клиника.
Темата е заклучена.

Ре: Членовите на Родители и деца - повторно во акција 11 Ное 2010 18:44 #71259

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
Мислам дека доколку сме во можност да собереме некој денар, нај вредно би се вложиле во нечие здравје, на некој кој вистина има нај потреба.
Има многу донаторски сметки за операции итн, па да собереме одредена сума и како РиД да донираме на одредена/ни донаторски сметки.

Знам дека се радуваат деца на подароци, пакетчиња итн. но мислам дека најголема радост ќе ни биде нас ако успееме некому за Нова година на овој начин да му ја вратиме надежта и радоста :srce:
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
Последна промена: 11 Ное 2010 18:46 by lavce.
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane

Ре: Членовите на Родители и деца - повторно во акција 11 Ное 2010 18:55 #71266

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Мене ми се допаѓа идејата на Лавче :OK: . Прво да видиме колкав одзив ќе има и некако ќе се искоординираме
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
Темата е заклучена.

Ре: Членовите на Родители и деца - повторно во акција 11 Ное 2010 18:57 #71267

 • MrsH
 • MrsH's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 494
 • Thank you received: 69
 • Карма: -3
А ке може ли парите да се префрлат преку paypal?
Сандра
Темата е заклучена.

Ре: Членовите на Родители и деца - повторно во акција 11 Ное 2010 19:07 #71276

 • Goddess^
 • Goddess^'s Avatar
 • Offline
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 1186
 • Карма: 21
Супер е и предлогот на лавче, меѓутоа како ќе бираме на КОГО ќе му помогниме, кога има толку индивидуи на кои им е потребна помош во моментов? :(
Можеме да собериме облека и да ја однесиме во Домот за деца без родители, а со собрани пари (кој колку може) да купиме производи и да спакуваме лично новогодишни поклончиња за дечињата на Детската Клиника :love:
Пристигна Божицата на 03.02.2011!
Темата е заклучена.

Ре: Членовите на Родители и деца - повторно во акција 11 Ное 2010 19:36 #71287

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
MrsH wrote:
А ке може ли парите да се префрлат преку paypal?
Paypal ne funkcionira vo MK. Imase nekoi finti, ama ne bese legalno i na dosta lugje so gi znam im gi blokiraa smetkite. Jas ti preporacuvam Moneybookers. Slicen servis, brz, siguren, proveren i e legalen vo MK.
Темата е заклучена.

Ре: Членовите на Родители и деца - повторно во акција 11 Ное 2010 19:47 #71294

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
Јас мислам дека е непрактично да се собираат пари за донаторски сметки, не дека не им треба, меѓутоа еве по колку пари да собереме, на кого да ги префрлиме и по колку ке има за секој од нив? 100 денари ? па така моземе и директо со СМС-ка да помогнеме каде што верувам и така сите правиме.
Јас барем така се збунувам коа ке видам на едно место 5-6-7 дечиња, и сеа на кого СМС ? На сите им треба. И онда ил на сите ил на никого.

Јас мислам дека ова е исправно.

Да се одлучи на пример во кој дом да се даде пакетчиња, да се соберат пари, да се иде кај некој од увознициве на кондиторски производи, да се побара 50% пониска цена на пример и тој да добие реклама тука на форумот. Повеке детски усти ке бидат среќни, со помалку пари.

За начинот на собирање немам идеја
Темата е заклучена.

Ре: Членовите на Родители и деца - повторно во акција 11 Ное 2010 19:53 #71300

 • MrsH
 • MrsH's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 494
 • Thank you received: 69
 • Карма: -3
Damjana wrote:
MrsH wrote:
А ке може ли парите да се префрлат преку paypal?
Paypal ne funkcionira vo MK. Imase nekoi finti, ama ne bese legalno i na dosta lugje so gi znam im gi blokiraa smetkite. Jas ti preporacuvam Moneybookers. Slicen servis, brz, siguren, proveren i e legalen vo MK.
Ок тогаш ако се одлучи за оваа варијанта тогас на сметка во банка а ако се одлучи за нешто друго незнам дали ке успеам да учествувам:unsure:
Сандра
Темата е заклучена.

Ре: Членовите на Родители и деца - повторно во акција 11 Ное 2010 20:19 #71313

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
Goddess^ wrote:
.... меѓутоа како ќе бираме на КОГО ќе му помогниме, кога има толку индивидуи на кои им е потребна помош во моментов? :( ....
yarre wrote:
... меѓутоа еве по колку пари да собереме, на кого да ги префрлиме и по колку ке има за секој од нив? 100 денари ? па така моземе и директо со СМС-ка да помогнеме каде што верувам и така сите правиме.....

Ќе собираме, секој колку може (или договорена сума), откако ќе ги собереме парите ќе донираме како РиД на секоја сметка подеднаква сума (зар секој да се сети да донира по малку, не е доволно, подобро нешто одколку ништо), или пак ќе направиме евалуација на проблемите на одреден број дечиња, па за кого ќе бидат најитни, најнеодложни, најспасувачки, за најтешка болест итн. во моментот .

Инаку поентата со акцијата е дека ќе биде донација од РиД, бар јас така мислам, а инаку индивидуално секој може не по 100 денари на секој 143 број, туку по многу повеќе на транаскциска сметка- сепак тоа е индивидуална донација и нема врска со оваа акција.

Пак кажувам подобро е според мене, членови од РиД пример да дадат крв за клиниките, да дадат дел (па макар и минијатурен) пари за апарат за дијагностицирање на болест, да дадат пари за покренување на истражување во врска со влијание на ,,вакцините,, и се останато по здравјето на децата, одколку било какво пакетче и поклонче....сепак ова е само мое мислење, вечина влада :srce:
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
Последна промена: 11 Ное 2010 20:21 by lavce.
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: Molly

Ре: Членовите на Родители и деца - повторно во акција 11 Ное 2010 20:23 #71316

 • Goddess^
 • Goddess^'s Avatar
 • Offline
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 1186
 • Карма: 21
lavce wrote:
Пак кажувам подобро е според мене, членови од РиД пример да дадат крв за клиниките, да дадат дел (па макар и минијатурен) пари за апарат за дијагностицирање на болест, да дадат пари за покренување на истражување во врска со влијание на ,,вакцините,, и се останато по здравјето на децата, одколку било какво пакетче и поклонче....сепак ова е само мое мислење, вечина влада :srce:

Со ова се согласувам 100%, така не мора да ги „делиме“ децата по приоритет :OK:
Пристигна Божицата на 03.02.2011!
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: lavce

Ре: Членовите на Родители и деца - повторно во акција 11 Ное 2010 20:46 #71326

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
И мене ми се допаѓа предлогот на лавче оти првично и тоа ми беше замислата ( но ете таа ме претрка :) )
ако можеме да се договориме да дадеме одредена сума - на пример по 150 - 200 - 300 денари (лани толку даввме за пакетчиња) и кој ќе има најитна потреба во моментот да ги донираме

она за донирање во болници за апарати - не е лошо, ама сумата сама по себе дали ќе е доволна и дали ќе ни ја прифатат?
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Темата е заклучена.

Ре: Членовите на Родители и деца - повторно во акција 11 Ное 2010 20:49 #71329

 • MrsH
 • MrsH's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 494
 • Thank you received: 69
 • Карма: -3
Па Ане ако е донација би требало да прифатат било колкава да е сумата,барем така мислам.
Сандра
Темата е заклучена.

Ре: Членовите на Родители и деца - повторно во акција 11 Ное 2010 21:20 #71337

 • EckaGj
 • EckaGj's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • ❤Се што се сака,се може!!!❤
 • Теми: 989
 • Thank you received: 93
 • Карма: 31
По мене најпотребни се пари апарат и помш за лечење на дечиња.
Како и лани прво треба да се одреди или не сумата,и да се преброиме колку сме во можност да учествуваме.
Кога ќе имаме одприлика сума ќе можеме да се договориме каде да се донираат парите.
Јас учествувам
Темата е заклучена.

Ре: Членовите на Родители и деца - повторно во акција 11 Ное 2010 21:31 #71340

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
Mene mi se dopagja na Godess idejata da se soberat pari za paketcinja za decata bez roditeli.
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
Темата е заклучена.

Ре: Членовите на Родители и деца - повторно во акција 11 Ное 2010 21:45 #71345

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
пакетчиња лани дававме
зборот ми беше да не се повторуваме
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Темата е заклучена.

Ре: Членовите на Родители и деца - повторно во акција 11 Ное 2010 22:06 #71349

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Јас лично не сум за акција за собирање пари. Или пак ако се одлучиме да собереме пари тоа да биде конкретно веднаш да ги употребиме за нешто. Еве сега скоро имав контакт со една личност која е во фаза на правење на хуманитарна акција за децата од клиника. Таа особа ми го спомена токму ова дека и лекари од клиниката за детски болести и рекле конкретно да се купи нешто и да се подари. Оти вика ако се пари папала маца и е проблем за распределба. Значи најдобро е и ако собираме пари веднаш ние тука сами да одлучиме што ке купиме со нив и на кого тоа ке му го даруваме.
Мене првин на памет ми текнуваат дечињата од домот за деца без родители во Битола. Таму се сместени мали деца и нив секогаш нешто им треба. Но исто имам слушнато дека кога се носи облека убава си ја земаат од персоналот таму што работи. Ова се само муабети неможам лично да тврдам.
Има многу места кај што може да се помогне и да видиме каде би ја насочиле нашата помош.
Темата е заклучена.

Ре: Членовите на Родители и деца - повторно во акција 11 Ное 2010 22:22 #71353

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Сега за сега ми се допаѓаат вашите идеи, посебно онаа на лавче со давање на крв...Ми треба време да размислам, па се надевам ќе се сетам на некоја интересна идеја.
Those who criticize our generation forget who raised it.
Темата е заклучена.

Ре: Членовите на Родители и деца - повторно во акција 11 Ное 2010 23:34 #71378

 • Goddess^
 • Goddess^'s Avatar
 • Offline
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 1186
 • Карма: 21
Еве уште една идеа:

Можеме со парите што ќе ги собериме ние членовите да организираме една „Хуманитарна модна ревија“ на мамички со децата :) Без разлика што ќе се крсти Модна ревија, на неа сите учесници ќе бидат облечени во свои облеки, не мора да се бара спонзор. Или, ако сакате, може и да се најди некој на кој во моментов му е потребна реклама (како на пример DeFacto во зградата на НЛБ до Рамстор). Облеките им се ПРЕКРАСНИ, има за мајки, татковци и деца, кежуал за возрасните, а типска за децата :)
Нив ќе им е доста рекламата, тие парчиња и онака ќе им се вратат....со собраните пари од тука да го платиме просторот и рекламата (лифлети, билборд, принт) а учесниците нормално да се дел од нашите РиД членови или нивни познаници / роднини. И така, ем децата ќе се забавуваат, ем возрасните ќе се дружат :guskanje:
Ќе се наплаќаат влезници и тие средства понатаму нека се решат како да се искористат (нормално, со предвремена математика дека ќе собереме повеќе пари од влезници отколку што би собрале доколку даваме само ние, членовите на РиД). Па дополнителен маркетинг после тоа, кога ќе се дава тоа што ќе го набавиме со парите од ревијата и така....
Барем сега има списанија за мајки и бебиња, мислам дека никое од нив нема да одбие да стави принт на 1/2 страна за хуманитарна Мама-дете модна ревија во едно од изданијата :)
Пристигна Божицата на 03.02.2011!
Темата е заклучена.

Ре: Членовите на Родители и деца - повторно во акција 12 Ное 2010 02:22 #71414

 • busavo
 • busavo's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 267
 • Thank you received: 30
 • Карма: 14
јас учествувам што и да одлучите од споменатото или ако имате подобра идеја.
знам дека моментално Битола има многу дечиња, а условите им се тешки поради новиот начин на посвојување. на крај краева не мора пакетчиња да им се дадат може и некој апарат да се купи со парите што би се собрале, ова ако биде за некој дом, а за детска клиника мислам дека нивната апратура е малку скапа или може креветчиња.
Темата е заклучена.

Ре: Членовите на Родители и деца - повторно во акција 12 Ное 2010 03:58 #71452

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Jas sum za podarok za detskata klinika. Mislam deka za nekakva aparatura nema da m,ozeme da sobereme dovolno pari no mi tekna nesto drugo.... da kupime saren sanitetski materijal za decinjata. Veruvam deka mnogu po interesni i pomalku strasni ke se iglite za infuzija ako se zorovi sini ili ako svetat ???
Ke se rasprasam denovive dali i kade moze da se nbaavi takvo nesto pa ke pisam.

Inaku mislam na vakvo nesto:

Zastitna maska
Последна промена: 12 Ное 2010 04:09 by Zvezdicka.
Темата е заклучена.

Ре: Членовите на Родители и деца - повторно во акција 12 Ное 2010 04:20 #71472

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Smetam deka treba da se soberat sredstva i da se kupi nesto sto ke se podari na nekoja od slednive ustanovi: Doma za deca bez roditeli 11 Oktomvri, Detska Klinika za belodrobni bolesti vo Kozle, Detska klinika pri Klinickiot centar, Dom za doencinja i deca vo Bitola...
Moze toa da bide nova postelnina, novi krevetcinja, sanitetski materijal, kozmetika za deca, zimska obleka - jakni i cizmicki (za decinjata zgrizeni vo domovite) ili nesto slicno.
Krvodaritelskata akcija e dobra ideja, no dobar del od clenovite na forumov se trudnici ili doilki i tesko deka ke moze da daruvaat krv.
Moze da se organizira i nekoja kultirna manifestacija i so sobranite sredstva od prodazbata na biletite da se kupi nesto.
Темата е заклучена.

Ре: Членовите на Родители и деца - повторно во акција 12 Ное 2010 13:46 #71533

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
Абре драги мајки, си пуштивте фимчиња како син ми со 4 години.
Не викам дека идеите не се добри и племенити, но ајде малце да размислиме практично.

Се ова што го кажавте е многу убаво но бара голема организација и време, кое верувам никој од нас го нема на претек.
Да земеме дека секој од нас ке даде ете и 300 МКД, во форумов ке се соберат колку ? 9.000 ? 15.000 ? и што ке се купи за кој медицински апарат ? Ѕивана или раткапна ? Во моментов барем 150 деца во МК бараат конкретна помош, и по колку би добиле ?

Јас мислам дека нема поубаво нешто од тоа да добијат поклонче, пакетче, играчка......коа ке светнат оние детски очи од среќа.

Јас директно предлагам ете за тој дом во Битола, некој го спомна погоре.

Ајде да се пресече, да поделиме обврски и да го средиме сето ова.
Темата е заклучена.

Ре: Членовите на Родители и деца - повторно во акција 12 Ное 2010 14:05 #71545

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
I jas sum poveke za toa da im se dade nesto konkretno na decata otkolku na ustanovata. Nie ne sme mokni da smenime nesto znacajno vo nemanjeto na oprema, a za decata podarokot ke bide dovolen i soodveten.
Темата е заклучена.

Ре: Членовите на Родители и деца - повторно во акција 12 Ное 2010 14:23 #71558

 • SandraА.
 • SandraА.'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • Whatever u give a woman, she will make it greater*
 • Теми: 500
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Епа и јас сум за тоа да не ги воопштуваме работите, така никако нема да се договориме. Се согласувам со Дамјана дека ние сме немоќни нешто крупно да промениме, но затоа можеме да поттикнеме и други хуманитарни акции и повеќе детски насмевки :)
Темата е заклучена.

Најново на форумот

 • No posts to display.