Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Нова акција - Мамина тегла

Нова акција - Мамина тегла 20 Окт 2012 14:51 #218302

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Здружението „Родители и деца“ ја најавува новата акција, која треба да се одвива во ноември
Акцијата предвидено е да биде со собирање зимница и потоа истата да се донира на семејства кои се социјално загрозени и се со дечиња, кои најмногу сакаат ајварче и мармаладче :)

Секоја од нас може да донира од дома барем една тегла зимница солена, блага нема врска. Битно да е домашна.
Дополнително како ќе тече акцијата ќе ве известуваме.

Но, сега ни треба слоган, кој ќе го употребиме за постерите.
Битно е да ги содржи зборовите - мамина тегла, а останатото е оставено на ваша идеја и фантазија.


она кое мене досега ми текна е - “Од мамината тегла касни и порасни„ :laugh:

ајде мамички, помош!
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 20 Окт 2012 14:55 by Big Sister.
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: biljann, macika, Dilberta

Ре: Нова акција - Мамина тегла 20 Окт 2012 15:02 #218303

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Ајде и јас за почеток

Мамина тегла - подај раче за највкусно залаче :)

Едит, систер ми текна комнинација со твоето:

Подај раче за највкусно залаче - од мамината тегла касни и порасни
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 20 Окт 2012 15:04 by Annabel Lee.
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Ре: Нова акција - Мамина тегла 20 Окт 2012 15:16 #218304

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Да напомнам - логото да не е предолого и да биде ефективно, мислам лесно да се помни.
така што Анабелке, ова второво ќе биде премногу...

Ова чисто да имате насока каде и како да се движите.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Темата е заклучена.

Ре: Нова акција - Мамина тегла 20 Окт 2012 15:27 #218306

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
"Mamina-Babina mljac tegla" ili moze samo "Mamina mmmm mljac tegla"

Ajdeeee devojki, ve cekame so idei :)
trtlata na mamika
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Ре: Нова акција - Мамина тегла 20 Окт 2012 15:33 #218307

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
"PODARI ZELBA I EDNA MAMINA TEGLA"

A za nas shto ne sme tolku domakinki godinava i nemame domashna tegla moze da kupime :sram2:
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
Последна промена: 20 Окт 2012 15:34 by Meyo.
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Koni

Ре: Нова акција - Мамина тегла 20 Окт 2012 15:49 #218309

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Se razbira deka moze Meyo :)
trtlata na mamika
Темата е заклучена.

Ре: Нова акција - Мамина тегла 20 Окт 2012 18:49 #218326

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
 • Карма: 3
"Подарената Мамина тегла е највкусна"
"За една насмевка-една Мамина тегла"
"Со Мамина тегла зимница-Помалку гладни лица"
Се надевам дека ќе може и јас да учествувам со неколку тегли зимница само ова праќањето ми го мате есапот да не ги сокапат теглите дур стигнат Ск.


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Ре: Нова акција - Мамина тегла 20 Окт 2012 20:48 #218328

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Big Sister wrote:
Да напомнам - логото да не е предолого и да биде ефективно, мислам лесно да се помни.
така што Анабелке, ова второво ќе биде премногу...

Ова чисто да имате насока каде и како да се движите.

ОК, тогаш остаувам на првото

Мамина тегла - подај раче за највкусно залаче :)
Those who criticize our generation forget who raised it.
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Ре: Нова акција - Мамина тегла 21 Окт 2012 04:44 #218342

 • eleonora
 • eleonora's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 597
 • Thank you received: 246
 • Карма: 0
Се тупам одсабајле да смислам,и мислам на логово-со него како прво треба да се повика на акција а како второ да се сфати поентата за кого е наменето.Сега за сега :tupco: смислив едно па валјда ке ви помогне ПОДАРЕТЕ МАМИНА ТЕГЛА-ОСТВАРЕТЕ ДЕТСКА ЖЕЛБА
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Dolphin, Marge

Ре: Нова акција - Мамина тегла 22 Окт 2012 17:41 #218578

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
poslednovo na eleonora mi e najzvucno ,moze i vakva varijanta od nego
"probaj od maminata tegla - ostvari ja tvojata zelba"
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Ре: Нова акција - Мамина тегла 22 Окт 2012 17:48 #218582

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Mene ne me biva da mislam logo. Ama kako domakinka ke si donesam tegla koga ke treba.
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Ре: Нова акција - Мамина тегла 23 Окт 2012 06:34 #218604

 • biljann
 • biljann's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Welcome to Bibkoland!
 • Теми: 857
 • Thank you received: 372
 • Карма: 28
Мамина тегла за највкусен оброк во секој дом.....
оф и мене не ме бива баш за слоган ама обавезно ќе донесам некоја тегличка(дадина) :)
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Elka

Ре: Нова акција - Мамина тегла 23 Окт 2012 09:45 #218614

 • mama ana
 • mama ana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 455
 • Thank you received: 166
 • Карма: 1
Mamina tegla ima-ke jademe cela zima :)
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Annabel Lee, Marge, biljann, macika

Ре: Нова акција - Мамина тегла 23 Окт 2012 16:02 #218634

 • nate76
 • nate76's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 351
 • Карма: 15
Mamina tegla kasni -zdravo porasni
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Ре: Нова акција - Мамина тегла 23 Окт 2012 18:49 #218650

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Мамина тегла хуманите ќе дадат, децата најмили во зима да јадат!
Темата е заклучена.

Ре: Нова акција - Мамина тегла 24 Окт 2012 02:31 #218656

 • mamaAnita
 • mamaAnita's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 828
 • Thank you received: 572
 • Карма: 9
Мамина тегла да се дари, детска уста да се нахрани.
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Annabel Lee

Ре: Нова акција - Мамина тегла 24 Окт 2012 03:39 #218659

 • anusska
 • anusska's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1170
 • Thank you received: 457
 • Карма: 22
Мамина тегла полна сласт за здрав детски раст...

Мамина тегла сласна за децата да пораснат...
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Ре: Нова акција - Мамина тегла 24 Окт 2012 04:37 #218662

 • vetmedvesna
 • vetmedvesna's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Life is short.Smile while you still have teeth.
 • Теми: 1887
 • Thank you received: 482
 • Карма: 10
Супер идеја, баш се радувам :)
Викендов подарив многу конзервирана храна за проектот на Банката за храна.
Ќе учествувам во секој случај ;)
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Ре: Нова акција - Мамина тегла 24 Окт 2012 06:33 #218676

 • anusska
 • anusska's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1170
 • Thank you received: 457
 • Карма: 22
Уште нешто ми текна (ми се заврте во главава маминава тегла - можеби зошто немам домаша зимница по дома јас :D )

Мамина тегла вкусна - за детската гладна уста. (или за задоволна детска уста - иако мешето е позадоволно во овој случај :), или насмеана детска уста)
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Ре: Нова акција - Мамина тегла 24 Окт 2012 12:46 #218709

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Mamina tegla vo zima, za deteto zdravje da ima :)
Mamina tegla otvori si, zdravo i srekno porasni si :)


ke ve podrzam i jas so nekoe teglence :)
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Ре: Нова акција - Мамина тегла 25 Окт 2012 03:08 #218751

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Big Sister wrote:
она кое мене досега ми текна е - “Од мамината тегла касни и порасни„ :laugh:

Јас овде би додала само еден збор:
Од мамината тегла касни и брзо порасни!
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Ре: Нова акција - Мамина тегла 25 Окт 2012 03:35 #218755

 • Mamita
 • Mamita's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 510
 • Thank you received: 277
 • Карма: 1
Еден мој личен коментар за насловот на акцијата (зошто претпоставувам тој слоган ќе биде залепен и на тегличките???, освен ако јас не сум сватила нешто погрешно). Мене зборот „мамина“ во контекст на оваа акција поприлично ми пречи,од проста причина што овие теглички, колку што сватив, се наменети за социјални семејства, па оттука не би сакала тоа детенце што ќе јаде од оваа зимница да смета дека неговата мајка не е способна да му направи вакво нешто па јаде од „мамините“ тегли на други деца. Верувајте, децата го гледаат и чувствуваат тоа. Поготово тие поголемките.

Сум имала можност да работам со вакви семејства, и колку и да е добредојдена ваква помош, верувајте има родители кои на најдобар можен начин пробуваат децата да не им сетат дека мама и тато се на работ на сиромаштијата. Тие родители, се за почит.

Па како мал совет, кој секако не мора да биде прифатен, е да се изостави зборот „мамина“ и да се замени со некое друго соодветно зборче. На пример, „вкусна зимница касни - и побрзо порасни“.

Во секој случај, ги поздравувам сите акции кои се направени од страна на Родители и деца.

Се извинувам ако сум малку off topic :cvet:
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Annabel Lee, Majsi, prasence, biljann and this user have 7 others thankyou

Ре: Нова акција - Мамина тегла 26 Окт 2012 15:49 #219022

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Емилија, ти благодарам што го делиш своето мислење со нас. Секако добредојдено е сечие мислење и насока која ќе ја добиеме. И би сакала почесто да се водат и такви дискусии, отколку само да се нафрлаат предлози.

НО, јас веќе нагласив во првиот пост - слоганот ни треба за најава на настанот, како и за целата акција да си има име нели, а ќе оди на постерите.
на тегличките ќе има друго залепено. Нема да оди слоганот.

И сметам дека ако се исфрли зборот мамина (макар и бабина ) некако нема да има топлина акцијата. А овие акции секогаш се прават со срце и душа од сите мајки за сите деца.
Без разлика дали било собирање облека, храна или нешто друго.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Темата е заклучена.

Ре: Нова акција - Мамина тегла 28 Окт 2012 17:05 #219220

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Ајде женски каде сте со идеи :D

Eве ако ви е многу ограничувачки ова со мамина тегла, можете (се договоривме со друшките од здружението) да правите и други комбинации т.е без него.
На пример нека ви биде водилка тоа дека донираме - зимница, па може и со тоа зборче некои варијации...
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Темата е заклучена.

Ре: Нова акција - Мамина тегла 28 Окт 2012 17:18 #219226

 • vesnicka
 • vesnicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 648
 • Thank you received: 363
 • Карма: 5
Со љубов подготвена зимница за весели детски лица
Темата е заклучена.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, butterfly87
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.