Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Декупаж техника

Декупаж техника 19 Јан 2013 20:09 #230034

 • Anima
 • Anima's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 2
 • Карма: 0
Во последно време се интересирам за Декупаж техниката. Посетував еден курс во Белград за Shabby chic техниката и воодушевена сум. Она што ме интересира е да ми посочите некоја продавница за Хоби во Скопје, да набавам потребни материјали или пак доколку некој се занимава со ова хпби, да ми каже каде наоѓа бои и др.потребни нешта. :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Декупаж техника 21 Јан 2013 05:34 #230095

 • leona
 • leona's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 123
 • Thank you received: 38
 • Карма: 1
За декупаж кај нас не верувам дека ќе најдеш материјали - конкретно лепакот ти е најбитен. На мене ми е од Загреб. Ти советувам да пробаш да нарачаш преку интернет-продавници. Имаат позитивни искуства со Mod Podge (го имаш во различни варијанти, мат, сјаен, сатенски финиш). Хартијата што ќе ја аплицираш зависи од идејата што ја имаш, може да си испринташ нешто, може салфети да користиш, исечоци од списанија, цртеж.... Одозгора може да досликуваш елементи со акрилни бои, тие може кај нас да ги набавиш во Касвер Ц (на бул. Климент Охридски или во Скопјанка).
The administrator has disabled public write access.

Ре: Декупаж техника 21 Јан 2013 11:53 #230147

 • Миња
 • Миња's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • monabombona
 • Теми: 359
 • Thank you received: 82
 • Карма: 1
Леона, а ти обично што облепуваш , и дали и од подлогата се менува лепакот, или можам со еден лепак да работам со различни хартии и подлоги? И дали си пробала да работиш или комбинираш и со чипка. Јас немам искуство со ништо, но имам гледано и ме се виде интересно.
* Шмизлата 05.01.2007
* Шармерот 06.02.2013
If evolution really works, how come moms have only two hands
The administrator has disabled public write access.

Ре: Декупаж техника 21 Јан 2013 18:38 #230194

 • Anima
 • Anima's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 2
 • Карма: 0
Фала за одговорот. Што се однесува за акрилни бои, најдов кај мене во Куманово, а одлучив да пробам со разреден дрвофикс - лепак и ќе ви пишам што ќе излезе од тоа. :ehej:
leona wrote:
За декупаж кај нас не верувам дека ќе најдеш материјали - конкретно лепакот ти е најбитен. На мене ми е од Загреб. Ти советувам да пробаш да нарачаш преку интернет-продавници. Имаат позитивни искуства со Mod Podge (го имаш во различни варијанти, мат, сјаен, сатенски финиш). Хартијата што ќе ја аплицираш зависи од идејата што ја имаш, може да си испринташ нешто, може салфети да користиш, исечоци од списанија, цртеж.... Одозгора може да досликуваш елементи со акрилни бои, тие може кај нас да ги набавиш во Касвер Ц (на бул. Климент Охридски или во Скопјанка).
Леона, заборавив да прашам дали случајно ги знаеш цените на акрилните бои, за да споредам со овие кај нас?
Последна промена: 21 Јан 2013 20:50 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Декупаж техника 23 Апр 2013 11:39 #237636

 • spabi
 • spabi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
Dali najdovte nacin za poracka od stranstvo ili pronajdovte prodavnica vo Sk koja prodava lepak i dr.materijali za dekupaz tehnikata?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Декупаж техника 27 Апр 2015 13:23 #254148

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7910
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
Случајно сега барав нешто за декупажот и најдов дека може да се користи обично лепило за дрво во кое е додадена малку вода. а за лакирање - акрилен лак.
Овие работи мислам дека може секаде да се најдат.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Декупаж техника 28 Апр 2015 01:15 #254151

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2792
 • Thank you received: 645
 • Карма: 26
Jas veligdenskite jajca poslednive 2 god so dekupaz gi pravam , so belka lepam
Na beli jajca posebno ubavo lici :jajca:
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Декупаж техника 28 Апр 2015 13:23 #254152

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7910
 • Thank you received: 5649
 • Карма: 121
Да, јајца со декупаж правам. Ама ова со мебелов е интересно, само да има човек време :D
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.