Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Плетење и Хеклање

Ре: Плетење 04 Ное 2011 19:04 #163197

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Bibibile, mene mi beshe odno od omilenite hobija pletenjeto :), i kako malechka i kako vozrasna i sega kako mama.Znam sekako da pletam no najdobro se snaogjam so 1 igla kako heklanje no so volnica. Sekoja godina pravime po edna kapa za moite i za bliski dechinja, i toplinki. Pravoto pletenje ne mi e mnogu interesno, mozebi zatoa shto ic ne sakam dzemepri da nosam , s'kletgija sum, no heklanjeto mi e posle gotvenjeto najdobra forma na odmaranje. Denovive planiram da odam po novi volnici za ovaa godina, preska pominav pred teteks na rekord no imashe mnogu guzva pa si rekov nekoj drug den!Epten sum knap so vreme pa kje cekam nekoj poubav vikend. Problemot so heklanjevo mene mi e shto nemozam da prestanam :poimnemam: , Nemozam 10 minuti i neshto drugo, ako pocnam neshto moram da go zavrsham, pa mnogu pati sum ostanuvala bez spienje osobeno koga probuvam nekoj model da sovladam. Vo drugiot komjuter mi se nekoi sajtovi na toplinchinja shalchinja kapcinja preubavi i preslatki za deca, koga kje dojde mm kj gi pobaram i kje ti gi pratam da vidish. Baletanki pleteni, patiki pleteni holandski klompi pleteni!
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mami29, biljann, bibibile

Ре: Плетење 04 Ное 2011 19:07 #163198

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Guilty :zelen:
ама одамна не сум фатила игли :laugh:
инаку одлично знам да плетам и хеклам
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: bibibile

Ре: Плетење 04 Ное 2011 19:21 #163201

 • bibibile
 • bibibile's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 79
 • Thank you received: 77
 • Карма: 0
Мама-Маја супер, баш прати ми ги сајтовите кога ќе можеш.

Ова со една игла се вика хеклање?

Баш сакам да го научам, па ако имате нешто пишете!

:OK:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mami29

Ре: Плетење 07 Ное 2011 05:04 #163402

 • mami29
 • mami29's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 420
 • Thank you received: 257
 • Карма: 3
Баш се израдував на темата:jupi:
И јас обожавам да плетам. Лани му сплетив на син ми едно елече и си го носеше во градинка:girlpink:
Мама-Маја ако имаш некој линк од сајт за плетење те молам стави го, зашто вчера најдов некоја вуница дома, па се мислам сега нешто да сплетам од неа.

Поздравче.:hug:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: bibibile

Ре: Плетење 07 Ное 2011 06:05 #163412

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Алал ви вера девојки, јас исто пред некоја година пројавив интерес за плетење, а бе сто пати мајка ми ми покажуваше како, она едноставното, не бре, антиталенат :hahaha: Баш ќе пробам пак, можда ќе ми влезе во глава, инаку баба ми беше врв во плетење, како сериско производство беше :) , а исто и мајка ми кога имала повеќе време знаела да се удлабочи, ете јас не ја наследив дарбата:(
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mami29, bibibile

Ре: Плетење 07 Ное 2011 08:20 #163435

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
eve tuka ima videa za pochetnici

www.youtube.com/watch?v=7Iv03nRS8xU

Ovie videa se za napredni "pletachi" :zelen: pa formi ili shemi za odredena pletka, supper se, sum ja pravela ovaa forma na videovo za edno kako kebence za podebelko malku da bide, super ispadna bash kako sto e pokazano, site se edukativni videa no za ponapredna faza

www.youtube.com/watch?v=Saw2bXHqVK4&feature=related

Sega od koga imam dechinja iskluchivo vakvi mozam da napravam ovie se heklaat mnogu mi e interesni i za pokloni cesto znam da gi pravam za dechinja i sekade kade sum g odnela mnogu interesno se prifateni

craftscrazy.com/adorable-baby-shoes-slip...it-crochet-patterns/

na ovoj sajt ima nasoki za pltetenje corapchinja so 2 igli, ovie bash ne gi vladeam :sram:

www.knittingonthenet.com/patterns/babybootscable.htm
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mami29, Bubbi, Nebo, lola, bibibile and this user have 1 others thankyou

Ре: Плетење 07 Ное 2011 08:24 #163436

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
bibibile wrote:
Мама-Маја супер, баш прати ми ги сајтовите кога ќе можеш.

Ова со една игла се вика хеклање?

Баш сакам да го научам, па ако имате нешто пишете!

:OK:

Со хеклање, ама со волница имам плетено наметки, елечиња, шалчиња ... :roll:
инаку не знам како би научила ако ти пишеме овде? тоа најдобро по шема и на лице место со тутор :laugh:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: bibibile

Ре: Плетење 07 Ное 2011 08:32 #163442

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Мене баба ми ме учеше кога бев малечка, и така право си знаев, ама многу стегав, да не се отпара шалчето:laugh:

Ама сега воопшто немам интерес, мислам и време да имам дека за плетење нема да ми текне, ама вам секоја ви чест девојки:OK:
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: bibibile

Ре: Плетење 07 Ное 2011 08:57 #163449

 • Bubbi
 • Bubbi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1652
 • Thank you received: 957
 • Карма: 7
Jas neam poima kako se plete a mnogu sakam da znam. Taka da ne ke e loso edna forumska sredba za pletaci da oragnizirame :zelen:

Sekoja Vi cest devojki
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: bibibile

Ре: Плетење 07 Ное 2011 09:17 #163456

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
Кај сте другарки по исто хоби-иглата :laugh: :guskanje:
Многу ме опушта плетењево и хеклањето, иако знам само две-три плетки. Ме научи кој друг ако не баба, како помала. Не се којзнае што моите дела и повеќето се шалчиња (каде нема одзимање и додавање). Не толку за фукнцијата на тоа што ќе се сплете, туку занимацијата. Имам информација дека и Мадона плете за опуштање на нерви, можеби како дел од некоја терапија :OK:
Едно време учев и гоблени да везам :laugh: вистина, кој шарм има па во тоа :fijuk: мммммм, можеби тоа и највеќе опушта.
Баш убаво да има организација на млади мајки плетачки, хеклачки, везачки, ем кој е заинтересиран ќе губи време во некоја продуктивна занимација, ќе се опушта, ќе има трач муабети додека се плете :) одмор од домашни и работни обврски, ќе има натпреварувачки дух кој поубаво ќе сплете, моделите може да се донираат за хуманитарни цели...Ееехе кај отидов, ама ете идеа не е лошо :love:
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, mami29, Bubbi, biljann, bibibile

Ре: Плетење 07 Ное 2011 10:22 #163472

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Jas pletam od mala, baba mi me ucheshe. kako tinejgerka pletev mengjushi, lanchinja sekogash sum barala nachini da rabotm rachni izrabotki, shienje pletenje vezenje i sl. Peruanskite kapi mi bea preopkupacija koga bev sredno.

Povtorno pocnav so pletenje da se smiruvam i meditiram dodeka bev vo bolnica so decata. Tamu dechinjata shto se vo inkubator imat mnogu malecki glavchinja i slaba cirkulacija pa im trebaa kapchinja i kalchinja malechki da im go toplat glavceto i nodzinata :srce: . So imaa samo 2 kapchinja i im gi menjaa na decata. Dojdov na idea, mi donesoa moite volnici igli i 2 meseci so ushte edna majka izrabotuvavme kapchinja i kachinja za dechinjata :):srce: . Mislam deka seushte gi koristat sekoj pati koga ima snimka od inkubatorite po vesti gi gledam deka gi nosat dechinjata. Znam deka imma suhte edna baba koja redovno za nova godina tamu donira kalchinja za dechinjata, pa zoshto da ne edna ubava humana akcija mozeme da napravime

Inaku postoi zdruzenie na "pletachki" odnosno zeni koi izrabotuvaat rachni izrabotki vo skopje. Majka na eden moj drugar e pretsedatelka, i interesno e shto imaat mnogu angazmani i nadvor. Lani rabotea za Stella mAccartny i izrabotuvaa pleteni detali za nejzinata kolekcija. Znam deka imaat i za milano raboteno. Super navistina, ama oni im e hobi ama penzionerki i imaat vreme ,ama stvarno se virtuozi so igli
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi, biljann, lavce, bibibile

Ре: Плетење 07 Ное 2011 11:06 #163482

 • bibibile
 • bibibile's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 79
 • Thank you received: 77
 • Карма: 0
Леле супер што има толку заинтересирани за хобиво!! :jupi:

Идејата за плетачко-везачка средба е супер па не е лошо да се реализира!

Ајде пишувајте кој кога е слободен! Јас можам скоро во секое време, бидејќи не сум на работа!

Модератори, администратори не знам каков е редот, вие ли организирате, или не е битно?

Таман ќе се запознаеме и дружиме! :OK:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Плетење 07 Ное 2011 13:36 #163500

 • lola
 • lola's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 71
 • Thank you received: 33
 • Карма: 3
Одамна имам желба да научам да плетам, само немам кој да ми покаже :( Баби веќе немам, а мајка ми баш и не ја бива за таа работа. Деновиве договарав со една другарка да ме учи, ама и таа не е некој стручњак, ја знае само основната, најпростата плетка. Така што ако има некоја ваква средба ќе биде одлично...еве јас се пријавувам за плетачката секција, а за везачката не сум баш :laugh:
Последна промена: 07 Ное 2011 13:36 by lola.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Плетење 07 Ное 2011 18:55 #163534

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
pletev i jas koga bev mala , so dve igli od golemite , ama sega da me utepas ne mi teknuva kako bese :poimnemam:
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Плетење 08 Ное 2011 04:33 #163565

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Сакам плетење и везење и хеклање и шиење. Уствари, ги сакам сите тие рачни работи. Во некои сум вешта, во некои помалку вешта, ама главен проблем ми е немањето време.
Конкретно за плетењето- знам неколку плетки. Се` се договараме со свеки да ме научи да плетам калци, ама никако да седнеме. Од нет некако ми е безвезе.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.

Ре: Плетење 09 Ное 2011 08:55 #163768

 • Chocolate
 • Chocolate's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 900
 • Thank you received: 273
 • Карма: 13
лелел многу пати сум се обидувала да плетам но секогаш безуспешно :zid: а многу сакам да знам иако на некои изглееда застарена традиција но сепак тоа е вреден занает или постручно кажано културно наследство кое не прави уникатни :)

Границата меѓу уживањето и злото, олицетворена во чоколадото, е толку фина и престижна,...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Плетење 09 Ное 2011 11:58 #163804

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
 • Карма: 3
I mene koga bev mala baba mi me nauci da pletam i so dve igli i so cingelace lani na Elena i spletiv elece i super mi ispadna uste si go nosi a so cingelace i spletiv bolero malku pogolemko sum go napravila ama moze i od godina da go nosi ovaa godina sakav za mene nes da si spletam ama nekako nemam vreme


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Плетење 12 Ное 2011 06:04 #164218

 • lola
 • lola's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 71
 • Thank you received: 33
 • Карма: 3
Морам да се пофалам дека благодарение на линкот на мама Маја :aleluja: (за почетници) почнав да плетам шалче:jupi:
Оваа обичнава плетка не ми се бендисува баш, јас ја сакам онаа што изгледа како рибина коска (не знам како се вика "стручно") но не можам да и го фатам редот:tupco:
како и да е, ќе ме биде некогаш:OK:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Плетење 13 Ное 2011 07:52 #164421

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Лола, за да добиеш т.н. рибина коска еден ред плетеш право- тогаш конецот ти е после иглата, а наредниот ред конецот го ставаш пред иглата и ги земаш петелците.
И јас да се пофалам, вчера бев на Женски пазар, купив вуница и одма се фатив за работа т.е. за плетење.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lola

Ре: Плетење 13 Ное 2011 11:59 #164456

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
Po linkovite od mama-maja jas nemozam da se snajdam
Treba da baram nekoj da mi pokaze kako se pocnuvase
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Плетење 17 Ное 2011 11:13 #165246

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
bart wrote:
И јас да се пофалам, вчера бев на Женски пазар, купив вуница и одма
се фатив за работа т.е. за плетење.

Почнав да и` плетам шал на ќерка ми, ама со ова темпо на плетење, секој ден по 5 реда, до пролет ќе го биде.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mami29, lavce

Ре: Плетење 17 Ное 2011 11:22 #165248

 • mami29
 • mami29's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 420
 • Thank you received: 257
 • Карма: 3
bart wrote:
bart wrote:
И јас да се пофалам, вчера бев на Женски пазар, купив вуница и одма
се фатив за работа т.е. за плетење.

Почнав да и` плетам шал на ќерка ми, ама со ова темпо на плетење, секој ден по 5 реда, до пролет ќе го биде.

Bart ај ако сакаш пиши од каде точно зеде вуница, од тезгите ? На кило се купува или на парче и која цена е од прилика. И јас сакам да одам некој ден до таму.

И јас исто почнав едно шалче за син ми со нешто вуница што имам дома, ама како споро ми оди кај да е до година ќе го биди.;)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Плетење 17 Ное 2011 12:01 #165260

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Ќе го поминеш женски пазар, кај полицијата вртиш лево, на 50-тина метри од лева страна има
дуќан за волница. Не може да го промашиш. Има огромен избор, а и не ми се виде многу скапо,
додуша одамна немам купувано па и не сум многу во тек. Се купува на парче од 20 денари најефтината па нагоре, зависи за што. Има супер вуница за 50 денари, за калци е 70 итн.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
Последна промена: 17 Ное 2011 12:02 by bart.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mami29

Ре: Плетење 17 Ное 2011 15:52 #165322

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
A da na Zenski pazar ima mnogu izbor, a ima i na Rekord do Unique.
Jas sakam da spletam kapa, shal i patichinja za kerka mi, ama nikako da kupam nekoj ubav konec, pamuchen sakam da najdam.
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Плетење 17 Ное 2011 16:08 #165326

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Lavche pamuchen nema vo debelina koja odgovara za pletenje a da bide sepak toplo, bash e tenok sum barala nekolku pati, vo teteks na rekord iama pamucni i se poskapi logicno od akrilnive,evenetualno da zemesh pa so 3 nednash pletesh za podebelko.

Inache zenski jas imam predlog za pletachkovo drushtvo.Pogore pishav deka koga bevem vo bolnica pravevme kapchinja i kalchinja za dechinjata vo inkubator. No toa beshe od pred 3 godini i so postojano perenje verojatno se unisteni. Shto velite za nova godina da napravime akcija da im napravime ima tocno 50 mesta za prematurni dechinja pa kje im gi odneseme za podarok..

Za merka se meri na portokal tolkavi im se glavchinjata a kalchinjata se okolu 6 cm :srce: dushi ubavi mali...Isto kaj ushinjata se pravat 4 vrvci so dolzina okolu 30 cm po 2 od sekoja strana bidejki so niv gi pricvrstuvaat maskite so cija pomosh dishat :srce:
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mami29, biljann, lavce, lola

Најново на форумот

 • No posts to display.