Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Пачворк

Пачворк 27 Јан 2011 00:06 #106236

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Пачворк- претставува платно, составено од помали разновидни и разнобојни парчиња ткаенина. Од пачворк или, пак, од ткаенина слична на него, може да се сошие секаков вид облека и сè друго што ни паѓа на ум. Со имагинација и креативност можат да се создадат вистински уметнички дела во овој стил. Сè е во очите на набљудувачот - потребна е само креативност и идеја од нешто старо да се направи нешто ново и интересно.

Пачворк во слободен превод од англиски значи „работа со делови“, односно техника на спојување на различни парчиња ткаенини во еден дел. Старата облека се рециклира и повторно се употребува. Во минатото оваа техника најчесто се применувала за изработка на постелнини, а денес има голема примена и претставува уникатен стил.

Извор

Одсекогаш овој мозаик од различни материјали ми делувал привлечно.Сега сум решена да се позанимавам малце повеќе со оваа "уметност". Имам доста облека од која баш поради некој дезен или детал неможам да се одделам, стари прекривки, навлаки, материјали.

Како ви се допаѓа вас ова спојување на старото со новото? Дали имате искуство, па да споделите со нас некој совет плус?
Последна промена: 27 Јан 2011 00:12 by Molly.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Elijana, Ананда

Ре: Пачворк 27 Јан 2011 02:52 #106308

 • Elijana
 • Elijana's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1717
 • Thank you received: 350
 • Карма: 12
Искрено не сум знаелеа дека овој начин на изработка се вика Пачворк.Мојата баба од стари парчиња ткаенина плетеше патеки за по дома за под,прекривки за кревет и сеуште се најдува по нешто кај мајками.
Јас многу сакам од стари работи да создавам нови , па така на моите дечки им имам сошиено подлога за играње од платно и ткаенина од стари блузи кои беа непотребни .Еве како изгледа подлогата.


Среќата е единствена работа која се множи кога се дели :-)
Последна промена: 27 Јан 2011 03:19 by Molly.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Mama Ane, Thatcher, bubamara, mamaAnita and this user have 9 others thankyou

Ре: Пачворк 27 Јан 2011 14:29 #106518

 • baby29
 • baby29's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 58
 • Thank you received: 49
 • Карма: 8
Srvarno izgleda prekrasno i primamlivo za relaksacija


Eve i link so poveke motivi za ovaa racna izrabotka Линк
Последна промена: 27 Јан 2011 20:25 by Molly.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Пачворк 01 Јул 2011 16:14 #143987

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2895
 • Thank you received: 1855
 • Карма: 1
baby29 wrote:


Eve i link so poveke motivi za ovaa racna izrabotka Линк

Сега го отворив линкот и морам да кажам дека е супер. Баш најдов одговори на некои работи што ме интересираа.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.

Ре: Пачворк 01 Јул 2011 19:03 #144026

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
Twins, sega go gledam tvoevo delo- preubavo e :girlpink:
Kazi mi na masina sies ili racno? Od kaj ja dobivas inspiracijata, nekoi detski slikovnici...??
Sekoja cest :OK:
Jas bi sakala da probam.....
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.