Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Детски филмови/серии од вашето детство

Ре: Детски филмови/серии од вашето детство 16 Дек 2010 04:35 #89539

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Smogovci, Strasilo, Kolaricu Panicu, Poletarac...

Jas izgleda sum malku postara od vas, ova bea hrvatski i srpski detski obrazobvni serii, osven strasilo taa bese cehoslovacka.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Zlatna

Ре: Детски филмови/серии од вашето детство 16 Дек 2010 04:40 #89542

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Ех, па и јас сум тука негде, сите од маало знаевме да ја играме играта со ластикот од Коларичу Паничу:) :)

www.youtube.com/watch?v=r7qVnJm5Bdo




Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frenky, Zlatna, Mama Sani

Ре: Детски филмови/серии од вашето детство 16 Дек 2010 04:46 #89545

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
И јас ја памтам Коларичу Паничу, инаку сега една од омилените на Јана песни, баш скоро беше ми текна на таа емисија и и ја пуштив на youtube, па стана љубов на прв поглед:love:

Исто ја сакав Опстанок, со Мето Јовановски. Е тогаш бев веројатно нараснато дете:laugh:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски филмови/серии од вашето детство 16 Дек 2010 04:55 #89548

 • AWAO
 • AWAO's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 664
 • Thank you received: 449
 • Карма: 10
Чук,чук Стојанче :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски филмови/серии од вашето детство 16 Дек 2010 09:59 #89586

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Annabel i mene "Dennis the menace" mi e omieno filmce, a i stripceto sto go imase na krajot od spisanieto "Ilustrovana Politika" majka mi stalno mi go citase, a koga nauciv da citam, redovno si go sledev.
Eh, mnogu godini podocna Gospod mi dade isto takvo detence samo vo zensko izdanie :kiss:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски филмови/серии од вашето детство 16 Дек 2010 14:23 #89607

 • sandricka
 • sandricka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Најсреќна мама
 • Теми: 371
 • Thank you received: 135
 • Карма: 10
A se sekavate li na onaa filmska serija 'Gratce na krajot od prerijata' :) Mislam deka bese avtsraliska serija. Mnogu mi bese omilena. Glavnata glumica mislam deka se vikase Tara.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски филмови/серии од вашето детство 16 Дек 2010 15:38 #89706

 • sandricka
 • sandricka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Најсреќна мама
 • Теми: 371
 • Thank you received: 135
 • Карма: 10
sandricka wrote:
A se sekavate li na onaa filmska serija 'Gratce na krajot od prerijata' :) Mislam deka bese avtsraliska serija. Mnogu mi bese omilena. Glavnata glumica mislam deka se vikase Tara.

Сега ми текна како се викаше серијата - Враќањето во Идн. А ова горе беше една друга :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски филмови/серии од вашето детство 16 Дек 2010 16:34 #89772

 • kalina
 • kalina's Avatar
 • Offline
 • junior
 • kalina
 • Теми: 559
 • Thank you received: 179
 • Карма: 8
Jas mnogu ja sakav Branko Kockica nemav epizoda propusteno, prstenot na Arabela(se sekavam sakav da odam po zid nagore kako na filmot), ja gledav volsebnoto samarce,Devojkite na Marko(Ivo glavniot lik ucese vo moe oddelenie i ni bese simpatija na site). Eh ubavi vreminja steta sto pominaa.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски филмови/серии од вашето детство 16 Дек 2010 16:37 #89774

 • sole
 • sole's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1357
 • Thank you received: 218
 • Карма: 37
исто така многу ги сакав и старите македонски народни приказни.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски филмови/серии од вашето детство 16 Дек 2010 17:12 #89808

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Isto avstraliska serija sto mi ostavi vpecatok bese "Pticite umiraat peejki"
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: sole

Ре: Детски филмови/серии од вашето детство 16 Дек 2010 17:14 #89810

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Srna wrote:
Isto avstraliska serija sto mi ostavi vpecatok bese "Pticite umiraat peejki"

Мислам дека и мене ми текнува на оваа, Со Ричард Чембрлен мислам беше
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски филмови/серии од вашето детство 16 Дек 2010 17:23 #89818

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Da so Ricard Cemberlen bese :OK:
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски филмови/серии од вашето детство 16 Дек 2010 18:33 #89870

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
 • Карма: 52
Ne znam dali se sekjavate na ovie dve emisii , moram so link zasto inaku tesko se objsnuvaat www.youtube.com/watch?v=w8Ye9LkAPig i kolaricu panicu
Jas gi obozavav :)
Последна промена: 16 Дек 2010 18:47 by Big Sister. Причина: kolaricu panicu video ima pogore
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски филмови/серии од вашето детство 16 Дек 2010 19:41 #89949

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Nataly kako ne se sekavam :OK:
Ova se od postarata generacija :)
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nataly

Ре: Детски филмови/серии од вашето детство 16 Дек 2010 19:43 #89952

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Dzena wrote:
Сега читајќи ги сите серии наредени ми текна и на ова, добро не е во детски ама сигурно сите ја гледавме во нашето детство ...„Династија“ :) и сите заљубени во Џеф :tupco: :laugh: (мислам дека така му беше името :sram: ).


:laugh: :laugh: lelee Dzenaaaa stvarno, sega koga ja spomna mi tekna na Dinastija :laugh:
Idese sekoj ponedelnik, taka bese?
Eeeee vreminja, mislam deka ova bese i prva serija od ovoj tip na seriii so mnogu epizodi :laugh:
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски филмови/серии од вашето детство 16 Дек 2010 20:34 #89975

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Mama Ane wrote:
Ааааа ме потсети Џема за серијава, дури со сестра ми битки водевме која ќе биде која :)

Мама Ане ме изнасмеа, јас и сестра ми-исто!!! А не беше оваа серија кај нас со превод "Rock and roll клинци"?? Или таа беше друга??

И јас си ги гледав Камп Кукаманга (5 пати сигурно :P ), Проблематично дете 1 и 2, од серии Враќање во Идн, Беверли Хилс, Супер бабичка (ја гледав, а ме нервираше...), Мајмунчето Алис, Пипи долгиот чорап и други што сте ги набројале погоре...

Од емисии-Бранко коцкица, Дајте музика (на Лука му е омилена песната што ја пее таму Владо Јаневски- "Сини очи има Јана..." :) ).... Сигурно има уште куп , не ми текнува сега...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски филмови/серии од вашето детство 17 Дек 2010 15:58 #90288

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
Ми текнаа цртаните Лолек и Болек, оној со детено што додека мисли нова идеја му тропка на глава едно топченце (незнам како се викаше), цртаните за радувањата на Радован и лошото дете Хуго, па оној цртаниот со Густав, човечето со едно (или беа повеќе) влако на главата. Е тоа беа цртани филмови, а не овие денешниве Бакугани, Дигимони и др.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски филмови/серии од вашето детство 17 Дек 2010 16:01 #90292

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Nebo wrote:
....! А не беше оваа серија кај нас со превод "Rock and roll клинци"?? Или таа беше друга?? ...

Da da taka bese kaj nas prevedena :)
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски филмови/серии од вашето детство 17 Дек 2010 16:53 #90309

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Скоро сите од овие детски емисии кои ги набројавте ја би ги гледала и денес. :laugh:
Некои се од моето детство, а некои од детството на сестра ми со која сме разлика 5 и пол години, ама ми беа интересни и си ги гледавме заедно.
Една од нив беше - Рокенрол клинци. Кој мислеше дека она малото русокосо девојче од таа серија ќе стане најдобрата пејачка денес и најзгодната жена - Ферги.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane

Ре: Детски филмови/серии од вашето детство 17 Дек 2010 17:07 #90312

 • kukulicka
 • kukulicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Love Luka :*
 • Теми: 643
 • Thank you received: 149
 • Карма: 11
ah navistina sto li gledaat denes nasive deca? Porano imase crtani i pouki...
Luka ako e mal nanjpoveke gi saka Buggs Bunny, Scooby Doo, Bumba :laugh:
a sega nekako go mestam na Elmo :hahaha:
a najomileni koi za zal ne gi davaat poveke bea isto taka Radovan, Lolek i Bolek, Meseto Usko, imase edn kup so kozicki, so pajcinja, eden ungarski so kokoskite i petlite.....milioni bea :tupco:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски филмови/серии од вашето детство 17 Дек 2010 17:13 #90316

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Ane wrote:
......Една од нив беше - Рокенрол клинци. Кој мислеше дека она малото русокосо девојче од таа серија ќе стане најдобрата пејачка денес и најзгодната жена - Ферги.

Зарем??? :what: Јас не сум знаела ова.

И девојките на Марко ми беше омилена :OK:
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски филмови/серии од вашето детство 17 Дек 2010 17:14 #90317

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
Од емисии-Бранко коцкица, Дајте музика (на Лука му е омилена песната што ја пее таму Владо Јаневски- "Сини очи има Јана..." :) ).... Сигурно има уште куп , не ми текнува сега...

Леле и Филип само на таа песна ми реагира, скока , се смее, да не ти се верува :laugh:

Како ме потсетивте за Рокенрок клинци, ги обожааааааавав :love: Баш пред некој месец го ми текна на нив, па го прашував мм како се викаа. Незнаев дека малата е Ферги.

Инаку од Бушава азбука јас научив да читам и пишувам на 5 години :OK: Тоа е проект и вистинска едукативна и интересна емисија за деца. Најсмешна ми беше билкарката што го сака Тарзан :laugh:
Последна промена: 17 Дек 2010 21:21 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски филмови/серии од вашето детство 17 Дек 2010 17:21 #90320

 • Zlatna
 • Zlatna's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1107
 • Thank you received: 360
 • Карма: 32
Сега читајќи пак се потсетив...Ви текнува на цртаните КОЗЛЕ-БОЗЛЕ и Кенгурчето ОПА-ОПА :laugh: јас ги обожавав :jupi: и имаше уште еден ама не ми текнува како се вика, со една мачка, куче патуваат со кола на планина, па имаше и гавран....:emm:




Едит: уште едно ми текна Спорт Били :laugh:


А денешниве цртани се ужас :grr: јас навистина не ги разбирам бакуган, покемон, дигимон и што им е целта???? да се тепаат :wtf: ...а тоа бен тен не сме го ни гледале дома, а дечково мој по дома го збори:poimnemam:
Последна промена: 17 Дек 2010 17:32 by Zlatna.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nataly

Ре: Детски филмови/серии од вашето детство 17 Дек 2010 17:37 #90326

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
 • Карма: 52
А дали се сеќавате на "Унка" и неповторливиот глас на Борис Мајсторов ??? Прекрасен руски цртан за поларното мече и неговата мајка :love:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски филмови/серии од вашето детство 17 Дек 2010 18:18 #90344

 • sandricka
 • sandricka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Најсреќна мама
 • Теми: 371
 • Thank you received: 135
 • Карма: 10
nataly wrote:
А дали се сеќавате на "Унка" и неповторливиот глас на Борис Мајсторов ??? Прекрасен руски цртан за поларното мече и неговата мајка :love:

Дааа, Унка поларното мече :) Стварно преубави цртани имавме!
Последна промена: 17 Дек 2010 18:18 by sandricka.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.