Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Мајки - Милчо Манчевски

Мајки - Милчо Манчевски 19 Ное 2010 19:55 #74583

 • sole
 • sole's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1357
 • Thank you received: 218
 • Карма: 37
Драги форумџики, дали го гледавте филмов и како го доживеавте? Што мислите за него. Јас не сум го гледала уште ама планирам во најскоро време да одам и да го гледам.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мајки - Милчо Манчевски 21 Ное 2010 02:30 #75164

 • red.mari
 • red.mari's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 25
 • Thank you received: 8
 • Карма: 1
Jas go gledav i mizerija e,tao ne e film dokumentarec koj veke sme gi gledale da tv ts na vesti,mene ne mi se dopaga ama ic,edvaj cekav da zavrsi da stanam da si odam.Najmizerno nesto na milco mancvski neznam kako toa tolku pari mu se imaat dadeno da go snima toj dokumentarec.kolku sto slusnav 400.000
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мајки - Милчо Манчевски 25 Ное 2010 17:20 #77430

 • sole
 • sole's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1357
 • Thank you received: 218
 • Карма: 37
go gledav majki. Senki mi e poubav i seuste moj omilen film, ama i majki mi se dopadna mnogu.za mene porakata na filmot e mnogu silna.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мајки - Милчо Манчевски 25 Ное 2010 17:37 #77440

 • Mila87
 • Mila87's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 137
 • Thank you received: 23
 • Карма: 28
Вчера бевме да го гледаме "Mајки" . Искрено не очекував дека ќе биде документарец но, и покрај тоа сум презадоволна. Тежок ,психолошки филм, со силна порака во себе. Сцени, елементи ,карактеристични за МАнчевски. Секојдневие за кое не сме ни самите свесни колку е болно, трауматично... и близу до нас.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мајки - Милчо Манчевски 25 Ное 2010 17:41 #77441

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
ne sum go gledala i nemam namera.go bojkotiram mancevski
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мајки - Милчо Манчевски 25 Ное 2010 17:46 #77444

 • sole
 • sole's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1357
 • Thank you received: 218
 • Карма: 37
zosto mama vase???
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мајки - Милчо Манчевски 25 Ное 2010 17:48 #77447

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
И јас сеуште не сум го гледала, сакам да го гледам бидејќи бевме статисти со Марија на снимањето :)
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мајки - Милчо Манчевски 25 Ное 2010 17:55 #77451

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
Mama Ane wrote:
И јас сеуште не сум го гледала, сакам да го гледам бидејќи бевме статисти со Марија на снимањето :)

eee pak li ve snimaa , vrskadzike edna :laugh:
kazi kade ste statisti da obratam vnimanie , koga ke go gledam filmot
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мајки - Милчо Манчевски 25 Ное 2010 17:55 #77452

 • Nikolina008
 • Nikolina008's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 103
 • Thank you received: 11
 • Карма: 0
И јас го гледав филмот...Очекував повеќе...Пред се очекував светла приказна за една убава Македонија и за една благословена улога која ја има жената - МАЈКА.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мајки - Милчо Манчевски 25 Ное 2010 17:58 #77453

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
:):) Марија повеќе би требало да ја има, она снимаше 2 дена, јас се убацив само неколку кадри кога бев да ја земам :) Во ГТЦ мене би требало да ме има :P знам 100 пати се симнувавме по елеваторите, нагоре надоле. Во позадина е се, неверувам дека е толку воочливо. Инаку беше Марија и на кастинг за една од главните улоги, ама не ја избраа
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Dolphin

Ре: Мајки - Милчо Манчевски 25 Ное 2010 18:00 #77455

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
 • Карма: 52
I jas ne sum go gledala seuste, ama sigurno kje go gledam, zasto me interesira kako se pretstaveni uzasnite nastani sto se slucija vo mojot grad ...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мајки - Милчо Манчевски 25 Ное 2010 18:19 #77475

 • sole
 • sole's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1357
 • Thank you received: 218
 • Карма: 37
Nikolina008 wrote:
И јас го гледав филмот...Очекував повеќе...Пред се очекував светла приказна за една убава Македонија и за една благословена улога која ја има жената - МАЈКА.

nikolina008 prikaznata e tazna i uzasna ama mislam deka i so takva tazna prikazan pokazano e kolku vsusnost majkata i zenata voopsto e blagoslovena i kolku e golemo nejzinoto vlijanie bilo da e pozitivno ili negativno vo zivotot voopsto.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мајки - Милчо Манчевски 25 Ное 2010 18:40 #77488

 • Nikolina008
 • Nikolina008's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 103
 • Thank you received: 11
 • Карма: 0
Во кој дел од филмот е благословена мајката? Можеби не размислуваме во ист правец.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мајки - Милчо Манчевски 25 Ное 2010 19:06 #77515

 • sole
 • sole's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1357
 • Thank you received: 218
 • Карма: 37
eve go moeto viduvanje za toa, mislam deka sekoja zena prirodno go poseduva majcinskiot instink i majcinskata griza, zatoa taa babata vo seloto nitu ednas nekaza los zbor za nejziniot brat, iako toj i bese smrtno lut, taa se mu prosti, mu prati lepce, ne gi izgore slikite, nitu "izbrisa" bilo koj od nivnite zaednicki spomeni i na krajot i pokraj se "sama" go zakopa. od tie trojcata decki sto bea vo seloto i kaj babickata samo zenskoto se vrati da ja poseti babickata, da i donese sto treba i ja pokani da dojde da zivee so nea a na maskite normalno ne im bese ni gajle.spored mene toa e majcinskoto vo sekoja zena. a ulogata na majkata i nejzinoto vlijanie bilo negativno ili pozitivno najdobro e pokazano kaj seriskiot ubiec. majka mu bila citacka , vdovica i "slobodna" zena toa kaj nego ostavilo dlaboki tragi, bil mnogu lut na majka mu i negovite zrtvi go imale profilot na negovata majka,a pocnal da ubiva ne porano tuku koga negovata zena pocnala da raboti vo skopje, daleku od nego, od domot i od semejstvoto. vrti suci se zavisi od nas zenite i majkite. posebno vlijanie imame kaj maskiot svet, znaci dali tie ke se cuvstvuvaat dobro, loso , ke bidat dobri , losi, ubijci ili ne vo golema mera zavisi od ulogata na zenata ili majakata vo necij zivot.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мајки - Милчо Манчевски 25 Ное 2010 19:07 #77516

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Sakam da go gledam, cisto od ljubopitnost, a iskreno ne ocekuvam deka nesto posebno ke mi se dopadne...... Sekogas nesto mi nedostasuva vo filmovite na Mancevski za da mozam da recam deka super film.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мајки - Милчо Манчевски 25 Ное 2010 19:21 #77539

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Јас не го имам гледано, ама што вели Небо, од љубопитство сакам да го погледнам. Особено по оваа колумна од Латас

Мали луѓе
Лоша судбина на малите луѓе е што пола од нивната енергија ја трошат на тоа како да им угодат на големите луѓе. А, ако погледнат малку подобро, ќе видат дека ниту се тие мали ниту големите се толку важни колку што им се чини.

Секој човек во себе носи своја хемија и своја судбина.
Што ќе биде од сето тоа, на крајот од краиштата, зависи од него. А он, самоосудениот мал човек, ден за ден живее дека му е направена неправда. А ако тој потроши пола живот за да им угоди на некои кои ги смета за големи, отиде животот бадијала. Плус што на тие, божем големите, око не им трепнува за него.

Кај малите народи, кои не градат самопочит, дисциплина и кретивност се повторува истото. Како и самоосудениот мал човек и тие имаат постојано чувство дека им е направена неправда. Се гетоизираат себеси во тој филм.

Уште како прилично млад, на оние винилски плочи, го слушав, и запамтив, Раде Шербеџија кога рецитира:
На малите народи им се потребни големи поети. Малите глумци се расфрлаат со големи гестови. Малите театри играат историски теми...".

Повеќе
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мајки - Милчо Манчевски 25 Ное 2010 19:42 #77554

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
sole wrote:
zosto mama vase???


Само на мал народ може да му се случи трагикомедијата наречена Милчо Манчевски. Еден средноталентиран лик со натпросечен талент за манипулации. Аскетизам и склоност кон грабање туѓи пари. Особено ова последново.

vo 4-ri recenici se e kazano
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Helix

Ре: Мајки - Милчо Манчевски 25 Ное 2010 19:45 #77557

 • Nikolina008
 • Nikolina008's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 103
 • Thank you received: 11
 • Карма: 0
Јас навистина не знам каков човек е Милчо, и не можам да му судам за начинот на работа и финансирање но со Латас ке се сложам дека на малиот народ му требаат големи поети. Во суштина тој веќе го напишал она што мене ми сметаше во овој филм.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мајки - Милчо Манчевски 25 Ное 2010 19:49 #77560

 • sole
 • sole's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1357
 • Thank you received: 218
 • Карма: 37
Milco i jas ne go poznavam, mozebi seto toa kazano za nego e vistina, a mozebi i ne e. Ama...za Latas nemam i nikogas ne sum ni imala nekoe visoko mislenje.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мајки - Милчо Манчевски 25 Ное 2010 19:50 #77562

 • ivani
 • ivani's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 5
 • Thank you received: 1
 • Карма: 1
Mozebiu e vakov ili onakov kako covek, neznam isto i negovite dela mozebi nekomu se duri i smesni, nezadovolitelni nekreativni, dosadni no da se kaze deka e tragikomedija nekoj koj bil nominiran za oskar pred 15 godini mi e navistina mnogu nesoodvetno(mene). no sekoj si imame pravo na svoe mislenje!
Последна промена: 25 Ное 2010 19:53 by ivani.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mila87

Ре: Мајки - Милчо Манчевски 25 Ное 2010 20:39 #77586

 • Nikolina008
 • Nikolina008's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 103
 • Thank you received: 11
 • Карма: 0
sole wrote:
Milco i jas ne go poznavam, mozebi seto toa kazano za nego e vistina, a mozebi i ne e. Ama...za Latas nemam i nikogas ne sum ni imala nekoe visoko mislenje.

Sole ne sum ni jas nekoja obozavatelka na Latas. No toa sto Makedonija e sekogas pretstavena kako najcrno mesto za ziveenje kade ne se slucuva nisto ubavo me navistina me iritira.

Не им требаме ние со Александар Велики, Блаже Конески, Мартиновски или Личеноски, со Леб и сол, Тоше или Калипои. Им треба доказ за нивните предрасуди дека ова овде е стока на која и треба цврста, и тоа нивна власт.

Se nie ne zboruvame, se nie se karame, se nie se ubivame. A vo sustina seto toa od tamu go ucime.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мајки - Милчо Манчевски 25 Ное 2010 20:45 #77589

 • Nikolina008
 • Nikolina008's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 103
 • Thank you received: 11
 • Карма: 0
Samo uste ova da go prenesam (ne se moi zobrovi) od oficijalnata strana kade e opisan filmot:

There is no easy reading of Mothers, only a need for us to work with the filmmaker to uncover its many meanings.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мајки - Милчо Манчевски 28 Ное 2010 07:02 #79086

 • red.mari
 • red.mari's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 25
 • Thank you received: 8
 • Карма: 1
Filmot jas go zamisluvav poinaku,MAJKI golem zbor,i jas kako majka,ocekuvav toa da bide puinaku prikazano,da inaku majkite se zrtvi,no prvata scena sto majkata pcue i pusi cigara i im se razvikuva na decata po ulica?Toa i ne e bas dobar primer.A sto se odnesuva do majkite koi bea siluvani i ubieni,toa veke bese videno po televizija,internet vesnici.Nemam nisto protiv Milco mancevski,jas sum gi gledala i drugite negovi filmovi,no majki i nemozese da se narece film.Dokumentarecot imase nekoja prikazna no MAJKATA ne e bas pretstavena vo vistinska smisla na zborot.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Мајки - Милчо Манчевски 31 Мар 2012 15:34 #191983

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
Го гледав пред неколку недели и тотално се разочарав. Искрено, не ни очекував да се воодушевам после тенденцијата да секој следен филм му е се‘ полош и полош. Мислев дека од Сенки не може поглупо дело да се создаде, но со Мајки ме разубеди.

Прво, смачено ми е Македонија да ја претставува (и други режисери) како се‘ уште да е под Турско ропство. Аман веќе, само були, шамии, кечиња, валкано, ужас, ужас... Ако некој не бил во Македонија ќе помисли дека уште со коњски коли се возиме.
Второ, во Сенки најмногу ми сметаа вулгарните сцени коишто намерно ги става, нели. Што имаа везе цицкине на Весна со сижето на филмот?! Исто и со Мајки. МОРАШЕ да се е*ат со извинење у куќата на бабата кадешто првпат одат! Ако таа вечер немаа секс, не знам што ќе беше!!! Повраќаници, ау, повраќаници. Мразам насилна еротика, вулгарни сцени кои врска немаат со суштината на филмот.

Од цел филм, најдобар беше третиот дел, за новинарот Владо Талески. Можеби затоа што беше натурален, документарен дел, со луѓе кои не глумат, кои се природни и спонтани.

Се‘ на се‘, најлошо негово остварување. Се надевам дека во иднина ќе се опаметат од владава и наместо милион евра да му поклонат нему, ќе ги поделат на десет души од ФДУ. Има фантастични млади надежни режисери кои не можат да пркнат од неколкуте „ѕвезди“.
Последна промена: 31 Мар 2012 15:36 by Helix.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nataly, macika, blair waldorf

Ре: Мајки - Милчо Манчевски 31 Мар 2012 16:29 #191987

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
Posle Pred dozdot, Milco Mancevski kako da se takmici sam so sebe koj film ke mu bide poglupav i pobezlicen.
Ne sum go gledala Majki, i nema da go gledam, posto toa vreme mozam da go upotrebam popametno, navistina.

Se slagam so Klaudija deka tie pari 10 reziseri ke gi potrosea mnogu popametno!
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
Последна промена: 31 Мар 2012 16:30 by MamaMaja.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Helix

Најново на форумот

 • No posts to display.