Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: 7D Кино

7D Кино 04 Авг 2012 18:58 #209500

 • AWAO
 • AWAO's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 664
 • Thank you received: 449
 • Карма: 10
Сега прочитав дека во Рамстор е отворено ново 7Д кино :jupi: . Ќе се даваат краткометражни филмови со ефекти- 3Д слика,движење на столчињата, "допири" по телото, прскање со вода... Мене ми изгледа доста интересно, веднаш планирам утре да отидам со малата. :jeee: Дали веќе некој бил? Искуство?
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Dolphin, Nebo

Ре: 7D Кино 05 Авг 2012 07:18 #209518

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
AVAO wrote:
Сега прочитав дека во Рамстор е отворено ново 7Д кино :jupi: . Ќе се даваат краткометражни филмови со ефекти- 3Д слика,движење на столчињата, "допири" по телото, прскање со вода... Мене ми изгледа доста интересно, веднаш планирам утре да отидам со малата. :jeee: Дали веќе некој бил? Искуство?

Сум била пред скоро три години во Минск, Белорусија, гледавме неколку филмчиња со духови, со некои бубачки и со леатање. Интересно, посебно ако си мераклија на такви авантури.
Ние имавме цел ден да минеме во тој детскиот центар, се беше wow, и можевме да бираме што ќе гледаме и колку пати.
Син ми беше воодушевен, и другите деца исто, само едно девојче се утепа од врискање и викање мамоооо, сакам да излезам, на филмот со духовите.

Мислам дека твоето дете е малечко за тој вид кино, пред се поради наочарите што ќе и битат големи, освен ако во Рамстор нема разни големини, во Милениум има само големи.
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
Последна промена: 05 Авг 2012 07:20 by MamaMaja.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: AWAO

Ре: 7D Кино 06 Авг 2012 10:15 #209619

 • biljann
 • biljann's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Welcome to Bibkoland!
 • Теми: 857
 • Thank you received: 372
 • Карма: 28
Бев пред неколку години во Дизниленд Парис на краткометражен филм, и све ми беше интересно прскање, мрдање и чуда ама кога имаше сцена со топол воздух како те лазат глувчиња во нозете е мислам дека срцето ми искочи.Многу се плашамод глувци инаку баш сакам вакви филмчиња со ефекти, забавно е.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: AWAO

Ре: 7D Кино 07 Авг 2012 02:49 #209680

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
biljann wrote:
Бев пред неколку години во Дизниленд Парис на краткометражен филм, и све ми беше интересно прскање, мрдање и чуда ама кога имаше сцена со топол воздух како те лазат глувчиња во нозете е мислам дека срцето ми искочи.Многу се плашамод глувци инаку баш сакам вакви филмчиња со ефекти, забавно е.

И јас бев во ова кино пред некои 15 години и беше стварно доживување а гледам ни филмот не го смениле :P Сцената со глувците беше језива кога на екран се појавија милион глувци и кога пуштија воздухот во нозе, цело кино беше со нозете во вис :hahaha: Најстрашно ми беше и тогаш ги извадив 3Д наочарите кога излета со отворена уста змијата од екранот. Баш ме радува веста дека конечно и кај нас ќе има вакво нешто. Јас сум обожавател на кино и пуканки, откога почна Милениум со ЗД скоро на сите филмови сме биле со ММ. Едвај чекам да го отворат City Mall, слушнав дека и таму ќе има убави и големи кина.

Авао јас барав на интернет да видам за во Рамстор кога има претстави со 7Д ефекти но не најдов ништо, може да ме упатиш кои денови и во колку саат има претстави?
The administrator has disabled public write access.

Ре: 7D Кино 07 Авг 2012 05:19 #209710

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
ova shto go vidov vo ramstore e istoto shto go ima bo belgrad vo tc ushche. gi odnesovme decata, zbesnaa od radost ama maloto se plasheshe na pochetok pa morav da i gi izvadam naocharite na kratko. od koga sfati, placheshe za uste :laugh:
moevo ne vazi za plashlivo dete pa mislam deka za pomali deca bi bilo problem. ima samo zvuchni efekti i vibracii na stolicite. ne e kako vo disney
(mikimaus, ti si samo za vo universal studio na florida :drol: )

eve pred i posle


The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, mamaAnita, Dolphin, Marge, vodolija and this user have 2 others thankyou

Ре: 7D Кино 08 Авг 2012 02:51 #209806

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Toa vo Usce e 4D. Bea decata sega koga bevme vo Belgrad.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.

Ре: 7D Кино 08 Авг 2012 04:50 #209837

 • Octavia
 • Octavia's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 261
 • Thank you received: 205
 • Карма: 3
Претпоставувам дека ако има само звучни ефекти и движење на столчињата дека тогаш не е 7D? Не сум била ни кај нас ни на друго место, ама не ми е јасно зошто рекламираат нешто како 7D, ако не е повеќе од 4D? Или зависи од филмот? И јас би сакала да одиме, ама не можам да најдам никаде ни репертоар ни од кога почнуваат претставите (И патем, колку траат штом се кусометражни филмови?) На сајтот на Рамстор нема апдејт од 27 јули и за ова кино не се ни спомнува... Има некој инфо?
Само жената му дава димензија на животот...(Б. Конески)
The administrator has disabled public write access.

Ре: 7D Кино 08 Авг 2012 04:56 #209839

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Octavia wrote:
(И патем, колку траат штом се кусометражни филмови?)


Овие во Белград траат по 7 минути, а можеш да избереш од три (или четири беа?) понудени филмчиња. За кај нас прв пат слушам дека има.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Octavia

Ре: 7D Кино 08 Авг 2012 08:49 #209894

 • AWAO
 • AWAO's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 664
 • Thank you received: 449
 • Карма: 10
Бев вчера службено во Рамстор па попатно прашав и во киново. Значи има 3 филмови да бираш (Rat race, Chocolate factory и го заборавив третиот) и уште еден имале со змија кој на некои им бил страшен,имал најдобри ефекти, но по желба може да се пушти. Претставите траат по 10мин. и може да се отиде било кога (од 09.30-22.00h ) и да се избере што ќе се гледа (и да влегол некој пред тебе најмногу може 10 мин да се чека). Билетот е 150 ден. Немам сеуште лично искуство, но другарка била и од ефекти има допири(воздух) по телото, меурчиња од сапуница, движење на столчињата, прскање со вода, и нормално звучни ефекти и 3Д слика(во тој филм она што го гледала). Се наоѓа спроти Крш горе на спрат (кај Палма). Толку засега собрав информации, кога ќе гледам повторно ќе ви пишам :)
Последна промена: 08 Авг 2012 08:50 by AWAO.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Dolphin, Octavia

Ре: 7D Кино 12 Авг 2012 02:22 #210303

 • AWAO
 • AWAO's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 664
 • Thank you received: 449
 • Карма: 10
Еве ме со искуство од прва рака. Подготвени од дома, дека ќе е темно, со очила, ќе пуштаат воздух, ќе мрдаат столчињата...цела среќна отиде со мене во кино. Кога ја седнаа жива среќна, кога и ги ставија очилата веќе не знаеше што да направи од среќа...и првите 10 сек., почна гласна музика, кога рече дете вади очилата и почнува да плаче... САКААММ НАААДВОР!!! И толку! :) Виде девојката што се случува, влезе и го сопре филмот. Е добриот дел беше што ми пуштија мене нов филм (Портал, да не ја гледам Чоколадната фабрика- за деца) додека мм ги чуваше децата, а после тоа јас ги чував, а на мм му го пуштија повторно филмот (зошто со малава имавме две карти купено). Тоа ептен ме бендиса, затоа што сум навикната кај нас ако излезеш на нешто веќе почнато, ти пропаѓаат картите, а камоли 2 пати да ти пуштат нов филм.
Инаку искуството ми е преубаво, баш си во филм.. Овој е со патување, како да леташ во различни светови и над различни површини, доста ефекти со движење на столовите, вода, боцкање по нозете.., се на се одлично искуство! Го препорачувам!!!
Последна промена: 12 Авг 2012 02:24 by AWAO.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Dolphin, kiki, vesnicka, Frenky, Octavia and this user have 1 others thankyou

Ре: 7D Кино 10 Сеп 2012 06:08 #212861

 • mamaAnita
 • mamaAnita's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 828
 • Thank you received: 572
 • Карма: 9
Јас и поголемата ќерка бевме и го пробавме киново, го гледавме Чоколадната фабрика. Многу е добро, многу ефекти има: движење на столови, ветер вода во лице, меури од сапуница и боцки во нозете. Ќерка ми уживаше, цело време се смееше. Само што кратко траеше, некои 7-8 минути.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Octavia

Re: 7D Кино 12 Сеп 2012 04:38 #213080

 • TIFANI
 • TIFANI's Avatar
 • Offline
 • junior
 • The happines is in the small staff
 • Теми: 639
 • Thank you received: 158
 • Карма: 9
Bevme pred edna nedela,vsusnost i edno 4,5 pati vo Avgust,se vo istoto kino na "London Eye"-vo London.

Filip uziva,mnogu mu se interesni site efekti,pa dopirot na topliot dozd,meurcinjata koi gi pustaat i samata atmosfera.Vsusnost i nas ni e interesno i zabavno.

I najinteresno ni bese koga zavrsi se,izlegovme vo hodnikot i gledame ne stavile na golema slika kako za reklama,ne slikale vnatre bez da znaeme,ama Filip koga kaza ne ja sakam slikata i ne ja zedovme iako ni bese i dosta skapicka-okolu 35 funti(43 evra).
You make me happy
The administrator has disabled public write access.

Ре: 7D Кино 12 Сеп 2012 08:48 #213135

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
И ние го гледавме Портал, тоа всушност беше изборот на Срна, иако ја сакав да го гледаме Чоколадната Фабрика :hahaha:
Срна беше возбудена и воодушевена, а јас цело време ги кревав нозете нагоре :muahaha:
ММ ме снимал со мобилниот однадвор преку ЛЦД-то и се газеше од смеење на моите реакции. Деновиве сакаме повторно да одиме на Rat Race.
The administrator has disabled public write access.

Ре: 7D Кино 26 Сеп 2012 03:27 #214796

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Изгледа само јас сум незадоволна од 7Д киното :sram: Бев со мајка ми и го гледавме Портал, бидејќи пред некои 10 години бевме во Дизниленд во 3д киното и на 7д кино каде влегуваш во еден буквално спејс шатл, ова некако не ни остави впечаток. Прво движењата на столчињата не се целосно синхронизирани со движењата на екранот, а работењето на механизмите што се слуша во позадина го крши целиот филм. Во дизниленд моравме да се врземе со четири појаси бидејќи на моменти буквално лебдевме во воздух, не се опишува чуството, додека тука столчињата само убаво ме раздрмаа лево-десно, напред-назад. Што знам, и двете со мајка ми искочивме разочарани.
The administrator has disabled public write access.

Ре: 7D Кино 11 Фев 2013 09:28 #232247

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
I nie bevme Vo Ramstor pred NG i trtlata bese em zbuneta, em radosna, em uplasena :laugh: Ja gledavme Cokoladnata Fabrika. Vazno na kraj koga izlegovme ona bese taa sto bese zadovolna.
A sega pred nekoja nedela bevme vo City Mall na Secret of the wings 3D i trtlata bese epten zadovolna :)
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.