Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Филмски Оскари 2012!!!

Ре: Филмски Оскари 2012!!! 19 Фев 2012 14:34 #182075

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
Jas vcera go gledav Hugo. Neobicen, no se na se interesen film! Dejstvoto bese kako od roman na K.R. Zafon - neobicna avantura i tajna koja ceka da bide otkirena :)


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Филмски Оскари 2012!!! 19 Фев 2012 15:36 #182083

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Mamatobe јас вечер ќе го гледам Хуго, ама на кино снимка, не е толку лоша сликата, али звукот е катастрофа, ти на каква снимка го гледаше? Незнам дали да почекам подобра копија?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Филмски Оскари 2012!!! 20 Фев 2012 03:22 #182172

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
Mikimaus, duri sega vidov...
Odlicna bese snimkata, ako nego izgledavte, kazi, ke go prasam mm od kaj go simnal.


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Филмски Оскари 2012!!! 20 Фев 2012 03:30 #182173

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Изгледав вчера некои 40 мин ама ептен ме нервира гласот а и снимката, а ми се гледа вака ептен интересен, жал ми е да го гледам на таква снимка. Ај прашај го МТ од која страна го симнал па пиши ми на ПП. :cmok:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Филмски Оскари 2012!!! 21 Фев 2012 16:59 #182823

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Го гледав Хуго .... Убаво филмче, ама дали дека го гледав на три пати, некако не го доживеав целосно :poimnemam: Сепак основниот концепт е сличен како и кај The Artist, носталгија за почетоците на правењето филмови.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Ф​​и​​л​мски Оскари 2012!!! 27 Фев 2012 04:40 #184366

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Оскари 2012 (победници)

Вечерва во центарот „Кодак“ се одржа 84-то доделување на Оскарите. И оваа година 9-ти пат по ред домаќин на Оскарите беше Били Кристал.
Меѓу ѕвездите кои се појавија како презентери на статуетките беа Том Хенкс, Том Круз, Хали Бери, Анџелина Џоли, Кристијан Бел, Сандра Булок, Крис Рок, Пенелопе Круз, Камерон Дијаз, Џенифер Лопез, Ема Стоун...
Како фаворити за освојување на златните статуетки оваа година беа филмот „The Artist “и актерите Џорџ Клуни за најдобра машка улога и Мерил Стрип која седумнаесет пати досега била номинирана за наградата најдобра женска улога а два пати ја има и добиено златната статуетка.
За наградата најдобар филм оваа година за првпат се натпреваруваа девет филмови, а најмногу номинации (11) имаше филмот „Hugo“ на Мартин Скорсезе. Веднаш по него со само една номинација помалку беше францускиот филм „The Artist“ на Мишел Азанависиус, кој беше главен фаворитна овогодинешните Оскари.
За најдобра режија во конкуренција се три големи режисерски имиња: Мартин Скорсезе за „Hugo“; Теренс Малик за „Tree of life“; Вуди Ален за „Midnight in Paris“ и два помлади режисери Александар Пејн за „The Descendants“ и Мишел Азанависиус за „The Artist“.

Еве некои од добитниците на Оскарите за 2012 година кои сигурно ќе ве интересираат:

Најдобра женска споредна улога за филмот „The Help“ ја освои Октавија Спенсер

Најдобра машка споредна улогата му припадна на Крисофер Пламер за филмот „Почетници“, на 82 години е најстариот актер кој некогаш добил Оскар.

За најдобра монтажа освои филмот „Девојката со тетоважа на змеј“; ова е втора статуетка на тимот, лани освоија за филмот „Социјална мрежа“.

За најдобар документарец беше прогласен филмот „Undefeated“.

Наградата за најдобар анимиран филм ја зема филмот „Rango“, честитки и до македонската екипа која работеше на овој филм.

За најдобра филмска музика беше прогласена музиката од филмот „The Artist “ со композиторот Лудовик Боурс.

Наградата за најдобро сценарио освои Вуди Ален за филмот „Midnight in Paris“.

Наградата за најдобар краткометажен филм му прирадна на филмот „The Shore“.

Статуетката за најдобра машка улога отиде во рацете на францускиот актер Жан Дежарден за улогата во филмот „The Artist“.

За најдобра женска улога беше прогласена Мерил Стрипза улогата во филмот „Iron Lady“, нејзина трета статуа од вкупно 17 номинации.

Најдобра режија освои „Мишел Азанабишес“за филмот „The Artist“.

Во главната категорија – најдобар филм на Оскарите 2012 победи филмот „The Artist“.

Извор
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 27 Фев 2012 07:06 by Annabel Lee.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mamatobe, forumce, Cuvce

Ре: Филмски Оскари 2012!!! 02 Мар 2012 16:44 #185596

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Сум ја заборавила темава :tupco: Ајде сега откога поминаа оскариве, ви се допадна ли филмот што победи. Јас и претходно пишав за овој филм дека ми се допадна, но сепак мојот избор беше The descendants :poimnemam:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: forumce

Ре: Филмски Оскари 2012!!! 03 Мар 2012 02:47 #185644

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Јас сеуште го немам гледано, не можам да го коментирам.:)

Но она што ме радува е што Оскарот за анимиран филм заврши кај Ранго, филм на чиј визуелни ефекти работеа македонци, т.е. Студиото за анимација и визуелни ефекти ФХ3Х од Скопје.:OK:
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Филмски Оскари 2012!!! 03 Мар 2012 08:25 #185714

 • PiPoLiNo
 • PiPoLiNo's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 571
 • Thank you received: 243
 • Карма: 10
„Девојката со тетоважа на змеј“

mnogu ubav film , mi ostavi epten dobar vpecatok
The administrator has disabled public write access.

Ре: Филмски Оскари 2012!!! 03 Мар 2012 09:38 #185720

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
pipolino wrote:
„Девојката со тетоважа на змеј“

mnogu ubav film , mi ostavi epten dobar vpecatok

jas knigata ja citav , na krajot nekako glupo zavrsi , filmot ne sum go gledala,kako zavrsuva filmot? zaedno ostanaa ili se razdelija?
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Филмски Оскари 2012!!! 03 Мар 2012 09:40 #185721

 • PiPoLiNo
 • PiPoLiNo's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 571
 • Thank you received: 243
 • Карма: 10
Dolphin wrote:
pipolino wrote:
„Девојката со тетоважа на змеј“

mnogu ubav film , mi ostavi epten dobar vpecatok

jas knigata ja citav , na krajot nekako glupo zavrsi , filmot ne sum go gledala,kako zavrsuva filmot? zaedno ostanaa ili se razdelija?

разделени , тој си остана со новинарката
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Dolphin
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.