Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Филмски Оскари 2012!!!

Филмски Оскари 2012!!! 27 Јан 2012 18:46 #177049

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Започна оскаровската трка! Оваа година решив да ги изгледам сите филмови кои се номинирани во категорија најдобар филм за 2011, ако успеам би сакала да ги изгледам и филмовите со номинации за најдобар актер и актерка. Оскарите се одржуваат на 26 февруари. Еве ја листата на номинации –

Најдобар филм
1.The Artist
2.The Descendants
3.Extremely Loud & Incredibly Close
4.The Help
5.Hugo
6.Midnight in Paris
7.Moneyball
8.The Tree of Life
9.War Horse

Најдобар актер
1.Demián Bichir, A Better Life
2.George Clooney, The Descendants
3.Jean Dujardin, The Artist
4.Gary Oldman, Tinker Tailor Soldier Spy
5.Brad Pitt, Moneyball

Најдобра актерка
1.Glenn Close, Albert Nobbs
2.Viola Davis, The Help
3.Rooney Mara, The Girl With the Dragon Tattoo
4.Meryl Streep, The Iron Lady
5.Michelle Williams, My Week With Marilyn

Значи се на се треба да изгледам 15 филмови :what: . Денеска успеав да изгледам еден. Се надевам викендов барем на уште 2 па после да коментирам. Имате ли вие гледано некој од овие филмови? Како ви се допаднаа и што мислите кој ќе го земе оскарот оваа година?
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo, Синоличка

Ре: Филмски Оскари 2012!!! 27 Јан 2012 20:13 #177063

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
Ovaa godina slabo... Samo Midnight in Paris i Tinker tailor soldier spy. Za vtoriov se pokajav - ne mi idat takvi filmovi.

I mene mi bese vo plan da gi gledam poveketo - pa ke komnetirame zaedno :)


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Cuvce

Ре: Филмски Оскари 2012!!! 28 Јан 2012 06:24 #177088

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Lele lani site gi izgledav pred da se dodeluvaat Oskarite i bas bev vo tek. Ovaa godina ni eden ne sum gledala. :unsure:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Филмски Оскари 2012!!! 28 Јан 2012 08:18 #177097

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Ајде мацика има време уште 1 месец пред доделувањето, јас го гледав The Help и почнав вчера The Descendants ама го заспав :sram:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Филмски Оскари 2012!!! 28 Јан 2012 10:20 #177109

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Е годинава и јас сум тапа, не ми се верува! Лани си бев во тек, ама ко што вика Микимаус, има време, ќе му ја седнам :da: А искерно, лани некако и самите наслови ми беа попривлечни, сега некако..., иако нели не мора да значи.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Филмски Оскари 2012!!! 28 Јан 2012 14:52 #177135

 • forumce
 • forumce's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 291
 • Thank you received: 94
 • Карма: 0
Освен Тhe tree of life,засега ништо друго.Од овој не сум воодушевена,имам пишано во друга тема,има приказна ама малку забегале со досадно,ама па сакав да го догледам,Бред Пит беше многу добар,секаква улога му стои.Што знам дали е за оскар:emm:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Филмски Оскари 2012!!! 29 Јан 2012 18:13 #177259

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
Moneyball. Baseball kako baseball ne me zanima, nitu pa pravila znam :) Sepak filmceto bese ok, prkazna za zelbata da se uspee i da se smenat pravilata i percepciite - nezavisno od uslovi, pari, izgovori - sekogas postoi nacin.

I Brad Pitt of-course... Ehhhhhhh kolku posteri imav u soba kako tinejdzerka :roll:


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Cuvce

Ре: Филмски Оскари 2012!!! 30 Јан 2012 08:15 #177346

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Синоќа го изгледав Tinker tailor soldier spy, убиствено досаден и спор. Издржав само заради Гери Олдман и Colin Firth :love: , годинава Гери ми е фаворит за Оскар. :)
Другите филмови повеќето ги имам, само да најдам време за гледање. Не планирам да ги гледам Moneyball, Hugo и Tree of life.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Ре: Филмски Оскари 2012!!! 30 Јан 2012 09:36 #177370

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Вчера го гледав The Descendants со Џорџ Клуни, многу ми се допадна филмот, Џорџ си ја одигра улогата неверојатно, ми беше малку чудно да го гледам во ваква улога без неговиот холивудски сјај и шарм, многу убаво ги отслика сите емоции низ кои поминува неговиот лик, конфузност, тага, бес па и смеа, сите испреплетени во една целина која на моменти те доведува до солзи ама и до смеење од мака. Приказната на филмот е многу убава, ќе те натера да се замислиш како би реагирал во некои непредвидливи ситуации кои ги носи животот, а може да се случат секому.

Само уште нешто, се изненадив што не летна некоја тупаница во филмов :zelen: тие што ќе го гледаат ќе ме разберат зошто :zelen:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка

Ре: Филмски Оскари 2012!!! 30 Јан 2012 11:30 #177390

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Kinky wrote:
Не планирам да ги гледам Moneyball, Hugo и Tree of life.

Кога видов дека е со безбол, само во чест на Бред Пит го гледав...Нити пак го имаше она WOW, дефинитивно филмот не е за Оскар.

А и тоа со годините, многу конфузно ми беше, да не знае човек во која година се одвива филмот.
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 30 Јан 2012 11:42 by Annabel Lee.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Cuvce

Ре: Филмски Оскари 2012!!! 30 Јан 2012 13:38 #177399

 • Eli23
 • Eli23's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Mlada, zgodna i neophodna! :)
 • Теми: 511
 • Thank you received: 521
 • Карма: 5
vcera so mm go gledavme The tree of life, dodusa mm ne izdrza do kraj da go izgleda, ne sum mnogu ljubitel na vakvi da gi kazam umetnicki filmovi,sakam poveke komercijalni pomoderni, od 40ta minuta pa natamu moze da se kaze deka stanuva pointeresen filmot i prikaznata,moram da priznaam deka mnogu vnimanie im posvetile na detalite vo filmot i epohata koja ja prikazuva e 100% dolovena, a i decata na Brad Pitt se pluknati na nego ne znam kaj gi nasle :laugh: iako ne me voodusevi nesto posebno mislam deka ima golemi sansi da osvoi oskar,nareden na repertoar ni e War horse
The administrator has disabled public write access.

Ре: Филмски Оскари 2012!!! 31 Јан 2012 04:54 #177444

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
Go gledav The Descendants, od filmovive sto gi gledav do sega od trkata za Oskari - najmnogu mi se dopadna.
Inace, godinava ne mi e nekako pogoden izborot na filmovi... :poimnemam:


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Cuvce

Ре: Филмски Оскари 2012!!! 31 Јан 2012 05:27 #177450

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Јас вчера го гледав Moneyball. Прво да си кажам дека многу многу многооогу си го сакам Бред Пит, како старее почнува на Роберт Редфорд да личи, ама дека ова му е улога вредна за оскар не се согласувам, низ целиот филм преовладуваше неговиот шарм и мангупско однесување, како тинејџерка со светнати очиња го изгледав цел филм, ама освен тоа друго ништо не ми остави впечаток. Темата на филмов е разработувана илјадници пати, иако е филм за безбол, сепак се работи за желбата на човек да успее, да ги надмине своите лимити, да оди сам против воспоставен систем, на крајот концептот на филмов е да не натера секогаш да размислуваме OUT OF THE BOX. Сепак не ми е филм вреден за Оскар. :poimnemam:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Филмски Оскари 2012!!! 31 Јан 2012 06:47 #177456

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
mikimaus wrote:
како старее почнува на Роберт Редфорд да личи :poimnemam:

Mikimaus i jas istoto bas go pomisliv koga go gledav filmot! :)


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Cuvce

Ре: Филмски Оскари 2012!!! 02 Фев 2012 08:10 #177800

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Вчера го гледав Midnight in Paris, што да кажам, кратко, слатко и волшебно :poimnemam: Филмов тотално ме освои а незнам зошто, незнам која е причината што толку ми се допадна, само знам дека сите што ќе го гледате филмов нема шанси да не го завршите со насмевка на лицето. Барем кај мене имаше таков ефект. :srce:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Meyo

Ре: Филмски Оскари 2012!!! 02 Фев 2012 12:21 #177897

 • radost
 • radost's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 204
 • Thank you received: 122
 • Карма: 14
Уф навистина Midnigth in Parisе прекрасен филм. Баш опуштен и необичен.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Филмски Оскари 2012!!! 02 Фев 2012 13:09 #177905

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
Вчера го гледав The tree of life. Интересен филм.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Филмски Оскари 2012!!! 02 Фев 2012 17:10 #177959

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
mamatobe wrote:
mikimaus wrote:
како старее почнува на Роберт Редфорд да личи :poimnemam:

Mikimaus i jas istoto bas go pomisliv koga go gledav filmot! :)

uf,uf, the bridges of madison ,horse whisperer,up close and personal,out of africa,havana... zabegav ama ima nekoj sharm vo nego shto me frla na kolena :rofl:

jas nemam shansi ovaa god. da gi gledam site oskarovski kandidati, kje ja sledam temava pa pred kraj kje odberam 4-5 filma kako favoriti od ovdeshnovo komentiranje.

a bred pit ne go zasakav i tochka. ubav, zgoden, dobro glumi ama premnogu komercijalen tip mi e, i me ne nervira toa masovno ludilo po nego.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Филмски Оскари 2012!!! 02 Фев 2012 17:23 #177961

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Se spremam vikendov da gledam nekoi od nominiranite pa ke komentiram.
Inaku se javiv da kazam deka jas isto ne sum obozavatelka na Bred Pitt kako masko. Inaku kako glumec mi e OK.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Филмски Оскари 2012!!! 09 Фев 2012 04:07 #179163

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
Nedelava nekako ic ne mi se naoga vreme za gledanje filmovi, vie druski do kaj ste? :)


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Филмски Оскари 2012!!! 09 Фев 2012 05:15 #179182

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
И јас сум неделава ептен тапа, ништо не изгледав, моментално сум 4 од 9, изгледани ми се The Help, Midnigth in Paris, Moneyball, The descendants, следен на репертоар ми е The tree of life, а другиве неможам да ги најдам да ги гледам, или се лоша копија или воопшто ги нема. :wtf: Од овие што ги гледав the Oscar gooooes to The descendants :) А Midnigth in Paris ми беше ептен :srce:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Филмски Оскари 2012!!! 09 Фев 2012 05:48 #179196

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Јас го изгледав Потомци и ми се допадна, иако не сум по драмите. Џорџ Клуни беше одличен, чекав кога ќе падне боксот ама ништо :laugh:
Почнав со предавања и немам време, ме чекаат филмовите само временце да најдааааммм...
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Ре: Филмски Оскари 2012!!! 11 Фев 2012 18:02 #180027

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Duri vecerva uspeav da go gledam Midnight in Paris. Tipicen film na Vudi Alen. ;-)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Филмски Оскари 2012!!! 12 Фев 2012 16:32 #180188

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Го гледав The tree of life. Уф незнам шо да кажам, некако ич не ме бендиса филмов, несакам вакви филмови, 2ч 18мин си ги одремав, устата си ја изгризав од склет, ама мушки до крај го изгледав. Ако ништо друго барем убава музика се изнаслушав.

Ми остануваат уште The Artist, Hugo, War Horse и Extremely Loud & Incredibly Close.
Инаку на нет читкарав дека The Artist е најголем фаворит за Оскар. :poimnemam:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Филмски Оскари 2012!!! 16 Фев 2012 07:33 #180971

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Ауу никој нема на темава. Ај јас пак да си пишам, вчера го гледав The Artist, ова ми е првиот црно-бел Silent Movie што го имам гледано и да ви кажам право освежување ми беше, покрај сите филмови што ги изгледав во последно време со незнам какви се не ефекти, па и последниот филм што го преседов со наочари за 3Д, филмов некако ептен ме опушти, музиката беше прекрасна и ме релаксираше :poimnemam: Интересно што му текнало на некој во денешно време да направи ваков филм, е сега не е дека сакам цело време вакви филмови да гледам, ама во секој случај е убаво и пријатно освежување.
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.