Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: In memoriam

Ре: In memoriam 23 Мар 2011 20:38 #124981

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Нека почива во мир...ќе остане вечно запишана во филмската историја како икона. Мислам дека си имаше убав и квалитетен живот, лесна и земја.
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: In memoriam 23 Мар 2011 20:41 #124982

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Neka pociva vo mir :(
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: In memoriam 23 Мар 2011 20:59 #124984

 • mama
 • mama's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • *Be happy*
 • Теми: 903
 • Thank you received: 448
 • Карма: 7
Нека почива во мир:(
??
The administrator has disabled public write access.

Ре: In memoriam 23 Мар 2011 22:34 #125002

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
I jas se zacudiv preeska koga slusnav :( Neka pociva vo mir
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: In memoriam 23 Мар 2011 23:28 #125011

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Akterkata so violetovi oci...RIP :(
The administrator has disabled public write access.

Ре: In memoriam 23 Мар 2011 23:29 #125013

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
Последна промена: 23 Мар 2011 23:29 by Frenky.
The administrator has disabled public write access.

Ре: In memoriam 24 Мар 2011 00:02 #125025

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Samo sto slusnav na vesti, neka pociva vo mir
The administrator has disabled public write access.

Ре: In memoriam 24 Мар 2011 00:06 #125027

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
R.I.P.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: In memoriam 24 Мар 2011 03:19 #125082

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Вечна и слава...

The administrator has disabled public write access.

Ре: In memoriam 24 Мар 2011 14:29 #125151

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
Нека почива во мир :(
The administrator has disabled public write access.

Ре: In memoriam 24 Мар 2011 14:35 #125155

 • sole
 • sole's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1357
 • Thank you received: 218
 • Карма: 37
RIP :(
The administrator has disabled public write access.

Ре: In memoriam 24 Мар 2011 14:59 #125169

 • Bubbi
 • Bubbi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1652
 • Thank you received: 957
 • Карма: 7
Жена со ГОЛЕМА ГРЦИОЗНОСТ

RIP:(
The administrator has disabled public write access.

Ре: In memoriam 14 Ное 2011 11:27 #164616

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Актерот Петар Краљ ќе биде погребан утре


Актерот Петар Краљ ќе биде погребан утре во Алејата на заслужните граѓани на Новите гробишта во Белград.

Претходно ќе биде одржана комеморација на големата сцена на „Ателје 212“ во 11.30 часот. Еден од најзначајните српски актери почина на 10-ти ноември во Белград после тешко боледување на 71 година. Тој е роден во Загреб, а од 1968 до 1979 година бил член на „Ателје 212“. Има одиграно голем број улоги во театар, а играл и во филмовите „Рој“, „Хајка“, „Посебен третман“, „Сок од сливи“, „Октоберфест“, „Три летни дена“ и други. Најголема популарност доживеа играјќи во познатата серија „Подобар живот“, „Заборавени“, „Среќни луѓе“ и други.

Има добиено четири награди за животно дело меѓу кои е и наградата на „Стеријино позорје“.

Извор
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 14 Ное 2011 11:28 by Annabel Lee.
The administrator has disabled public write access.

Ре: In memoriam 06 Дек 2011 09:26 #168925

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Почина актерот Илко СтефановскиНУ Народен театар-Битола соопшти дека денеска почина актерот Илко Стефановски, роден во 1952 година во Битола.

Илко Стефановски, основно и средно образование завршил во родниот град, а Факултетот драмски уметности, отсек актери го завршил во класата проф. Илија Џувалековски во 1976 во Скопје. Илко Стефановски е актер со богата актерска кариера остварена на домашната и сцена и во поширокиот театарски простор, еден од столбовите на својот матичен ансамбл, а може слободно да се каже и неодминлив за она што е евидентет квалитет во македонското актерско творештво, преку неговите гостувања во најразлични продукции.

Во архивата на театарот, како и во меморијата на бројната публика ќе останат маестрално остварени рољи на Илко Стефановски во претаставите : „Свадбата на Мара“, „Пиреј“, „Лет во место“, „Време за пеење “,„ Бегалка“, „Југословенска антитеза“, „Патенталије и Тантелина“, „Вечерва Фалстаф“, „Хамлет“, „Сонот на летната ноќ“, „Чекајки го Годо“, „Пеш“, „Натемаго на филозофскиот факултет“ и многу други. Како актер блесна и со своите настапи во радио и телевизиски драми, драмски серии, уметнички програмии, информираат од битолскиот театар.

Во 2003 г. Илко Стефановски ја врши и функцијата на Селектор на Драмската програма на најреномнираната летна уметничка манифестација во Македонија –„Охридско лето“, учествувајки и во проекти од неговата матична сцена. Добитник е и на престижната Републичка награда „11 октомври“.

По повод смртта на актерот Илко Стефановски, НУ Народен театар-Битола утре во 10.00 часот ќе одржи комеморација. Погребот на Илко Стефановски ќе се изврши утре во 12.00 часот на гробиштата „Св.Недела“ во Битола.

Извор
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: In memoriam 06 Дек 2011 09:28 #168927

 • Goddess^
 • Goddess^'s Avatar
 • Offline
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 1186
 • Карма: 21
Ејј......многу добар глумец беше, лесна му земја :(
Пристигна Божицата на 03.02.2011!
The administrator has disabled public write access.

Ре: In memoriam 06 Дек 2011 09:31 #168928

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Ептен добар глумец, кога живеев во Битола многу пати го гледав во битолскиот театар...

Нека почива во мир, изгубивме голем актер од македонската театарска сцена:(
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: In memoriam 06 Дек 2011 18:51 #169073

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Stvarno zalno :( Neka pocivaat vo mir :(
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: In memoriam 06 Дек 2011 18:54 #169077

 • biljann
 • biljann's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Welcome to Bibkoland!
 • Теми: 857
 • Thank you received: 372
 • Карма: 28
Neka pocivaat vo mir :(
The administrator has disabled public write access.

Ре: In memoriam 06 Дек 2011 21:50 #169119

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
 • Карма: 52
Neka pocivaat vo mir :(
The administrator has disabled public write access.

Ре: In memoriam 07 Дек 2011 06:32 #169183

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Лесна им земја, баш ми е жал..... :(
The administrator has disabled public write access.

Ре: In memoriam 07 Дек 2011 10:21 #169283

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
Lesna im zemja, navistina bea golemi umetnici
The administrator has disabled public write access.

Ре: In memoriam 07 Дек 2011 11:01 #169293

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Neka pocivaat vo mir :(
The administrator has disabled public write access.

Ре: In memoriam 07 Дек 2011 11:10 #169297

 • betty boop
 • betty boop's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 101
 • Thank you received: 77
 • Карма: 0
neka im e lesna zemja i neka pocivaat vo mir...:(
.
gif[/im
g][/url]
The administrator has disabled public write access.

Ре: In memoriam 24 Фев 2013 05:34 #233457

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Почина актерот Бранко Ѓорчев.

Нека му е лесна земјата :(
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: In memoriam 24 Фев 2013 05:43 #233458

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
:( Многу ми е жал, нека почива во мир.
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.