Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Банкарски кредити

Ре: Банкарски кредити 07 Сеп 2011 14:49 #152833

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Isto ... samo so koga go zemav imav pogolema plata :) A moze i da se zdruzat mesecnite primanja.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Банкарски кредити 07 Сеп 2011 14:50 #152834

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
i kaj nas odobruvaat kredit ako ratata ti e 1/3 od platata
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Банкарски кредити 23 Сеп 2011 18:43 #155327

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
delfin76 wrote:
i kaj nas odobruvaat kredit ako ratata ti e 1/3 od platata

Ова не е баш вака.

Ние имаме земено кредит во кој ратата треба да изнесува највеќе 1/3 од вкупните примања на кредитобарателите.
Во нашиот случај кредитобаратели сме јас и мм, па освен плата, можевме да приложиме и други дополнителни примања што се вон плата, а ти помагаат да ги постигнеш тие фамозни 1/3 од примањата.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Банкарски кредити 24 Сеп 2011 04:31 #155361

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
Ееее така има разлика и тоа голема... Ние двајца дефинитивно не сме кредитно способни, со двете плати... Мислам, сме способни, ама за некој малечок кредит, а за кредит за стан можеме само да сонуваме. Па зар е нормална цена на стан од 80 квадрати 300.000 евра??:pukam:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Банкарски кредити 25 Сеп 2011 09:00 #155551

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
80m2 e malku pregolem zalak za kupuvanje na stan od 0. Nie kupivme 60m2 i toa so pomos od moite od 1/4 od stanot i nekoja mala zasteda.

Hint: kupete pomal stan, pa menuvajte se so starite :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Банкарски кредити 25 Сеп 2011 15:36 #155593

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
И тоа е опција, АМА... да купиме помал стан, ќе треба да плаќаме кредит за станот ПЛУС трошоци за овој стан, а трошоците се многу големи, околу 400 евра...Така да пак немаме толку пари...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Банкарски кредити 01 Мар 2012 19:08 #185368

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
И јас да кажам еден пример. Пред две години кога ја правевме со мм куќата, се мислев дали да земам кредит, кој не ни беше неопходен, но сепак ќе ни беа добредојдени уште некои си 20000 евра. Сите банки ги прошетав, и како најповолна ни се виде Охридска. Бидејќи во исто време и моите родители ја реновираа куќата во Радишани, се договоривме со мајка ми да земам кредит од 40000 евра на мое име, а сумата да ја поделиме, 20000 за нас, 20000 за нив. Бидејќи беше голема сумата, сите банки ни рекоа дека треба да земам хипотекарен кредит. Се договоривме да ја ставиме куќата во Радишани под хипотека. Дојде проценител од Охридска банка и ја процени на 170000 евра, па ми беше тотално сулудо за 40000 евра да ставаш под хипотека нешто што вреди 4 и кусур пати повеќе. Ги прашав од банката дали може само едниот спрат, рекоа можело. И све супер, договорени, идеме да потпишеме договор на нотар, и пред да го потпишам договорот, гледам таму ја пишале целата куќа под хипотека. Молам?!?! :what: Му викам на тој, абе како целата, нема шанси, и ми вика ама не можело едниот спрат?!?!?! Па што не ми кажа, му викам, а не вака подмолно и перфидно да ми го подметнувате договорот?!?!? :wtf: Нормално дека станавме и си отидовме, ни хипотека, ни кредит - фала богу. И онака не беше болест за умирање, само сакав да ви пренесам едно искуство и за тоа какви хохштаплери се банкарите.
Последна промена: 01 Мар 2012 19:09 by Helix.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Банкарски кредити 02 Мар 2012 04:08 #185392

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Човек треба дупо да си ги отвори очите кога потпишува договор со банка.

Ова што ви го направиле вас Клаудија, навистина е страшн, оди после докажи се дека си се договорил поинаку од тоа што го пишува во договорот.

Работев во банка, и од друга страна гледав клиенти кои само прашуваа каде треба да се стави потпис, и толку. Сега јас како вработен му кажувам да го прочита договорот пред да го потпишеме, а тој ќе ми каже: "Абе ајде нема гајле, се брзам". И после кога ќе излезе нешто, ти вели не ми кажавте, а сигурна сум дека сум му кажала (оти нели, некои работи како папагал ги учиш и ги повторуваш:P )

Мене ме нервира што во некои банки не се работи транспарентно, па после излегуваат еден куп скриени трошоци. Или на реклами кога даваат за кредити, истите се напишани со најситни букви.
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 02 Мар 2012 04:10 by Annabel Lee.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Helix

Ре: Банкарски кредити 02 Мар 2012 05:48 #185441

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
Еве со оглед на тоа што мене ми ја зголемија платата, во понеделник ќе одиме со мм на повеќе банки точно да прашаме во која колку може да добиеме кредит и да видиме на што сме. Сумљам дека ќе добиеме повеќе од 90.000 евра, ама да пробаме... Нас ни треба околу 125.000 евра, да си купиме едно малечко станче од 45 квадрати надвор од Љубљана....
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Kinky

Ре: Банкарски кредити 02 Мар 2012 06:22 #185457

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Adelle ajde so sreka. ;)
Nie vcera tolku se iznerviravme koga posle 3 godini plakanje na stanben kredit vo Stopanska Banka ni stiga pismo deka minatiot mesec vsusnost ni se pokacila kamatata i deka treba da plakame uste 16 EUR plus.
Revoltot bese zosto nikoj ne se javil na mobilniot telefon koga veke go imaat tuku ni prakaat pismo. I drugo zname deka prvite 3 godini e fiksna kamatata, a posle e promenliva no koga se odi na salter vo banka da uplatis rata za kredit tie tamo nemaat pojma da ti kazat kolku trebas da platis. Katastrofa.
Dali nekoj drug ima iskustvo so Stopanska banka so stanben kredit?
I me interesira dali znate slucajno kolku cini da vi napravat nova rekapitulacija vo Stopanska Banka. Primer imam sega nekoi 5000 EUR sto sakam da gi ufrlam i so toa da si ja namalam ratata za kredit. Ama znam deka togas mi kazaa deka mora da platam za nova rekapitulacija.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Банкарски кредити 02 Мар 2012 07:04 #185466

 • mami29
 • mami29's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 420
 • Thank you received: 257
 • Карма: 3
Macika nie imame od Ohridska stanben i tamu za sekoja uplata od 1000 evra ne se plaka nisto kako penali. Ova 100% zasto lani nie taka uplativme i skrativme edno 11 meseci. A imase opcija i da namalime rata. Ke moras da prasas vo STB.

E sega bas me interesira kolku vi bese kamatata do sega i kolku vi e sega posle 3 godini? Zasto i nas ni e fiksna kamatata prvite 3 godini (sega od mart ke ni bide 3 ta) pa iskreno se prasuvam za kolku moze da mi ja zgolemat posle ovoj period. Momentalno ni e 7.25 %. Mislam deka ima zakon deka site krediti vo evro klauzula ne smeat da bidat so mamatna stapka pogolema od 8.7%.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Банкарски кредити 02 Мар 2012 16:04 #185583

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Со новиот закон за потрошувачи од 10 месец 2011 години нема повеќе каубојско работење и скриени трошоци, договорот е проширен и ги опфаќа сите можни камати, редовни, казнени, сите можни трошоци, провизии, провизизи за опомени, стапка на вкупни трошоци итн итн да не должам, значи потрошувачот мора да биде известен буквално за СЕ. Значи не само за кредити туку и за лимит на трансакциска сметка и кредитни картички. Исто така потрошувачот потпишува формулар со преддоговорни информации каде повторно се наведени сите овие работи и потврда дека му се доставени и ги прочитал сите преддоговорни информации. Нема повеќе јас незнаев, ова е ново или е со ситни букви напишано.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Helix

Ре: Банкарски кредити 10 Јун 2012 19:10 #202822

 • angelce...
 • angelce...'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 9
 • Thank you received: 13
 • Карма: 0
Ми треба мала помош. Дали ќе сака некој да ми објасни како оди тоа со станбените кредити, поточно со хипотеките? На пример, сакаме да земиме од тие кредити, но куќата која што се уште не е доправена (фали уште внатре малтерисување, врати, прозори...) не била на наше име, сме немале документи за неа, а за местото сме имале. Како одат тие работи, не се разбирам баш во тоа а сум доста заинтересирана.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Банкарски кредити 11 Јун 2012 02:22 #202826

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
angelce... wrote:
Ми треба мала помош. Дали ќе сака некој да ми објасни како оди тоа со станбените кредити, поточно со хипотеките? На пример, сакаме да земиме од тие кредити, но куќата која што се уште не е доправена (фали уште внатре малтерисување, врати, прозори...) не била на наше име, сме немале документи за неа, а за местото сме имале. Како одат тие работи, не се разбирам баш во тоа а сум доста заинтересирана.

Претпоставувам дека куќата не е на ничие име од проста причина што не е направена. Има куп процедури кои треба да ги поминете пред да добиете имотен лист на ваше име. Ако ви е кредитот потребен за да ја доправите куќата, прашај во банките какви опции има (дали воопшто може да се стави под хипотека куќата која не е доправена). Ако имате некоја друга куќа, стан (од родители), може таа да ја ставите под хипотека, па да земете кредит, но знај дека обично хипотеките се 1:3, така да ако куќата вреди 90000 евра, максимум кредит би ви дале 30000 евра. Направете си прво рачуница колку пари ви требаат за да ја доправите куќата. Освен тоа, стамбените кредити се наменски (парите не ги гледаш, одат директно кадешто треба), такашто обавезно ќе ви бараат понуда од изведувачот колку ќе ве чини сето тоа.

Отвори на web сајтовите по банкиве, секаде имаат убаво објаснето што се бара како гаранција за кредитот.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: angelce...

Ре: Банкарски кредити 11 Јун 2012 06:44 #202873

 • Asparuh
 • Asparuh's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 11
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
Cekajte ne brzajte.

Imav kredit za stanot vo Sofija koga go zedov vo dalecnata 2004 godina (togas cenata mu bese 15000 EUR za 40 kvadrati stanbena povrsina).
E sega i kaj nas ke dojde. Se plakja za opstite delovi od stanot "pisani vo katastar".
Sega istiot stan vredi 28000 EUR. A mene ratite mi se isti, t.e. na 15000 EUR kredit.
Koga go zemav gi imav slednive trosoci vo banka:
-Taksa za razgleduvanje na dokumenti
-Notarialni taksi
-Taksi za ogled na stanot (tamu sekoe gledanje na stan se NAPLAKJA),
-Taksi za osiguruvanje (pokraj osiguruvanjeto)
-Taksi za izdavanje na izvestuvanje (se plakjaat sekoj mesec ako sakas da ti stiga pismo po posta)..
-Ako vnesam pari vo gotovo za plakjanje na rata mi se naplakja transakciona taksa (1%)

Taka da bankive ke ne derat i uste dosta.... Vo MK e navistina uste nisko nivoto na bankite ama ke naucat so vreme.

Vo MK kupiv vozilo na leasing. I se izgorev cesno receno iako rabotev za megjunarodna organizacija i imav dobar dohod no sepak sekoj dinar znaci.

Zatoa sum rekol KREDIT nikogas povekje.

Stanben kredit na primer za ilustracija vo Sofija imam so godisna kamata od 6%.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Банкарски кредити 11 Јун 2012 06:56 #202875

 • mami29
 • mami29's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 420
 • Thank you received: 257
 • Карма: 3
Angelce najdobro izracunajte kolku vkupno pari vi trebaat, zasto sega ima vo poveketo banki davaat i potrosuvacki krediti do 10 000 evra. Barem da ne stavas hipoteka, sepak e pogolem rizik.
Jas pred 2 meseci zedov bas takov potrosuvacki od Tutunska 10 000 evra so 8% godisna k.s.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: angelce...

Ре: Банкарски кредити 11 Јун 2012 06:58 #202876

 • Asparuh
 • Asparuh's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 11
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
No da Ve prasam dali vo MK ima krediti koi gi davaat so depozit zlato ???
The administrator has disabled public write access.

Ре: Банкарски кредити 11 Јун 2012 10:44 #202911

 • angelce...
 • angelce...'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 9
 • Thank you received: 13
 • Карма: 0
Mami29 за кредитот од тутунска банка мора да ја земаш таму платата или? Размислувавме и за тие кредити, но во денешно време тешко е и жирант да најдеш, а како што разгледував за над 5000 евра бараат жиранти.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Банкарски кредити 11 Јун 2012 16:21 #202933

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
angelce... wrote:
Mami29 за кредитот од тутунска банка мора да ја земаш таму платата или? Размислувавме и за тие кредити, но во денешно време тешко е и жирант да најдеш, а како што разгледував за над 5000 евра бараат жиранти.

Не мора, но не ти се исплати поинаку. За оние кои не примаат плата во банката од кадешто подигаат кредит, каматата им е повисока, нормално нели.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Банкарски кредити 11 Јун 2012 16:29 #202936

 • mami29
 • mami29's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 420
 • Thank you received: 257
 • Карма: 3
angelce... wrote:
Mami29 за кредитот од тутунска банка мора да ја земаш таму платата или? Размислувавме и за тие кредити, но во денешно време тешко е и жирант да најдеш, а како што разгледував за над 5000 евра бараат жиранти.

Za ovoj kredit mislam deka treba platata da ja zemas tamu, zatoa sto ne baraat zirnti tuku potpisuvas solemizacija na notar. Za primateli na plata nad 20 000 den moze pola plata da ti bide ratata.

A ako zemas plata od od druga banka proveri na sajtot zasto mnogu banki od 01.03.2012 pocnaa da davaat vakvi kreiditi do 10 000e bez ziranti. :srekno:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Банкарски кредити 18 Јул 2012 03:26 #207618

 • Lokica
 • Lokica's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 102
 • Thank you received: 14
 • Карма: 1
Sakam da izvadam kreditna karticka, ne e klasika kredit, no sepak e revolving kredit taka..
Imam dilema okolu Mastercard Standard i Visa. Gi citav karakterisitikite na dvete na net e edinstveno sto me zbunuva e dali pri upotrebata na Mastercard kartickata ako potrosis da receme 15000den avtomatski ti gi deli na rati ili sepak mora da se dogovoris so prodavacot za da ti bide na rati? (tamu pisuva od 3000 do 12000 - 6meseci, 12000-24000 - 12mes, nad 24000 - 24mes).
Mi treba vaseto iskustvo.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Банкарски кредити 18 Јул 2012 03:35 #207619

 • Svetulka
 • Svetulka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 456
 • Thank you received: 127
 • Карма: 6
A zosto ne ja razgledas MasterCard Revolving na Komercijalna Banka? ILi so plata si vo Tutunska pa sakas od tamu?
Jas od Revolvingot na KB sum epten zadovolna.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Lokica

Ре: Банкарски кредити 18 Јул 2012 03:56 #207623

 • Bubbi
 • Bubbi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1652
 • Thank you received: 957
 • Карма: 7
Lokica wrote:
Sakam da izvadam kreditna karticka, ne e klasika kredit, no sepak e revolving kredit taka..
Imam dilema okolu Mastercard Standard i Visa. Gi citav karakterisitikite na dvete na net e edinstveno sto me zbunuva e dali pri upotrebata na Mastercard kartickata ako potrosis da receme 15000den avtomatski ti gi deli na rati ili sepak mora da se dogovoris so prodavacot za da ti bide na rati? (tamu pisuva od 3000 do 12000 - 6meseci, 12000-24000 - 12mes, nad 24000 - 24mes).
Mi treba vaseto iskustvo.

Jas imam Mastercard stndard- soncogletka ja vikame (zaradi sklikata) :laugh: -mislam za taa prasuvas, jas sum mnogu zadovolna, a i kolegite. E sega vo nekoi prodavnici- se razbira podobrite avtomatski ti odat ratite, a mi se sluci vo ednap rodavnica naednas da mi odbijat iako sumata bese za na rati. Zavisi od politikata na prodavnicata-cabe ja iskoristiv. Najdobro e da si prasas da ne se sramis.

Dobroto e sto so nea mozes od nekoi prodavnici da kupuvas na rati bez kamata. Imase lista na sajtot na NLB.

A od drugo iskustvo ne moe - mnogu ne se zadovolni od visata i edvaj cekat da ja otkacat-iscistat.

Se nadevam malku ti pomognav.

Pozz
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Lokica

Ре: Банкарски кредити 18 Јул 2012 19:12 #207694

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
na masterot i visata si plakas mesecno 5-8 posto od potroseniot iznos,procentot zavisi od bankata
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Банкарски кредити 19 Јул 2012 03:02 #207713

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Master ili Visa e brendot na karticata t.e. zavisi bankata so koj brend sorabotuva i kako ke go pravi kliringot na megunarodno nivo. Edna banka moze da raboti i so dvata brenda.
Plastikata e plastika sosema nezavisno od prvoto.
Kreditot vo pozadina zavisi samo od bankata. Bankata e taa koja gi diktira uslovite za plakanje, kamatnite stapki, dali ke se deli na rati ili ne a ne e toa dali e master ili visa.

E sega, jas mislam deka revolvingot e najlos vid na kredit...za klientot. Tocno e deka ti dava sloboda, sigurnost deka imas pari duri i koga gi nemas no poradi taa sloboda najcesto se so najvisoka kamatna stapka i najvisoki provizii. Dokolku nemas kontrola nad trosenjeto...otidoa parite sto gi nemas a i tie sto treba da gi zarabotis ;)
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.