Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Банкарски кредити

Ре: Банкарски кредити 22 Јан 2013 18:38 #230268

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Ајде помош од банкарите на форумот. Кога веќе не е исплатливо предвреме да се отплати дел од кредит. Или како да пресметам дали ми е исплатливо да убацам 10000 ЕУР и да ја скратам ратата на кредитот или да ги скратам годините на отплата?????
Тоа претпоставувам дека ќе треба директно во кредитното да се обратам, ама ај да си прашам овде чисто информативно.

Исто ми е битно дали при промена на жирант има некои трошоци???
Последна промена: 22 Јан 2013 18:59 by Marge. Причина: спојување на последователни пораки
The administrator has disabled public write access.

Ре: Банкарски кредити 22 Јан 2013 19:03 #230271

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Мацика, треба да си го прочиташ договорот за кредит и како е регулирана предвремената отплата на долг.
Во некои договори нема опција за предвремена отплата, а во други постои опција, ама под одредени услови.
Затоа ќе мораш да си прочиташ како е рагулиран твојот кредит или да се обратиш во банката :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Банкарски кредити 22 Јан 2013 19:15 #230274

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Значи не е спорна предвремената отплата на кредитот. Може тоа да се направи без никакви дополнителни трошоци.
Прашањето ми беше дали тоа се исплати?? Или подобро е да се скинат годините на отплата.
Секако дека договорот го имам и го прочитав. Но ми треба стручен совет, од некој кој се разбира повеќе од овие работи.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Банкарски кредити 22 Јан 2013 19:29 #230276

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Мора да се исплати. Ако ја исплатиш целата главница, како што викаш без дополнителни трошоци (што ми е тешко да поверувам во време кога банките и за добар ден наплаќаат провизија) тогаш заштедуваш на целата камата што ти е заостаната. Колку е тоа може да видиш од амортизациониот план, или да се јавиш во банка. Ако отплаќаш само делумно од долгот, тогаш зависи од новиот амортизационен план (кој за да ти го изготват сигурна сум дека ќе ти наплатат) ама сепак би требало да заштедиш. Имај на ум дека на почетокот од одплатата враќаш повеќе камата отколку главница, а на крајот обратно, така да од тоа многу зависи колку ќе заштедиш.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika

Ре: Банкарски кредити 22 Јан 2013 19:38 #230277

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Значи првата опција ти е да ја намалиш состојбата на долгот и да продолжиш да плаќаш до крај при што ќе ти се намали ануитетот
А, втората опција е со предвремената отплата да го скратиш рокот на отплата, а ануитетот да ти остане приближно во рамките во кои сега плаќаш.

Во првиот случај ќе имаш помала обврска на месечно/годишно ниво, односно ќе ти се ослободат дел од средствата што досега си ги давала за кредит, за нешто друго (да речеме за шопинг :shop: :trep:)

Во вториот случај нема да бидеш толку комотна, ама па ќе платиш помалку камата на банката пошто ти е пократок периодот.

Е сега, ако сакаш да одиме подлабоко, постои метод на пресметка на нето сегашна вредност во кој се дисконтираат идните парични текови и се сведуваат на вредноста денес и со оваа пресметка ќе знаеш дали е исплатливо предвремено да се плаќа или да се чека доспевањето.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika

Ре: Банкарски кредити 22 Јан 2013 19:39 #230278

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Cize amortizacioniot plan veke napamet go znam. :dosadno:
I rabotata e sto se raboti za stanben kredit na dolgi stazi.
Epa toa e zezancijata sto da go znam noviot amortizacionen plan ke imam nekoja slika. Vaka samo si pretpostavuvam. Jas bi sakala da ufrlam odredeni sredstva ne da go otplatam celiot kredit, ama ete malku da ja relaksiram ratata.
Imate li pretstava kolku cini nov amortizacionen plan?
I dali vo kreditno bi mi kazale nekoja odprilika vrednost na rata. Znaci da znam dali mi se isplati ili ne????
Oti postoi opcija da gi orocam sredstvata i da podigam kamata pa so toa da se plaka del od ratata, a osnovicata da mi ostane.

Sanja sme pisuvale vo isto vreme
Е сега, ако сакаш да одиме подлабоко, постои метод на пресметка на нето сегашна вредност во кој се дисконтираат идните парични текови и се сведуваат на вредноста денес и со оваа пресметка ќе знаеш дали е исплатливо предвремено да се плаќа или да се чека доспевањето.

Kako jas ova da go doznaam????
Последна промена: 22 Јан 2013 19:40 by macika.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Банкарски кредити 22 Јан 2013 19:49 #230280

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Не знам кај ти е кредитот, не е ни битно нели, ама зирнав за пр. на Тутунска и стои:
Трошоци за предвремена отплата
При целосна отплата: без трошоци
При делумна отплата:
- за уплата поголема од 5%: без трошоци
- за уплата помала од 5%: 4.000 МКД
The administrator has disabled public write access.

Ре: Банкарски кредити 22 Јан 2013 19:50 #230281

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Cize kreditot mi e od Stopanska Banka i vo dogovorot stoi za predvremena delumna otplata bez trosoci. :angel:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Cize

Ре: Банкарски кредити 22 Јан 2013 19:58 #230283

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
И јас го делам мислењето на Cize дека банкарите не би оставиле предвремената отплата да биде без пенали пошто идната камата нив им е гарантиран ќар најпросто кажано.
I dali vo kreditno bi mi kazale nekoja odprilika vrednost na rata. Znaci da znam dali mi se isplati ili ne????

Јас мислам дека кредитниот службеник би ја имал оваа информација. Ќе ја внесе во системот предвремената отплата и би му се креирал нов амортизационен план со сите давачки, пенали и не знам какви трошоци што банката ги наплаќа за оваа ситуација.

Методот на нето сегашна вредност мислам дека можеш да го прогуглаш и да најдеш како се пресметува. Пиши само NPV или Net present value. Ама, за да ги враќаш паричните текови на сегашна вредност ти треба дисконтен фактор (релевантна каматна стапка). Е, тоа не знам како би го извела, пошто ние во МК немаме долгорочни хартии од вредност(да речеме од 20 години) а претпоставувам дека рочноста на твојот кредит се движи во таа рамка.

ЕДИТ: гледам дека со Cize веќе сте го расчистиле моментот околу пеналите за предвремена отплата додека јас сум ја куцала поракава :)
Последна промена: 22 Јан 2013 20:00 by Marge.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Банкарски кредити 23 Јан 2013 04:20 #230302

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
Macika nie imavme eden kredit koj go otplativme pred vreme, potrosuvacki na 3 god, na zedvome nov na 5 godini bidejki ni trebaa dopolnitelni sredstva. Vo Tutunska ne ni napravija problem, plativme mislam 2000 den za predvremena celosna otplata. Da otides vo bankata i da im kazev sto planiras, bi trebalo da te usluzat da ti kazat za nov amortizacionen plan.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Банкарски кредити 23 Јан 2013 04:56 #230308

 • mami29
 • mami29's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 420
 • Thank you received: 257
 • Карма: 3
Macika nie isto imame kredit stanben i od vreme na vreme uplakame po nesto i smaluvame period. Znaci vaka na istiot amortizacionen plan sto go imas doma kade sto ti stoi dolg odzemi kolku sto ke uplatis i ke stignes do nov dolg. Samo preskokni gi tie redovi do noviot dolg i prodolzuvas nadolu so otplata.

Aj ke ti pustam formular vo pp.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika

Ре: Банкарски кредити 23 Јан 2013 06:15 #230320

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
Macika dali i kolku ke zastedis na kamata zavisi i kako bankata ja presmetuva. Kaj avtomobilskite krediti znam deka vo prvite rati najgolem del otpagja na kamata, a poslednite rati go otplakas avtomobilot. Taka na primer ako sakas predvemena otplata da receme posle 4-5 godini - skoro voopsto ne se zasteduva na kamata.

Najapmetno vo sekoj slucaj e vo banka da ti napravat nov amortizacionen ili reprogarmiranje pa da vidis na sto si.

Presmetkata sto ja sugerira Sanja e skolski, neznam kolku ke ti dade validen podatok samata da presmetuvas.


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Банкарски кредити 23 Јан 2013 07:22 #230324

 • mamaAnita
 • mamaAnita's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 828
 • Thank you received: 572
 • Карма: 9
Поисплатливо е ако се скрати рокот на отплата на кредитот. Вкупната камата на крај на периодот што ќе се плати ќе биде помала.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Банкарски кредити 23 Јан 2013 08:01 #230325

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
Јас пред 3 години отплаќав поголем износ на станбениот кој тогаш го користев и најисплатливо ми беше кратење на рокот, што го направив. Но треба да се провери кај Банката дали за кратење на рокот треба да се потпишува анекс кај нотар, бидејќи рокот е едне од клучните податоци од дог за кредит. Во мојот случај потпишувавме и анекс.Провизија за предвремена отплата не плативме, бидејќи износот надминуваше 5% од моменталното салдо.
Macika, најдобро појди до Банка и прашај си ама кај кредитните референти не на шалтер, во Стопанска имаат некои специфични услови и провизии со мали букви што обично отпосле се дознаваат.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika

Ре: Банкарски кредити 24 Јан 2013 15:39 #230479

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
Bas se takvi vo SB, plus birokratijs i papirologija imaat eden kup za banalna rabota, da ne zboruvam za uslugata, zatoa za sto bilo oddaleku ja iazbegnuvam ovaa banka. Voopsto ne gi biva. Koga si go zemavme depozitot za preku TB da napravime uplata na sopstevnikot na stanot, kuga go kupuvavme, cekavme edno cugo vreme za gluposti, za da mu otvorat smetak, trista dokumenti potpisa, pa ne znaqm kolku vreme da bide aktivna, bla, bla, i na kraj gi zedovme parite, mu gi isplatija na mm tolku pari na obicen salter so lugje kolku sakas okolu, nikakva diskrecija, i na kraj za brzo vreme se zavrsivme vo TB. I koga zemavme kredit mm zemase plata preku druga banka, se prefrli vo TB i otkako mu legna edna plata po 5 dena, moze ne bea ni tolku, kreditot bese odobren.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Банкарски кредити 01 Фев 2013 05:44 #231139

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 956
 • Thank you received: 340
 • Карма: 7
A ima li nekoj iskustvo so krediti pomali od 500 evra?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Банкарски кредити 04 Фев 2013 07:58 #231414

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Ajde bankarki eden sovet, pomos od vas......dokolku sakam da podignam potrosuvacki kredit od 30000evra koja banka po vas ima najpovolni uslovi?
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: Банкарски кредити 04 Фев 2013 08:11 #231416

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Мајси, условите во банките многу често се менуваат, во зависност од моменталната ситуација на пазарот, е сега најубаво е ти да си прибереш повеќе понуди, па после да видиш, т.е. да видиме :) .

Не заборавај да прашаш кои се трошоците при исплата на кредит :)
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Majsi

Ре: Банкарски кредити 04 Фев 2013 09:21 #231438

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
A dobro na pogolema suma pari koja e podobra varijanta potrosuvacki ili stanben kredit?
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: Банкарски кредити 04 Фев 2013 09:38 #231439

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Pa 30.000 mi e malku golema suma za potrosuvacki.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Majsi

Ре: Банкарски кредити 04 Фев 2013 09:41 #231440

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Да, Мацика ме претрка, иако во банки може да се сретнe го дека нудат како такoв (потрошувачки), сепак најчесто бараат хипотека како и кај станбениот, а кога се става хипотека како обезбедување, тогаш би требало и каматите да се пониски
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 04 Фев 2013 11:53 by Annabel Lee.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Majsi

Ре: Банкарски кредити 04 Фев 2013 09:41 #231441

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Потрошувачки до кај 10000, максимум 15000. Потрошувачките се најскапи кредити. Тоа треба да ти биде последен избор. Станбени имаш хипотекарни, а имаш и за реновирање. Треба да се разгледа во неколку банки во секој случај...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Majsi

Ре: Банкарски кредити 04 Фев 2013 10:08 #231445

 • Dilberta
 • Dilberta's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 514
 • Thank you received: 722
 • Карма: 0
Мајси, каматната стапка на потрошувачките кредити во сите банки е барем 3% плус од каматната на стамбените кредити. Освен тоа толкав кредит нема шанси да ти одобрат без обезбедување, што значи хипотека или залог со депозит.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Majsi

Ре: Банкарски кредити 04 Фев 2013 17:14 #231491

 • Зока
 • Зока's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 626
 • Thank you received: 288
 • Карма: 3
Majsi, ако намената навистина ти е купување, реновирање, доградување станбен простор - само тогаш можеш да подигнеш станбен кредит, зашто е наменски и го правдаш со соодветна документација. Станбените кредити во принцип се со најниска каматна стапка, така што ако тоа ви е целта, онда дефинитивно станбен треба да е изборот.
Потрошувачките кредити имаат високи каматни стапки, но нивната предност е што не се наменски. Вообичаено на многу помал износ од оној што ти го наведе и без обезбедување. Е сега знам една фина варијанта од Комерцијална банка, хипотекарен ненаменски кредит, со каматни стапки кои им парираат на станбените кредити. Исто е со обезбедување те хипотека, но не е наменски и за што сакаш ги наменубаш парите. Пр. ако сакаш да инвестираш нешто, имаш стан/куќа што не е оптоварен со хипотека - тогаш варијантава со Комерцијална е фина опција.
Инаку за во која банка, никој не може најточно да ти каже, затоа што зависи каков клиент си и дали им ги исполнуваш условите на банките. Нема кај нас многу банки, лесно можеш да истражиш терен и да најдеш банка што тебе најмногу ти одговара.
Ако имаш уште недоумици кога ќе ги разгледуваш конкретните банкарски услови, слободно прашувај, што можам ќе подразјаснам.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Majsi

Ре: Банкарски кредити 03 Окт 2013 04:19 #244457

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Може ли некој поискусен (или некој стручен) на оваа тематика да ми објасни за кредитирање микробизниси?
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.