Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Вадење пасоши, лични карти и др. документи!

Ре: Вадење пасоши, лични карти и др. документи! 26 Сеп 2012 09:45 #214912

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
meU87 wrote:
Со адреса се водам во друг град, а со маж ми сме во Скопје(тој е од тука, тука живееме), дали можам јас во Скопје да вадам возачка??? И што ми е потребно?

Оваа информација нема да ти користи за сега, ама да си знаеш за во иднина - кога ќе промениш лична карта во Скопје, има процедура која трае малку подолго, зашто сите документи за положен возачки испит ќе треба од МВР во твојот град да ги испратат во МВР Скопје, а за тоа јас си чекав некои добри два месеци.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: meU87

Ре: Вадење пасоши, лични карти и др. документи! 26 Сеп 2012 10:32 #214940

 • Mamita
 • Mamita's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 510
 • Thank you received: 277
 • Карма: 1
Big Sister wrote:
телефонски е побавно, вака на мејл кој има можност - чиста и брза работа.

Кај го најдовте мејлов луѓе? Или јас не гледам на нивната веб страна или не знам да се снајдам (ова второво ќе да е :muahaha: ).

Ајде пишете го ве молам. На телефон ако добие некој частам :hahaha:

Благодарам :cvet:

едит: аааа го најдов :muahaha: :muahaha:
Последна промена: 26 Сеп 2012 10:41 by Mamita.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вадење пасоши, лични карти и др. документи! 14 Ное 2012 04:01 #221230

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
moze na pp nekoj da mi pise na koja smetka se uplaka za vozacka kniska?
nema na uslugi smetka
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вадење пасоши, лични карти и др. документи! 14 Ное 2012 04:28 #221245

 • Mamita
 • Mamita's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 510
 • Thank you received: 277
 • Карма: 1
Dolphin, ова го најдој на нивната веб страна.

www.mvr.gov.mk/Uploads/vozacka%20dozvola.pdf
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вадење пасоши, лични карти и др. документи! 14 Ное 2012 04:52 #221256

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
ama ova e za dozvola , mene za kniska me interesira
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вадење пасоши, лични карти и др. документи! 14 Ное 2012 05:23 #221272

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Dolphin, за книшка не треба закажување. Носиш 2 слики, уплатници што треба и има посебен шалтер.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вадење пасоши, лични карти и др. документи! 14 Ное 2012 05:23 #221273

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Ау се збунив нешто, ти сметка бараш :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Dolphin

Ре: Вадење пасоши, лични карти и др. документи! 14 Ное 2012 06:02 #221281

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Значи ако не ја прочитав Dolphin немаше да се заинтересирам и сама да откријам дека мм освен што треба да направи замена на стара со нова возачка (за која што е закажан денес), ќе треба да вади и нова возачка книшка.

Се јавив во МВР да прашам и ми потврдија, а што ако не прочитав, кај ќе трчаше да се слика кога околу МВР нема фотографи?????
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Dolphin

Ре: Вадење пасоши, лични карти и др. документи! 14 Ное 2012 07:43 #221302

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
Annabel Lee wrote:
Се јавив во МВР да прашам и ми потврдија, а што ако не прочитав, кај ќе трчаше да се слика кога околу МВР нема фотографи?????

ti kazaa na koja smetka da uplatis?
na istata kako za dozvolata da ne e ?
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вадење пасоши, лични карти и др. документи! 14 Ное 2012 09:21 #221326

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
ММ е сега таму...сега ми ги прочита и ми рече дека е истата, оваа ми ја издиктира:

Сметка на корисник: 060010012463112

Приходна шифра:724 122 20

Начин 2

100 денари
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 14 Ное 2012 11:17 by Annabel Lee.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Dolphin

Ре: Вадење пасоши, лични карти и др. документи! 23 Ное 2012 21:33 #222744

 • Eli23
 • Eli23's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Mlada, zgodna i neophodna! :)
 • Теми: 511
 • Thank you received: 521
 • Карма: 5
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Cinnamon

Ре: Вадење пасоши, лични карти и др. документи! 25 Ное 2012 17:14 #222988

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Дали некој знае дали за регистрација на кола мора да се појави сопственикот лично?
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вадење пасоши, лични карти и др. документи! 25 Ное 2012 17:20 #222990

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Мора Ане, еве колата е на мое име и секоја година мм ме м’кне со него пошто сум морала и јас да присуствувам. Значи колата може да се регистрира, ама за печат во сообраќајната што го става МВР мора да присуствува сопственикот на возилото.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane

Ре: Вадење пасоши, лични карти и др. документи! 25 Ное 2012 17:20 #222991

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
На технички може да ја помине било кој, ама после тоа мора лично ...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane

Ре: Вадење пасоши, лични карти и др. документи! 22 Дек 2012 15:38 #227089

 • Ирис
 • Ирис's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 79
 • Thank you received: 17
 • Карма: 0
Треба да патуваме во Бугарија од 3-10 јануари, а пасошот на син ми му трае до 12 јануари. Дали може да ни прават некој проблем на граница Бугариве? Ако е некој упатен нека каже. Знам дека на времето за вадење грчка виза мораше пасошот да ти важи најмалку 6 месеци плус од последниот ден до кога ти важи визата, па помислив и на граница да не може да прават таква некоја зафрканција?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вадење пасоши, лични карти и др. документи! 22 Дек 2012 18:17 #227099

 • AWAO
 • AWAO's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 664
 • Thank you received: 449
 • Карма: 10
Annabel Lee wrote:
meU87 wrote:
Со адреса се водам во друг град, а со маж ми сме во Скопје(тој е од тука, тука живееме), дали можам јас во Скопје да вадам возачка??? И што ми е потребно?

Оваа информација нема да ти користи за сега, ама да си знаеш за во иднина - кога ќе промениш лична карта во Скопје, има процедура која трае малку подолго, зашто сите документи за положен возачки испит ќе треба од МВР во твојот град да ги испратат во МВР Скопје, а за тоа јас си чекав некои добри два месеци.

Ха, ММ поднесе барање за возачка во Скопје во август 2011, а му ја направија во ноември 2012 (15 месеци!!! )..Многу се брзи :aham:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вадење пасоши, лични карти и др. документи! 04 Јан 2013 07:39 #228560

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Izvadivme pnovi pasosi za decata. Mnogu brzo zavrsivme rabota. Zakazuvanjeto za slikanje e od denes za utre. Proverkata za gotovi dokumenti za grad Skopje e dobar nacin da proveris dali se gotovi. Za 3 dena bea gotovi pasosite :naviva:
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
Последна промена: 04 Јан 2013 07:40 by Cinnamon.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вадење пасоши, лични карти и др. документи! 04 Јан 2013 08:14 #228577

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Emi ova po brza postapka? A kako e so vizite, ke mora da gi prefrlite vo novite pasosi ili ke patuvaat so dvata?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вадење пасоши, лични карти и др. документи! 04 Јан 2013 08:25 #228581

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Ne, po redovna postapka.

Za vizite ke vidime vo Finska. Natamu ke patuvame so dvata pasosa pa ke prasame tamu dali treba da se prefrlaat. I bez toa tuka nisto ne mozeme da napravime ;)
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Fairy

Ре: Вадење пасоши, лични карти и др. документи! 05 Јан 2013 06:45 #228683

 • Svetulka
 • Svetulka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 456
 • Thank you received: 127
 • Карма: 6
Emilija wrote:
Proverkata za gotovi dokumenti za grad Skopje e dobar nacin da proveris dali se gotovi. Za 3 dena bea gotovi pasosite :naviva:

Emilija a kade proveruvas? Na sajtot ili se javuvas? Zosto na sajtot nekako ne najdov takvo nesto. NIe bevme vo sredata na slikanje. Isto id denes za utre ni zakazaa, t.e. na 31vi se javivme za 2ri sabajle ni zakazaa i tamu odma zavrsivme (osven cekanjeto za plakanje na uplatnicite).
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вадење пасоши, лични карти и др. документи! 05 Јан 2013 11:12 #228718

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Sunshine* wrote:
Мozes on-line da si proveris dali ti e gotov pasosot, moderna zemja :smee1:
Eve ti link, samo pisuvas maticen broj i vid na dokumwnt i ke si vidis dali ti e gotov pasosot
www.mvr.gov.mk/DesktopDefault.aspx?tabid=357

Poveli. Forumov e riznica na informacii :laugh:
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вадење пасоши, лични карти и др. документи! 05 Јан 2013 21:02 #228782

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Ирис wrote:
Треба да патуваме во Бугарија од 3-10 јануари, а пасошот на син ми му трае до 12 јануари. Дали може да ни прават некој проблем на граница Бугариве? Ако е некој упатен нека каже. Знам дека на времето за вадење грчка виза мораше пасошот да ти важи најмалку 6 месеци плус од последниот ден до кога ти важи визата, па помислив и на граница да не може да прават таква некоја зафрканција?

Нема да ти вреди многу мојот одговор сега, ама еве како информација и за другите. Отприлика еден месец пред истек на рок на важење на пасош- нема да те пуштат на граница.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вадење пасоши, лични карти и др. документи! 11 Фев 2013 11:43 #232254

 • jasmina 25
 • jasmina 25's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 802
 • Thank you received: 64
 • Карма: 7
so maz mi ziveeme tuka vo makedobnija toj e germanec i lani se vencavme vo germanija zakonski tuka vo mk seuste ne ni e prijaven brakot sto znaci seuste se vodam spored mominskoto prezime i pasosot i licnata karta mi se na toa prezime,sakame da odime germanija no me interesira dali moze so istiot pasos rokot ne mu e pominat no da ne mi pravat problem na germanska granica da ne se vodam slucajno tamu vo policija tie vo maticno ni rekoa nie sami da si go prijavime brakot tuka vo mk,letoska bevme albanija na odmor i ne mi pravea problem na granica no za germanija nekako rizik mi e da ne me vratat...sto mislite?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вадење пасоши, лични карти и др. документи! 11 Фев 2013 12:37 #232255

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Jasmina25 malku mi e nejasno prasanjeto, zosto mislis deka bi ti pravele problemi pri vlez vo Germanija? Dali zaradi toa sto ne ti e smeneto prezimeto vo pasosot ili?
Ako e toa pricinata togas ne bi trebalo da imas problem. Jas patuvav so mominskoto prezime vo pasosot dve godini, a ziveam vo Anglija, pri sto i vizata mi se vodi seuste na mominskoto prezime (vo meguvreme go smeniv prezimeto vo pasosot, no ne trebase i vizata)
E sega mozebi ima vrska i kako e reguliran tvojot status vo Germanija, ma da i za toa ne bi trebalo da e problem, bidejki mene prvata viza mi bese dobiena na osnova na brak, a nemav problem sto patuvav so mominskoto prezime.
Kako i da e mora da postoi emigraciono biro od kade sto ke dobies podetelni informacii, pobaraj on line.

Edit: ili informiraj se vo Germanska Ambasada vo Skopje (se nadevam deka ima :dry: )
Последна промена: 11 Фев 2013 12:45 by Fairy. Причина: edit text
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вадење пасоши, лични карти и др. документи! 12 Фев 2013 07:07 #232322

 • jasmina 25
 • jasmina 25's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 802
 • Thank you received: 64
 • Карма: 7
mona liza mislam deka ke mi pravat problem poradi promena na prezimeto zosto tamu germanija sme vencani i se mislam da ne e toa zavedeno v policija...ke vidam ke pobaram informacii po internetov...fala poz
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.