Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Вадење пасоши, лични карти и др. документи!

Вадење пасоши, лични карти и др. документи! 27 Окт 2010 21:52 #65637

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Имаше ваква тема, но не можам да ја најдам.

Ме интересира дали знаете за која дата закажуваат доколку се јавите за пасош по редовна постапка?

На децата им извадивме пасоши во април оваа година со рок на важење 2 години. Па се прашувам дали треба да закажувам од сега, или да си почекам уште една година.

Ова го прашувам зашто во ноември 2009-та на мм му закажаа за јуни 2011-та. Дали уште има вакви гужви?
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 09 Јун 2011 15:44 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Администрација, вадење пасоши, лични карти и други документи! 27 Окт 2010 23:37 #65668

 • Koni
 • Koni's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 326
 • Thank you received: 102
 • Карма: 9
И јас вчера ја барав темава :). Сакам да извадам пасош за бебево.
Денеска конечно ги добив и има термин дури за 25 декември 2011, а за брза постапка има термин за наредниот ден.... ненормална работа!
А мајка ми сабајле беше лично да праша,немало воопшто гужва и и рекле дека нема повеќе гужви и може да се извади пасош во секое време во редовна процедура, само мора да се закаже на телефон. Е ај сега..лоповска држава!
M 2007 :srce:
MM 2010 :srce:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Администрација, вадење пасоши, лични карти и други документи! 27 Окт 2010 23:40 #65669

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
Ние лани во декември закажавме за Март 2011 година, можеш да замислиш колкав период треба да чекаме. Ако имаш некој свој одма ке ти средат, али и ние немавме а не ми се даваат пари за брза постапка и затоа и ние ке чекаме. Мајка ми пред 2 месеца закажала за декември 2011 година, а до тогаш ехехе којзнае колку време ке помине, на човек да му се одмили на одмор ако посака да оди! Незнам Анабел, види ако некој од форумов врска некоја па нека помогне, ајдее ти си модератор малку почит - нели? Јас да имав одма ке ти помогнев, али немам :(
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.

Ре: Администрација, вадење пасоши, лични карти и други документи! 27 Окт 2010 23:57 #65672

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Mladenovska wrote:
Незнам Анабел, види ако некој од форумов врска некоја па нека помогне, ајдее ти си модератор малку почит - нели? Јас да имав одма ке ти помогнев, али немам :(

Каква врска има тоа што е овде модератор со вадењето пасош?
Не знам дека сме ние форум на МВР па сега да бара врски поради тоа!
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Администрација, вадење пасоши, лични карти и други документи! 28 Окт 2010 00:06 #65674

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
Абе Ане, секогаш ме факаш за ЗАБ!!! Нормално е тоа, барем сме луѓе и сите разбираме потреба од нешто, нели????? И јас да имав некого ке помогнев зошто да не! Така? Не е битно дали е модератор, администратор или некој од форумов со кој контактирам. Мене тоа не ми пречи Ане, јас имам широко срце иако понекогаш не само јас туку и сите грешиме. Затоа сме човечки суштества :)
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.

Ре: Администрација, вадење пасоши, лични карти и други документи! 28 Окт 2010 00:41 #65679

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Имам една врска, ама му е мајка на бивш дечко и работи директно на пасоши, ама кој ми е крив што не сум задржала контакти:)
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Администрација, вадење пасоши, лични карти и други документи! 28 Окт 2010 04:18 #65805

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
Ние сега у февруари извадивме нови пасоши за сите, ама на Макс му важи само две години, и баш се јавував да не пропуштам па да ми остане детето без пасош. Закажуваат за декември 2011, а ја сам сакам у февруари 2012 да вадам. ми вика тој токмакот пак да сум се јавела за месец дена. Дааа јас само на тоа мислам, место он ко секој нормален да отвори у февруари да ми закаже, јас сега секое малцве на трнци ќе седам за да се јавам...
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Helix

Ре: Администрација, вадење пасоши, лични карти и други документи! 28 Окт 2010 04:26 #65808

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
И јас се мислев уште од сега да закажам за ќерка ми (нејзиниот би истекол во април 2012), а ММ ми се смее, демек до тогаш ќе се сределе работиве.
Ама од друга страна што оти му закажав на син ми по редовна постапка (се јавивме во ноември 09 и ни закажаа за јуни 10) па кога дојде денот за сликање, го немаше на список :wtf: . Па се јавувавме да ги провереле лентите, па од таму ни кажаа демек ќе ни се јавеле да ни кажат што има на лентите :tupco: ....шијем ти га Ѓуро :kamsik: .
И нас ни се брзаше па закажавме по итна постапка и си ги избројавме парите. :mdf:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Администрација, вадење пасоши, лични карти и други документи! 28 Окт 2010 04:38 #65812

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
Sanja wrote:
И јас се мислев уште од сега да закажам за ќерка ми (нејзиниот би истекол во април 2012), а ММ ми се смее, демек до тогаш ќе се сределе работиве.
Ама од друга страна што оти му закажав на син ми по редовна постапка (се јавивме во ноември 09 и ни закажаа за јуни 10) па кога дојде денот за сликање, го немаше на список :wtf: . Па се јавувавме да ги провереле лентите, па од таму ни кажаа демек ќе ни се јавеле да ни кажат што има на лентите :tupco: ....шијем ти га Ѓуро :kamsik: .
И нас ни се брзаше па закажавме по итна постапка и си ги избројавме парите. :mdf:

Вака се случи и за ќерка ми, ама јас бев упорна, уште истиот ден, ги фатив тие козите по тоа собите за гуша, му се развикав на тој у кол центарот, и уште утрето ја ставија на вонреден список, за без пари.
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.

Ре: Администрација, вадење пасоши, лични карти и други документи! 28 Окт 2010 11:15 #65823

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
Annabel wrote:
Имам една врска, ама му е мајка на бивш дечко и работи директно на пасоши, ама кој ми е крив што не сум задржала контакти:)

Заеби, да не ти напраи беља ко бивша потенцијална снаа B)

Кој кретенизам се со трајноста од 2 години за детски пасоши. Во Хрватска детските траат 5.

ВО Србија ( истата факинг катастрофа фирма им се бутна и нив и на Босна на тендер ) издавања на пасоши се прават во секоја полициска станица.

Море еден стап за сите !
Последна промена: 28 Окт 2010 14:50 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Администрација, вадење пасоши, лични карти и други документи! 28 Окт 2010 14:00 #65884

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
А нели набавиле некоја нова машина што требаше да го забрза процесот?
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Администрација, вадење пасоши, лични карти и други документи! 28 Окт 2010 14:05 #65887

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
yarre wrote:
Annabel wrote:
Имам една врска, ама му е мајка на бивш дечко и работи директно на пасоши, ама кој ми е крив што не сум задржала контакти:)

Заеби, да не ти напраи беља ко бивша потенцијална снаа B)

Анабел размисли за ова што ти го вика yarre, иако од друга страна мислам дека жената од страхопочит према тебе ќе ти помогне :zelen: :poimnemam:
:muahaha: :muahaha: :muahaha:
The administrator has disabled public write access.

Пасош,л.карта,возачка дозвола ... и останата документација 02 Ное 2010 14:40 #67640

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
Темата неможам да ја најдам , премесете ја ако е потребно, го нема копчето БАРАЈ и тешко ми оди пребарувањето:poimnemam:

Ме интересира , ако пасошот не е биометриски, а има важност , до кога може да се користи?
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Пасош,л.карта,возачка дозвола ... и останата документација 02 Ное 2010 15:11 #67647

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Делфин, старите пасоши ќе можат да се користат до 2012 година, поточно заклучно со 31 декември 2011
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Dolphin

Ре: Администрација, вадење пасоши, лични карти и други документи! 02 Ное 2010 15:32 #67654

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
e dobro ,moze ke treba sluzbeno da odam za Belgrad , pa mislev deka ke zakocam so pasosot
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Администрација, вадење пасоши, лични карти и други документи! 02 Ное 2010 16:40 #67671

 • Ирис
 • Ирис's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 79
 • Thank you received: 17
 • Карма: 0
Дали може малолетно дете да се запише на посош на родител или мора да се вади посебен пасош за детето?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Администрација, вадење пасоши, лични карти и други документи! 02 Ное 2010 16:41 #67672

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Мора детето да има посебен пасош уште од бебе, нема веќе упишување на децата во пасош
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Администрација, вадење пасоши, лични карти и други документи! 02 Ное 2010 16:48 #67673

 • Ирис
 • Ирис's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 79
 • Thank you received: 17
 • Карма: 0
Мама Ане благодарам на одговорот, и јас така мислев, но прасав бидејќи на www.uslugi.gov.mk го прочитав следново:
За лица до навршени 4 години живот пасошот се издава со рок на важење од две години. Доколку малолетни деца, биле запишани во пасошот на родителот, при издавање на личен пасош на детето, се приложува и пасошот на родителот за поништување на уписот во истиот.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Администрација, вадење пасоши, лични карти и други документи! 02 Ное 2010 16:53 #67675

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Ирис, порано беше тоа со впишување на децата во пасошот на родителот. Со дополнување на Законот за патни исправи ова повеќе не важи. Секој треба да си има засебен пасош, па поради тоа е така наведено. Можно е родителот да има стар пасош каде е впишано детето, а детето веќе треба да има свој личен, При вадење на личниот пасош на детето, истото треба да се избрише од стариот пасош на родителот.
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ирис

Ре: Администрација, вадење пасоши, лични карти и други документи! 08 Ное 2010 20:12 #70103

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Imavme zakazano za pasos za maliot i za mm vo maj 2011 i denes mi se javija da mi prezakazat za 18.11.2010 duri ne mi se veruva, veke pocnale da gi pomestuvaat datumite moze da ocekuvate javuvanja.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Администрација, вадење пасоши, лични карти и други документи! 08 Ное 2010 20:16 #70107

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Да, и јас слушнав деновиве од други дека го забрзале процесот. Ајде да видиме, мм е закажан за јуни 2011-та, значи и него треба да му се јават деновиве.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Администрација, вадење пасоши, лични карти и други документи! 11 Ное 2010 16:33 #71183

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Da vi kazam sega zakazuvav za pasos za koleska i mnogu e ubrzano i zakazaa za mart , taka da ne cekajte na komo mu treba neka zvoni, a za licna karta duri dekemvri.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Администрација, вадење пасоши, лични карти и други документи! 11 Ное 2010 17:00 #71200

 • Ирис
 • Ирис's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 79
 • Thank you received: 17
 • Карма: 0
И мене ми закажаа за почеток на март по редовна постапка, а се јавив пред 2 дена.
The administrator has disabled public write access.

Извод од матична книга на родени 24 Ное 2010 14:42 #76811

 • ana84
 • ana84's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 281
 • Thank you received: 36
 • Карма: 0
Dali imate informacija do kolku saat rabotat vo MVR kaj stara tv za da si izvadam izvod od maticn akniga na rodenite? Dali rabotat poslem 4?
Последна промена: 24 Ное 2010 14:43 by Cinnamon.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Извод од матична книга на родени 24 Ное 2010 14:44 #76816

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
За вадење извод, шалтерите што ги примаат барањата работат до 16 часот. За изработка на извод се чека 10 работни дена. Сите информации за потребни документи, барање и уплатница имаш на www.uslugi.gov.mk
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.