Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Исплата на породилно,родителски додаток ...

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 11 Јан 2013 06:59 #229338

 • Ppanika
 • Ppanika's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 365
 • Thank you received: 113
 • Карма: 0
јас вчера сметав пресметував и пак не најдов зошто ми е баш таа сума кога имав фиксна плата ...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 21 Јан 2013 09:26 #230121

 • Mimi22
 • Mimi22's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • posle dozdot doaga sonce
 • Теми: 264
 • Thank you received: 87
 • Карма: 2
Zenski da ve prasam ako znae nekoja da mi kaze.Denes zboruvav so smetkovoditelot i mi kaza deka po novo sami treba da si gi nosime dokumentite i toa se noselo samo presmetkata od doktorot i toa od komisija.Ne mi e jasno.Porano neli bese cela dokumentacija a sega samo toa ne mi e jasno.Imate nekoja informacija
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 31 Јан 2013 16:53 #231075

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
mene od firma mi gi odnesoa, znam mi pobaraa izvod od bebeto so bolovanjeto.

Sega cekam...od noemvri imam paricki za zimanje...samo koga neznam
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 31 Јан 2013 17:29 #231083

 • Мацони
 • Мацони's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 3
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
Мамички, породилното изнесува колку што е вашата плата(100% од плата), т.е.просек од платата која сте ја земале изминатата година. (Сите 12месеци). Ова е сигурна информација.
Mimi22, би требало од фирма да ти ги носат, а само да им имаш однесено извод од бебуш , копија од трансакциона сметка и отворено боледување од матичен.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: prasence

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 01 Фев 2013 06:18 #231145

 • makbet1
 • makbet1's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 3
 • Карма: 0
Јас последните 9 месеци бев на боледување, патолошка бременост и ме интересира дали просекот од последните 12 плати ке се рачуна на тие 70% што ми ги исплаќаше социјално? Ако е така тоа ќе е далеку од цела плата. Поздрав!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 05 Фев 2013 08:38 #231550

 • gorda
 • gorda's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 31
 • Thank you received: 3
 • Карма: 0
:please: Доби ли некој пари за породилното овој месец? Доцнат или мене ми се чини? Имам за :shop: , а немам со што :sukalo: :kamsik: :pukam: :mdf: :grr:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 05 Фев 2013 18:57 #231661

 • ivi
 • ivi's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 715
 • Thank you received: 423
 • Карма: 1
И јас денес проверив дали имаат пуштено за Декември ама ништо :mdf:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 06 Фев 2013 06:57 #231721

 • beelyana
 • beelyana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 148
 • Thank you received: 158
 • Карма: 1
Мамички а првите пари од породилното после колку време стигнуваат? Еве три месеци како сум дома и ништо нема... Ќе ми стигнат за неколку месеци одеднаш или?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 08 Фев 2013 03:23 #231968

 • ivi
 • ivi's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 715
 • Thank you received: 423
 • Карма: 1
Мене ми стигнаа после два месеци и од тогаш секој месец на иста дата си зимам по една плата,значи испаѓа дека ми каснат само една плата.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 14 Фев 2013 06:27 #232552

 • Миња
 • Миња's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • monabombona
 • Теми: 359
 • Thank you received: 82
 • Карма: 1
Девојки ме интересира во рок од колку време треба да се поднесат документите за породилно? Исто така, дали некоја од вас земала додаток за второ родено дете, бидејќи мене ми рекоа дека општината (Кисела Вода) давала еднократна парична помош од 5000 ден за секое второ родено дете. Доколку некој има искуство со ова, нека пише кои документи се потребни и дали треба да се исполнат некои услови. Не се многу пари, ама ако владата дава зш да не земеме:)
* Шмизлата 05.01.2007
* Шармерот 06.02.2013
If evolution really works, how come moms have only two hands
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 05 Апр 2013 04:56 #236410

 • gorda
 • gorda's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 31
 • Thank you received: 3
 • Карма: 0
:hello:
Почнаа ли да даваат пари месецов или мислите дека ќе доцнат заради изборите? :pukam: Ми спомнаа дека пари дури после 15 ќе имало, не сакам да верувам :dosadno:
Како и да е, поздрав! :foryou:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 05 Апр 2013 09:20 #236439

 • клечкароска
 • клечкароска's Avatar
 • Offline
 • new born
 • presrekna majka na prekrasen sin i preubava kerka
 • Теми: 100
 • Thank you received: 42
 • Карма: 0
jas kako se nasekirav, mu rekov na mm deka ke go castam letovanje, akouplatime sega od porodilnoto dodeka ima popust za rana uplata, sto treba da se uplati do UTRE a jas seuste nemam dobieno pari za Februar. kako i da e, se nadevam deka ke stignat naskoro, ama 15ti e stvarno preterizam
:rm: rabota
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 23 Апр 2013 16:07 #237655

 • Миња
 • Миња's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • monabombona
 • Теми: 359
 • Thank you received: 82
 • Карма: 1
Девојки ви дојдоа ли парите за февруари? Нели околу 15, ама како да се пишманиле :mdf: или само кај мене сеуште нема :(
* Шмизлата 05.01.2007
* Шармерот 06.02.2013
If evolution really works, how come moms have only two hands
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 24 Апр 2013 11:43 #237724

 • beelyana
 • beelyana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 148
 • Thank you received: 158
 • Карма: 1
Мамички ај едно прашање:
Пред да останам брмена бев вработена во фирма која последните три месеци немаше платено придонеси и заврши под стечај. Откако заминав од таму, имам прекин од пола месец и во новата фирма бев осигурана 6,5 месеци до пораѓајот. Ми го спорат породилното со изговор дека не биле платени придонесите и не можело да се пресмета основица или сл. Дали е важно претходното осигурување, кога јас секако имам 6месеци непрекинато и платени придонеси? Имате искуство со нешто слично? Има ли шанса да се жалам или да си платам само за мене осигурување за тие месеци?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 29 Апр 2013 09:05 #238179

 • mila982
 • mila982's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 25
 • Thank you received: 10
 • Карма: 0
Zdravo na site,
Posle praznicite treba da otvoram porodilno boleduvanje, pa od Fondot za zdravstvo mi rekoa deka sega samo prvpat se podnesuvale dokumenti i posle tolku. Kja vas taka bese oti jas koga bev na porodilno 2010 godina sekoj mesec mi spremaa dokumenti.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 29 Апр 2013 12:56 #238215

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Jas samo sto otvoriv porodilno, gi sobrav site potebni dokumenti, izvod, porodilno od kaj maticniot ginekolog, otpusna lista, gi odnesov na rabota, oni podnesoa se sto treba vo fondot i sega zdravje cekam za dva do tri meseci da mi pusti fondot plata. taka sto ne treba sekoj mesec da se oodnesuvaat dokumenti.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 29 Апр 2013 16:24 #238233

 • клечкароска
 • клечкароска's Avatar
 • Offline
 • new born
 • presrekna majka na prekrasen sin i preubava kerka
 • Теми: 100
 • Thank you received: 42
 • Карма: 0
i na muabetot... za mart mu stigna li nekomu nadomest za porodilno? ili sum samo jaas :raspolozise
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 30 Апр 2013 19:10 #238483

 • Миња
 • Миња's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • monabombona
 • Теми: 359
 • Thank you received: 82
 • Карма: 1
Za fevruari gi zemav na 22. Tebe koga ti gi prefrlile za mart?! Da proveram, fino bi mi dosle za praznicive :shop:
* Шмизлата 05.01.2007
* Шармерот 06.02.2013
If evolution really works, how come moms have only two hands
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 30 Апр 2013 21:50 #238490

 • Mimi22
 • Mimi22's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • posle dozdot doaga sonce
 • Теми: 264
 • Thank you received: 87
 • Карма: 2
i jas gi zemav na 22 za fevruari pa da proveram da ne se izlazale i za mart :))
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 13 Мај 2013 03:05 #239020

 • DanielaXyz
 • DanielaXyz's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 18
 • Карма: 0
Ќе може ли некој точно да ми објасни која е процедурата за земање породилно? Кои се моите обврски, во смисла на документи/одење по социјално итн. И колку изнесува сумата која ќе ја земам за време на породилното отсуство - 80% или 100%?

Доколку има промени на платата во последните 6 месеци, како се пресметува платата која се зема за време на породилното? На пример:
месец1 - x plata
месец2 до месец 6 - y плата.
Дали формулата е: (x + 5*y) / 6, и од тоа соодветен процент?
Или нешто сосема десетто?

Темринот ми е во октомври.
Ве молам да одговори само оној кој точно знае. Фала :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 13 Мај 2013 04:23 #239024

 • dusa
 • dusa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Everything is possible again
 • Теми: 55
 • Thank you received: 18
 • Карма: 0
Daniela, porodilnoto e 100%, megutoa ako ti bila razlicna platata presmetaj prosek od izminatite 12 meseci jas taka si presmetav i priblizno bese tocna presmetkata utnav za nekoi 60 denari pomalce zimav, znaci ne prosek od 6 meseci tuku 12.
Osven ako ne se izmenil zakonot u meguvreme jas bev na porodilno 2012 god.

Za dokumenti nekoj drug neka ti napise tocno, ama znam deka otkako go otvoriv porodilnoto kaj maticniot potvrdata im ja dadov na rabota i izvodot od mat.kniga na rodeni na malata i otpusna lista, i od rabota mi gi sredija dokumentite i gi odnesoa vo socijalno. Mi go kazaa brojceto na predmetot za da zbrkam vrski pobrzo da me ubacat na spisokot za isplati.
Последна промена: 13 Мај 2013 04:27 by dusa.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 13 Мај 2013 07:52 #239029

 • DanielaXyz
 • DanielaXyz's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 18
 • Карма: 0
dusa wrote:
Daniela, porodilnoto e 100%, megutoa ako ti bila razlicna platata presmetaj prosek od izminatite 12 meseci jas taka si presmetav i priblizno bese tocna presmetkata utnav za nekoi 60 denari pomalce zimav, znaci ne prosek od 6 meseci tuku 12.
Osven ako ne se izmenil zakonot u meguvreme jas bev na porodilno 2012 god.

Za dokumenti nekoj drug neka ti napise tocno, ama znam deka otkako go otvoriv porodilnoto kaj maticniot potvrdata im ja dadov na rabota i izvodot od mat.kniga na rodeni na malata i otpusna lista, i od rabota mi gi sredija dokumentite i gi odnesoa vo socijalno. Mi go kazaa brojceto na predmetot za da zbrkam vrski pobrzo da me ubacat na spisokot za isplati.

Fala naj na odgovorot :)
Da, razlicna mi e platata. Toa znaci deka treba da go soberam iznosot od poslednite 12 meseci i da go soberam na 12? Ili nekako podrugo da presmetam?

Сега дознав дека имало и еднократна помош за прво дете, супер.

Има ли уште нешто што треба да знам? Првпат сум бремена и ко избацена од поплава се осеќам :) Ако има уште нешто да искористам, зошто да не :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 13 Мај 2013 08:23 #239030

 • dusa
 • dusa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Everything is possible again
 • Теми: 55
 • Thank you received: 18
 • Карма: 0
gi sobiras platite od poslednite 12 meseci i toj iznos go delis so 12

Jas posto ziveam vo opstina aerodrom dobiv 5000 MKD od opstinata, i okolu 5000MKD od socijalno mislam kako ednokratna paricna pomos. Znaci od socijalno dobivas sigurno pari, a proveri si vo tvojata opstina kako stojat rabotite dali davaat kesh.

So toa sto i dvajcata treba da bidete so mesto na ziveenje vo opstina aerodrom.

Taka da jas dobiv 10000MKD
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 14 Мај 2013 02:12 #239100

 • DanielaXyz
 • DanielaXyz's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 18
 • Карма: 0
dusa wrote:
gi sobiras platite od poslednite 12 meseci i toj iznos go delis so 12

Jas posto ziveam vo opstina aerodrom dobiv 5000 MKD od opstinata, i okolu 5000MKD od socijalno mislam kako ednokratna paricna pomos. Znaci od socijalno dobivas sigurno pari, a proveri si vo tvojata opstina kako stojat rabotite dali davaat kesh.

So toa sto i dvajcata treba da bidete so mesto na ziveenje vo opstina aerodrom.

Taka da jas dobiv 10000MKD

Лелее супер :)
Јас живеам во Тетово со сопругот. Кај да проверам дали даваат еднократна парична помош таму?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 14 Мај 2013 08:39 #239146

 • dusa
 • dusa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Everything is possible again
 • Теми: 55
 • Thank you received: 18
 • Карма: 0
Провери во општината во која живееш.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.