Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Исплата на породилно,родителски додаток ...

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 05 Дек 2012 09:52 #224515

 • Mimi22
 • Mimi22's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • posle dozdot doaga sonce
 • Теми: 264
 • Thank you received: 87
 • Карма: 2
Roze wrote:
mimi123 wrote:
Zdravo na site trudnici,
Mene me interesira dali na nekoj mu e isplateno 100% od trudnickoto boleduvanje.Denes se konsultirav i mi kazaa deka sepak fondot si pravi zadrska po nekoj clen na FZZ od 20% i deka nemam pravo na prigovor ???

I kaj mene pravat zadrska od 20% :(:(:(. Inaku i jas uste nemam zemeno za sept.
Jas kolku sto znam patoloska e 80 % a porodilnoto 100 % od plata.Ili ima nekoi izmeni?
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: prasence

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 05 Дек 2012 14:39 #224574

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
mene patoloskata uste ne mi e isplatena, zaglavi nesto, a mislam deka e seuste 80 a porodilnoto znam deka e 100 %
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 05 Дек 2012 19:22 #224642

 • ummi
 • ummi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 18
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
Porodilnoto e 100%, a za patoloska kako gi napravija naucna fantastika uslovite, e 80%. Inaku jas 6 meseci sum na boleduvanje i dosega samo 2 pati mi imaat isplateno nadomestok. Sramota! Zborat za zgolemuvanje na natalitetot a ne obezbeduvaat ni uslovi ni zakonski regulativi za istiot. Neka ni se zivi i zdravi decata i da se nadevame deka tie kje bidat del od podobar svet i sistem.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Dolphin, Синоличка

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 25 Дек 2012 16:02 #227359

 • ivi
 • ivi's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 715
 • Thank you received: 423
 • Карма: 1
Женски,знаете ли одрилика кога би пуштиле пари за ноември?Пред или после нова година.Ај може ќе не опарат пред празнициве :P
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 26 Дек 2012 02:24 #227370

 • Хава
 • Хава's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 182
 • Thank you received: 103
 • Карма: 0
Денессссссс ,јас имам ,сега проверив преку нет :sreknanova:
M.2007
A.2012
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ivi

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 26 Дек 2012 06:47 #227439

 • Roze
 • Roze's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 860
 • Thank you received: 507
 • Карма: 0
Mimi22 wrote:
Roze wrote:
mimi123 wrote:
Zdravo na site trudnici,
Mene me interesira dali na nekoj mu e isplateno 100% od trudnickoto boleduvanje.Denes se konsultirav i mi kazaa deka sepak fondot si pravi zadrska po nekoj clen na FZZ od 20% i deka nemam pravo na prigovor ???

I kaj mene pravat zadrska od 20% :(:(:(. Inaku i jas uste nemam zemeno za sept.
Jas kolku sto znam patoloska e 80 % a porodilnoto 100 % od plata.Ili ima nekoi izmeni?

Мими извини сега што ти пишувам, дури сега го видов прашањето. Бев да прашам зошто ми прават задршка на породилното и добив одговор дека имало некоја максимална сума која се исплаќала како породилно и ако платата ти е над таа сума... ти ја кратат. Јас фактички го добивам максимумот и секогаш е фиксен износ. За еден месец ајде да речеш ок, ама за 9 месеци па и не е баш сеедно.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 03 Јан 2013 15:17 #228467

 • ivi
 • ivi's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 715
 • Thank you received: 423
 • Карма: 1
Не ми е јасно зошто уште нема пари за ноември.Цела сум во прашалници.И многу ми е страв да не го скокнат Јануари па тек во Февруари да пуштат.Пуштија ли кај вас месецов парички или не?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 04 Јан 2013 06:38 #228541

 • gorda
 • gorda's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 31
 • Thank you received: 3
 • Карма: 0
:angry: И кај мене нема сеуште.... Се надевам наскоро ќе пуштат
:sreknanova:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 04 Јан 2013 17:28 #228646

 • butterfly87
 • butterfly87's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 830
 • Thank you received: 516
 • Карма: 0
Кај мене денес пуштиле за ноември :nanana: , а што се однесува на сумата, помала е за некои си 1%, повеќе мио личи на некои банкарски трошоци за самата трансакција
❤ 09.2012 ❤
❤ 01.2017 ❤
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 06 Јан 2013 13:13 #228825

 • ivi
 • ivi's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 715
 • Thank you received: 423
 • Карма: 1
И кај мене на 4ти пуштија :nanana: Што убаво ми дојдоа хо,хо,хо :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 08 Јан 2013 06:24 #228978

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Edno prasanje, porodilnoto mi e otvoreno od 4 Noemvri a jas se porodiv na 21 dekemvri, znaci toj period ne mi e isplaten seuste, dali ke mi stigne se naednas i kolku odprilika ke cekam?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 08 Јан 2013 07:55 #228990

 • Svetulka
 • Svetulka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 456
 • Thank you received: 127
 • Карма: 6
Devojki dali znaete kolku e sega maximum iznos na porodilno? 2010 koga bev prviot pat trudna maximumot bese 2 prosecni plati vo Makedonija. A sega? Imam nekoja (dez)informacija deka lani bilo 3 plati :blink: . Vistina e? Jas ne sum cula nisto takvo od siguren izvor pa neznam dali e za veruvanje ova?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 08 Јан 2013 14:28 #229047

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Јас пред некој ден разбрав дека породилната надокнада е фиксна 17.000 ден независно на која сума си осигурана. Дали е ова точно???
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 08 Јан 2013 15:13 #229057

 • butterfly87
 • butterfly87's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 830
 • Thank you received: 516
 • Карма: 0
Кај мене не е така.
❤ 09.2012 ❤
❤ 01.2017 ❤
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 08 Јан 2013 15:22 #229059

 • Хава
 • Хава's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 182
 • Thank you received: 103
 • Карма: 0
macika wrote:
Јас пред некој ден разбрав дека породилната надокнада е фиксна 17.000 ден независно на која сума си осигурана. Дали е ова точно???
И кај мене не е така,значи не е точно дека е фиксирана на 17 000.Максимумот е три просечни плати.
M.2007
A.2012
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 09 Јан 2013 05:32 #229108

 • Roze
 • Roze's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 860
 • Thank you received: 507
 • Карма: 0
Еве јас го земам максимумот и изнесува 32900 денари.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 09 Јан 2013 08:49 #229135

 • Ppanika
 • Ppanika's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 365
 • Thank you received: 113
 • Карма: 0
Roze wrote:
Еве јас го земам максимумот и изнесува 32900 денари.
Не е тоа максимумот. Мене ми имат исплатено поголема сума од таа. ми имат скратено некои си 4-5 % од платата само. Претпоставувам дека не е за 2 месеци :), па јас лажно да си се радувам дека ми е скоро цела плата.
Некаде читав дека од 2012 породилното се исплаќа 100% од платата до максимум 3 просечни плати во МК. Ама не можам сега да најдам каде. И последното боледување, од 15 дена додека бев на раб. ми имаа скратено 4-5 % од плата, е сеа за што се и како се тие 4-5% неможев да најдам некое објаснување...
Последна промена: 09 Јан 2013 08:51 by Ppanika.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Roze

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 09 Јан 2013 12:40 #229154

 • Roze
 • Roze's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 860
 • Thank you received: 507
 • Карма: 0
Ако не е таа максималната сума тогаш јас да си проверам зошто не ја земам целата плата... :kamsik:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 10 Јан 2013 05:59 #229207

 • Хава
 • Хава's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 182
 • Thank you received: 103
 • Карма: 0
Тоа е максимумот 32 890 ден.и јас земам толку ,инаку би требало да земам поголема сума.Ппаника ,може ти дошло 38 000 како пишуваш, ако си имала доисплата за неколку дена од претходен месец ,кога ти е отворено породилното или некој денар на сметката заостанато.
M.2007
A.2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 10 Јан 2013 06:03 #229209

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
Пресекот се зема за последните 12 месеци, па можеби заради тоа Ви изгледаат помали платите (ако сте имале некое покачување последните месеци). Инаку максимумот кога јас бев на породилно беше околу 40илј МКД (2 просечни плати), сега мислам дека се три просечни плати.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ppanika

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 10 Јан 2013 07:13 #229222

 • Ppanika
 • Ppanika's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 365
 • Thank you received: 113
 • Карма: 0
Еве баш сега проверував за 2 месеци имам иста сума (претпоставувам дека се за октомври и за ноември) пошто породилното ми почна од 1-ви октомври, значи се цели месеци за исплата. Е сега како сметале просек незнам ама може и тоа да е максимумот 38 000 за 2012... бидејки јас имам фиксна плата последниве 12 месеци ...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 10 Јан 2013 11:20 #229272

 • Svetulka
 • Svetulka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 456
 • Thank you received: 127
 • Карма: 6
Хава wrote:
Тоа е максимумот 32 890 ден.и јас земам толку ,инаку би требало да земам поголема сума.Ппаника ,може ти дошло 38 000 како пишуваш, ако си имала доисплата за неколку дена од претходен месец ,кога ти е отворено породилното или некој денар на сметката заостанато.

Znaci prvo kaza deka maksimumot e tri prosecni plati a sega deka toa e 32 890? Pod "prosecni plati" mislis TVOI prosecni plati? Zosto 2010 jas koga bev maksimumot bese 2 prosecni plati vo Makedonija...znaci nekade 20.800x2, otprilika znaci okolu 42000 bez malce.

Mora nekade vo nekoj zakon da pisuva. Sega ke izguglam ;)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 10 Јан 2013 11:43 #229277

 • Padme
 • Padme's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 116
 • Thank you received: 30
 • Карма: 0
Бидејќи за некој ден и јас треба да отворам породилно па ме интересираше, го читав законот ама малце ме збуни, па се јавив во ФЗО и одговорот е следен: се зема просек од плата од полсединте 12 месеци (на кој се платени придонеси, се разбира) и се вади средна вредност. Висината на износот што ке се добие, не треба да е поголема од 3 мк просечни плати. Значи, ако некој последните 12 месеци земал помалку од 3 мк просечни плати, ке зема колку што му била платата, а тие што имале повисок просек од 3 мк просечни плати, ќе ја земаат износ = на збирот на 3 мк просечни плати.
Мислам дека јасно изнапишав и дека ќе помогне информацијава :laugh: .
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 11 Јан 2013 05:37 #229326

 • Roze
 • Roze's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 860
 • Thank you received: 507
 • Карма: 0
Padme wrote:
Бидејќи за некој ден и јас треба да отворам породилно па ме интересираше, го читав законот ама малце ме збуни, па се јавив во ФЗО и одговорот е следен: се зема просек од плата од полсединте 12 месеци (на кој се платени придонеси, се разбира) и се вади средна вредност. Висината на износот што ке се добие, не треба да е поголема од 3 мк просечни плати. Значи, ако некој последните 12 месеци земал помалку од 3 мк просечни плати, ке зема колку што му била платата, а тие што имале повисок просек од 3 мк просечни плати, ќе ја земаат износ = на збирот на 3 мк просечни плати.
Мислам дека јасно изнапишав и дека ќе помогне информацијава :laugh: .

Ако добро разбрав максимумот е некаде околу 63000 денари, затоа што просечна плата за 2012 во мк е некаде околу 21000... леле кај ми се парите за 7 месеци до сега... :mdf: :mdf:

едит: ааа сега видов дека се земал просек од последни 12 месеци... јас не земав фиксна плата неколку месеци на почеток и тие ми го намалуваат просекот... си пресметав и ми е ок :rofl:
Последна промена: 11 Јан 2013 05:46 by Roze.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Исплата на породилно,родителски додаток ... 11 Јан 2013 05:48 #229327

 • Padme
 • Padme's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 116
 • Thank you received: 30
 • Карма: 0
И јас така ги разбрав во ФЗО...Јави им се прашај ги, имаат отворена линија од 8-20ч и ок објаснуваат по телефон.Може ке ти се разјаснат работите...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ppanika

Најново на форумот

 • No posts to display.