Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Породилно боледување

Ре: Породилно боледување 09 Сеп 2013 06:53 #243728

 • AnnaB
 • AnnaB's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 4
 • Карма: 0
Здраво, јас сум нова на форумов. :hello:
Одамна ве цитам ама еве сега се зачленив. Форумов е супер, тука најдов многу корисни информации.
Сега имам еден проблем за кој ми треба совет, веројатно од правно лице или некој сто ја познава оваа проблематика.
Бремена сум 5 месец, и работам во поголема фирма. Но за жал се слуција некои промени и има можност целиот наш сектор да престане да постои. Јас бев раководител на еден од одделите но сега бидејки веке немаше работа сум преместена на друго работно место, сега за сега без намалување на платата (барем до јануари). Но како и да е, сепак постои опасност нашиот сектор да престане да работи и да добиеме откази. Фирмата ке продолжи со работа но веќе нема да постои моето работно место. Дали бремените жени се заштитени во овој случај, да не се отпуштат туку да бидат преместени на друго работно место (ако има потреба) или поради укинување на работното место можам да добијам отказ? Дали ако сум на предпородилно боледување (патолошка) би била позаштитена од отпуштање? Го читав законот ама неможев да најдам толку прецизни податоци за ова. Би сакала барем да можам едно породилно да искористам, барем тоа да не ми го прекинат сега :( . Ве молам за совет, благодарам однапред.
Ако овој пост не е за во оваа тема ве молам модераторите нека го преместат.
Последна промена: 10 Сеп 2013 04:49 by mamicka.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Породилно боледување 10 Сеп 2013 05:12 #243762

 • Ирис
 • Ирис's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 79
 • Thank you received: 17
 • Карма: 0
AnnaB, не смеат да те отпуштат од работа, но може да те преместат на друго работно место.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Породилно боледување 11 Сеп 2013 03:44 #243799

 • Snoopy
 • Snoopy's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 293
 • Thank you received: 238
 • Карма: 15
Ne smee da te otpusti, a po istek na porodilnoto ima obvrska da te vrati na rabota, ama moze da te drzi mesec - dva nesto taka bese. Toa se menuvase edno vreme. Prasaj si za najsigurno.
Иван А.
с.р
The administrator has disabled public write access.

Ре: Породилно боледување 11 Сеп 2013 06:03 #243810

 • Koni
 • Koni's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 326
 • Thank you received: 102
 • Карма: 9
Patoloska bremenost bi ti bila najdobra opcija, zosto samo taka nemozat da te otpustat. Inaku mozat se,pa duri I dodeka si na porodilno, no se zavisi I od toa kakov dogovor za rabota imas.
M 2007 :srce:
MM 2010 :srce:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Породилно боледување 11 Сеп 2013 13:11 #243819

 • Миња
 • Миња's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • monabombona
 • Теми: 359
 • Thank you received: 82
 • Карма: 1
Ана Б, доколку се затвора одделот и твоето работно место не постои (што значи и дека нема да прима друг на тоа работно место-што за него е алиби дека не те брка заради бременост,) тогаш никој закон не те штити. Законот ги штити бреммените и родилките само доколку причината за отказот е таквата состојба. Ако фирмата го затвора работното место од деловни-економски причини, тогаш законски и тебе те третираат само како вработен Единствено додека си на боледување-патолошка не можат да те избркаат, по ниеден основ. Доколку дојде до она што го кажуваш, тогаш треба да направиш пријава-одјава во ист ден без прекин на стаж во било која фирма кај што имаш некој кој ќе е волен да те прими. Така ќе го сочуваш правото на надоместок за породилно. Никако не потпишувај технолошки вишок, така не ти тече стаж и ги губиш правата. Најдобро е да се распрашаш во завод за вработување прво, па после во социјално-на втори спрат.
* Шмизлата 05.01.2007
* Шармерот 06.02.2013
If evolution really works, how come moms have only two hands
The administrator has disabled public write access.

Ре: Породилно боледување 18 Сеп 2013 05:28 #244038

 • AnnaB
 • AnnaB's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 4
 • Карма: 0
Ti blagodaram Monabombona, mi pomogna mnogu. Konsultirav i drugo lice koj sto mi go kaza istoto no ne bese siguren za situacijata ako sum na boleduvanje (patoloska), pa sega ke treba da proveri kako e bas toj del ureden. Mi rekoa deka sekako dobivas otkaz no ako si na boleduvanje mozno e da stapuva na sila otkako ke se vratais. Kako i da e, ne bese skroz siguren pa cekam da proveri.
Dali ti e sigurna taa informacija deka ako sum na boleduvanje nema sansi da mi se prekina rabotniot odnos?
Fala ti uste ednas :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Породилно боледување 17 Окт 2013 16:06 #244917

 • mami29
 • mami29's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 420
 • Thank you received: 257
 • Карма: 3
Девојки ај ве молам за помош кој е поупатен околу пресметката за породилно боледување? Значи знам дека се смета просек од 12 последни нето плати. Но ме интересира дали во тие нето плати се вклучени и прекувремените саати, односно ако за некој месец биле редовни саати 176 а јас сум направила 186, дали и тие десет саати влегуваат во пресметката?
Многу ми е битно ова за да знаам од кога точно да го отворам боледуванјето, затоа што за некој ден порано или покасно би ми направил голема разлика во пари.
Инаку и прекувремените на ливчето од плата ми стојат како редовна работа и за нив се плаќа данок.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Породилно боледување 18 Окт 2013 01:50 #244921

 • AWAO
 • AWAO's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 664
 • Thank you received: 449
 • Карма: 10
Влегува се на што ти се платени пρидонеси κаκо ρедовна плата, туκа е и годишниот бонус доκолκу ви даваат
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mami29

Ре: Породилно боледување 28 Окт 2013 18:20 #245165

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Министерството за здравство финансисски ќе го подржи предлогот породилното да трае 12 месеци. Трите месеци ќе им плаќа здравствено осигурување на родилките...

Породилното ќе трае 12 месеци
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Породилно боледување 29 Окт 2013 07:28 #245186

 • mami29
 • mami29's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 420
 • Thank you received: 257
 • Карма: 3
Да, уште да можеше на воздух да се живее 3 месеци ќе беше супер. Вака 3 месеци без пари тешко кој ќе се нафати. :sram:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Породилно боледување 29 Окт 2013 13:37 #245195

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Zavisi dali ima koj da go chuva bebeto. Ako treba da se plati zena 12000 na pr., a platata e 15000 ... bogami i ke sedat doma.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Породилно боледување 29 Окт 2013 16:47 #245198

 • LiMan
 • LiMan's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 123
 • Thank you received: 55
 • Карма: 2
Дали знае некој за сигурно кој е максималниот износ кој го исплатуваат за породилно боледување?
Едно време беше две просечни плати, некој ми вика дека е 30.000, ми треба точна информација :emm:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Породилно боледување 29 Окт 2013 16:51 #245199

 • Koni
 • Koni's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 326
 • Thank you received: 102
 • Карма: 9
Mislam deka poveke nema maksimalen iznos tuku kolku sto ti e platata tolku ke ti bide i porodilnoto
M 2007 :srce:
MM 2010 :srce:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Породилно боледување 30 Окт 2013 05:55 #245217

 • AWAO
 • AWAO's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 664
 • Thank you received: 449
 • Карма: 10
Од оваа година маκс.износ е 4 пρосечни плати, оκолу 80000 ден
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mami29

Ре: Породилно боледување 30 Окт 2013 09:58 #245223

 • mami29
 • mami29's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 420
 • Thank you received: 257
 • Карма: 3
Да и јас се јавив во ФЗО има бесплатен број за информации и ми кажаа дека мак. е 4 просечни плати.

Туку AVAO сигурна ли си дека во просекот влегува и годишниот бонус? Има некој што е на породилно да го потврди ова?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Породилно боледување 04 Ное 2013 07:36 #245329

 • biba82
 • biba82's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
Koj e brojot vo fondot jas zvonam na onoj so sekretarka ama ne se javuvaat.Dali nekoj znae dali samo ednas se podnesuvaat dokumemtite za porodilno ili treba sekoj mesec zasto jas sama gi podnesov vo septemvri i dali treba pak za oktomvri
The administrator has disabled public write access.

Ре: Породилно боледување 04 Ное 2013 10:42 #245340

 • mami29
 • mami29's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 420
 • Thank you received: 257
 • Карма: 3
080033222 ili posle 12:00 076/339-180
The administrator has disabled public write access.

Ре: Породилно боледување 04 Ное 2013 16:11 #245352

 • AWAO
 • AWAO's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 664
 • Thank you received: 449
 • Карма: 10
mami29 wrote:
Да и јас се јавив во ФЗО има бесплатен број за информации и ми кажаа дека мак. е 4 просечни плати.

Туку AVAO сигурна ли си дека во просекот влегува и годишниот бонус? Има некој што е на породилно да го потврди ова?
Κолешκата е на поρодилно, ја пρашав, износот κој го добива е отпρилиκа плата+ 12тина од бонусот
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mami29

Ре: Породилно боледување 21 Дек 2013 15:56 #247521

 • Andrijance
 • Andrijance's Avatar
 • Offline
 • new born
 • mamicka
 • Теми: 37
 • Thank you received: 20
 • Карма: 9
Здраво на сите

Женски да ве прашам дали знаете колку плата ми следува во случај на отсуство од работа?Со ќеркичката бевме на болничко лекување и бев одсутна 11 дена,па ме интересира дали го знае некој законот ,како иде исплатата и дали може да ме изиграат ,односно да ми скратат повеќе пари,затоа што уште не ми кажуваат дали боледувањето ке гласи на мое име или на име на девојчето???А исто така наслушнав дека доколку си крводарител ти следува 100 проценти исплата?

Дали знаете нешто за тоа?

Поззззззз
The administrator has disabled public write access.

Ре: Породилно боледување 14 Мар 2014 03:30 #249212

 • winnie the pooh
 • winnie the pooh's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 305
 • Thank you received: 63
 • Карма: 2
vcera koga bev na kontrola go prasav doktorot okolu porodilnoto boleduvanje i mi naglasi deka zadolzitelno moralo da zapocne 28 dena pred terminot za raganje, taka stoelo vo zakonot i toj moral da go pocituva sega nesto najnovi izmeni bile tie. Poznavam zeni koi go otvorile boleduvanjeto nekolku duri i od samiot den na poroduvanje i procitav deka Fondot za zdravstvo go dozvoluval toa. navistina mi e nelogicno da sedam doma za dzabe ako se custvuvam dobro ili ako imam dosta denovi od odmor pa mozam da si gi doiskoristam. Me interesira dali nekoj znae nesto vo vrska so ovie "najnovi izmeni" koi mi gi spomna doktorov i kade mozam da se informiram za najtocno. Mi teknuva deka prviot pat koga mm otide da mi go zeme boleduvanjeto doktorov go prasal od koj datum treba da go pisam, i mm kazal od koga ne odam na rabota i taka i mi go otvori a ne bea zadolzitelni 28 dena pred terminot.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Породилно боледување 14 Мар 2014 08:08 #249218

 • moni26
 • moni26's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Moj KoRak-moj san!MojA hRabRost-moj pLan!Moje jutR
 • Теми: 81
 • Thank you received: 8
 • Карма: 0
Породилното можеш најрано да го отвориш 28 дена шред термин. Пола од моите колешки на работа го отвориле на денот на пораѓајот. И јас здравје боже ако се е во ред така ќе направам. Не мораш многу рано да го отвараш ако се е во ред. 100% ти кажувам од искуство.
:strkm: :strkz: :strk: :strkm: :strkz: :strk: :strkm: :strkz: :strk: :strkm: :strkz: :strk:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Породилно боледување 14 Мар 2014 17:09 #249227

 • AWAO
 • AWAO's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 664
 • Thank you received: 449
 • Карма: 10
И јас го отвоρив на денот на поρодување. Гинеκологот неκа го читне заκонот уште еднаш
The administrator has disabled public write access.

Ре: Породилно боледување 17 Мар 2014 07:17 #249247

 • kiki
 • kiki's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 510
 • Thank you received: 102
 • Карма: 12
Vo zakonot za rabotni odnosi od 2010 godina,precisten tekst stoi:

Отсуство од работа поради бременост,
раѓање и родителство
Член 165
(1) Работничка за време на бременост, раѓање и родителство има право на платено отсуство од
работа во траење од девет месеца непрекинато, а доколку роди повеќе деца одеднаш (близнаци,
тројка и повеќе) една година.
(2) Врз основа на наод од надлежниот здравствен орган, работничката може да го започне отсус-
твото за бременост, раѓање и родителство 45 дена пред раѓањето, а задолжително 28 дена пред раѓање.
(3) Работничка која посвојува дете има право на отсуство до наполнување на деветмесечна во-
зраст на детето, а доколку посвоила повеќе деца (две или повеќе) една година.
(4) Работничка која посвојува дете има право на платено отсуство за времетраењето на периодот на адаптацијата на детето, согласно со прописите за семејството.

Jas deneska bev kaj maticniot ginekolog i bas go prasav okolu porodilnoto dali moram 28 dena pred termin da go otvoram,ili kako sto nekoi vikaat ako ne go otvoris togas,ke moras do denot na ragjanje da odis na rabota. Doktorot mi odgovori deka nemoram 28 dena,tuku deka mozam togas da go otvoram,a mozam vo toj meguperiod od 28 dena pred termin do denot na ragjanje koga sakam,odnosno koga ke pocuvastvuvam deka imam potreba od otvaranje na porodilno boleduvanje
The administrator has disabled public write access.

Ре: Породилно боледување 17 Мар 2014 07:46 #249251

 • winnie the pooh
 • winnie the pooh's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 305
 • Thank you received: 63
 • Карма: 2
ahhh Kiki tokmu ova go ispecatil i go zalepil na zid i mi palamudi deka toa e toa i nema poveke otstapki od zakonot, jas i na rabota prasav i mi kazaa deka dozvoluvaat i od denot na ragznje da go otvoris ili nekolku dena pred toa i site trudni taka i napravile, eve i na forumov site go kazuvate istoto, neznam sto ke pravam, ke si teram jas zdravje ako mi e dobro i taka toj boleduvanjeto nema odnapred da mi go dade tuku mm koga ke go pratam kaj nego samo datum ke mu kazam od koga da go pise i gotovo sto mi moze ako mene mi se pokrieni denovite do togas na rabota. Me iznervira malku ovoj pat, do sega imavme ubava sorabotka.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Породилно боледување 17 Мар 2014 10:12 #249255

 • kiki
 • kiki's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 510
 • Thank you received: 102
 • Карма: 12
jas imam slusnato deka i nekoi drugi maticni ginekolozi se drzat kako slep za stap za ovie 28 dena pred termin,ama neznam zosto se tolku rigorozni,koga samata trudnica se cuvstvuvav dobro,i smeta deka moze da odi na rabota podolgo,sto na niv im menuva toa? neznam koj ti e maticen,ama obidi se da se razberese so nego nekako :)
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.