Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Породилно боледување

Ре: Породилно боледување 28 Окт 2012 12:06 #219157

 • Bubbi
 • Bubbi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1652
 • Thank you received: 957
 • Карма: 7
Службен весник на РМ, бр.52 од 23.04.2012 година
Според член 165 став (2)Врз основа на наод од надлежниот здравствен орган, работничката може да го започне отсуството за бременост, раѓање и родителство 45 дена пред раѓањето, а задолжително 28 дена пред раѓање.

Mene porodilnoto poradi situacijata vo koja sum, maticnata mi gootvori tocno 45 dena pred datumot-kraen za poragaj, e sega so nea ne uspeav da se slusnam, i zatoa se mislam celo vreme sto ako go nadnosam i se porodam posle 45 den od otvaranje na trudnickoto?Sto togas?

Da ne izleze rabotata go molime da ne izleguva pa da se zaboravi :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Породилно боледување 28 Окт 2012 14:19 #219197

 • mama ana
 • mama ana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 455
 • Thank you received: 166
 • Карма: 1
Maticnata koga ti ja dava listata od porodilnoto poroduvanje na nea pisuva od koga do koga trae, bez razlika koga ke se porodis, i jas bebuska ja nadnosev nekolku dena,no toa ne menuva nisto.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi

Ре: Породилно боледување 17 Ное 2012 11:24 #221805

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
mene na komisiskoto mi pisuva porodilno da se otvori na 8 noemvri, sto e tocno 45 dena porano od terminot, a maticnata ne mi dade dokument nikakov, mi rece prvo da se porodam pa potoa ke mi napisela toa sto treba.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Породилно боледување 17 Ное 2012 13:20 #221827

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
 • Карма: 3
Prasence ne e biten momentot koga ke ti go napise boleduvanjeto, tuku faktot deka ne moze da postapi sprotivno od preporakata na komisijata, t.e. 45 dena porano, i so mene bese istata prikazna...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Породилно боледување 17 Ное 2012 17:18 #221836

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
ova avtomatski go krati vremeto pominato doma otkako ke se prodis , neli?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Породилно боледување 18 Ное 2012 06:03 #221891

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Прасенце јас бев на патолошка, ми отворија породилно 45 дена пред термин, синко го родив во 40-та недела и се вратив на работа кога имаше само 7 и пол месеци, за жал.

Имав пријателки кои ја прекинаа патолошката и земаа одмор од работа, па успеаа да го отворат породилното покасно, кога ја прашав матичната и јас да направам така ми рече дека не може зашто имало инспекции и ги рендале. Конкретно за мене и испратија инспекција од работа додека бев на патолошка па се плашеше.

Евентуално ако можеш да земеш некое боледување за синко откако ќе се породиш, едно време знам од ортопед земаа.
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 18 Ное 2012 06:05 by Annabel Lee.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Породилно боледување 18 Ное 2012 07:35 #221898

 • Elicka
 • Elicka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Животот е убав
 • Теми: 258
 • Thank you received: 103
 • Карма: 4
Според Законот за работни односи породилното беледување се зема 45, а најдоцна 28 дена пред датумот на породување. Значи може да барате по основ на овој закон породиното да почне подоцна.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Породилно боледување 18 Ное 2012 12:30 #221935

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
 • Карма: 3
Ne moze koga odis na patoloska, spored pravilnik za boleduvanja porodilnoto pocnuva zadolzitelno 45 dena poroano vo toj slucaj
The administrator has disabled public write access.

Ре: Породилно боледување 29 Ное 2012 10:39 #223733

 • Daniel4e
 • Daniel4e's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 20
 • Карма: 0
Женчиња да ве консултирам нешто :) кога се породив фино лепо си земав боледување од тој што ми е матичен лекар и си го однесов на работа. Е сега после месец ипол ми стигнува известување од ФЗО дека имам др матичен лекар и дека треба боледување од него, а јас имам одено и на др места на гинеколог ама не се сеќавам дека имам некого избрано за матичен. И сега што треба да направам??? Да го барам стариот за да ми напише боледување или????
The administrator has disabled public write access.

Ре: Породилно боледување 29 Ное 2012 16:00 #223789

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
pa neka ti kazat koj ti stoi kako maticen ginekolog, mozes i sama da si proveris preku net, ne go znam linkot, ako go znae nekoj neka ti pise.

toj sto e maticen toj pisuva boleduvanje
The administrator has disabled public write access.

Ре: Породилно боледување 29 Ное 2012 16:21 #223793

 • nate76
 • nate76's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 351
 • Карма: 15
Na oficijalnata strana na Fzo mozes da proveris koi ti se maticni lekari;
fzo.org.mk
The administrator has disabled public write access.

Ре: Породилно боледување 29 Ное 2012 19:18 #223813

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
pisi na gugl moe osiguruvanje i odma go dava , se vnesuva brojot od kniskata i maticniot
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Породилно боледување 29 Ное 2012 19:28 #223816

 • Daniel4e
 • Daniel4e's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 20
 • Карма: 0
Вака сега, мене матичен ми е васо коруноски, потпишав изјава и тој ми ја водеше цела бременост, а од фзо ми стига известување дека матичен ми е душко филиповски за што јас појма немам :/ и дека треба од него боледување да однесам?!? И сега што?? Да го најдам кој е овој и да му барам боледување????
The administrator has disabled public write access.

Ре: Породилно боледување 29 Ное 2012 20:33 #223823

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
aj proveri preku net koj ti e navistina pa posle kaj nego pojdi si
The administrator has disabled public write access.

porodilno otsustvo 04 Мар 2013 13:09 #234034

 • maca_90
 • maca_90's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
Zdravooo..jas sum nova ovde pa barav ama ne najdov nesto slicno.. a i zakonot neznam kaj da go najdam.. da ne znae nekoj nesto poveke za porodilnoto otsustvo? kolku vreme treba da si najmalce osiguran za da dobivas nadomest?? kolku vreme se zima nadomestot?? i vo koj iznos??? falaaa!!!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Породилно боледување 05 Мар 2013 06:08 #234060

 • Ppanika
 • Ppanika's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 365
 • Thank you received: 113
 • Карма: 0
Ако нема некои измени во законот, треба да си барем 6 месеци осигурана пред да појдеш на породилно, надоместокот е просек од последните 12 плати, ако се помалку просек од тие и е на товар на ФЗО. Значи просек од платата на која си одигурана.
Е сега ако си осигурана помалку од 6 месеци незнам како е регулирано тоа дали ти следува нешто или не, не сум сигурна, ама мислам дека не ти исплаќаат ништо.
Последна промена: 05 Мар 2013 06:09 by Ppanika.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Породилно боледување 05 Мар 2013 09:26 #234076

 • Mimi22
 • Mimi22's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • posle dozdot doaga sonce
 • Теми: 264
 • Thank you received: 87
 • Карма: 2
Kako sto pisa ppanika treba da imas 6 meseci kontinuiran staz za da ti sleduva bilo kakvo boleduvanje.Se javiv direkno vo Fondot koga mi trebase i taka mi kazaa.Pred 6 meseci moze da zemes boleduvanje megjutoa fondot ne pokriva.A ako ne pokriva fondot avtomatski gubis pravo na sekakvi sredstva.Pred 6 meseci nisto ne se plaka.Ako e boleduvanjeto e otvoreno pred 6 meseci i prodolzi po navrsuvanjeto na tie 6 meseci pak ne dobivas nikakvi sredstva.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Породилно боледување 26 Јун 2013 07:11 #241698

 • Gabi*
 • Gabi*'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 63
 • Thank you received: 55
 • Карма: 9
Термин за породување ми е 18.07 на матичниот гинеколог му се јавив дека на 20.06 сакам да го отворам породилното боледување, меѓутоа ми рече дека нема да ми даде никаков документ се додека не се породам, всушност тогаш ќе ми го дал тој ИСР формуларот кој што се носел во фондот.
Е сега јас друго ништо немам поднесено во фондот и ми е страв да не направам некој проблем со отварање на породилното, зошто на работа исто така само кажав дека од 20.06 сум дома на породилно и никој ништо не превзема за во фондот да се однесе.
Ај некој што сега во скоро време отворил боледување нека ми каже дали треба нешто претходно да се однесе од документи или дури кога ќе се породам со се изводот од детето ќе се однесат и моите документи и ќе ми се важи боледувањето од 20.06
The administrator has disabled public write access.

Ре: Породилно боледување 05 Сеп 2013 04:43 #243545

 • Mama*D*
 • Mama*D*'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • ex.DijanaP
 • Теми: 607
 • Thank you received: 93
 • Карма: 0
Дали боледувањето мора да се отвори 28дена пред терминот?
И ако не го отворам, тогаш газдата кога ќе ме пријави за породилно, како оди тоа, од денот кога ќе ме пријави(во одреден рок по пораѓајот) или мора да е од денот кога сум породена?

Идеална мајка, жешка љубовница, почитувана дама...Сето тоа треба да биде една жена!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Породилно боледување 05 Сеп 2013 05:41 #243553

 • Snoopy
 • Snoopy's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 293
 • Thank you received: 238
 • Карма: 15
Mama*D* wrote:
Дали боледувањето мора да се отвори 28дена пред терминот?
И ако не го отворам, тогаш газдата кога ќе ме пријави за породилно, како оди тоа, од денот кога ќе ме пријави(во одреден рок по пораѓајот) или мора да е од денот кога сум породена?
Ne moras na 28 dena pred. Mozes koga sakas od poroduvanje nanapred 28 dena.
Ne znam sto gazda imas, moze on mozes i sama t.e maz ti valjda da ide da odnese dokumenti vo fond za zdravstvo i toa e toa. Koga ke gi primat oni dokumentite tamu si stioi vo bolovanjeto od ginekologot od koga ti e otvoreno i od toj den fond za zdravstvo pocnuva da ti isplaka nadomest vo slednite 9 meseci. Imas od - do vo formularot za boleduvanje.
Иван А.
с.р
The administrator has disabled public write access.

Ре: Породилно боледување 05 Сеп 2013 06:00 #243559

 • Mama*D*
 • Mama*D*'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • ex.DijanaP
 • Теми: 607
 • Thank you received: 93
 • Карма: 0
^Фала за овој одговор,
но уште нешто ме интересира.
Бидејќи не планирам да го отворам додека не се породам, дали по породувањето автоматски стартува(кога ќе ги однесат документите) или може да стартува неколку дена покасно.
Пример се породам 7 Јануари, а да почне од 10ти Јануари?

Идеална мајка, жешка љубовница, почитувана дама...Сето тоа треба да биде една жена!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Породилно боледување 05 Сеп 2013 06:05 #243562

 • Snoopy
 • Snoopy's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 293
 • Thank you received: 238
 • Карма: 15
Mama*D* wrote:
^Фала за овој одговор,
но уште нешто ме интересира.
Бидејќи не планирам да го отворам додека не се породам, дали по породувањето автоматски стартува(кога ќе ги однесат документите) или може да стартува неколку дена покасно.
Пример се породам 7 Јануари, а да почне од 10ти Јануари?
Ne moze taka, moze da se porodis na 7 januari, da go otvoris od 1 januari.
Vo dokumentot od bolnica stoi koga si porodena, ne se u Fond za zdravstvo ovci. Neli so IQ 180 sega gi vrabotuvaat, ke te vidat deka gi mamis.

off.
Kaj najde na 7 pa i ti bas na Bozik. :)
Иван А.
с.р
The administrator has disabled public write access.

Ре: Породилно боледување 05 Сеп 2013 06:10 #243565

 • Mama*D*
 • Mama*D*'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • ex.DijanaP
 • Теми: 607
 • Thank you received: 93
 • Карма: 0
^ тогаш ми е термин затоа го пишав :roll:
Не,не велам дека се овци :kez: туку мислев да не има рок за пријавување по породувањето...сепак фала за одговорот :)

Идеална мајка, жешка љубовница, почитувана дама...Сето тоа треба да биде една жена!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Породилно боледување 05 Сеп 2013 06:25 #243568

 • Snoopy
 • Snoopy's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 293
 • Thank you received: 238
 • Карма: 15
:laugh:
Ne pravi razlika od koga e sto e. Najednostavno e da si otvoris od 1.1.14, cisto za broenje i sledenje na isplatite. Ako e na pola mesec, ke te isplakaat prviot i posledniot mesec po pola drn drn inace nema nekoja razlika.
Иван А.
с.р
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama*D*

Ре: Породилно боледување 05 Сеп 2013 19:30 #243610

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
 • Карма: 3
kako sto veketi napisa Snoopy porodilno mozes da otvoris najdocna so denot na poroduvanje, ni pod razno pokasno, a nema veze koga ke ti gi odnesat dokumentite i posle 1 mesec da gi odnesat pak e istoto
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.