Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Причини за давање отказ

Ре: Причини за давање отказ 31 Мај 2012 03:36 #201424

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Аненце, мене само не ми е јасно дали работиш со договор на дело како што си напишала погоре, што значи си на хонорар, или со договор на определено време, т.е. на плата?

Обично договорот за дело не ги опфаќа условите за одмор, зашто тој по правило се однесува за лица кои се ангажираат повремено (иако кај нас во државава не е така).
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Причини за давање отказ 31 Мај 2012 03:44 #201426

 • anence
 • anence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Заедно сме посилни :)
 • Теми: 543
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Na opredeleno mislev
The administrator has disabled public write access.

Ре: Причини за давање отказ 31 Мај 2012 04:01 #201429

 • Octavia
 • Octavia's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 261
 • Thank you received: 205
 • Карма: 3
Аненце, од она што слушнав во Завод за вработување, не прифаќај спогодбен прекин на работен однос, така не ти следувало надомест од Завод. И да не ти речат ти да си дадеш отказ, така не ти следувало пак нешто. Мора да те отпуштат како вишок т.е. веќе непотребен работник за да оствариш некои права (ама детали не знам).
Само жената му дава димензија на животот...(Б. Конески)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Причини за давање отказ 31 Мај 2012 04:14 #201435

 • anence
 • anence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Заедно сме посилни :)
 • Теми: 543
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
a ima vrska ova?
vaka ili taka ke sum nevrabotena?
moram kartoni da i,am za lecenje, za decava najveke mi e
The administrator has disabled public write access.

Ре: Причини за давање отказ 31 Мај 2012 06:53 #201484

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Anence jas znam koga ke se vratis od porodilno si zastitena so zakon nesmeat da te izbrkaat 6 meseci proveri go ova ili mozes da gi tuzis.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Причини за давање отказ 31 Мај 2012 08:23 #201508

 • Octavia
 • Octavia's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 261
 • Thank you received: 205
 • Карма: 3
Аненце, од она што сум слушала, ако сам дадеш отказ немаш право да се пријавуваш во Завод и не ти следувало здравствено осигурување преку завод за вработување. Кратат од сите права на работниците, мн е сменето во последниве години. А ако ти пишува спогодбено дека сте го прекинале договорот, тогаш немаш право на некој паричен надомест (не знам колку е, ама колку и да е, зошто да не земеш?). Затоа внимавај како мислат да го формулираат прекинот, консултирај се со поупатени (ако немаш кој, појди до Завод за вработување, кажуваат тие на шалтерите обично.
Само жената му дава димензија на животот...(Б. Конески)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Причини за давање отказ 01 Јун 2012 14:13 #201684

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Јас како што разбирам едноставно не ти го продолжуваат договорот Аненце така?

Нема простор тука за спогодби, откази и сл. Мислам дека ако си до Јуни, заклучно со 30 јуни кај нив мораат да ти го платат стариот одмор, затоа што не си го искористила.
Со среќа...да излезе како што сакаш :raspolozise
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Причини за давање отказ 01 Јун 2012 18:00 #201720

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
Octavia wrote:
Аненце, од она што слушнав во Завод за вработување, не прифаќај спогодбен прекин на работен однос, така не ти следувало надомест од Завод. И да не ти речат ти да си дадеш отказ, така не ти следувало пак нешто. Мора да те отпуштат како вишок т.е. веќе непотребен работник за да оствариш некои права (ама детали не знам).

Ниеден приватник нема да прими никого на работа доколку пред да го пријави не си потпише бланко спогодбен престанок на работен однос.

А ако е на определено време чим ќе истече договорот газдата има право да не го продолжи.
Инаку во Македонија не постои веќе договор на дело, во ниедна варијанта, некој го спомна горе.

А за плави картони појма немам за Заводот како оди, тие само измислуваат нови правила.
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.

Ре: Причини за давање отказ 01 Јун 2012 18:10 #201723

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Не се вика договор на дело, ами договор за вршење стручни услуги, само тоа тие исти производ во различно пакување - се плаќа хонорар и персонален данок, пензиско и здравствено осигурување не.

Инаку, јас во декември 2010 си отидов спогодбено од работа, и имав право на плави картони, е сега како е не знам, али све је могуЌе :krsti:
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Причини за давање отказ 01 Јун 2012 18:16 #201725

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
Annabel Lee wrote:
Не се вика договор на дело, ами договор за вршење стручни услуги, само тоа тие исти производ во различно пакување - се плаќа хонорар и персонален данок, пензиско и здравствено осигурување не.

Koga jas lani se obidov taka da angaziram rabotnik, odnosno strucen sorabotnik, odgovorot koj go dobiv od site sto gi prasav bese deka toa veke ne postoi, deka mora da angaziras preku agenciite za vremeno vrabotuvanje, kako li se vikaat, na koi ke im platis se po red, od personalec, do se ostanato.

Sto vo megjuvreme se slucilo, ne znam, mozebi nasle nekoj modus, iako ne veruvam.
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.

Ре: Причини за давање отказ 01 Јун 2012 18:25 #201726

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Убаво ти кажале, зашто се злоупотребуваше тој договор, т.е.се примаат луѓе на работа кои работатпо 8 саати, а им се плаќаше само персонален данок.

Но тој договор уште постои, само со ново име - на пример ти си вработена но некој сака да те ангажира дополнително, на пример како консултант, со што вршиш стручни услуги и добиваш хонорар.

Но верувај ми, сеуште има луѓе кои работатпо 8 саати само со договор за стручни услуги.

Да не бегаме од темата, и јас ќе се сложам со Еми, штом ти заврши договорот, газдата нема обврса да ти го продолжи, ама одморот мора да ти го плати.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Причини за давање отказ 03 Јун 2012 01:42 #201890

 • anence
 • anence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Заедно сме посилни :)
 • Теми: 543
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Ama moraat i star i nov odmor taka, imaam i godinava bez razlika sto sum bila na boleduvanje do April?
Zosto slusnav muabet demek sum nemala star odmor , a imam 11 dena, i uste tolku nov
The administrator has disabled public write access.

Ре: Причини за давање отказ 03 Јун 2012 02:22 #201891

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Член 145
(1) Работникот по престанувањето на работниот однос по кој било основ има
право на обештетување за неискористениот годишен одмор.
(2) Ништовна е каква било спогодба со која работникот би се откажал од правото
на годишен одмор.

од закон за работни односи
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Причини за давање отказ 06 Јун 2012 03:02 #202299

 • anence
 • anence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Заедно сме посилни :)
 • Теми: 543
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Dobiv star odmor, ama me maci nesto, do 15 sum prijavena posle me odjavuvaat imam pravo na noviot odmor taka?
Da ne ima vrska sto ke bidam odjavena pa ke mi dadat nov odmor ili ne?

I kaj se prijavuvaat za zdravstveno osiguruvanje decava i mm se preku mene osigurani ili od firma ke mi kazat?

I definitivno ostanav bez rabota :(
The administrator has disabled public write access.

Ре: Причини за давање отказ 06 Јун 2012 18:40 #202415

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
nemoze odjavena da dobiesh odmor. ti vekje nema da rabotish tamu, se shto imash zaostanto se regulira dodeka si prijavena.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Причини за давање отказ 07 Јун 2012 02:22 #202434

 • anence
 • anence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Заедно сме посилни :)
 • Теми: 543
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Epa kako taka, a ako ni dadat otkaz 2 dena pred istek na dogovor togas nema nistar ni nov da iskoristam?
Sega ke prasam vo HR vo firm ada vidam
The administrator has disabled public write access.

Ре: Причини за давање отказ 07 Јун 2012 07:35 #202490

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Аненце, мт ако не работи ќе треба да се пријавиш во завод за вработување како невработена и потоа да одиш во Фонд за зздравствено осигурување да се пријавиш за плави картони, со тоа што треба да пријавиш колкави приходи сте имале заедно како семејство минатата година, и врз основа на тие приходи ќе плаќаш месечно здравствено осигурување (некаде измеѓу 1000 и 2500 денари беше).
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 07 Јун 2012 07:36 by Annabel Lee.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Причини за давање отказ 07 Јун 2012 08:10 #202499

 • PiPoLiNo
 • PiPoLiNo's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 571
 • Thank you received: 243
 • Карма: 10
Annabel Lee wrote:
Аненце, мт ако не работи ќе треба да се пријавиш во завод за вработување како невработена и потоа да одиш во Фонд за зздравствено осигурување да се пријавиш за плави картони, со тоа што треба да пријавиш колкави приходи сте имале заедно како семејство минатата година, и врз основа на тие приходи ќе плаќаш месечно здравствено осигурување (некаде измеѓу 1000 и 2500 денари беше).

annabel od gore procitanoto kako sto razbrav ako i dvajcata se nevraboteni a prtjaveni vo zavod , za da zimaat plavi kartoni treba da plakaat????????????
Последна промена: 07 Јун 2012 08:10 by PiPoLiNo.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Причини за давање отказ 07 Јун 2012 08:36 #202510

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Нели минатата година (мислам од август беше)го воведоа ова "безобразно" правило...

Не се плаќа само ако претходната година не си остварил приходи. Јас бев во таква ситуација минатата година, од август до декември бевме без здравствено осигурување зашто претходната година работев и не ми се даваа околу 2000 месечно.

Дај Боже да грешам, ама 90% сум сигурна дека така беше, освен ако не сменаа нешто.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: PiPoLiNo

Ре: Причини за давање отказ 07 Јун 2012 09:32 #202517

 • anence
 • anence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Заедно сме посилни :)
 • Теми: 543
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
ne raboti mm, i jas ne rabotam od kaj mislat da im gi najdam ovi pari normalni li se?

A se zamisliv ova so odmorive ubavo sto pisav tuka pa sto me potsetivte deka ako me odjavat od rabota noviot odmor ke mi propadne?
Kako ke go reguliraat ova koga do 15 sum prijavena, ke treba uste 1 mesec li da me prijavatr za da si iskoristam odmor ili?
Im pisav vo HR aber nema od niv
The administrator has disabled public write access.

Ре: Причини за давање отказ 07 Јун 2012 09:54 #202519

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Ако ти следува одмор а не ти го дадат ќе треба да ти го платат
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Причини за давање отказ 07 Јун 2012 10:24 #202522

 • anence
 • anence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Заедно сме посилни :)
 • Теми: 543
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Mi sleduvaat 10 dena nov , sega go koristam stariot i koga bev vo direkcija mi rekoa od pravna sluzba sega star, do 15 sum prijavena, na 15 me odjavuvaat i posle nov, ama kako si vikam sega nov koga nema da sum prijavena, i kako ke znam deka ke mi go platat, pa mislev deka moze ke treba uste 1 mesec da me prijavat z ada si go iskoristam i noviov, ama taka pa verojatno ke im bide duplo trosok na niv a?

Ako vikas deka treba da mi go platat ok, ama od kaj ke znam deka ke napravat taka , ako ne mi go platat?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Причини за давање отказ 13 Јун 2012 07:05 #203263

 • anence
 • anence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Заедно сме посилни :)
 • Теми: 543
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
da se nadovrzam odmorot nov ke mi bil platen, mi go dadoa resenieto za prestanok na raboten odnos, sega mi rekoa deka treba da se izplati platata pa da mi dadat uste nekoi presmetki i tolku, mi kazaa deka treba da si izvadam staz od PIom, deka od agencija mi sleduva nekoj nadomest , ako od koja sluzba vo koja treba da odam prvo VRSKA nemam, treba li da s eprijavam prvo kako nevrabotena, pa posle da odam vo socijalno za kartoni ili kakako?
Decava i mm bea preku mene osigurani za nika kako ke odo postapkata, treba li i novi kniski da kupam ili na starite si ostanua?
Vrska nemam prasuvam z ada znam koga ke stignam tamu da ne bide deka mi fali dokumentacija pa da gubam pak nepotrebno vreme
The administrator has disabled public write access.

Ре: Причини за давање отказ 15 Јун 2012 08:18 #203586

 • темјанушка
 • темјанушка's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 314
 • Thank you received: 197
 • Карма: 0
Неискористениот одмор со измените на Законот за работни односи, веќе не се исплатува, туку пропаѓа.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Причини за давање отказ 15 Јун 2012 08:50 #203589

 • nnatasa
 • nnatasa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 194
 • Thank you received: 164
 • Карма: 2
anence, prasaj go knigovoditelot vo firmata, da te upati barem...
nas ni dadoa otkazni resenija, otpremnina, posledna plata, odmorot go iskoristime.
I se' okolu nadomestokot i prijavuvanjeto vo biroto, go napravi knigovoditelot sto raboti za nas.
denovive treba da dobie resnija dal ne sleduva nadoknada kako tehnoloski visok i ako da, kolku i za kolkav period...
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.