Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Причини за давање отказ

Причини за давање отказ 02 Фев 2012 11:42 #177883

 • Goddess^
 • Goddess^'s Avatar
 • Offline
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 1186
 • Карма: 21
Ме интересира, со оглед на состојбата во државава, кои се причините поради кои своеволно би дале отказ од работното место?

Еве ќе кажам од свој пример - во моментов сум на дилема дали да дадам отказ (повеќе ме тера кон тоа) затоа што ми е понудена позиција кое не соодејствува со моето искуство, квалификации и карактер (иако на исто ниво), па отворено им кажав на HR дека „добар работник на погрешна позиција“ е беспотребно губење на време и пари на фирмата, затоа што тој (јас) ќе ја грабни првата понудена прилика и ќе замини во друга фирма. Сметам дека понудената позиција не може да ме мотивира, ниту пак заинтригира да научам нешто ново, и спремна сум да си заминам БЕЗ претходно да имам најдено нова работа.
Дали вие би напуштиле работа без претходно да се обезбедите дека имате друга, или би прифатиле да одите на другата позиција (иако тоа ќе значи секој ден одење на работа со каење, затоа што одите „против себе“ и своите желби) додека да најдите нова?
Пристигна Божицата на 03.02.2011!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Причини за давање отказ 02 Фев 2012 12:00 #177888

 • butterfly87
 • butterfly87's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 830
 • Thank you received: 516
 • Карма: 0
Во моментов околностите се такви, да работам таму каде баш не ми е ќеф,земам каква, таква плата,меѓутоа како што викаш ич не ми се оди, одам зошто морам, за исполнување да не правиме муабет, ама си викам ќе наиде подобро.Е сега за отказ сум размислувала и јас, ама од друга страна да седам дома за без пари, а пак ќе речам околностите се такви што колку, толку мојата плата допринесува,искрено се двоумам.Додека парите влијаат по дома, а мојата „желба“ за одење не станала критична, отказот ќе биде одложен.
Значи во моментов би останала на одлуката да се преместам на друго место.(Мојата ситуација е таква, што немора да значи и за тебе, ти најубаво си знаеш што вреди , а што не, што е остварливо во моментов,а што може да се пролонгира.)
❤ 09.2012 ❤
❤ 01.2017 ❤
Последна промена: 02 Фев 2012 12:03 by butterfly87.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Причини за давање отказ 02 Фев 2012 12:06 #177892

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Јас напуштив летово работа без претходно да обезбедам друга. Долго време се двоумев и ставав на вага што добивам, што губам. Навистина најтешко ми беше да расчистм сама со себе. Кога успеав да се убедам дека подобро ќе ми биде да си одам, си заминав :) И не згрешив :aleluja:
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Причини за давање отказ 02 Фев 2012 12:57 #177902

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
 • Карма: 5
Treba da se napravi + i - na rabotite, pa da se donese odluka. Sepak da dades otkaz, a pri toa da ne se najde druga rabota zavisi i od finansiskata situacija vo semejstvoto. Site sme so kartici, krediti, smetki...a vremeo e takvo da neznaes dali ke bides 1 ili 10 meseci bez rabota. Mora da postoi nekoj sto vo toj period ke go ponese tovarot.
Jas toa bi go napravila samo dokolku epten epten epten bi mi bilo macno idenjeto na rabota (vo pogled na demotiviranost, "otapuvanje" itn).
A moze i paralelno da si baras nova rabota :poimnemam:


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: butterfly87

Ре: Причини за давање отказ 02 Фев 2012 13:25 #177908

 • Eli23
 • Eli23's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Mlada, zgodna i neophodna! :)
 • Теми: 511
 • Thank you received: 521
 • Карма: 5
jas ni luda ne bi dala otkaz bez prethodno da najdam druga rabota,ako ne mi se dopagja toa sto go rabotam togas zosto sum aplicirala za toa rabotno mesto? bolje ke sedam doma nego da rabotam nesto sto ne sakam i sto ne me ispolnuva neli? a ako veke sum ja prifatila rabotata kolku i da ne mi e ubavo koga veke sum se fatila za oroto ke go igram do kraj se dodeka ne najdam nesto podobro

goddess ja na tvoe mesto bi ja prifatila novata pozicija, no vo isto vreme bi barala i druga podobra rabota,stom ja najdes davas otkaz i gotovo :) ne e tolku komplicirano
The administrator has disabled public write access.

Ре: Причини за давање отказ 02 Фев 2012 13:37 #177910

 • anence
 • anence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Заедно сме посилни :)
 • Теми: 543
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Eli23 velis zosto aplicirame za rabotno mesto ako ne ni se dopaga, nikogas ne znaema kakva ke bide atmosferata na rabota, kolku i da ja sakame nekogas svojata rabota ako tie okolu nas ne demotiviraat sto togas?
Rabotnata sredina i te kako vlijae na rabotnoto mesto, spored mene mozebi gresam.
I mene mnoogu pati nozete mi se vrakaat od rabota nazad ama ne sum vo situacija da biram sega i mislam deka ne bi se osmelila da dadam otkaz dodeka ne najdam druga prethodno
The administrator has disabled public write access.

Ре: Причини за давање отказ 02 Фев 2012 14:10 #177915

 • Eli23
 • Eli23's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Mlada, zgodna i neophodna! :)
 • Теми: 511
 • Thank you received: 521
 • Карма: 5
da anence tocno deka rabotnata atmosfera vlijate itekako na toa kolku ke pridoneses i kako ke se cuvstvuvas na rabota, jas zboram za luge koi sto rabotat nesto sto ne im se dopaga i ne gi ispolnuva, da receme jas svesno apliciram za nastanvik vo osnovno skolo iako ne sakam da rabotam so deca???? ima mnogu takvi primeri,dokolku se raboti za platata, kolku da se donese nekoj denar doma, za luge koi se vo teska ekonomska sostojba togas razbiram vo sprotivno ne ja gledam poentata da rabotam nesto sto ne sakam i sekoj den da se zalam i kukam, a jas samata sum si go barala toa,inace vo Makedonija pokraj tolku nevraboteni ne znam kolku e pametno i blagodarno da se dade otkaz bez prethodno da si obezbedil nekoja druga raboticka
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: anence

Ре: Причини за давање отказ 02 Фев 2012 14:42 #177928

 • anence
 • anence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Заедно сме посилни :)
 • Теми: 543
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Tesko e da se najde rabota,a primerov so nastavnik me natera da pomislam na nekolku muabeti od prijateli koga gi slusam kako se zalat od ucitelkite vo gradinka, pa dobro zosto????? zosto rabotata so najneznite sustestva na svetot ako nemozat ili nemaat zelba, rabotava izgleda bila daj da zavrsam nesto kolku tolku ..
The administrator has disabled public write access.

Ре: Причини за давање отказ 02 Фев 2012 15:13 #177936

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Ох, јас ја имам истата дилема... Работата си ја сакам, иако малку ми се смачи 4 години на ист проект, од платата сум задоволна, флексибилност до бескрај, сега и ќе се селиме во зграда на 2 минути од градинката на син ми. Ама од друга страна сакам да одам кај мм. Знам дека и таму ќе најдам работа, ама сигурно ќе помине некој месец додека се средат документите. Не знам дали да ризикувам да останам без плата неколку месеци... Деновиве сум во многу голема дилема...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Причини за давање отказ 02 Фев 2012 15:22 #177937

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
Goddess, размисли на следниве нешта:

-Остануваш без работа, дома, другите, другарки, околина, работат, ти си дома, уживаш, недела, две три, незнам каков карактер си доколку не најдеш нова работа, а дремеш дома, непродуктивна, чуваш дете, незадоволна со себе....И доколку да, извагај кое незадоволство ќе биде поголемо, од работата или од седењето дома....

-Дали можеш да работиш нешто од дома, приватно....

-Дали можеш да останеш на работното место кое сега си, да издејствуваш да не те менуваат...

-Дали и ако отидеш на новото место, можеш да дејствуваш длабоко во самата себе, да ти биде убаво одењето на работа. Секој ден дотерана, насмена, апстрахирајќи ги луѓето, ситниците и неважните нешта....

-Дали можеш да ја задржиш оваа работа, интензивно барајќи нова, а времето поминато тука, да го искористиш за себе да се усовршиш, постипломски, курсеви....

-Дали си задоволна од финансискиот аспект на твојата сегашна работа...Дали финансиите не заслужуваат да останеш или пак доколку заслужуваат гледајќи го фактот што ќе имаш можност да ги трошиш на себе и семејството, во дружења, одмори итн. што и те како ќе влијаат од друга страна на твојата среќа, па ќе компензира....

-Дали ќе ти дојде можеби како преродба, посветувањето на семејството, на нешто друго и барањето работа ,,ко за тебе,,...Понекогаш оној кој не ризикува и не бара, не ни наоѓа, но неможе ни да најде или да биде задоволен со тоа што ќе го најде, ако не знае што бара, што му треба, каде сака да стигне, доколку не си ги познава своите најдлабоки чуства, доколку нема поддршка од најблиските итн...

Мислам дека нема човек кој во работоспособниот период, а особено во младоста, не се крши, не размислува на крстопати, не се надева на подобро, не превзема иницијативи....Сите одлучуваме некако и треба да живееме со одлуките какви и да се.....
Со среќа и со лесно што и да одлучиш.
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Zoja

Ре: Причини за давање отказ 02 Фев 2012 15:50 #177938

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
Goddess potpolno te razbiram kako ti e , jas pred edna godina imav vakva dilema ,samo sto jas dadov otkaz otkako najdov rabota
I prethodno dobivav zelba da dadam otkaz ,megutoa od finansiska gledna tocka , ne smeev da si go dozvolam toa
Kaj mene bese takov slucajot i taka morav da postapam , sekoj so svojata misla i odluka
Ti posakuvam pravilna odluka
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Причини за давање отказ 02 Фев 2012 17:56 #177967

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Iskreno vo ovie godini jas imam 38 ne bi dala otkaz dodeka ne obezbedam druga rabota.
Ti si sepak pomlada ;)
Megjutoa momentalno situacijata vo drzavava voopsto ne e sjajna se delat otkazi po firmi i voopsto predviduvanjata vo godinava ne se sjajni za stopanstvoto voopsto. Vo site sferi se zalat na namalena pobaruvacka i voopsto naplata na fakturi i dolgovi.
Znam vo koja firma rabotis i me interesira dali koga bi barala nova rabotno mesto toa bi bilo vo istata dejnost ili nesto sosema poinako.
Iskreno na vremeto koga bev bez obvrski (mislam na familija i deca) bez problem ke dadev otkaz i pred da najdam rabota (iako do sega ne sum imala potreba za takvo nesto), a sum smenila 3 firmi tuku ednostavno sum nasla podobra rabota pa togas sum otkazala i pokraj toa sto sum bila bez obvski.
Vo ovoj moment sega iako mojot soprug zarabotuva mnogu poveke od mene nikako ne bi se osmelila da dadam otkaz oti moite sredstva se isto neophodni za funkcioniranje na semejstvoto. I ne smeam da si dozvolam da ostanam bez rabota.

Se nadevam deka na kraj ke preseces ona sto e najdobro vo tvoja korist.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Причини за давање отказ 03 Фев 2012 04:19 #177993

 • Goddess^
 • Goddess^'s Avatar
 • Offline
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 1186
 • Карма: 21
Апсолутно се согласувам дека на одлуката влијаат и другите извори на финансии во семејството (ако ги има, и КОЛКУ), ама мислам дека некогаш е и до карактерот и принципите кои човекот си ги зацртал да ги следи....

Факт е дека имаме дополнителни приходи кои ми дозволуваат слепо следење на она што го сакам, ама и да ги немав - пак ќе тргнев по истиов пат. Едноставно, решив дека задоволството од превземање на работите во свои раце, без да зависам од желбите и интересите на друг (работодавецот) е поголемо од неколкуте плати што ќе ги „изгубам“ дури да најдам нова работа :)
Ели, јас не аплицирав за позицијава, самите ме префрлија заради новата реорганизација. Не сум до толку будала да аплицирам сама па да се откажувам :laugh:

И не е до работната околина, таа си е супер. Проблемот е што јас знам дека можам и САКАМ да дадам многу повеќе за Компанијата од обврските што новата позиција би ми ги наметнала. Сметам дека доволно години на искуство набилдав позади мене, и не би сакала да си го променам „курсот“ на работа и она што го сакам заради нечии бројки (како што не` гледаат сите вработени нели :) )
Како и да е.....едно дознав во целава работа - се` додека не` покажиш самопочит и заби, НИКОЈ не те шмиргла ниту се интересира кој си и што можиш. Ако не друго, барем го научија името на лудата Годес :laugh:
Пристигна Божицата на 03.02.2011!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Причини за давање отказ 03 Фев 2012 05:22 #178015

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Факт е дека имаме дополнителни приходи кои ми дозволуваат слепо следење на она што го сакам, ама и да ги немав - пак ќе тргнев по истиов пат.

Првиот дел е суштински во твојата одлука, вториот дел од реченицата е само претпоставка оти не си во таква ситуација.
Инаку пак ќе речам дали мислиш дека во овој момент или следниве неколку месеци можеш да најдеш работа која одговара на твоите желби. Дали ти се познати приликите во моментов и поготово тамо каде што ви иднина би побарала подобра работа. Или стекнувам чувство дека ти сакаш да останеш во истата фирма ама да ти дадат подобро место.??? Штом во моментов се прави реорганизација и тебе ти е доделно ново место што тоа значи??? Дали се отпуштаат луѓе од работа??? Дали гледале и покрај тоа што можеш повеќе да понудиш сепак гледале да те стават на одредено место да си ја задржиш работата. Нели многу фактори се во игра. ;)
Но зборот и желбите се едно, ама треба да се согледа реалноста.
Инаку додека си вработен некаде секогаш ке бидеш бројка која треба да допринесува за фирмата, ако не допринесуваш отпаѓаш. Тоа е просто и едноставно, пазарна економија. ;)
Последна промена: 03 Фев 2012 05:24 by macika.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Причини за давање отказ 03 Фев 2012 05:30 #178018

 • Goddess^
 • Goddess^'s Avatar
 • Offline
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 1186
 • Карма: 21
Па и не се согласувам со последниот дел - фирма која не бери гајле за квалификациите и можностите на вработените за да може да ги искористи максимално, никогаш нема да ги задржи, ниту ќе биде популарно место за работа :) Луѓето ќе доаѓаат и ќе си одат, а фирмата само ќе губи пари за нивни обуки, без план за нивно долгорочно задржување.
За првиот дел Да, во моментов ситуацијата ми е поинаква, ама имам примери од минатото кога не сум имала НИКАКВИ екстра приходи, па пак сум следела принцип. Заминав од една супер платена работа од дома, за друга, на позиција која сега никогаш не би ја прифатила, за плата дупло помала од претходната, затоа што сакав да научам нешто ново, и затоа што знаев дека ако се покажам - ќе напредувам, што и се случи.
Можеби не бев останата без работа тој период, ама тогаш живеев под кирија, носев на грб многу голем товар, и кој го има поминато тоа знае за што зборувам...
Пристигна Божицата на 03.02.2011!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Причини за давање отказ 03 Фев 2012 05:39 #178021

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Па и не се согласувам со последниот дел - фирма која не бери гајле за квалификациите и можностите на вработените за да може да ги искористи максимално, никогаш нема да ги задржи, ниту ќе биде популарно место за работа Луѓето ќе доаѓаат и ќе си одат, а фирмата само ќе губи пари за нивни обуки, без план за нивно долгорочно задржување

Ако ти со своите квалификации не допринесуваш за фирмата во бројка (читај промет), значи не придонесуваш за нејзиниот приход тогаш отпаѓаш. Работиш во голема фирма и незнам колку твојата работа директно влијае на твојата плата и приход. Во приватни фирми со помал број на вработени итекко се знае кој што работи согласно своите квалификации и секако дека има обуки и план за долгорочно задржување. Но знаеш како вика мојот директор овде владее законот на 1. Ако на 1 нема остварено она што сме замислиле може сите заедно вклучувајќи ги и газдите да се сликаме.
Мажот ми работи во поголема фирма (слично како твојата) ама и кај нив владее законот на остварен промет. Секојдневно се држат состаноци и се гледа како се движи прометот. Супер сите инженери обучени и искусни. Долго време на своите позции, обучени во странство.

Во секој случај мислам дека ти веќе си одлучила. ;)
Те чекаме да ни се јавиш од новото работно место. :)
Последна промена: 03 Фев 2012 05:40 by macika.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Причини за давање отказ 03 Фев 2012 05:45 #178024

 • Goddess^
 • Goddess^'s Avatar
 • Offline
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 1186
 • Карма: 21
А бе, јас одлучив, ама чекам да видам другата страна што ќе се изјасни хахахха
Како и да е, јас мојот пример го дадов онака, пошто во моментов ми се случува, ама искрено сакав да слушнам од другите членки за причините поради кои би дале отказ од работно место - мала плата, мобинг, лична несатисфакција, неможност за напредување итн итн...
Која причина е прва на списокот за одење од работа?

п.с. Фала ви на сите за советите и желбите :cmok: , работата се` уште е во преговори и искрено не знам како ќе се заврши :) Во секој случај ќе частам - или од позиција која ја сакам, или од ново работно место :laugh:
Пристигна Божицата на 03.02.2011!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Причини за давање отказ 03 Фев 2012 05:48 #178026

 • vetmedvesna
 • vetmedvesna's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Life is short.Smile while you still have teeth.
 • Теми: 1887
 • Thank you received: 482
 • Карма: 10
Ризикувај Goddess^, знаеш како викаат, среќата ги прати храбрите.
Јас до пред две години работев во институција која ми беше на 5 мин од дома, со плата дупло повисока од моменталната, перфектно работно време, додатни бенефиции итн...но, тапкав во место, запишав постдипломски студии, одев на обуки ( кои приватно ги плаќав )но, место да напредувам јас тонев...не можеше да се цени квалитетен работник зашто моравме да ги носиме на грб голем дел на безработници кои беа мамини или татини деца. Напуштив, одреден период работев без плата, додека излезе оглас, но сега сум задоволна, исполнета, ценета.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frenky

Ре: Причини за давање отказ 03 Фев 2012 06:11 #178037

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Jas iskreno resiv od nova godina da ja napustam segasnata rabota i op dedo mraz mi isprati bebe i sega ke ostanam da mozam da si zemam boleduvanje, i zdravje po zavrsuvanje na boleduvanjeto nema da se vratam, tuku ke si pocnam na drugo rabotno mesto odnosno so svekrvami , toa bese plan i za sega ama ostanav od drugi pricini.Izvinete zaboraviv da nepomenam deka tuka sum veke 7 godini i ne sum zadovolna od platata za rok od 7 godini mi se ima pokaceno duru 1000 denari, zosto zakonski morase inace e mizerna.
Последна промена: 03 Фев 2012 06:15 by Mirka.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Причини за давање отказ 03 Фев 2012 06:15 #178040

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 956
 • Thank you received: 340
 • Карма: 7
Ve citam i se cudam kako mozete da napustite dobro platena rabota za poslabo platena ili bez da najdete druga sekako podobro platena rabota. Toa za mene e science fiction, ili mozebi so mene ne e nesto vo red? :zid:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Причини за давање отказ 03 Фев 2012 06:17 #178041

 • Goddess^
 • Goddess^'s Avatar
 • Offline
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 1186
 • Карма: 21
Нема нешто кое е општо “во ред“ или “не во ред“ , се работи за различни индивидуи, карактери, желби, амбиции, и нема ништо страшно ниту во едното, ниту во другото размислување :)
Пристигна Божицата на 03.02.2011!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Причини за давање отказ 03 Фев 2012 06:19 #178044

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
Jas 6 godini rabotev vo firma koja sto nemase vrska so moeto obrazovanie ili kvalifikuvanost, no vo koja imase takov prekrasen odnos megju personalot sto eden na drug si gi nadopolnuvavme recenicite i tocno se znaese koj za sto e i sto bara. Platite bea sredni, rabotnoto vreme pristojno no nikoj ne se zalese. Dve godini pred da dadam otkaz se se rasturi, potocno gazdata i direktorkata, poradi nepoznati pricini (vo toa vreme) go rasturija timot, namalija plati i dojdov vo situacija da rabotam za 6000 den po 10 casa dnevno 6 dena vo nedelata. Dve godini rabotev taka so docnenje na platite, so cepkanje itn so nadez deka toa kje se smeni. Letovo dadov otkaz bez da najdam prethodno rabota, momentalno sedam doma i mi e uzasno, prinavam, oti ne sum naucena bez moi pari i so tolku mnogu slobodno vreme no ne mi e krivo za nisto, ni za vremeto pominato tamu ni za otkazot.
Gazdi koi ne si go cenat vraboteniot i ne znaat da prepoznaat dobitna kombinacija koga e vo prasanje tim za rabota spored mene se nesposobni menadzeri :poimnemam:
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi

Ре: Причини за давање отказ 31 Мај 2012 03:05 #201410

 • anence
 • anence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Заедно сме посилни :)
 • Теми: 543
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Da se nadovrzam na temava, rabotam vo firmava 4 godini, dogovor na delo od 12 na 6 pa sega od trudnicko koga se vrativ nerven slom na 2 meseci.Znaete deka negde pisav ako ste me citale deka odam na rabota so placenje i se vrakam isto taka od sto nemozam ednostavno da go podnesam celiot pritisok, tolku napnato ne bilo nikogas,i se pomiriv so sudbinava ednostavno si rekov sto bide neka bide, sama otkaz ne davam ako mi ddat ke go prifatam.
i..........OP vcera mi kazuva odgovorniot deka verojatno nema da mi prodolzen dogovorot, slaba sum bila so prodazbi iako sum se vratila pred 2 meseci na rabota od trudnicko ednostavno ne im trebam.
I ponudile na odgovornata da mi prodolzat uste 1 mesec pa ko sum podobra ok, ako ne cao, ama za toa treba ona da stavi zdrava noga u trn, a nemozam da vetam deka ke sum podobra od pricini sto doagaat odmori i znam gore dole kako ke se odvivaat rabotive.
Na mm mu kazav on odma ke brka vrski vamu, tamu za da ostanam, a iskreno i ne sakam moze i usluga mi napravija , ako brka vrski moze beter da bide i samo uste poveke da me maltretiraat.

Me interesira sega treba da mi gi dadat starite denovi od odmor i noviot i so toa da zavrsime taka?
Dali sum vo plus ako odam do istek na dog na rabota pa posle gi iskoristam odmorive? Ili isto mi e?

I bidejki 2 te deca se osigurani prkeu mene , a toa najmnogu me maci koja e procedurata za vadenje sini kartoni posle?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Причини за давање отказ 31 Мај 2012 03:16 #201417

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
anence wrote:

Me interesira sega treba da mi gi dadat starite denovi od odmor i noviot i so toa da zavrsime taka?
Dali sum vo plus ako odam do istek na dog na rabota pa posle gi iskoristam odmorive? Ili isto mi e?

I bidejki 2 te deca se osigurani prkeu mene , a toa najmnogu me maci koja e procedurata za vadenje sini kartoni posle?

Anence najdobro ti e da si go procitas dogovorot za rabota uste ednas, so site prava i obvrski i po ovie prasanja da se konsultiras so advokat. Prijatelka moja imase slicna situacija i advokat ja posovetuva deka nejzinite prava se mnogu pogolemi od toa sto taa znaese i od toa sto i ponudija kako opcija pri vracuvanje na otkaz.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Причини за давање отказ 31 Мај 2012 03:19 #201418

 • anence
 • anence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Заедно сме посилни :)
 • Теми: 543
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Ajde nekoj advokat na forumov ako ima a mislam ima da me posovetuva
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.