Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Како најдовте работа?

Ре: Како најдовте работа? 25 Ное 2011 15:45 #166409

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
Независна wrote:
Синоличка wrote:
За државните фирми кажавме, книшка, па дури после можност за интервју бар. :kamsik:
Во приватниот сектор најчесто среќа/способност да отскокнеш од другите пријавени, а остануваш само и единствено ако те бива.

На ова мислеа повеќето што ги спомнаа врските, меѓу кои и јас :)

Ај сеа да не се повторувам стопати. Јас немам партиска книшка, а работам во државна установа. Не е баш така ко што сите зборат. На еден другар сестра му за истото ми се жалеше, како само со книшки примале за „таму и таму“. Ја прашав дали она конкурирала и ја одбиле, ми вика, не, не конкурирала. Епа сеа :pardon: , ова ко вицот за лотото. Како сакаш да ти се падне седмица ако не уплатиш? :poimnemam:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како најдовте работа? 25 Ное 2011 16:56 #166415

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4990
 • Thank you received: 5193
Првата работа со врски во државна установа (за жал неможев да останам од Х - причини) Втората работа на оглас во приватна фирма со одлични услови на почетокот. После 9 години презаситеност и незадоволство напуштив, за среќата да ми се насмевне (пак со врски :)) и да се вработам во државна установа, ама без книшка партиска ;)
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
Последна промена: 25 Ное 2011 16:56 by Mama Ane.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како најдовте работа? 25 Ное 2011 20:50 #166443

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3165
 • Thank you received: 2405
Klaudija wrote:
Ај сеа да не се повторувам стопати. Јас немам партиска книшка, а работам во државна установа.

Исто и јас! Ама затоа многу ми се мали шансите да ме постават на највисоките раководни позиции. Точно е дека има и такви какви што ги набројавте во државната администрација, ама ако сите се такви, кој ќе ја работи работата? Има коњи за изложба и коњи за работа, нели? :da:

Точно е тоа што го кажа Синоличка, си одам дома во 16.30, викенди, празници сум дома, имам 25 работни дена одмор, одиме на обуки во земјата и странство....има многу предности.

Е сега, платата е помала од приватниот сектор и исто така револтира фактот што знаеш колку вредиш, а некој друг што нема ни 10% од твоите квалитети оди напред. :unsure:
Последна промена: 25 Ное 2011 20:52 by Marge.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како најдовте работа? 26 Ное 2011 10:01 #166493

 • Независна
 • Независна's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Be cool, think pink and everything will be ok ;-)
 • Теми: 1140
 • Thank you received: 481
Klaudija wrote:
Независна wrote:
Синоличка wrote:
За државните фирми кажавме, книшка, па дури после можност за интервју бар. :kamsik:
Во приватниот сектор најчесто среќа/способност да отскокнеш од другите пријавени, а остануваш само и единствено ако те бива.

На ова мислеа повеќето што ги спомнаа врските, меѓу кои и јас :)

Ај сеа да не се повторувам стопати. Јас немам партиска книшка, а работам во државна установа. Не е баш така ко што сите зборат. На еден другар сестра му за истото ми се жалеше, како само со книшки примале за „таму и таму“. Ја прашав дали она конкурирала и ја одбиле, ми вика, не, не конкурирала. Епа сеа :pardon: , ова ко вицот за лотото. Како сакаш да ти се падне седмица ако не уплатиш? :poimnemam:

Има исклучоци за се', се подразбира. Ако таа не конкурирала, има многу лица што конкурирале по објавен оглас многу пати и ги одбиле без ниту една оправдана причина. За на високообразовните институции (факулетите) не е задолжително да се има книшка, ама за во основните и средните училишта, тоа е прв и најважен услов (најверојатно, и единствен) :da:

За тоа дека не се станува веднаш директор или некој на највисоката функција, јасно е, никој не негира. Има лица кои го сакаат тоа, но тоа не е случај со секого... На ниту еден човек во нашата држава не би му било сеедно да работи како чистач, на пример, а завршил факултет или нешто повеќе, мора да се согласиме, иако има и такви, прифаќаат и работат работа на многу пониско ниво од она за што реално вредат, само за да заработат парче леб за да го прехранат семејството. Само тие што го поминале тоа, знаат што значи таквата работна атмосфера, особено кога некој со помал квалитет од нив во секоја смисла, им го зазел местото, па уште и ги понижува и омаловажува. Тркалото се врти и кога-тогаш, нештата се менуваат и таквите паѓаат долу.

Секоја чест на исклучоците во било кој поглед. Никогаш не треба да се генерализира, само затоа што има по некој пример, добар или лош. Освен тоа, има разлика од начин на вработување од град во град.
A smile is a language even a baby understands. It costs nothing but it creates much. It happens in a flash, but the memory of it may last forever. Keep on smiling.

Последна промена: 26 Ное 2011 10:12 by Независна.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како најдовте работа? 11 Дек 2011 16:53 #170141

 • bilni
 • bilni's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 200
 • Thank you received: 122
segasnata rabota mi e od zavod za vrabotuvanje kako za cudo po 5 godini talkanje nataka navaka i rabotejki za nisto sto ke mi koristi dojdov i do taa faza da mozam i da ostvaram nekoja godina staz i da si imam i porodilno inaku koj te cuva a ti da si sedis doma :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како најдовте работа? 09 Јан 2012 13:44 #174421

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2895
 • Thank you received: 1855
Читам и се` си мислам да не сум во Швајцарија случајно? Дајте луѓе не зезајте, каква работа, каков квалитет. Па, зарем стапката од 30 и кусур % на невработеност не кажува ништо? Или, сите тие луѓе испаѓа дека не сакаат да работат. Ова е Македонија и работа нема, а и таа што ќе се најде е слабо платена. Кај мене во фирма на оглас за едно работно место конкурираат по 200 луѓе. Кој квалитет ќе успее да се докаже ако нема кој да го подбутне? А, за партиската припадност како главен услов за вработување ич не сакам ни да коментирам- беспредметно е...
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како најдовте работа? 09 Јан 2012 19:19 #174450

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
Морам да ја надополнам Барт..
Статистиката за толку висока невработеност е само официјалната, инаку колку невработени се и избришани од регистарот, и имаат право да се пријават како невработени во Заводот после истекот на ЦЕЛА година.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како најдовте работа? 10 Јан 2012 09:39 #174538

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
Неспорно, Бубамарке, ама и еден куп заведени во Заводот работат на црно...сивата економија просто цвета! На пр. купувам мебел кај пластичарите, барам фискална и ми викаат, аааа со фискална место 4500 ќе те кошта 6000! :pardon: фактура е мислена именка! Пола од таквите бизниси се на црно, а газдите фино лепо заведени како невработени... а зошто разлкика од 4500 до 6000 за фискална, прашувам? ..па нели 18%? Е не било 18, тоа бил само данокот, а плус трошоци за фактурирање?! :pardon: Кои бе трошоци за фактурирање?! Ме прашува мене некој дали ми се исплати фискална да имам и данок да плаќам, и ДДВ и персоналец ... извинете за ОТ...

Но како и да е и покрај овие примери има цел еден град невработени кај нас...МК е шампион во невработеност...бар у нешто да сме први :mdf:
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како најдовте работа? 10 Јан 2012 10:20 #174547

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
Jas se slozuvam deka nevrabotenosta kaj nas e ogromna, no isto taka fakt e deka mnogu lugje ne prifakaat rabota ako ne e bas po struka, ako ne e kancelariska, ako ne e solidno platena i slicno. Davavme primeri povekepati deka na lugjeto "ne im se isplati" da rabotat za 4000-5000, Meyo vi kaza deka 8-9 pati mesecno nekoj ne moze da dojde do centar za 5000 i slicno. Jas vrabotena so pristojna plata, mm vraboten itn bi rabotela nesto 8-9 pati mesecno po 2h za 5000, iskreno.

Sega ne sakam da se najde nekoj navreden, toa ne mi e celta. No fakt e deka dobar % od lugjeto prebiraat koga e vo prasanje rabotata.

I drugo, gledam deka mnogu lugje se navreduvaat ako nekoj kaze deka site se vraboteni so vrski. Toa vo MK ne e navreda. Sto da pravime? Da docekame 50 godini da napraime za da nekoj sfati deka vredime? Jas bi bila sega presrekna da najdam vrska i da si najdam nova rabota :) Ete javno priznavam deka bi bila vrskadzika :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како најдовте работа? 10 Јан 2012 10:57 #174555

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2893
 • Thank you received: 1864
Moram nesto drugo da iskomentiram tie sto se vrabotile vo drzavni ustanovi ne mora da imaat partiski kniski no mora da imaat nekogo VRSKA koja ima PARTISKA KNISKA.
I porano vo vreme na SDSM bese isto , sega e better ako ne te vraboti nekoj blizok VMROVEC nema sansi.
Jas licno ne, no moja drugarka non stop konkurira i ima kvalifikacii i non stop ja odbivaat i pokraj toa sto go polozi ispitiot za drzavni sluzbenici i kompjuterot prv ja isfrla koga ke dojde pred komisija ne e nicivo dete.
Vo mojata familija imam vraboteno lugje vo javni institucii i nikoj ne vlegol regularno na konkrus site bea vraboteni so vrska uste vo vremeto na SDSM.
Taka da ve molam vo bilo koja javna ustanova nemozes da se vrabotis ako nemas nekoj biten da te proturka. Voopsto ne e bitno dali si kvaliteten ili ne.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како најдовте работа? 10 Јан 2012 11:20 #174559

 • Vasidora
 • Vasidora's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1178
 • Thank you received: 400
Macika напиша:
Moram nesto drugo da iskomentiram tie sto se vrabotile vo drzavni ustanovi ne mora da imaat partiski kniski no mora da imaat nekogo VRSKA koja ima PARTISKA KNISKA......
Taka da ve molam vo bilo koja javna ustanova nemozes da se vrabotis ako nemas nekoj biten da te proturka. Voopsto ne e bitno dali si kvaliteten ili ne.

Јас немам партиска книшка ниту пак мојата најблиска фамилија има, но сепак работам во државна институција. Немам намера на докажувам и полемизирам околу ова а немам ни причина да лажам на форумов. Така да мацика го побивам твоето излагање во болдирано погоре.

Но, точно е дека претежно се такви вработувањата, за жал. Во мојот случај, повеќе се работеше за среќа, иако квалификации имам и повеќе од доволно.

Е сега, сигурно никогаш нема да се унапредам бидејки немам грб но и онака ова го сметам за привремено (за собирање на некакво искуство и знаење и секако додека не си најдам нешто соодветно).

И иако се смета дека сите во државно седат и пијат кафе по цел ден, не е баш така за сите вработени. Администрацијата е машинерија со многу работа, многу податоци, одговорна работа посебно кога се работи за државни пари.. за жал сето ова е непоимливо за некој кој не го искусил.

Да не должам и да не испадне дека ја бранам македонскава мрзлива администрација, не мора секогаш да се размислува стереотипно и со тоооооооолкави предрасуди.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како најдовте работа? 10 Јан 2012 11:26 #174560

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
Macika, mm raboti vo edno ministerstvo, vraboten e pred 6 godini na OGLAS. Nie inace nemame vrska so politika - nit sme partiski opredeleni, niti ni e gajle za kogo sto se zbori.
Togas imalo nekoj golem konkurs (preku EU) kade primale poveke luge koi podocna bile rasporedeni po mnisterstva, vlada, SEP itn. Znaci mm e primen togas bez vrski i partiska kniska, samo so testovi i intervju.

E sega i on samiot kazuva deka denes - samo so vrski, nezavisno od kvalitetot i kompetentnosta. Jas perd izvesno vreme se zainetersirav za eden oglas vo Agencija za stranski investicii, bas makroekonomist baraa. MM se rasprasa malku - mu rekoa da ne si go gubam vremeto :poimnemam:


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како најдовте работа? 10 Јан 2012 11:39 #174561

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
Хммм јас имав највисоки бодови на тестирањата за работа во една државна институција, квалификации баш соодветни и дури и повеќе од потребното, значи баш мене ме бараа :rofl: ама џабе. Влезе внука на еден од замениците, нАли, овај.... :ljutko: Васидора ми се допадна тоа што рече да не сме полни со предрасуди и стереотипи, но сепак, во 90% од случаите за јавна админ.- се знае како идат работите.
Но секако не е точно дека секаде секогаш палат врски, особено НЕ е така во приватниот сектор. Некогаш е среќа, умешност, знаење, добар впечаток, феноменално интервју, па боже мој, некогаш лоша конкуренција, знам за случаеви и за длабоко деколте...да,да... Ајде се ова се стереотипи, дај кажете како ги добивте работите во приватниот сектор? Јас работев 4 год во приватна фирма една од најдобрите во МК во својата фела. Ме вработија на оглас, супер се покажав на интервјуата и имав специфични квалификации а и се надоградував. Ете едноставно беше. Сега имам своја фирма и така, се си има свои плусови и минуси...животиште :kafe:
Сончулката 2009
Шармерот 2012
Последна промена: 10 Јан 2012 11:40 by Синоличка.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како најдовте работа? 10 Јан 2012 12:39 #174569

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2893
 • Thank you received: 1864
Vasidora sekoja cest na isklucoci. ;)
Megjutoa fakt e toa sto jas go kazuvam i se potvrduva so godini. Mnogu nesposobni i mrzlivi lugje i da ne recam 20 lugje rabotat nesto sto moze 1 vo privatno sam da go vrsi. Toa e nepobiten fakt. Imame ogromna administarcija predimenzionirana i nekvalitetna.
E sega se zavisi kaj si i sto rabotis. Odnosno vo koj sektor si. ;)
Dali si vo kultura, obrazovanie, finansii i slicno. Eve bas skoro imav potreba od ministerstvo za finansii. Na site broevi koi im stojat na sajtot nikoj ne se javuva cel den. Zvoni li zvoni, po uporno zvonenje celo sabajle okolu 13:00 casot se javuva nekoja si koja neznae da zboruva literaturen makedonski (sepak se raboti za javna institucija) i vikam dobro be kako moze na nieden Vas telefon nieden sorabotnik da se javi i taa mrtva ladna mi vika pa moze se na pauza. Vikam pauzata vi e od 13:00 casot. Bezobrazluk.
Znam i deka ima zrtveni jagnjinja vo administarcija, no znam za lugje koi rabotat vo UJP so sredno skolo si sedat vo ekstra kancelarija i pravat klati vrata zemaj plata. I da ne me svatite pak pogresno deka toa go pravat site ne nema generaliziranja no izgleda deka od 100% vraboteni samo 10% rabotat kako sto bi trebalo i go zasluzuvaat zarabotenoto. A sto li pravat drugite.????

E vidis vo privaten sektor ne sum videla do sega nikoj da klati vrati i zema plata , a pritoa da bide so site beneficii.
Ne samo vo Makedonija vo site Evropski drzavi lugjeto se borat da rabotat vo drzaven sektor.
Bev iznenadena deka vo Italija isto se tepaat da se vrabotat vo javna administracija.
Defintivno javnata administacija e privilegirana rabota. ;)
Последна промена: 10 Јан 2012 12:44 by macika.
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.