Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Препорака/ки при вработување

Препорака/ки при вработување 21 Ное 2011 09:59 #165779

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Vo momentov mi e aktuelno prasanjeto popolnuvanje na aplikacii za rabota, i sekade se baraat najmalku 2 preporaki od koi edna e zadolzitelno da bide od mometalnoto rabotno mesto ili ako vo momentov ne rabotis od prethodnoto.
Me interesira koe e vaseto iskostvo so preporakite za rabota i spored vas sto mislite deka treba da sorzi edna preporaka za da mu go privlece vnimanieto na rabotodavacot, vo smisla koi osobini se baraat na pazarot sto bi ve izdvoile od odtanatite kandidati.
Sekako deka golem faktor e i profesijata, no za onie gereralnite karakteristiki koi moze nekogas i da se presudni, kako sledenje na proceduri, team work, fleksibilnost, sovesno izvrsuvanje na zadacite i.t.n
The administrator has disabled public write access.

Ре: Препорака/ки при вработување 21 Ное 2011 10:40 #165785

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Мислам дека се важни препораките, но не ја исклучувам веројатноста и да се "понапукани" заради изграден пријателски однос помеѓу шефот и вработениот или други причини...На пример си била пријателка со шефицата, па малку и повеќе ќе ти ја украси препораката со епитети:)

Затоа го оправдувам оној пробен период од 3 месеци, каде може да се види кој колку го бива, и дали препораките биле реални.

Генерално, сметам дека во Македонија, ако побараш препорака од својот претходен работодавец, ќе ти даде.
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 21 Ное 2011 10:42 by Annabel Lee.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Fairy

Ре: Препорака/ки при вработување 21 Ное 2011 11:43 #165792

 • delfince
 • delfince's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 980
 • Thank you received: 220
 • Карма: 6
zavisi annabel od rabotodavecot :) nekogas od ne znam kakvi pricini ne site rabotodavci se raspolozeni da ti dadat preporaka.
naseto zrnce
The administrator has disabled public write access.

Ре: Препорака/ки при вработување 21 Ное 2011 11:53 #165795

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Jas sekogas praktikuvav da baram preporaki i dosega sum dobivala od sekade kade sto sum rabotela. Imam duri i preporaka od profesor na fakultet samo sto e od pred 10 godini :laugh: i za zal ne znam kolku moze da se potvdi nejzinata vaznost bidejki profesorot e odamna vo penzija.
Mislam deka sekoj treba da si pobara, pred vreme ne se znae dali moze da dobie ili ne.
Na primer jas koga si odev od poslednata firma kade rabotev (edna od telekomunikaciskite kompanii vo MKD)mi kazaa, pa ne preaktikuvame da davama ama aj demek ke ti dademe :emm: Ispadna kako usluga da mi pravat, pa i da bilo taka ic ne mi e gajle bidejki jas sakav da imam preporaka od tamu :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Препорака/ки при вработување 21 Ное 2011 12:29 #165803

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Мене сите тие препораки, мотивациски писма, па и делови од cv-ата, ми се толку еднолични, формални и ги сметам за непотребни, ама ете така функционира тоа. Во секое стои дека си за тимска работа, со желба да учиш, бла, бла, балаааа... А препорака секој ќе ти даде, не верувам дека е проблем тоа, особено кај нас во фирма кога отпуштаат некој со препораката го тешат :raspolozise
Јас да би била HR, без кандидатот да го провери некој стручен колку технички познавања има, не би го примила па незнам колку титули, дипломи и незнам што да има. Во мојата струка барем има деца кои од дома си работат, растураат со компјутери и програмирање, ама ете ги мрзи да учат математика и физика и немаат диплома :) и обратни со дипломи, а освен тоа што е во книгата, ако не го прашаш раскажија таа и таа лекција не знае да се снајде :).
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi, Elka

Ре: Препорака/ки при вработување 21 Ное 2011 12:50 #165807

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Zoja tuka na primer ne moze da se vrabotis ako nemas preporaka. Doklku studiras ili si presno diplomiran i baras rabota MORA da dostavis preporaka od nekoj od mentorite, a ako nemas profesionalna preporaka od prethodnoto rabotno mesto ostavas vpecatok deka rabotodavecot ne bil zadovolen od tebe i ne si ja zasluzil.
Kolku i da zvuci formalno i edno licno mislenjeto na onoj sto ja napisal preporakata i te kako se zema vo predvid, bidejki se smeta deka nikoj toa i ne bi go napravil proforma tuku bas go prenesuva licnoto iskustvo i licnoto mislenje za vraboteniot-sto ne sekogas moze da se pokaze deka e tocno neli bidejki e licno :)

A za toa deka treba vo odredeni oblasti da demonstriras sto znaes toa ne e iskluceno so preporakata.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Препорака/ки при вработување 21 Ное 2011 14:59 #165823

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
MonaLisa, знам дека е така во повеќето развиени земји, но јас лично го сметам за излишно. Еве и кај нас почнува полека да станува пракса. Не дека нема да однесам ако сакам некаде навистина да ме примат :). Јас лично не сум имала искуство, знаев каде ќе работам од трета во средно:). Мм скоро менуваше работа и цели ноќи пишуваше мотивациски писма, го менуваше, преведуваше CV-то. Мислам дека му побараа и препорака.
Последна промена: 21 Ное 2011 15:00 by Zoja.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Fairy

Ре: Препорака/ки при вработување 14 Јун 2015 19:05 #254719

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Kolku podolgo rabotis vo edna firma tolku i moznosta za dobivanje preporaki od razlicni organizacii se namaluva. Mene mi se sluci ednas da mi pobaraat preporaka od dve razlicni organizacii da dostavam, a pominale godini, lugeto so koi nekogas sum rabotela se prefrlile vo drugi firmi, si izgubil kontakt.
Za sreka nekogas baraat samo dve preporaki od razlicni licnosto so koi si rabotel, pa toa e polesno, otkolku da brkas firma.

Kako i da e bez dobra preporaka nema sansi nekoj da te primi na rabota.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.