Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Државни празници и неработни денови

Државни празници и неработни денови 01 Јул 2011 12:51 #143908

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3879
 • Thank you received: 1773
Понеделник 29-ти август е работен ден, само ако државен празник падне во недела, понеделник е неработен ден.

Еве линк: www.mtsp.gov.mk/?ItemID=20CCA7D78B3CFF4CB5708053EA6950FA
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Државни празници и неработни денови 01 Јул 2011 12:53 #143910

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
значи имаме продолжен виденд од 27-30,08, ау убавини :jupi:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку сум нервозна!!! 01 Јул 2011 12:59 #143914

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3879
 • Thank you received: 1773
Ноне, како што пишав погоре, мислам дека ќе немаме:(
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку сум нервозна!!! 01 Јул 2011 13:03 #143916

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
Анабел, 28-ми е државен празник, паѓа во недела, значи ќе го дадат понеделник сигурно, а 30-ти и така е празник, па ќе има продолжен викенд.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку сум нервозна!!! 01 Јул 2011 13:26 #143921

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3879
 • Thank you received: 1773
Ноне, не е државен празник, еве види подоле дадов линк, само за граѓаните од православната исповед е;)
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку сум нервозна!!! 01 Јул 2011 13:53 #143928

 • Elenika
 • Elenika's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 398
 • Thank you received: 552
Vo pravo e Annabel, ne e drzaven praznik, tuku e verski praznik za pripadnicite na pravoslavnata religija, a pak Bajram 30 avgust, vtornik e drzaven praznik i e neraboten den (pazi ironija a?!)
Петлето 23.06.2008
Коковчето 18.08.2011
Последна промена: 01 Јул 2011 13:53 by Elenika.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку сум нервозна!!! 01 Јул 2011 13:57 #143929

 • Goddess^
 • Goddess^'s Avatar
 • Offline
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 1186
Исто како и Божик и Велигден, и тие се државни празници.
Пристигна Божицата на 03.02.2011!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку сум нервозна!!! 01 Јул 2011 14:09 #143931

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
уф, а што убаво звучепе 4 дена раат, ко така еден ден од одморот и ќе си направам сама продолжен викенд
The administrator has disabled public write access.

Ре: Државни празници и неработни денови 01 Јул 2011 14:53 #143955

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
Согласно Законот за празници на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2011 година неработни денови се:
.............

***Доколку државните празници и празниците на РМ паѓаат во недела, наредниот ден се смета за неработен.

Spored ova iako ne e drzaven praznik 28.08, bidejki e praznik na RM i paga vo nedela, se pomestuva za ponedelnik i jas mislam deka ke ima 4 nerabotni i spoeni denovi :love:

Malce optimisticko tolkuvanje na odredbata, mene i vaka i onaka ne mi menja :girlpink: , sakam vie da se izraduvate i da si spoite :love:
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
Последна промена: 01 Јул 2011 15:07 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Државни празници и неработни денови 01 Јул 2011 15:26 #143971

 • Elenika
 • Elenika's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 398
 • Thank you received: 552
Лавче, убаво од тебе за оптимизмот, ама еве од прилично сигурни извори им ја уривам надежта на сите дека празникот не се поместува од недела за во понеделник, бидејќи не е државен празник, туку неработен ден за припадниците на православната вероисповед. Исто како што на пример 01 Ноември (Вторник), Празникот на сите светци е неработен за припадниците на католичката вероисповед, ама не е државен празник, па не се поместува доколку би се паднал во недела и не е неработен ден за сите останати. Тоа е :dry: , што да правиме?!
Петлето 23.06.2008
Коковчето 18.08.2011
The administrator has disabled public write access.

Ре: Државни празници и неработни денови 30 Сеп 2011 03:35 #156514

 • Gricka
 • Gricka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 202
 • Thank you received: 72
jas da vi kazam veke so godini ne znam sto e toa praznik,sekoj praznika karanici so gazdata,aman veke,samo ne znam kaj se inspekciite da dojdat i da go kaznat za toa sto rabotime na drzavni praznici,a nema plateno za dozvola da raboti sekoj den
The administrator has disabled public write access.

Ре: Државни празници и неработни денови 30 Сеп 2011 03:41 #156516

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
Леле темава како нарачана ми дојде, од сабајле си размислував дали набрзо има празници ама пустото имав блокада на мозокот :laugh: Значи, наредни празници, 11 октомври, се паѓа во вторник, па после на 23 октомври, ден на Македонската Револуционерна Борба. Туку овој се паѓа во недела, ќе го поместат за во понеделник? :zelen:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Државни празници и неработни денови 30 Сеп 2011 03:42 #156518

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3879
 • Thank you received: 1773
Грицка, треба некој да го пријави за да дојде инспекција, барем најчесто е така...Јас кога работев во банка, прво не вработуваа со плата на рака (исплата во кеш) и не бевме пријавени...Но после некој пријавуваше неколку пати, си доаѓаше инспекција и видоа не видоа сите не вработија со платени придонеси...

Така треба некој да го пријави вашиот газда и кога работите во празник, се разбира ако фирмата нема дозвола за тоа.
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 30 Сеп 2011 03:44 by Annabel Lee.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Државни празници и неработни денови 15 Окт 2011 12:09 #159288

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2766
 • Thank you received: 642
sega kade sto rabotam sum mnogu radosna koga ide praznik , bidejki se poshtuva toa
"neraboten den"
prethodno odev i na Badnik i na Bogorodica i sekoja vtora sabota , se sto mozese da se eskivira se eskivirase , grozno bese
taka da , Gricka ako ne si pobaras podobri uslovi nikoj ne ti gi dava , dali kaj toj ili kaj drug gazda , toa e tvoj izbor
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
Последна промена: 15 Окт 2011 12:09 by Dolphin.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Државни празници и неработни денови 15 Окт 2011 14:29 #159318

 • julija
 • julija's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 265
 • Thank you received: 65
Gricka i jas sum vo ista sostojba so tebe da te utesam ne si sama ..i nie sekoj praznik go rabotime osven prviot den na bozik i veligden no toa e koga ne reagirat organite koi se zadolzeni za toa ,jas kako poedinka nesakam da reagiram zatoa sto gazdite mi se rodnini ubavo se slozuvame ,megutoa mislam treba da se ima nekoj red ,vo toj pogled ne se korektni no toa e sto da pravam , smrt mi e vo praznik koga site se sobiraat so fam.a jas na rabota no toa e ili taka ili doma izborot e toj zasega.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Државни празници и неработни денови 20 Окт 2011 22:37 #160443

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3879
 • Thank you received: 1773
Денот на македонската револуционерна борба, 23 октомври, е државен празник и е неработен за сите граѓани, но бидејќи празникот е во недела, понеделник е неработен ден.

Уживајте во продолжениот викенд:jupi:
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Државни празници и неработни денови 21 Окт 2011 08:59 #160538

 • mamaAnita
 • mamaAnita's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 828
 • Thank you received: 572
Ај тука да го сместам и денот на дрвото, како што слушнав ќе биде на 26.10.2011, среда
The administrator has disabled public write access.

Ре: Државни празници и неработни денови 21 Окт 2011 09:22 #160540

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3879
 • Thank you received: 1773
А знае ли некој дали е ова официјално?

Јас прашав денес во градинка и ми кажаа дека ништо немат сеште слушнато? Како и да е, мислам дека градинките работат тој ден со пола персонал.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Државни празници и неработни денови 21 Окт 2011 10:39 #160553

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4990
 • Thank you received: 5193
Да и јас слушнав дека среда е Ден на дрвото, во градинка кај нас ќе работат со пола персонал а на училиште ќе имаат слободни активности тој ден
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Државни празници и неработни денови 21 Окт 2011 11:10 #160562

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2893
 • Thank you received: 1864
Ako nesto najmnogu me nervira toa e denot na drvoto. :angry:
Nekoi raboti nekoj ne raboti se se poremetuva vo odnos na skoli i gradniki. Ne moze covek da se organizira. Totalno mi e neorganizirana akcija.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Државни празници и неработни денови 21 Окт 2011 11:13 #160564

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1647
 • Thank you received: 569
A ke prasam onaka cisto informativno,kolku denovi na drvo godisno ima :wtf:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Државни празници и неработни денови 21 Окт 2011 19:29 #160618

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3165
 • Thank you received: 2405
Два пати, еднаш на пролет и еднаш на есен.

Само јас наслушнав дека овој пат нема да бид класичен неработен ден, па после да треба да се одработува во сабота...
Слушнал некој друг нешто вакво?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Државни празници и неработни денови 22 Окт 2011 05:47 #160635

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
Jas pak naslushnav deka ke bide neraboten samo za budzetarite..no sepak, ne e od oficijalen izvor..taka da ako nekoj znae so sigurnost, neka pishe :zelen:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Државни празници и неработни денови 22 Окт 2011 05:54 #160638

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2893
 • Thank you received: 1864
Pa vakvi denovi se nerabotni samo za budjetarite. Koj privatnik ti misli na drvo???? :P
No ne e vo toa problemot ovie sto se drzavna administracija nema da rabotat no ke go odrabotuvaat vo sabota. Mislam stvarno celata koncepcija e fuj. Oti 80% od niv nema da odat da sadat drva tuku ke si odmaraat doma.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Државни празници и неработни денови 22 Окт 2011 06:06 #160642

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
Odrabotuvanjeto vo sabota e najloshata rabota, barem spored mene. Site sme na nekoj weekend mode i namesto denot da go pominuvame so semejstvoto ili na odmor, nie sme na rabota. Da se prashuvam jas, bi si odela na rabota vo sreda, barem vikendot ke znam deka sum raat 2 dena.
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.