Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Државни празници и неработни денови

Ре: Државни празници и неработни денови 27 Дек 2011 06:11 #172900

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
mamatobe kolku sto znam bidejki 1.1 e drzaven praznik i se pagja vo nedela, ponedelnikot e neraboten den, ne bi trebalo da rabotite na 2.1 ama kaj nas so firmivei zakonive se e mozno
The administrator has disabled public write access.

Ре: Државни празници и неработни денови 27 Дек 2011 06:13 #172903

 • Goddess^
 • Goddess^'s Avatar
 • Offline
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 1186
Да, 2ри е неработен ден заради паѓањето на 1ви во недела. И не маматобе, не е законски на 2ри да се прави попис. Пример, пописот во нашата фирма е направен на почетокот на декември :)
Пристигна Божицата на 03.02.2011!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Државни празници и неработни денови 27 Дек 2011 06:15 #172904

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
Sto da kazam... nekoi takvi najavi ima, ke vidime sto ke izleze na kraj :tupco:


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Државни празници и неработни денови 29 Дек 2012 17:46 #228004

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3165
 • Thank you received: 2405
Znaci ovaa godina eden kup praznici promasivme. Sveti Kliment se padna vo sabota, badnikot se pagja vo nedela, ama posto e verski praznik ne se prefrla za prviot raboten den. Duri i Vodici se pagja vo sabota pa i toj praznik kje ni propadne. Kje bide ova dooolga godina :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Државни празници и неработни денови 29 Дек 2012 18:18 #228011

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3879
 • Thank you received: 1773
Sanja, badnik I da se prefrli vo ponedelnik, isto ti se faka, sekakо e Bozik :)

A lani epten ni se pogodija praznicite :)
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 30 Дек 2012 02:38 by Annabel Lee.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Државни празници и неработни денови 29 Дек 2012 18:26 #228012

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3165
 • Thank you received: 2405
Annabel, ako badnik bese drzaven praznik kje se prefrlese prviot raboten den (znaci vo vtornik). Ama posto e verski praznik ova pravilo ne vazi ;)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Државни празници и неработни денови 30 Дек 2012 02:31 #228032

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3879
 • Thank you received: 1773
lavce wrote:
Согласно Законот за празници на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2011 година неработни денови се:
.............

***Доколку државните празници и празниците на РМ паѓаат во недела, наредниот ден се смета за неработен.

И јас вака го знам, наредниот ден е неработен ако празникот паѓа во недела.

Не знаев дека се мисли на наредниот работен ден... :)

Инаку следната година (2014) има подобар распоред на празници, ова за утеха да ни биди :)
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Државни празници и неработни денови 30 Дек 2012 04:20 #228033

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
Sanja wrote:
Annabel, ako badnik bese drzaven praznik kje se prefrlese prviot raboten den (znaci vo vtornik). Ama posto e verski praznik ova pravilo ne vazi ;)

Ova ne e tocno, taman rabota sledniot nareden den da se prefrla.
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.

Ре: Државни празници и неработни денови 30 Дек 2012 06:03 #228042

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3165
 • Thank you received: 2405
Да, во законот е наредниот ден.
Сепак, ова е многу хипотетички случај. Во пракса нема многу простор ова да се оствари (единствено ако први мај се падне во недела , а Велигден кој мора да е понеделник, или Бајрамот да се падне до некој државен празник. Тоа не знам кога би се случило.
Ама, јас сепак мислам дека и дефиницијата во законот не е најјасна дали се мисли на нареден календарски или нареден работен ден. Мене лично ми е пологично да биде нареден работен ден.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Државни празници и неработни денови 30 Дек 2012 06:13 #228043

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
Sanja wrote:
Да, во законот е наредниот ден.
Сепак, ова е многу хипотетички случај. Во пракса нема многу простор ова да се оствари (единствено ако први мај се падне во недела , а Велигден кој мора да е понеделник, или Бајрамот да се падне до некој државен празник. Тоа не знам кога би се случило.
Ама, јас сепак мислам дека и дефиницијата во законот не е најјасна дали се мисли на нареден календарски или нареден работен ден. Мене лично ми е пологично да биде нареден работен ден.

Ne znam sto ne ti e jasno.
Porano imase eden kup dobri stari praznici sto se praznuvaa po dva dena, prvi maj, 29. noemvri, Nova godina...
Ako se padne praznikot u nedela i ponedelnik, taka si ostanuva. Ako se padne sabota i nedela, se prefrla vo ponedelnik. Ako se padne petok i sabota, nikomu nisto, taka si ostanuva.
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.

Ре: Државни празници и неработни денови 30 Дек 2012 07:04 #228047

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
Annabel Lee wrote:
lavce wrote:
Согласно Законот за празници на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2011 година неработни денови се:
.............

***Доколку државните празници и празниците на РМ паѓаат во недела, наредниот ден се смета за неработен.

И јас вака го знам, наредниот ден е неработен ако празникот паѓа во недела.

Не знаев дека се мисли на наредниот работен ден... :)

Инаку следната година (2014) има подобар распоред на празници, ова за утеха да ни биди :)

Pa i ne se misli na nredniot raboten den, tuku na naedniot den.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Државни празници и неработни денови 30 Дек 2012 17:27 #228096

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2893
 • Thank you received: 1864
За тие што работат во сабота, итекако празник во сабота многу значи. :da:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Државни празници и неработни денови 30 Дек 2012 19:29 #228102

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
macika wrote:
За тие што работат во сабота, итекако празник во сабота многу значи. :da:

Jas zborev za vremeto od bajkite, koga nikoj ne rabotese u sabota, ne za ova sugavovo sega!
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.

Ре: Државни празници и неработни денови 31 Дек 2012 10:48 #228150

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
Vo Makedonija se raboti na 2.1.? I na 2. maj?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Државни празници и неработни денови 31 Дек 2012 10:53 #228151

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3879
 • Thank you received: 1773
da allele. Bidejki ima mnogu novi praznici, nekoi od starite moraa da se skratat :)
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.