Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Право на годишен одмор

Право на годишен одмор 09 Мај 2011 10:37 #134412

 • AWAO
 • AWAO's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 664
 • Thank you received: 449
Mama Vase wrote:
samo me cudi ova sto pisuvas,mislis 20 rab.denovi? ako se dodatat i vikendi toa kje mu dojde povekje od mesec :wtf:
pa nie ne odime tolku na odmor :laugh:
Извадок од законот за работни односи ;)
Годишен одмор
Член 137
(1) Работникот има право на годишен одмор во траење од 20 до 26 работни дена.
(2) Повозрасен работник, инвалид, работник со најмалку 60% телесно оштетување и работник кој негува и чува дете со теле-сен или душевен недостаток има право на уште три работни де-на годишен одмор.
(3) Работодавачот е должен на работникот да му издаде ре-шение за правото на користење на годишен одмор.
Определување на траењето на
годишниот одмор
Член 138
(1) Траењето на годишниот одмор определен со членот 137 на овој закон се определува според времето поминато во работен од-нос, условите за работа и други критериуми утврдени со колективни-от договор.
(2) Празниците, саботите и неделите и слободните денови, отсуствата поради боледување, како и другите случаи на оправ-дано отсуство од работа не се пресметуваат во деновите на го-дишниот одмор.
(3) Како ден на годишен одмор се смета секој работен ден кој е според распоредот на работното време кај работодавачот за конкретниот работник одреден како работен ден.
Последна промена: 09 Мај 2011 17:44 by Mama Ane.
The administrator has disabled public write access.

Право на годишен одмор 09 Мај 2011 11:18 #134414

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
И јас се зачудив што Васе ги рачуна викендите во одмор :blink:

20 работни дена би му дошле грубо 30 календарски, што е годишниот минимум. Грубо тоа би се компензиралли и ако работен ден је сабота, бидејки ако земеме просек дека е 24 календарски денови тогаш тамн се поклопува.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Право на годишен одмор 09 Мај 2011 15:36 #134481

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
Mama Vase wrote:
godisen odmor 2 nedeli

za odmorot ne bi mozela nisto povekje da napisam od pricina sto nitu go znam zakonot,nitu znam kakov e megjusebniot dogovorot.znam samo deka vo privatniot sektor,prasanjeto za odmor e pofleksibilno od drzavniot sektor.

samo me cudi ova sto pisuvas,mislis 20 rab.denovi? ako se dodatat i vikendi toa kje mu dojde povekje od mesec :wtf:
pa nie ne odime tolku na odmor :laugh:

Не знам како ми промакнала оваа реченица, сега ми падна во очи, па морам да ја искоментирам.

Како голем поборник за човекови права и еднаквост за сите, би сакала да ја прашам Васе, дали мисли дека законот е различен за газди и за обични работници?

Јас колку што знам законот е ист за сите. Една работа е што скоро ниеден газда не го почитува тоа, а сосема друга работа е јавно да кажеш НИЕ (газдите) не одиме толку на одмор (да си дозволам да претпоставам, со поттекст на тоа: а камо ли да одат толку на одмор ТИЕ-работниците) - мислам дека е страшно навредливо.

И како се регулираат деновите одмор кои не се земени? Во некои фирми (кои работат чесно) тоа се компензира со дневници плус за секој одработен ден кој би требало да биде одмор, аналогно на тоа, поголема плата. Ако сакаат работодавците нека искоментираат околу ова.
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Право на годишен одмор 09 Мај 2011 17:07 #134496

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
Синоличка wrote:
Mama Vase wrote:
godisen odmor 2 nedeli

za odmorot ne bi mozela nisto povekje da napisam od pricina sto nitu go znam zakonot,nitu znam kakov e megjusebniot dogovorot.znam samo deka vo privatniot sektor,prasanjeto za odmor e pofleksibilno od drzavniot sektor.

samo me cudi ova sto pisuvas,mislis 20 rab.denovi? ako se dodatat i vikendi toa kje mu dojde povekje od mesec :wtf:
pa nie ne odime tolku na odmor :laugh:

Не знам како ми промакнала оваа реченица, сега ми падна во очи, па морам да ја искоментирам.

Како голем поборник за човекови права и еднаквост за сите, би сакала да ја прашам Васе, дали мисли дека законот е различен за газди и за обични работници?

da,se razbira deka e razlicen iako ne postoi poseben zakon(ova e povekje figurativno)
dokolku si gazda togas zakonot sam si go kreiras,kako i se ostanato.sam si odreduvas kolku pari kje ti legnat na kartica mesecno,kolku denovi i kolku pati vo godinata kje odis na odmor,dali kje pocnes so rabota vo 07 ili 10h ... zatoa si gazda,mozes da pravis se sto kje posakas i da si go organiziras rabotnoto vreme i se sto e povrzano okolku rabotata kako sto kje posakas.neli e super da si sam svoj gazda?

nikogas nemozat eden rabotnik i eden rabotodavec da imaat isti prava vo edna firma.zboruvam za privatnite firmi.zamisli eden vraboten da pravi se ona sto jas mozam ili go pravam na rabota :wtf:Јас колку што знам законот е ист за сите. Една работа е што скоро ниеден газда не го почитува тоа, а сосема друга работа е јавно да кажеш НИЕ (газдите) не одиме толку на одмор (да си дозволам да претпоставам, со поттекст на тоа: а камо ли да одат толку на одмор ТИЕ-работниците) - мислам дека е страшно навредливо.


zosto navredlivo? i jas sum rabotela za gazda(ne za svoj covek od familija)se dodeka moite prava se ispocituvani i mojot trud e soodvetno platen,gazdite mozat da odat kade i kolku sakaat.a odele bogami i po eden mesec niz svetotv.zarem sum trebala da baram zakon koj kje ni ovozmozi ist tretman? ist godisen odmor?
Последна промена: 09 Мај 2011 19:23 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Право на годишен одмор 09 Мај 2011 17:26 #134502

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
Васе, фала за одговорот :) И морам да кажам-баш ме чудиш со ставот.
Да, политиката на фирмата секој газда сам си ја крои (плата, дивиденди, работно време и т.н).
НО, НЕ, газдата не може самиот да одлучи колку денови одмор ќе им даде на работниците, зашто одморот е нешто што е пропишано со закон и гарантирано со закон. (инаку оној истиот Закон за работни односи постиран од АВАО).
За непочитување на законот, има санкции, т.е казни. Трудова инспекција, жалби, тужби-јасно ти е, нели?

И Васе не ме сфаќај лично, само коментирам на твој коментар. Инаку во право си, да, супер е да си сам свој газда, нема поубаво. Плата колку сакам, кога сакам, работам кога сакам, земам слободни денови кога ќе ми текне, ако дента ме мрзи или ми се шета по кафиња не работам ич. Ете така правам и јас, се разбира доколку обврските ми го дозволуваат тоа. НО, ако имаш вработени, тие вработени си имаат свои права загарантирани со закон, и пак да се повторам, за непочитување на законот, си постојат казни.

Само не ми одговори, им давате дневници плус за неискористениот одмор? Ако да, има логика целава работа, а ако не..... :zelen:
Сончулката 2009
Шармерот 2012
Последна промена: 09 Мај 2011 19:23 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Право на годишен одмор 09 Мај 2011 17:50 #134509

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
sinolicka,ne te sfakjam voopsto licno.jas znam koja ti e celta na diskusijata i celosno ti ja pozdravuvam.samo sto vekje ednas pisav,jas ne se custvuvam prijatno i kompetentno da komentiram ili pisuvam za rabota za koja jas ne odlucuvam ili ne ja vodam.toa se interni raboti vo firmata,sekoj vraboten si ima podpisano dogovor vo koj megju drugoto e reguliran i godisniot odmor.ako zakonot vika deka sleduvaat 24 dena,ne znaci deka mora i treba da se iskoristat site.se e rabota na dogovor,se dodeka imas crno na belo ne perkrsuvas nieden zakon.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Право на годишен одмор 09 Мај 2011 17:53 #134511

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
Se slagam so Sinolicka. Gazdata si ima svoi prava (zatoa e i gazda neli). I treba da si ima prava - toa mu e nagrada za sposobnosta da otvori i vodi biznis, za investicijata sto ja napravil itn.
Ama definitivno ne se slagam deka gazdata e toj sto gi odreduva pravata na rabotnicite (iako kaj nas najcesto e taka). Zatoa postojat zakoni, sindikati itn.
Edna od rabotite sto me iritira i na moeto rabotno mesto e 10 rabotni dena odmor godisno. A rabotam sekoja vtora sabota, rabotam tocno i sovesno. Pa nekogas duri i da ti ponudat da ti iskompenziraat so paricen nadomest - nalet neka e. Mi treba odmor, da se izluftira coek na nekolku dena, a ne za dve nedeli, trcankata na letovanje, ne si se ispral uste - ajt na rabota.
Kako i da e, kako sto se spomna na poveke navrati vo temava - ako nemas podobra alternativa ke si rabotis i ke si kjutis. A gazdata ke si bide gazda :)


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Право на годишен одмор 10 Мај 2011 18:33 #134816

 • Elenika
 • Elenika's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 398
 • Thank you received: 552
Член 145
(1) Работникот по престанувањето на работниот однос по кој било основ има
право на обештетување за неискористениот годишен одмор.
(2) Ништовна е каква било спогодба со која работникот би се откажал од правото
на годишен одмор
.


Taka da, dokolku gazdata (bilo koj) mu ponudi na rabotnikot paricen nadomest za neiskoristenite denovi od godisniot odmor ke bide kaznet soglasno
XXVI. ПРЕКРШОЧНИ ОДРЕДБИ
Член 264
(1) Глоба во износ од 15000 евра во денарска противвредност ќе му се изрече за
сторен прекршок на работодавач – правно лице, ако:
megu drugoto, bidejki ima mnogu navedeni -

15) на работникот не му обезбеди пауза за време на работното време, одмор меѓу
два последователни работни дена, неделен и годишен одмор во согласност со
овој закон и не издаде решение за годишен одмор (членови од 132 до 156);

Epa sega vie si znaete :fijuk:
Петлето 23.06.2008
Коковчето 18.08.2011
The administrator has disabled public write access.

Ре: Право на годишен одмор 10 Мај 2011 21:37 #134847

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
Синоличка wrote:
И како се регулираат деновите одмор кои не се земени? Во некои фирми (кои работат чесно) тоа се компензира со дневници плус за секој одработен ден кој би требало да биде одмор, аналогно на тоа, поголема плата. Ако сакаат работодавците нека искоментираат околу ова.

eve me mene so taze informacija.bidejki prasav,dobiv objasnuvanje pa bi go spodelila tuka.bidejki se fativme vo muabet za nasiot semeen biznis,nasite vraboteni(bez isklucok) go koristat godisniot odmor koj e so zakon propisan podelen na dva pati.ednata polovina od 2 nedeli ili 10 rabotni dena ja koristat za vreme na letniot odmor a ostatokot do tie 20 rab. denovi si gi koristat po potreba vo tekot na godinata.

za ova dobiv penal od mm,rece nareden pat ako napisam nesto sto neznam kje me katapultiral :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Право на годишен одмор 19 Мај 2011 02:00 #136611

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2893
 • Thank you received: 1864
ednata polovina od 2 nedeli ili 10 rabotni dena ja koristat za vreme na letniot odmor a ostatokot do tie 20 rab. denovi si gi koristat po potreba vo tekot na godinata.

Vaka e i kaj nas vo firma no sepak se naruseni pravata na rabotnikot. Bidejki nikogas nikoj vo celost ne go koristi toj ostatok od 20 rabotni denovi. Oti realno vo tekot na godinata mozebi najmnogu do 5 dena ke ti zatrebaat za nesto ekstra. No i toa e mnogu. I koga ke kazes toa e kako da molis,a vsusnost imas pravo. Isto taka vo odnos na boleduvanje e mnogu zaebano. Se na se mozam da kazam deka privatnite firmi voopsto ne go pocituvaat zakonot za rabotni odnosi vo odnos na pravata na rabotnicite i deka voopsto sluzbite za kontrola na istoto ne si ja vrsat rabotata kako sto treba. Vo firmata na mm koja e akcionersko drustvo so mnogu vraboteni (daleku od privatni firmi od tipot na taa kaj sto jas rabotam) imaat samo 2 nedeli odmor. Rabotat za sekoj jeban praznik i delnik i nikomu nisto. Na koj ne mu cini moze da si odi. Zakonite vo ovaa drzava ne funkcioniraat za nisto pa taka i za ova. :(
A koga ke slusnam sega kako ovie vo drzavnive firmi se zivo si koristi star odmor sto morale po zakon da go iskoristat do 1 Juni mi odi usvet da fatam. Zatoa ne se budali lugjevo sto se tepaat da rabotat vo administracija . Ne se nekoi plati no site prava so zakon ti se zagarantirani.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Право на годишен одмор 19 Мај 2011 02:03 #136613

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7860
 • Thank you received: 5646
И јас работам во приватна фирма, но кај нас се почитува максимално се. И право на одмор и неработни денови, денови за боледување и тн.
Еве сега од понеделник ќе одам на одмор 5 дена, кои ми се од ланскиот одмор и морам да ги искористам (ако сакам) до почеток на новата сезона за одмори.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Право на годишен одмор 19 Мај 2011 02:06 #136615

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2893
 • Thank you received: 1864
Ane blaze si ti. Retki se tie privatni firmi vo koi se pocituvaat ovie prava. Znam deka gi ima oti imam prijatelka koja isto raboti vo privatna firma i vo koja isto kako kaj tebe se pocituva ova pravilo, no sepak statistikata e druga vo odnos na pravata na vrabotenite vo privatnite firmi. Jas uste se uzasnuvam koga nekoj se voodusevuva deka sum prijavena na rabota. Mene toa mi e nezamislivo kako moze nekoj da raboti neprijaven. No sepak izgleda sepak e seuste cesta pojava kaj nas.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Право на годишен одмор 19 Мај 2011 02:08 #136617

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7860
 • Thank you received: 5646
Да, знам дека постојат такви фирми и не се ретки, за жал. Но тука веќе некој друг треба да реагира, ама некако тешко оди
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Право на годишен одмор 19 Мај 2011 02:38 #136629

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2766
 • Thank you received: 642
Jas eve nikogas ne sum rabotela vo drzavna administracija, megutoa i kaj privatnicive ima razliki
Vo prethodnata firma kade sto rabotev imav odmor 22 dena (nesto spored stazot bese) od koi 15 dena ili 3 nedeli najmnogu mozea da se iskoristat preku leto , a ostatokot do 1-vi juni narednata godina
Sega kade sto rabotam ima samo 2 nedeli odmor preku leto :poimnemam: , a ostatokot ...:fijuk:
Taka da ima sekade i plus i minus
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Право на годишен одмор 19 Мај 2011 02:55 #136636

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2893
 • Thank you received: 1864
Знам бе делфин. Ама во јавна администрација нема забушавање во тој поглед. А во приватниве како ќе ти се падне. ;)
И зошто тоа да биде така, зошто да не биде за сите исто???:wtf:
Последна промена: 19 Мај 2011 02:55 by macika.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Право на годишен одмор 19 Мај 2011 03:04 #136639

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3165
 • Thank you received: 2405
Еве, јас сум во јавна администрација и ние користиме се’ до даска. Значи имам 25 работни дена одмор, од кои во текот на летото користиме 20 работни (му доаѓа цел месец со викенди) и другите 5 дена во текот на годината.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Право на годишен одмор 19 Мај 2011 11:19 #136658

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4990
 • Thank you received: 5193
Јас работам во фирма која е од оние честите каде правото на одмор баш и не се почитува. Ниту решение за одмор добиваме и за секој ден плус треба со страв и срам да прашаш за да не ти се изнавикаат. Во текот на летото едвај ќе дадат 10 дена одмор со се викенди, испаѓа баш вечерта стигаш од одмор, сабајле мораш на работа :) Јас во текот на цела година си правам екскурзии, си земам денови и сега за сега никој не ми пререкол, ама ако пререче ќе си се повикам на законов :)
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Право на годишен одмор 19 Мај 2011 11:33 #136664

 • mamatobe
 • mamatobe's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1471
 • Thank you received: 601
Jas se plasam deka ako se povikam na zakonot - mene ke me povikaat kaj generalniot :rofl:

Ete poagam od sebe, takov ni e sindromot, em nezadovolni kukame em od druga strana si kutime plasejki se za rabotnoto mesto.

I jas rabotam vo golema privatna firma so preku 100 vraboteni i sistem na hierarhija i ne e lesno tuku taka da se pobunis. Apsurdno e od nadvor da deluvas kako gigant, so ime i tradicija, a da ne ti gi pocituvaat osnovnite prava i da imas 10 dena odmor.


Every passing minute is another chance to turn it all around.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Право на годишен одмор 19 Мај 2011 12:08 #136683

 • Elenika
 • Elenika's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 398
 • Thank you received: 552
mamatobe wrote:
Jas se plasam deka ako se povikam na zakonot - mene ke me povikaat kaj generalniot :rofl:

Ete poagam od sebe, takov ni e sindromot, em nezadovolni kukame em od druga strana si kutime plasejki se za rabotnoto mesto.

I jas rabotam vo golema privatna firma so preku 100 vraboteni i sistem na hierarhija i ne e lesno tuku taka da se pobunis. Apsurdno e od nadvor da deluvas kako gigant, so ime i tradicija, a da ne ti gi pocituvaat osnovnite prava i da imas 10 dena odmor.

Mamatobe, можеш да испратиш претставка до Државниот инспекторат за труд, па дури и можеш анонимно да дојавиш што се случува. Инспекторите мора да дојдат на увид. Е, кога ќе дојдат на увид, ќе бараат решенија за одмор (со архивски броеви и печати - пред да се оди на одмор)и плус ќе бараат изјави од вработените. НО, ако работодавачот си фати врски........:angry: а се случува тоа.....што да ти кажам :emm:
Во секој случај инспекторите не одат туку-така на инспекциски надзор, бидејќи има многу фирми, ама кога имаат дојава или особено претставка обавезно излегуваат.
Така да, јас не сум за да работникот се конфронтира со претпоставениот, туку фино лепо ќе си се јави во инспекторат па hope for the best. Може ќе упали, а може и не, но во секој случај директната конфронтација ептен лесно резултира со отказ, а тоа никој не го сака.
Петлето 23.06.2008
Коковчето 18.08.2011
The administrator has disabled public write access.

Ре: Право на годишен одмор 19 Мај 2011 14:39 #136708

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
Jas ne znam kako e vo privatnite firmi, no sakav da prasham dali imaat sindikat? Kaj mene na rabota da mi duvne promaja malce odma se bunam, a ne pa odmor da ne mi dadat?!?!?! Mislam deka treba malku pohrabro, koga site bi se pobunile kje stane nacionalen skandal, pa nema bash seedno da mu bide na gazdata. Vaka, site kjutat - ovcite na broj.
Ako imate sindikat, nishto ne vi mozhat; kje se povikate na zakonot, i gotovo. Kako shto kazhav, pred nekoj den kaj nas na rabota mi duvashe promaja i odma se pobuniv, pa dojde i direktorot, pa stignavme do najava za shtrajk, ama normalno na direktorot toa ne mu odgovara pa vednash naredi da se sanira problemot.
Ne e sramno da rabotish i za pomala plata, ama barem da se pochituvaat osnovnite prava! Treba da se ima dostoinstvo i ednash zasekogash da se kazhe STOP na privatnjacite shto se izzhivljavaat so rabotnikot!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Право на годишен одмор 19 Мај 2011 15:17 #136717

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3879
 • Thank you received: 1773
Клаудија, некои приватни фирми (ако можам да ги наречам така) од типот на АД компании, имаат синдикат, конкретно јас знам за банките. Ама ете, јас каде што работев во банката немаше синдикат, па и немаше баш можност за бунење зашто фино лепо ќе ти најдат замерка и ќе те откачат.

Таму првите години работевме по 12 часа на ден, а правото на одмор ни беше загарантирано само во договорот за работа, во пракса никако. Значи, од 21 работен ден, јас користев 10-15 максимум. А зошто, затоа што кога ќе дојдеше време на одмори, еден да заминеше на одмор се осеќаше во работата, а камоли повеќе души...

Ако некој се побунеше, одма одеше на разговор кај директорката, нАли, таа ќе реши ситуација со фино лепо обработување и перење на мозок...

Мислам кога ќе дојдеше времето за одмори, очи си вадевме едни со други, токму затоа што ни беше скратено правото за одмори, за жал...
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Право на годишен одмор 19 Мај 2011 17:05 #136738

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
Lelekolku bolna tema , vo firmava sum 6 godini i prvpat ke go iskoristam odmorot kako sto treba odnosno 20 dena imam iskoristeno 12 i sega uste 8 ke koristam. a pred nekoja godina mu vikam ke zemam 5 rabotni dena a bese sreda i mi vika nema problem taman , sreda, cetvrtok, petok, sabota i nedela , otkacen i vikendot mi go izbroj vo tie 5 dena i ne mi dade znaci samo 3 dena.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Право на годишен одмор 20 Мај 2011 18:51 #137034

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
Кај нас секој работник има право на 20 раб.дена одмор и се користи во целост тоа право, е сега не можам баш во лето да земам 12 раб дена без прекин (како што е по закон) поради тоа што нема кој целосно да ме замени, ама оваа година ако се оди негде на одмор ќе гледам да организирам на работа се за да може да заминам и јас како човек негде. Правото за одмор не ни е цкратен во икој случај, и сме можеби една од ретките фирми.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Право на годишен одмор 07 Јун 2011 21:20 #140613

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2893
 • Thank you received: 1864
Ај мала помош. Го проучив важечкиот закон за работни односи и таму убаво стои дека минимумот од 12 работни дена да се искористи во еден дел, а другиот по потреба.(односно во друг дел од годината).
Минимумот на денови за годишен одмор вкупно е 20. Меѓутоа никаде во законот не пишува како се пресметува годишен одмор согласно години стаж. Односно колку денови може да се добијат по тој основ. Ако некој знае нека пише. Јас само дознав дека ако имаш 13 години стаж имаш 23 работни дена одмор.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Право на годишен одмор 08 Јун 2011 01:27 #140641

 • AWAO
 • AWAO's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 664
 • Thank you received: 449
Мислам дека пресметување на денови за годишен одмор според стаж не е опфатено со закон туку е избор на фирмата. За тоа си одлучува секоја фирма посебно, мора да даде 20 минимум, а се дополнително е избор на сопственикот, директорот... Кај нас конкретно има дополнително денови за стаж вкупен, за стаж во фирмата, за тежина на работно место. Мене ми се фаќаат 25-26 работни дена одмор, а пресметувањето е според интерна одлука на директорот.
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.