Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Надомест за трето дете

Надомест за трето дете 25 Мар 2011 15:22 #125491

 • nate77
 • nate77's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 4
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
Moze li nekoj Ve molam da mi kaze koi dokumenti se potrebni za nadomest za treto dete??
Последна промена: 25 Мар 2011 15:38 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi

Ре: Надомест за трето дете 25 Мар 2011 16:05 #125505

 • Bubbi
 • Bubbi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1652
 • Thank you received: 957
 • Карма: 7
Pocituvani me interesira dali seuste vazi zakonot za treto dete 02.09.2009 god.


Soglasno izmenite i dopolnuvaweto na Zakonot za zastita na decata e utvrdeno i vo idnina da se obezbeduva pravo na roditelski dodatok za dete ( za treto dete).Ostvaruvaweto na pravoto pokraj ragawe na tretoto dete po red na ragawe na majkatausloviva i ispolnuvawe na drugi propisani uslovi.
kako glasi podetalno zakonot za treto dete i koi uslovi treba da gi ispolnuvaat roditelite za da go ostvarat istiot.blagodaram


Pravoto na roditelski dodatok za dete e pravo koe e uredeno so Zakonot za zastita na decata. Ostvaruvaweto na ova pravo (za vroro, treto i cetvrto dete )ne e povrzano so raboten status na roditeli i ne e povrzano so prihodite na roditelite. Pravoto moze da se koristi samo ako eden od roditelite e drzavjanin na RM so postojano mesto na ziveewe vo RM. Pomegu drugite osnovni uslovi moze da se spomne potrebata za zadolzitelni zdravstveni pregledi na majkata i kontroli utvrdeni so zakon, zadolzitelni vakcinacii na deteto a pokasno i zadolzitelno skoluvawe na deteto. Za deteto treba da se grizi majkata , no vo kolku ne e vo moznost za toa , predvideni se i isklucoci. Pobliskite uslovi za ostvaruvawe na pravoto moze da gi pobarate od centarot za socijalna rabota vo mestoto kade majkata ima postojano zivealiste. Pravoto moze da se ostvari dokolku baraweto so potrebnata dokumentacija se podnese najkasno do navrsuvawe trimesecna vozrast na deteto.Ова е извадок од

www.uslugi.gov.mk

Да го прочитам законот и ке ти пишам пак!!! Позззз
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: nate77

Ре: Надомест за трето дете 25 Мар 2011 16:26 #125510

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
За продолжување е поедноставно. Потребни ти се формуларите од центарот во Влае (пополнети), потврда од мин... дека не ти се дадени децата на посвојување, копии од изводите на децата, копија од венчаница и копија од лични карти на родителите, потврда за редовна вакцинација и копија од трансакциска сметка. Правото за поднесување на документите е 31.03 во годината.

За прв пат: се горе наведено + потврда од уставен суд дека не ти е одземено правото на старателство над децата, потврда од гинеколог за уредно следена бременост, мене ми бараа и мајчини книшки на увид од сите 3 бремености иако во документите не пишува дека требаат и рокот на поднесување на документите е најмногу до 90 дена од раѓањето на бебето. Понатаму по секоја вакцинација носиш потврда за вакцинирање.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
Последна промена: 25 Мар 2011 16:34 by Cinnamon.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi, nate77

Ре: Надомест за трето дете 25 Мар 2011 19:18 #125552

 • nate77
 • nate77's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 4
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
Vi blagodaram za odgovorot, i Ve molam kazete mi kade da prasam za potrebnite dokumenti vo socijalno bev me upatija vo opstina.... i veke znaete kako odi ponatamuPozdrav
The administrator has disabled public write access.

Ре: Надомест за трето дете 25 Мар 2011 19:22 #125554

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Формуларите се земаат од канцелариите во влае, позади старото кино....сега рушат нешто таму. Малку е непристапно местото. На формуларите има се што ви треба од документација. Мислам дека апликации даваат и примаат само во Вторник и Петок.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: nate77

Ре: Надомест за трето дете 25 Мар 2011 19:26 #125555

 • nate77
 • nate77's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 4
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
Ova e vo barakite kade sto bea porano komisiite za boleduvanja? Znaci tamu se zimaat i predavaat dokumentite bez razlika od koja opstina si, taka????
The administrator has disabled public write access.

Ре: Надомест за трето дете 25 Мар 2011 21:12 #125570

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Mislam da, nie sekako sme vo toj reon
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Надомест за трето дете 26 Мар 2011 21:54 #125696

 • zence
 • zence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 505
 • Thank you received: 81
 • Карма: 1
Za sekoja opstina ima razlicen Centar za socijalni raboti. Jas za Kisela voda podnesuvam vo barakite vo blizina na na Opstina Kisla Voda ( potocno barakite se vo blizina na Stanicata za registracija na vozila.Porano i za Aerodrom se podnesuvase tuka , ama od lani se izdvoija.
Golemata 2001, srednata 2004 i maliot 2009
The administrator has disabled public write access.

Ре: Надомест за трето дете 18 Јан 2012 22:31 #175721

 • zence
 • zence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 505
 • Thank you received: 81
 • Карма: 1
Dali nekoj podignal novi obrasci za roditelski dodatok za treto dete za 2012? Ostanuva li ista procedurata?
Golemata 2001, srednata 2004 i maliot 2009
Последна промена: 18 Јан 2012 22:32 by zence.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Надомест за трето дете 20 Јан 2012 09:18 #175843

 • Sneze
 • Sneze's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 315
 • Thank you received: 52
 • Карма: 4
Јас не сум, ни пишува на одобрението за надоместок да се донесат документите до крај на март. А и незнам кои документи пак треба да се однесат и каде . :wtf: А како стоите со носење на потврди за вакцинација ако сте одложувале поради болест повеќе од 1 месец , дали ви ги стопирале парите или ???
Последна промена: 20 Јан 2012 09:24 by Sneze.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Надомест за трето дете 26 Јан 2012 05:56 #176681

 • Sneze
 • Sneze's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 315
 • Thank you received: 52
 • Карма: 4
Како стоите со носење на потврди за вакцинација ако сте одложувале поради болест повеќе од 1 месец , дали ви ги стопирале парите или ??? Дали воопшто носите потврди за вакцинација ??:guskanje: :blink:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Надомест за трето дете 07 Фев 2012 20:35 #178929

 • baby boom
 • baby boom's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 46
 • Thank you received: 13
 • Карма: 0
gi nosime i potvrdite od vakcinacija , ne ti stopiraat ako kasnis :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Sneze

Ре: Надомест за трето дете 19 Апр 2012 14:34 #195257

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Сте чуле нешто за ова?
Атачменти:
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Надомест за трето дете 19 Апр 2012 15:45 #195268

 • zence
 • zence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 505
 • Thank you received: 81
 • Карма: 1
Vo koj vesnik go ima ova ? Jas vo Fokus citav deka na nekoj vo Tetovo posle 2 godini im ukinale pravo na nadomest, zatoa sto ne odnele potvrda za redovni pregledi kaj ginekolog. I mene ovaa godina mi pobaraa nova potvrda od ginekologot, bidejki starata nemala arhivski pecat.A pari za ovaa godina uste nemam primene, sluzbenickata vo Kisela Voda mi rece deka krajot na april ke pocnat so isplati.
Golemata 2001, srednata 2004 i maliot 2009
The administrator has disabled public write access.

Ре: Надомест за трето дете 20 Апр 2012 11:57 #195394

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Ние оваа година не го продолживме и случајно дознав за ова :poimnemam:


од Форум весникот
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
Последна промена: 20 Апр 2012 12:07 by Cinnamon.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Надомест за трето дете 20 Апр 2012 13:23 #195409

 • zence
 • zence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 505
 • Thank you received: 81
 • Карма: 1
Zosto ne prodolzivte, zakasnivte ili ...???
Golemata 2001, srednata 2004 i maliot 2009
The administrator has disabled public write access.

Ре: Надомест за трето дете 20 Апр 2012 14:42 #195421

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Не сме веке во МК ;)
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: zence

Ре: Надомест за трето дете 20 Апр 2012 18:24 #195449

 • betty boop
 • betty boop's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 101
 • Thank you received: 77
 • Карма: 0
mene pred eden mesec mi baraa potvrda za zivealiste koja se zema od policija zatoa sto taa sto predhodno ja imav dadeno zaedno so site drugi dokumenti mi bila nevazecka :zid: i za ovaa mi soopstija so pismo preku posta :mdf: koga otidov da prasam sto erabota? oni mi vikaat taa ne bila validna i vikam kako moze da e nevalidna koga od policija ja zemav ne ja napisav jas sama i oni vikaat mora povtorno da doneses i taka prvin se iznacekav pred vrata za da vlezam pa posle 3 dena cekav za da ja zemam i prasav zosto po vtor pat me teraat da vadam zenata vo policija mi rece deka na taa potvrda treba da pisuva kolku vremenski sum zitel na gradot i kolku vreme ziveam na taa ulica ne treba da si pomalku od 3 god na edna ista adresa. a parite gi pustija duri koga im ja odnesov taa potvrda.

i edno prasanje ako nekoj znae dali gi ukinuvaat parite ako majkata se vraboti?
iako znam deka zakonot e za ste ne bitno e kakva e finansiskata sostojba na roditelite samo dali otposle ako se vraboti majkata gi ukinuvaat? :girlpink: :guskanje:
.
gif[/im
g][/url]
The administrator has disabled public write access.

Ре: Надомест за трето дете 21 Апр 2012 01:42 #195457

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Ne gi ukinuvaat. Jas Bev vrabotena celo vreme.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Надомест за трето дете 21 Апр 2012 04:36 #195466

 • zence
 • zence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 505
 • Thank you received: 81
 • Карма: 1
Nema vrska dali majkata e vrabotena ili ne, i jas sum celo vreme vrabotena. Jas uste ne sum zela pari za 2012, ti Betti boop si zela za 2012 dobi novo resenie?
Golemata 2001, srednata 2004 i maliot 2009
The administrator has disabled public write access.

Ре: Надомест за трето дете 21 Апр 2012 05:36 #195468

 • betty boop
 • betty boop's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 101
 • Thank you received: 77
 • Карма: 0
zence jas zemav za 1 i 2 mesec 2012 ama resenie nemam ednas mi stigna ama neznam za koja godina sigurno za 2011 nemozam da go najdam :poimnemam: a neli e edno resenie, sekoja godina li davaat ?
.
gif[/im
g][/url]
The administrator has disabled public write access.

Ре: Надомест за трето дете 21 Апр 2012 07:02 #195473

 • zence
 • zence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 505
 • Thank you received: 81
 • Карма: 1
Mene za sekoja godina mi stiga novo resenie.
Golemata 2001, srednata 2004 i maliot 2009
The administrator has disabled public write access.

Ре: Надомест за трето дете 21 Апр 2012 08:31 #195485

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: zence

Ре: Надомест за трето дете 07 Мај 2012 13:13 #197923

 • zence
 • zence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 505
 • Thank you received: 81
 • Карма: 1
Jas denes dobiv za 3 meseci :jupi:
Golemata 2001, srednata 2004 i maliot 2009
The administrator has disabled public write access.

Ре: Надомест за трето дете 21 Мај 2012 17:05 #199723

 • dimevski
 • dimevski's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
zence wrote:
Jas denes dobiv za 3 meseci :jupi:
nie gi podnesovme dokumentite pred 8 dena pa me interesira kolku vreme treba da se ceka dodeka se dobie resenie i dali redovno gi davaat parite od prviot mesec ili kasnat tri meseci pa posle naednas ke gi pustat.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.