Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Еднократна парична помош за првородено бебе

Ре: Еднократна парична помош за првородено бебе 30 Ное 2012 04:22 #223847

 • kiki
 • kiki's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 510
 • Thank you received: 102
 • Карма: 12
Maja wrote:
Едно инфо:
Општина Центар дава еднократна парична помош за секое новородено дете (не е важно дали е првородено или не) по 5000 ден. за дечиња родени заклучно со 31.12.2012 год. Документите се поднесуваат во барака бр.6 во Општината.

Незнам дали социјалното уште дава нешто вакво?

Ova e nesto novo vo opstina Centar? jas se porodiv mart 2011,i ne ni dadaoa 5000 den,samo nekoj paket so nekoi losi peleni,maramici,samponcinja,ulje za bebe,krema,i radosnica
The administrator has disabled public write access.

Ре: Еднократна парична помош за првородено бебе 31 Јан 2013 12:45 #231050

 • makbet1
 • makbet1's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 3
 • Карма: 0
Дали оваа еднократна парична помош за пвородено дете важи и за деца родени во 2013? Изгледа дека има некои промени. Ако некој има информација нека пише!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Еднократна парична помош за првородено бебе 05 Мај 2013 06:19 #238705

 • Joanna
 • Joanna's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 122
 • Thank you received: 17
 • Карма: 0
Девојки знаете ли дали уште испаќаат еднократна парична помош за првородено во Општина Аеродром? Ние сме во Центар, меѓутоа на документите сеуште ми е старата адреса па таму планирам да си земам днократна помош, ако сеуште даваат. Како оди таа процедура? Кои документи ќе ни требаат? Колку изнесува таа еднократна исплата? Даваат уште и од социјално или само од општината? Фала :cvet:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Еднократна парична помош за првородено бебе 05 Мај 2013 16:14 #238711

 • betavitevit
 • betavitevit's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 193
 • Thank you received: 96
 • Карма: 7
Da,opstina Aerodrom seuste dava ednokratna pomos za prvorodeno bebe ako i dvajcata roditeli se vodat vo opstina Aerodrom.Tocno koi dokumenti ti trebaat mozes da prasas i telefonski da se javis vo opstinata ke ti kazat.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Joanna

Ре: Еднократна парична помош за првородено бебе 05 Мај 2013 17:01 #238712

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Joanna, vidi na stranata na opstina Aerodrom, ima se okolu potrebni dokumenti, baranje...
Mene me interesira dali od socijalnoto davaat i za vtoro bebe, zasto naidov na totalno razlicni informacii... Zdravje da se porodam ke prasa mm, ama ubavo bi bilo ako nekoj tocno znae da mi dade info :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Joanna

Ре: Еднократна парична помош за првородено бебе 06 Мај 2013 03:26 #238717

 • AWAO
 • AWAO's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 664
 • Thank you received: 449
 • Карма: 10
betavitevit wrote:
Da,opstina Aerodrom seuste dava ednokratna pomos za prvorodeno bebe ako i dvajcata roditeli se vodat vo opstina Aerodrom.Tocno koi dokumenti ti trebaat mozes da prasas i telefonski da se javis vo opstinata ke ti kazat.
Дополнување, дава за СЕКОЕ новороденче, не само за првородено.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Joanna

Ре: Еднократна парична помош за првородено бебе 03 Сеп 2013 05:44 #243455

 • Mama*D*
 • Mama*D*'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • ex.DijanaP
 • Теми: 607
 • Thank you received: 93
 • Карма: 0
Како оди оваа еднократна помош?
Која е процедурата, од социјално и од општина читам се добивало. Ништо незнам во врска со ова :neznam:

Идеална мајка, жешка љубовница, почитувана дама...Сето тоа треба да биде една жена!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Еднократна парична помош за првородено бебе 03 Сеп 2013 23:18 #243487

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Мислам дека тие се тие пари, освен некои општини кои даваат + социјално. Јас во Март земав 10 000 поштар ми ги донесе на врата.
Мислам дека требаше извод од бебето, венчаници, лични, карти, трансакциска сметка(а поштар ти ги носи на врата) и потврда од гинеколог. Општина Карпош и К.Вода мислам даваат од 3000/5000 плус социјално.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Еднократна парична помош за првородено бебе 17 Фев 2014 10:46 #248735

 • JaNiTa
 • JaNiTa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 101
 • Thank you received: 5
 • Карма: 5
Јас во општина Карпош сум. 2009та земав 10.000 денари за новороденче. Ама сега 2014 нема веќе за сите туку само за семејства со социјално или со еден невработен родител и не сум сигурна за износот.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Еднократна парична помош за првородено бебе 18 Фев 2014 02:51 #248746

 • winnie the pooh
 • winnie the pooh's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 305
 • Thank you received: 63
 • Карма: 2
Opstina Aerodrom dava za sekoe novorodence bez razlika koe e po red, po 5000 denari, jas tolku zemav za prvoto, ima na internet mislam deka koi dokumenti se potrebni ili jas na mejl im pisav pa mi odgovorija. Od socijalno zakasniv za edna nedela so podnesuvanje na dokumentite i ne zemav togasni 3000 denari, glupost ziva ako mu sleduvaat na bebeto sto ima vrska dali ima 2,3 ili 6 meseci,ama ajde bidna. E sega me interesira dali tie pari od socijalno se davaat samo za prvorodence ili za sekoe rodeno dete,mislam deka nekade procitav deka vazat samo za prvo dete, ima nekoj informacija?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Еднократна парична помош за првородено бебе 18 Фев 2014 08:41 #248775

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
pred 8 godini vo mojata opstina dobiv 3000 den. sega gledam vo nekoi opstini e zgolemena sumata sto e za pofalba.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Еднократна парична помош за првородено бебе 18 Фев 2014 15:59 #248793

 • mami29
 • mami29's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 420
 • Thank you received: 257
 • Карма: 3
Знае ли некој дали следува парична помош за второ дете од општина Карпош?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Еднократна парична помош за првородено бебе 18 Фев 2014 16:42 #248794

 • Zlatna
 • Zlatna's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1107
 • Thank you received: 360
 • Карма: 32
JaNiTa wrote:
Ама сега 2014 нема веќе за сите туку само за семејства со социјално или со еден невработен родител и не сум сигурна за износот.


Не знам за 2014 година дали има измени, ама јас за 2013г. за второродено дете со сите приложени документи(пишува на вебстраната што треба) добив решение од општина на домашна адреса и пари на трансакциска во износ од 3.500 денари.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Еднократна парична помош за првородено бебе 22 Мар 2014 18:33 #249375

 • JaNiTa
 • JaNiTa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 101
 • Thank you received: 5
 • Карма: 5
Еве линк од формуларот за општина Карпош. На самиот формулар пишува што треба и како треба.


dl.dropboxusercontent.com/u/45103154/za-...0novorodence2014.pdf
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.