Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Еднократна парична помош за првородено бебе

Еднократна парична помош за првородено бебе 07 Јан 2010 22:34 #11410

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
anence напишал/а:
земала ли некоја од вас еднократна парична помош за бебето?
мене ми даде матичната ама нез кадфе да ја земам, а и што документи треба да се приложат?????

Sanja напишал/а:
Имам информација дека се пуштени пари за породилните и тоа за се досега што не е исплатено (значи се што веќе било стигнато и обработено во ФЗОМ). Ајде со здравје да си ги трошите парите :)

marijat напишал/а:
Treba da odis vo centarot za solicajlni raboti od tamu daavat baranje i ke ti treba drzavjanstvo fotokopija od tebe,izvod fotokopija od bebeto i fotokopii od licnite karti od tvojata i od maz ti i potvrdata od maticniot za prvo rodeno dete.
Samo za informacija visinata na dodatokot e oklou 5000 den.samo da znaes deka na nas ni stigna resenie za 859 den. i koga otide mm tamu mu kazale deka bila greska ja ispustile 4 od napred( znaci trebalo 4859) :dry:

Annabel напишал/а:

Девојки, оваа еднократна помош важи само за ппрвородено или и за второ родено дете?

Државјанството може ли дабиде постаро од 6 месеци?
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Еднократна парична помош за првородено бебе 08 Јан 2010 13:21 #11632

 • anence
 • anence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Заедно сме посилни :)
 • Теми: 543
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
a drzavjanstvoto sto mi e staro, so staro prezime i adresa???

treba sega novo da vadam?
The administrator has disabled public write access.

Еднократна парична помош за првородено бебе 09 Јан 2010 02:50 #11940

 • Ivona
 • Ivona's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 3
 • Карма: 0
Може ли да ми каже некој дали ми следува еднократна парична помпш доколку сум невработена и секако кои документи ми се потребни???
Ви благодарам
The administrator has disabled public write access.

Еднократна парична помош за првородено бебе 09 Јан 2010 03:21 #11956

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Денес зборував со кумата и таа ми кажа дека зела вкупно 15.000,00 денари еднократна парична помош (за второродено дете):

5.000,00 денари од Социјално и
10.000,00 денари од општината (во случајов Карпош).

Ми спомна дека реткокој знаел дека се зема посебно од општината, посебно од социјално, и затоа повеќето добиваат само 5.000,00 денари.

За државјанството ми го кажа следново - ако има печат на задната страна може да е постаро од 6 месеци, зашто тие важеле доживотно.

Е сега, ако има некој одговор на другите прашања, добро би било да пише.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Еднократна парична помош за првородено бебе 09 Јан 2010 03:29 #11962

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
Па нели рекоа дека ја укинале еднократната помош за второродено дете уште во јуни?
Инаку јас подадов документи за второродено дете и ги подадов следниве документи:
државјанство(за мене)ново извадив
изводи за двете деца(оригинал,не фотокопии)
од суд доказ дека првото дете не ми е дадено на посвојување
од гинеколог дека редовно сум одела на прегледи
и за вакцини треба да земете потврда дека редовно ги примате(ова важи за второто)со секое ставање на вакцини во книшката ви ставаат печат и го носите како доказ.
исто и документ што ви го даваат како картонче (од него фотокопија)кога сте се породиле.
мислам дека тоа беше се,ако сум заборавила,ќе допишам.
The administrator has disabled public write access.

Еднократна парична помош за првородено бебе 09 Јан 2010 03:33 #11967

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Avanturistka напишал/а:
Па нели рекоа дека ја укинале еднократната помош за второродено дете уште во јуни?

Е тоа навистина не знам, таа се породи во март. Треба да се провери.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Еднократна парична помош за првородено бебе 09 Јан 2010 13:41 #12092

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Ukinata e na 11.07. A porodena vo mart i sledi ama rokot za podnesuvanje dokumenti e istecen. Neka si prasa za sekoj slucaj
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Еднократна парична помош за првородено бебе 09 Јан 2010 19:45 #12213

 • Ivana
 • Ivana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Sweet and Tender Hooligan
 • Теми: 162
 • Thank you received: 16
 • Карма: 6
Za prvorodeno dete sleduva ednokratna pomos od socijalno i plus davaat ednokratna pomos vo opstini so namalen natalitet, nie zamavme od opstina aerodrom 5 000 den. Od dokumenti nas ni baraa drzavjanstvo od dvaica roditeli, kartonce od bolnica i maticen izvod na bebeto, mislam deka imase mesec dena rok odkako ke se porodis za podnesuvanje dokumenti. A za vtoro dete bratucetka na maz mi se porodi vo april i si zema paricna pomos od 8 000 den sekoj mesec, 10 meseci, a kako idat tie proceduri najubavo e da se prasa direktno vo socijalno.
The administrator has disabled public write access.

Еднократна парична помош за првородено бебе 09 Јан 2010 22:51 #12283

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Do koga moze da se podnese za ednokratna pomos vo ministerstvoto ne prasuvam za mene za prijatelka,dali e ogranicen rokot na starost na bebeto toe e veke 6 meseci skoro, se raboti za prvorotka.
The administrator has disabled public write access.

Еднократна парична помош за првородено бебе 09 Јан 2010 22:56 #12284

 • lida
 • lida's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 243
 • Thank you received: 57
 • Карма: 2
da mora da podnese do 60 dena otkako e rodeno
The administrator has disabled public write access.

Еднократна парична помош за првородено бебе 10 Јан 2010 04:49 #12456

 • marijat
 • marijat's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 11
 • Карма: 1
Mora da bide ne posataro od 6 meseci drzavjanstvoto i nema trajno drzavjanstvo so pecat od pozadi toa e samo za izvod od maticnata kniga na rodenite i e so trajna vaznost.Za drugite dokumenti go nema toa i ne vazi ako e postaro od 6 meseci.
The administrator has disabled public write access.

Еднократна парична помош за првородено бебе 10 Јан 2010 04:51 #12463

 • marijat
 • marijat's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 11
 • Карма: 1
Nema vrska dali si vrabotena ili ne.Taa ednokrtana pomos im sleduva na site prvorotki. :)
The administrator has disabled public write access.

Еднократна парична помош за првородено бебе 11 Јан 2010 01:09 #12827

 • magde29
 • magde29's Avatar
 • Offline
 • new born
 • vesela
 • Теми: 24
 • Карма: 2
Pa neli e ukinata i ednokratnata pomos.Ova go znam za od socijalno a za od opstina neznam.

[url=http://www.
The administrator has disabled public write access.

Еднократна парична помош за првородено бебе 29 Сеп 2010 16:56 #56403

 • Kik4e
 • Kik4e's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 40
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
Бидејќи гледам дека постовите се малку постари, поновите сигурно се избришале, сакав да прашам дали има некои промени во поднесувањето на документите за еднократна парична помош за првородено бебе и дали некој може да ми каже точно кои документи се потребни и каде се поднесуваат?
The administrator has disabled public write access.

Еднократна парична помош за првородено бебе 29 Сеп 2010 17:19 #56418

 • busavo
 • busavo's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 267
 • Thank you received: 30
 • Карма: 14
ние конкретно спаѓаме во општина аеродром. на нивната web страна има е-маил на кој пишавме и си прашавме што и како треба за да ја добиеме таа еднократна помош. одговорот беше извод од детето, лична карта од родителите за да се утврди од која општина е и трансакциона сметка на која треба да се уплатат парите. и потоа они изготвуваат решение, нашето е како пластифицирана диплома многу смешка е, и те повикуваат на свечено доделување на решението, а парите искрено многу бргу ги добивме, родена е октомври некаде крај на октомври почеток на ноември ни ги префрлија.
The administrator has disabled public write access.

Еднократна парична помош за првородено бебе 29 Сеп 2010 17:50 #56423

 • Kik4e
 • Kik4e's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 40
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
Thx busavo, но ова со општината искрено малку ме загрижи, зашто и ние сме во аеродром, но ни јас ни ММ не се водиме по лична карта во ист град, со овој хаос кај личните карти нема ни надеж за брзо менување на адресата на живеење :( Се надевам нема да треба во два различни града да се обраќам за еднократната помош.... :zid;
The administrator has disabled public write access.

Еднократна парична помош за првородено бебе 30 Сеп 2010 12:07 #56534

 • busavo
 • busavo's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 267
 • Thank you received: 30
 • Карма: 14
еве го линк-от до документите, ама ако имаш некој прашања пиши им е-маил бргу одговараат
www.aerodrom.gov.mk/index.aspx?item=1772
Право на еднократна парична помош за новороденче имаат родителите, чија адреса на живеење е во Општина Аеродром, а потребни документи се:

1. извод од матичната книга на венчаните (за родителите на новороденчето);

2. извод од матичната книга на родените (за новороденчето);

3. фотокопија од важечки лични карти/други исправи од двајцата родители, за идентификација од која се видни податоците за живеалиштето во Општина Аеродром;

4. фотокопија од трансакциска сметка;

5. Барање за добивање на еднократна парична помош кое се добива во соба бр.5 во Општина Аеродром.
The administrator has disabled public write access.

Еднократна парична помош за првородено бебе 06 Ное 2010 01:54 #69155

 • mamicka23
 • mamicka23's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 11
 • Карма: 0
e ova ne sum go znaela deka imalo paricnA pomos za prvorotkite.E samo ne razbrav ubavo moze ke zvuci smesno,zaso vidov deka pisete za opstina aerodrom,a za drugite gradovi pr ohrid kaj treba da se obratime :)upatete me malku vo vrska so ova bas me zainteresiravte,ne a drugo nego deka nasava drzava dava nekakva pomos :)
The administrator has disabled public write access.

Еднократна парична помош за првородено бебе 06 Ное 2010 14:23 #69388

 • Зока
 • Зока's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 626
 • Thank you received: 288
 • Карма: 3
За оваа парична помош може да се информирате на страницата на Министерство за труд и социјална политика. Ја нарекуваат помош за опрема на новороденче и следува само за прво новороденче (можеби порано имало и за второ итн).
Износот е 25% од просечна плата во државата, што со груби пресметки значи околу 5.000 денари зашто последнава година просечната плата изнесува околу 20.000 денари. Меѓутоа, висината на надоместот се менува во зависност од семејниот буџет (примањата на двајцата сопружници). Така да, според мене најдобро е секој да си направи пресметка во која од наведените 4 групи влегува и дали се исплати да поднесува документи за ваква помош. Затоа што 5.000 денари не е мала сума, но ја добиваат само семејства со буџет до 150% од основицата (30.000 денари). А веќе, на пример, последната категорија, каде семејниот буџет е над 200% од основицата (значи над 40.000 денари), помошта изнесува 95% помалку односно 250 денари (повеќе пари би потрошиле за документите за аплицирање, па не е исплатливо).
Еве линк каде што може подробно да прочитате www.mtsp.gov.mk/?ItemID=99AFD73E6F103F48BEAFE2A11633F0B9.

За помош од општината, зависи од општината, не даваат сите. Знам со сигурност дека дава општина Аеродром, баш скоро на МИА прочитав таква вест, дека одобриле повеќе барања. За оваа помош треба секој да се обрати во својата општина.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mamicka23

Еднократна парична помош за првородено бебе 10 Ное 2010 17:14 #70840

 • Ackova
 • Ackova's Avatar
 • Offline
 • new born
 • идна мамичка
 • Теми: 182
 • Thank you received: 30
 • Карма: 4
znam deka opstina Butel ne dava pomos samo do socijalno moze
The administrator has disabled public write access.

Еднократна парична помош за првородено бебе 04 Дек 2010 17:57 #82752

 • Nin
 • Nin's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Majka!!!!
 • Теми: 172
 • Thank you received: 40
 • Карма: 3
Зока wrote:
За оваа парична помош може да се информирате на страницата на Министерство за труд и социјална политика. Ја нарекуваат помош за опрема на новороденче и следува само за прво новороденче (можеби порано имало и за второ итн).
Износот е 25% од просечна плата во државата, што со груби пресметки значи околу 5.000 денари зашто последнава година просечната плата изнесува околу 20.000 денари. Меѓутоа, висината на надоместот се менува во зависност од семејниот буџет (примањата на двајцата сопружници). Така да, според мене најдобро е секој да си направи пресметка во која од наведените 4 групи влегува и дали се исплати да поднесува документи за ваква помош. Затоа што 5.000 денари не е мала сума, но ја добиваат само семејства со буџет до 150% од основицата (30.000 денари). А веќе, на пример, последната категорија, каде семејниот буџет е над 200% од основицата (значи над 40.000 денари), помошта изнесува 95% помалку односно 250 денари (повеќе пари би потрошиле за документите за аплицирање, па не е исплатливо).
Еве линк каде што може подробно да прочитате www.mtsp.gov.mk/?ItemID=99AFD73E6F103F48BEAFE2A11633F0B9.

За помош од општината, зависи од општината, не даваат сите. Знам со сигурност дека дава општина Аеродром, баш скоро на МИА прочитав таква вест, дека одобриле повеќе барања. За оваа помош треба секој да се обрати во својата општина.
Ako ne raboti linkot odete na www.mtsp.gov.mk, pa od navigacijata levo odberete Прописи, па Правилници, podolu se pravilnicite za zastita na decata, pak podolu e pravilnikot za pravo na nadomest...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Еднократна парична помош за првородено бебе 23 Окт 2011 17:16 #160843

 • Gricka
 • Gricka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 202
 • Thank you received: 72
 • Карма: 0
dali ima nekoja mamicka da e od opstina Centar i da zemala ednokratna pomos za prvorodeno dete i za kolku vreme vi gi dadoa parite?koga se porodiv vo april ovaa godina,vo Cair,pred da ne ispustat mi dadoa da potpisam dokument deka sum se porodila tamu i mi rekoa deka opstina Centar ima skluceno dogovor so niv i deka za prvorodeno dete ne treba da dostavuvam dokumenti,tuku samata bolnica ke gi isprati do opstinata.Ama eve 6 ipol meseci pominaa i ni traga ni glas od parive,pa planiram vo vtornika da odam vo opstinata da prasam sto e rabotata.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Еднократна парична помош за првородено бебе 29 Окт 2011 20:25 #161930

 • olgica
 • olgica's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 28
 • Thank you received: 1
 • Карма: 1
jas se porodiv vo april mesec vo bitola i samo za nekolku nedeli gi dobiv tie 5000 den
Последна промена: 29 Окт 2011 20:26 by olgica.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Еднократна парична помош за првородено бебе 30 Окт 2011 16:33 #162050

 • domakinka
 • domakinka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 54
 • Thank you received: 5
 • Карма: 0
олгица ај пиши што документи треба за во битола за тие 5000ден,знам дека се носле во социјалното во карпош ама покма немам што документи треба да се носат таму,ми рекоа да одам таму и да прашам ама некако ми е мака да одам до таму а во 9 месец сум така да ке ми треба оваа информација.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Еднократна парична помош за првородено бебе 11 Дек 2011 17:12 #170146

 • bilni
 • bilni's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 200
 • Thank you received: 122
 • Карма: 0
gricka jas sum od k. voda i za infoermacija samo deka nikoja klinika kolku sto znam jas nema takov dogovor . jas za ivan si odnesov dokumenti i toa imas rok od 60 dena odkako ke se porodis inaku se porodiv vi juli a vo avgust mi gi donese postar doma...ti treba kopija od licna karta tvoja i izvot od tvoeto malo pozdrav
Последна промена: 11 Дек 2011 17:45 by Annabel Lee. Причина: Последователни постови од ист член
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.