Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Готовина или картички - што преферирате?

Готовина или картички - што преферирате? 12 Јан 2011 01:51 #100931

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Дали повеќе сакате готовина, или си имате дебитна картичка и од таму си ја користите платата дел по дел?

Мене повеќе ми се допаѓа парите да ми се на сметка, па колку ми требаат толку си користам, т.е. повеќе преферирам да плаќам со дебитната картичка во продавница отколку да вадам готовина.

Искрено, готовината ми претставува проблем, т.е.кога ги имам парите во новчаник повеќе се опуштам и трошам. :)
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 12 Јан 2011 01:52 by Annabel Lee.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Готовина или картички - што преферирате? 12 Јан 2011 01:54 #100932

 • Vasidora
 • Vasidora's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1178
 • Thank you received: 400
 • Карма: 43
Картички!!! Откако имам картичка од пред неколку години секогаш сум со 200-300 денари во новчаник. А и не се замарам да вадам од банкомат... ако ми затреба имам картица.

Знам дека не е баш убаво, но некако ми е полесно да пуштам срце кога купувам на картица отколку со готовина. Е сега кога вадам извод, понекогаш ми затребува вода со шеќерче, ама тоа е ... мора да се живее.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Готовина или картички - што преферирате? 12 Јан 2011 02:01 #100935

 • vetmedvesna
 • vetmedvesna's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Life is short.Smile while you still have teeth.
 • Теми: 1887
 • Thank you received: 482
 • Карма: 10
Картичка дефинитивно ;)
Како и Васидора и јас во новчаник имам 200-300ден, некако ми е побезбедно со картичка.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Готовина или картички - што преферирате? 12 Јан 2011 02:15 #100942

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
И јас си носам ситни пари во мене, ете ако набрзинка треба да се симнам да купам леб или млеко од локалното дуќанче каде што нема ПОС-терминали.

Е ми се има десено неколку пати да не ми помине каричката во супер маркет од причини што паднал системот или не сум се прерачунала точно, па сум си ги враќала кесите фино лепо назад:zelen: . Сум имала и такви непријатни ситуации.:laugh:
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Готовина или картички - што преферирате? 12 Јан 2011 02:22 #100944

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
Jas preferiram gotovina, nekako bez suvi pari vo novcanik mi e bezveze se mislam deka ako za nedaj boze itno mi pritrebaat nema da mozam da trcam na bankomati. Na debitnata sum skogas vo plus ama imam i barem po 1000 - 2000 vo novcanik. Bik sum vo horoskop pa sakam da si gi brojam parickite :fijuk: :laugh: kako onoj od crtanite so Pajo Patak.
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.

Ре: Готовина или картички - што преферирате? 12 Јан 2011 02:23 #100945

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
весник во трафика- 15 денари
бурек од кај Јовче-50 денари
јогурт во локална продавница- 60 денари
саботен доручек уз весник со саканиот -бесценето
за се друго постои Master Card....или Visa
The administrator has disabled public write access.

Ре: Готовина или картички - што преферирате? 12 Јан 2011 02:23 #100946

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Јас немам картичка, ама мм има неколку :laugh: Сите ни велеа демек подобро е да си пазариш на картичка, плус повеќе пари ќе заштедиш ....
Но многу пати ни се има случено да нема мм извадено пари, а кешот кој сум го имала во мене сум го потрошила и остануваме без денар :dry: А најблискиот банкомат ни е во Автокоманда, па свиркаме до другиот ден, дур да извади мм пари :zelen:

Исто како тебе Аннабел ни се има случено и нас, знаевме дека имаме пари на картичка отидовме да си пазариме, и не ни помина картичката, а во нас само 500 денари готовина, па враќај ќесите- СРАМ:sram2: :sram2:
Многу често мм вади пари од било кој банкомат и на крај е лут на банките зошто многу зимале провизија :tupco:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Готовина или картички - што преферирате? 12 Јан 2011 02:35 #100949

 • kukulicka
 • kukulicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Love Luka :*
 • Теми: 643
 • Thank you received: 149
 • Карма: 11
pa dobro mi doagjaat kartickite i poveke zasteduvas! navistina, namesto toa sto kako kusur mi ostanuva ke go potrosam za bilo sto za gluposti a vaka kusurot si ostanuva na smetka :laugh:
a deka ti treba gotovina i toa kako? pogotovo sto kaj nas sekade ne se plaka so karticka...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Готовина или картички - што преферирате? 12 Јан 2011 02:38 #100952

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Karticka definitovno! Vo novcanik imam 5€ i tie mi stojat odamna. Nemam navika da nosam kesh od koga mi go ukradoa novcanikot. Vaka kartickite se zaklucuvaat so eden telefonski povik i stetata.e.minimalna. Imam nekolku debitni i kreditni pa ako ne upali edna ke upalu drugata mada ovde retko se slicuvaat takvi gafovi
The administrator has disabled public write access.

Ре: Готовина или картички - што преферирате? 12 Јан 2011 02:45 #100955

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Vo MK seuste ne se usovrseni karticnite sistemi na bankite. Mnogu cesto ne im rabotat sistemite, ili pa vo dukanot ne raboti linijata ... ke se najde pricina zosto da ne pomine. A pa jas zemam plata preku obicna karticka (ne e brend Visa, Master) i ne ja primaat sekade.
Eve vcera kupuvav jakna i ne primaa karticki. Nov bil dukanot, uste ne im gi donele pos-ovite, blabla. Pa ajde odi do bankomat (sreka go imase na 200m od dukanot) pa vadi pari... Ama pa koj da nosi 3000 kes?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Готовина или картички - што преферирате? 12 Јан 2011 03:49 #100969

 • anusska
 • anusska's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1170
 • Thank you received: 457
 • Карма: 22
Дефинитивно картичка. Кеш имам колку што треба за ситни дневни потреби, појадок, кафе на рбота и сл... Пазарењето го правам исклучиво со картичка, освен на пазар - нормално и некои од малите дуќани кои се' уште не поставиле пос терминали :mdf:, како и некои плаќања како што се најчесто воншколските активности на децата :( .
Проблеми со поминување/непоминување на картчка, привремен пад на системите секаде може да се случи, не мислам дека е честа појава кај нас. Без разлика каде да е човек, не е лошо да се имаат барем 2 различни картички - за секој случај :) .
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***
The administrator has disabled public write access.

Ре: Готовина или картички - што преферирате? 12 Јан 2011 04:08 #100973

 • Zlatna
 • Zlatna's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1107
 • Thank you received: 360
 • Карма: 32
И двете :) Картичката е супер работа и многу ја користам, но има ситуација каде што не врши работа, на пример на пазар. Порано повеќе бев приврзаник на кешарица и мм ме зезаше дека ќе ми купел штипка за пари :zelen: , ама и со картичкава има и зезанции.Меѓутоа сепак ми е многу поолиснителна работа со картичка.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Готовина или картички - што преферирате? 12 Јан 2011 04:22 #100981

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Jas vo princip sakam da trosam kolku sto imam.
Sto znaci debitna kartica mi e OK. Gotovina bez 1000 den do 1500 ne sum vo novcanik.
Defintivno na pazar ne mozam nisto da kupam ako nemam gotovina.
Kreditna kartica imam i ja koristam isklucivo koga kupuvam nesto na rati.
MM ima kreditni kartici koi gi koristime za sekojdnevno kupuvanje po marketi, prodavnici i sl.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Готовина или картички - што преферирате? 12 Јан 2011 04:29 #100985

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
И мене ми е полесно со картичка..но некогаш и полабаво се однесувам ТОКМУ затоа што знам дека имам дозволен минус и терај..:laugh: Ама во принцип, добро е што не секаде ги примаат картициве, оти повеќе ќе трошам..така е кај мене. Вака ќе речат кеш-ако имам доволно го купувам тоа, ама ако не - па ништо, залепувам нос за излог и тагувам по она што не можам да го купам :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Готовина или картички - што преферирате? 12 Јан 2011 04:29 #100986

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Anna Molly wrote:
Многу често мм вади пари од било кој банкомат и на крај е лут на банките зошто многу зимале провизија :tupco:

Anna Molly, ако мт вади пари од кредитна картичка, да, се наплаќа провизија, но ако со нејзе плаќа во продавница нема провизија, па затоа вторава опција ви е подобра.

А ако вадите пари од банкомат со дебитна картичка, не би требало да имате провизија ако подигате од банкомат на банката која што ви ја издала картичката.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Molly

Ре: Готовина или картички - што преферирате? 12 Јан 2011 04:35 #100991

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Па најчесто вади пари од картичката на која му ја префрлаат платата, на банкомати на различни банки, дури пред месец дена примети дека му било 150 денари провизија :laugh: Ако му е, чим го мрзи плус уште 200 метри да пооди, нека му земаат провизија:laugh:

Јас морам да си кажам, дека 3 пати се одлучив да одам да извадам пари од банкомат и 3 пати ми ја лапна картичката. Изгледа не се сакаме со банкоматите :hahaha: :hahaha: :hahaha:
Последна промена: 12 Јан 2011 04:36 by Molly.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Готовина или картички - што преферирате? 12 Јан 2011 04:49 #100995

 • redsonja
 • redsonja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • љубовта е се
 • Теми: 505
 • Thank you received: 635
 • Карма: 64
Строго готовина. ММ си има картичка, јас се уште немам и се уште не сакам. Платата ми седи на сметка во банка, а околу два пати месечно одам на шалтер и вадам кеш.
Моите клунчиња
Ј. 08.08
Д. 10.10
Последна промена: 12 Јан 2011 04:52 by redsonja.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Готовина или картички - што преферирате? 12 Јан 2011 05:35 #101011

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
И јас преферирам картички. Не сакам да ми се мотаат многу пари низ новчаник, а и јас, како некој погоре што напиша, мислам дека ако ми се извадени во кеш ќе ги потрошам побрзо. :sram2:
Обично ја користам дебитната Маестро картичка, пошто со неа ми е најмала каматата, а имам и кредитни (Мастер и Дајнерс).
Во последно време на мисла сум да ја затворам Дајнерс картичката пошто стварно претеруваат со трошоците за опомена на долг. Бетер од лихвари се! :kamsik:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: yarre

Ре: Готовина или картички - што преферирате? 12 Јан 2011 06:49 #101016

 • nate76
 • nate76's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 351
 • Карма: 15
Kartica ne sakam da vidam i jas i mm CASH only :poimnemam:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Готовина или картички - што преферирате? 12 Јан 2011 13:04 #101026

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Картичка приоритет, но паралелно обавезно и кеш во новчаник, не којзнае колку ама да се најде. Кредитните сите ги затворив и мирна глава, сега само дебитна, колку имам толку трошам, полесно е. Со кредитните повеќе паѓав во искушение, а вака кога ќе ја испразниш дебитната ќе си свиркаш :fijuk: :fijuk:
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
Последна промена: 12 Јан 2011 13:05 by Mama Ane.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Готовина или картички - што преферирате? 12 Јан 2011 13:10 #101029

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Sanja wrote:
Во последно време на мисла сум да ја затворам Дајнерс картичката пошто стварно претеруваат со трошоците за опомена на долг. Бетер од лихвари се! :kamsik:
:OK: Ista situacija. Mene mi e do prolet i ke odam da otkazam. I prethodnata se mislev dali da ja zemam voopsto, ama bese pominat rokot za otkaz i aj si rekov da ne pravam guzvi. Ama pa i ne bea tolku lihvari kako sega. Ova sto go pravat e nenormalno.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Готовина или картички - што преферирате? 12 Јан 2011 14:59 #101056

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Dodeka bev vo MK koristev gotovina, kartickata se naogase vo itni slucaevi. Pricinata e sto imase dosta prodavnici i dukancinja kade nemaa citaci na karticki, pa bev spremna na toa. Nekako trcanjeto do bankomat, pa da se vrakam da kupuvam toa sto mi mi se dopadnalo, ne mi bese dobra opcija.
Sega koristam debitna karticka i imam najmnogu £20 vo novcanik, koi se za kafe, taxi, avtobus...popatni sitni trosoci. :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Готовина или картички - што преферирате? 12 Јан 2011 15:02 #101058

 • lela
 • lela's Avatar
 • Offline
 • junior
 • BOG CE UVJEK SVAKOM DATI;SAMO TREBA VJEROVATI...
 • Теми: 549
 • Thank you received: 222
 • Карма: 12
Jas preferiram gotovina a karticka koristam samo vo situacija ako nemam dovolno zatoa sto ako koristam karticka poveke trosam odosto kes :sram:
i tako bi točkica, iz točkice naraste graškić, iz graškića oraščić, iz oraščića kruškica, iz kruškice dunjica, iz dunjice lubenica, a iz lubenice naša mala bebica :love:

...http://
The administrator has disabled public write access.

Ре: Готовина или картички - што преферирате? 12 Јан 2011 15:04 #101059

 • mamaAnita
 • mamaAnita's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 828
 • Thank you received: 572
 • Карма: 9
Јас користам картица и многу ми одговара, многу ми е полесно и почисто ;) Редовно кога ни доаѓа благајникот во зграда да собира пари за куќен совет немаме кеш :). А се случува во продавница и за ситни работи да платам со картица, пр.50ден.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Готовина или картички - што преферирате? 12 Јан 2011 15:59 #101079

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
Anna Molly wrote:
Јас немам картичка, ама мм има неколку :laugh:

Hint: Овластено Лице...
Damjana wrote:
Vo MK seuste ne se usovrseni karticnite sistemi na bankite. Mnogu cesto ne im rabotat sistemite, ili pa vo dukanot ne raboti linijata ... ke se najde pricina zosto da ne pomine. A pa jas zemam plata preku obicna karticka (ne e brend Visa, Master) i ne ja primaat sekade.
Eve vcera kupuvav jakna i ne primaa karticki. Nov bil dukanot, uste ne im gi donele pos-ovite, blabla. Pa ajde odi do bankomat (sreka go imase na 200m od dukanot) pa vadi pari... Ama pa koj da nosi 3000 kes?

Трговците тоа намерно го прават, за да те натераат да платиш кеш, а они да не платат провизија на банките - 1 до 1,5 % од трансакцијата
redsonja wrote:
Строго готовина. ММ си има картичка, јас се уште немам и се уште не сакам. Платата ми седи на сметка во банка, а околу два пати месечно одам на шалтер и вадам кеш.

Што е оваа отпорност ? :)
mamaAnita wrote:
Јас користам картица и многу ми одговара, многу ми е полесно и почисто ;) Редовно кога ни доаѓа благајникот во зграда да собира пари за куќен совет немаме кеш :). А се случува во продавница и за ситни работи да платам со картица, пр.50ден.

Добра идеја е траен налог, ако имате сметка на зградата
Последна промена: 12 Јан 2011 16:08 by yarre.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Molly
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.