Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Маститис

Ре: Маститис 19 Дек 2012 07:49 #226443

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Маститисот е воспаление на градите, предизвикано од микроорганизми.
Се манифестира со симптоми слични на оние на грипот. Може да биде пропратен со: болка во градата, црвенило, тврдост на градата, жештина, отеченост на воспалениот млечен канал, температура, кај некои жени се јавува гадење и повраќање. Понекогаш може да се примети жолт исцедок од брадавицата (сличен на колострумот).
Како и затнувањето на млечните канали, обично се јавува само на едната града.
Најчесто е предизвикан од бактерии кои се пренесуваат од устата на бебето, преку пункатините на брадавиците. Но може да се јави и заради нецелосно испразнување на градите при доењето, неправилно доење или намален имунитет.
Може да се јави не само кај мајки кои дојат, туку и кај оние кои не ги дојат своите бебиња. Најчесто се јавува помеѓу 10 и 30-от ден од породувањето, но може и порано или покасно.
Совет:
Дојте го бебето што почесто. Со тоа ќе овозможите инфекцијата да се исчисти што побрзо. Не се плашете дека тоа ќе му наштети на бебето, напротив веројатноста е дека тие бактерии секако дошле преку неговата уста.
Доењето за време на маститисот, може да биде екстремно болно, но не треба да се откажете. Тоа само само би ја влошило целата ситуацијат. Ако не можете да ја поднесете болката, обидете се со пумпа, па дајте му го млекото на бебето од шише.
Ставајте топли облоги.
Ако маститисот не се повлече за 12-24 часа, задолжително побарајте лекарска помош. Најверојатно ќе Ви биде препишана антибиотска терапија и средства против болка. Не одолговлекувајте. Ако маститисот навреме се дијагностицира и лекува, нема да помине многу време пред да исчезне. Во спротивно може да дојде до компликации, загнојување на местото и потреба од оперативен зафат.
Пијте ги препишаните антибиотици и откако ќе дојде до подобрување. Така ќе го спречите враќањето на нецелосно излечената инфекција.
За да ги намалите шансите да добиете маститис потребно е да си овозможите колку можете повеќе одмор, да внимавате да имате балансирана исхрана, колку може повеќе да избегнувате стрес, односно да не дозволите да Ви опадне имунитетот. Многу мајки добиваат маститис, заради заборавањето да се грижат за себе.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Маститис 19 Дек 2012 07:53 #226445

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
prasence wrote:
Дојте го бебето што почесто. Со тоа ќе овозможите инфекцијата да се исчисти што побрзо.

А ако бебето неможе да ви ги одзатне каналите, тогаш повикајте помош. Викнете го вашиот сопруг да ЦИЦНЕ. :muahaha:

п.с не се зезам ова мене ми го предложија ;)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: prasence

Ре: Маститис 19 Дек 2012 16:53 #226542

 • beelyana
 • beelyana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 148
 • Thank you received: 158
 • Карма: 1
Мене ми е случи пред неколку дена! Ја штедев левата града, зошто брадавицата ми беше раскрвавена, и се разбудив со грутка, црвенило и 39 температура. Ама два дена со ред упорно се масирав (не толку силно како што читам погоре), жежок млаз вода под туш,облози од зелка и редовен подој или измолзување и ми помина! Третиот ден имав уште мааалку потврдо, ама дента помина скрос.
Е сега бебушка малку се пишманеше кога цицаше од таа страна, не знам дали сеќаваше нешто во млекото, ама затоа се измолзував, гледав скрос да се испразнам. Тоа ќе да е советот што сите го даваат и успева!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Маститис 28 Дек 2012 16:37 #227911

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Strasno me bolese desnata grada, bradavicata mi se raskrvari, partal bese. Koga trebase taa grada da mu ja dadam mi se placese.
No srekna sum sto kremata koja ja zemav uste pred da se prodam se pokasa dosta efikasna. Baby love e na baza na maslinovo maslo, se macka pomeu dve doenja i ne se mie. Eve veke nema ni traga od krvavata i raspukana bradavka :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Маститис 19 Фев 2013 06:52 #233015

 • Миња
 • Миња's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • monabombona
 • Теми: 359
 • Thank you received: 82
 • Карма: 1
Мене и претходниот пат (со ќерката), и сега не ме заобиколи овој мастистисов. Овој пат, од што ми беше уништена брадавицата, и раскрвавена, си ја штедев таа града демек една вечер, и сабајлето пола града грутка. Дигнав температура од 39, и цел ден ме искина и главата и градата. Д-рката ми рече дека ако за два дена не се средам со измолзување, топла вода и зелка, ќе ми даде антибиотик. Фала богу, со болки, ама со редовно масирање во топла вода и редовни подои (ама со плачење буквално од болка) еве денес ми е добро. Инаку, ги пробав силиконските брадавици, ама синко ништо не може со нив да исцица, па се нервира. Не знам дали нешто не правам како што треба или... И, Ланолинот многу ми помогна во омекнување на брадавиците, па и тие денес ми се подобри. Претходно ставав една маст (маст за рагади) ама со таа поспоро ми одешее, а и морав да се измивам убаво пред подој, па уште повеќе ги сушев и распукував брадавиците. Оваа е помрсна и на природна база, па не сметало и ако се дои со неа, иако јас пак се поминувам под топла вода.
* Шмизлата 05.01.2007
* Шармерот 06.02.2013
If evolution really works, how come moms have only two hands
The administrator has disabled public write access.

Ре: Маститис 19 Фев 2013 10:52 #233032

 • beelyana
 • beelyana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 148
 • Thank you received: 158
 • Карма: 1
Мона маста од чист ланолин нема потреба да ја измиваш, јас се мачкав и точно пред подојот за да не ме печи. После подојот мачкај се со малку твое млекце и оставај да се исуши па потоа пак ланолин
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Миња

Ре: Маститис 20 Фев 2013 08:27 #233124

 • Миња
 • Миња's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • monabombona
 • Теми: 359
 • Thank you received: 82
 • Карма: 1
Беелјана, а колку време ја употребуваше маста? Има ли ограничувања? Јас веќе 3 ден интензивно ја ставам, па ми е страв на мали мој да не му се згади, па да не ми ја сака ни градата. А, сеуште ми е болно, и едната уште е расцепена.
* Шмизлата 05.01.2007
* Шармерот 06.02.2013
If evolution really works, how come moms have only two hands
The administrator has disabled public write access.

Ре: Маститис 20 Фев 2013 09:05 #233132

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
i jas ovaa babylove ne ja miev, pisuva deka e bezbedna posto e cist lanolin so maslinovo maslo. Mackaj ja onaa koja ja iscical, pa posle daj mu ja drugata koja ne ti e mackana i taka menuvaj
The administrator has disabled public write access.

Ре: Маститис 27 Фев 2013 08:18 #233686

 • Миња
 • Миња's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • monabombona
 • Теми: 359
 • Thank you received: 82
 • Карма: 1
Девојки јас пак да си се пожалам. За 20 дена трет пат ми се запушува истата града, и завршив со Оспен. Многу се нервирам, сега 10 дена со антибиотици, а претходно се отрув со парацетамол затоа што секој пат со температура над 39 поминував. Демек и зелка ставав, и се масирав, и пак ме повтори. :angry:
* Шмизлата 05.01.2007
* Шармерот 06.02.2013
If evolution really works, how come moms have only two hands
The administrator has disabled public write access.

Ре: Маститис 27 Фев 2013 11:10 #233696

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
monabonbona, da prasas vo apteka dali ima nekoe maslo za masiranje na gradite ili da prosurfas po net koe e dozvoleno (maslinovo mozda?) Jas koristev specijalno na Weleda, min ednas dnevno se masirav, od korenot na gradite kon bradavicite, podobruva cirkulacija i prevenira zgrutcuvanje. Od site strani treba da ja masiras dojkata, i od dole, i od gore, i od stranite. Ili koga se tusiras pod topol tus so pena da odi polesno. Taka mi kaza babicata mene, i taka pravev od pocetok, i ednas pokasno po 5-6 meseci koga mi se napravi grutka. Ne dobiv mastitis, uspeav so masaza da ja razbijam.
The administrator has disabled public write access.

Problemi pri doenje 02 Јул 2013 01:08 #241821

 • Marionka
 • Marionka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 2
 • Карма: 0
Majki edna konsultacija so vas. Aktivno dojam veke 3 meseci. Pred izvesno vreme kaciv temperatura ( 2 dena 38-39), potoa mi se pojavi otok i temperatura na ednata grada. Sega na bradavkata imam siten osip i crvenilo koe e cesa i boli pri doenje. Prvo situacijata ja tretirav kako mastit- paracetamol, masazi, listovi od zelka ( temperaturata i otokot uscezna za 2-3 dena). Koga se pojavi osipot pomisliv deka povtorno ne povtorila candidata t. e soorot ( kij veke go tretiravme na dva pati), no na jaziceto na maloto nema simptomi od naslagi. Gi tretiram bradavicute so Nystatin kapki i mast, no ne sum sigurna dali stanuva zbor za kandida i dali ova e soodvetno sredsrvo. Taze sme preseleni vo stranstvo, pa bi mi pomognalo vase iskustvo kako za pocetok pred da pocnam lutanje po doktori. :-/
The administrator has disabled public write access.

Ре: Маститис 07 Сеп 2014 16:31 #252316

 • rozaly
 • rozaly's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 51
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
Prasanje: znaci ako se prepisani antibiotici zaradi infekcija, dali pienjeto antibiotici e sigurno za bebeto? Dali treba da se prekine so doenje dodeka da se zavrsat antibioticite?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Маститис 08 Сеп 2014 10:27 #252320

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Zavisi koi antibiotici. Ako ne se mnogu jaki nemora da se prekine doenjeto.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Маститис 08 Сеп 2014 23:58 #252324

 • rozaly
 • rozaly's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 51
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
Epa neznam stvarno dali da gi pijam (treba da odam do apteka da vidam tocno koi se). Gradata ne e stvrdnata, nema grutki, jas nemam temperatura, ima samo malku crvenilo, i taa rece da gi pijam prventivno. Jas cekav do sega dve nedeli, ne gi pev namerno, i se mislam dali da gi zemam, ili da cekam da vidam kako ke se odviva ponatamu. da ne zboruvam deka i dvete bradavici mi se skroz sogoleni, go nema gorniot sloj od kozata i taka cica bebeto. Ic ne mi e jasno kako moze samo od sebe da se sredi ova koga taa cica na 2 saat i ne im dava vreme da se sredat...

pozdravche do site
The administrator has disabled public write access.

Ре: Маститис 09 Сеп 2014 00:36 #252327

 • biljanag
 • biljanag's Avatar
 • Offline
 • new born
 • ммммммммм
 • Теми: 94
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
na sekoj lek vo upatstvoto pisuva dali e bezbedno za trudnici i doilki
ako ti gi prepisala ginekologot pretpostavuvam se bezbedni za da ne go prekinuvas doenjeto
najubavo da si prasas ili zemi gi i procitaj :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Маститис 09 Сеп 2014 08:02 #252331

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Јас не би ги пиела. Превентивно антибиотик на доилка, без температура...

Значи следи ги советите за раскрвавени брадавици, одмолзувај го вишокот млеко и внимавај на спиење да не ги притискаш градите или да не ги притискаш со прслуче.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Маститис 12 Сеп 2014 10:38 #252375

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Rozaly ako nemas temperatura nemoj da gi pies antibioticite, jas so prvoto dete dobiv mastitis no so 40 temperatura i ednata grada mi bese kamen tvrda, zatoa ginekologot mi dade antibiotik da pijam poradi visokata temperatura i ne prekinav so doenjeto. Moj sovet ako nemas temperatura, ako samo ti se tvrdi gradite samo izmolzuvanje, za pamet so vtorovo dete prviot mesec go doev i se izmolzuvav i po tri cetiri pati na den dodeka ne se stabilizira dotokot na mlekoto spored potrebite na deteto. I voopsto ne se soglasuvam so preventivno pienje antibiotik posebno za doilka. A kako sto citam ti voopsto i nemas mastitis tuku problem ti se bradavicite, ako imas mastitis gradata ke ti bide kamen tvrda nema da mozes da ja pipnes od bolka.
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.