Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Прекин на доење

Ре: Прекин на доење 12 Сеп 2012 08:18 #213126

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
И мојава пие вода, јогурт, сок, но не пие млеко, а не го сака ниту моето измолзено. Дење не цицаме повеќе, ниту пак бара да цица. Проблемот е навечер, заспива со триста тертипи, но после половина час почнува да плаче и да бара да цица и се тоа е во полусон. Не е целосно будна за да можам да и објаснам или пак да се намачкам со нешто. Таа всушност спие, не ме гледа, само цице си бара, кога ќе и дадам да цица продолжува со цврст сон, а ако не и дадам вришти и ја буди и поголемата. Но ќе почекам да и помине вирозата, па ќе се одвикнуваме и од полноќното цицање. Сега за сега, каква што се ситуацијава, не ми остнува ништо друго туку да ја дојам. Можеби нешто ја мачи, можеби е и запче па нека цица уште малку.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 12 Сеп 2012 08:26 #213130

 • vistina
 • vistina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 245
 • Thank you received: 139
 • Карма: 0
Mama Sani, mozebi nema nekoja povrzanost, no eve nasevo se budi i place ovaa nedela... zabcinjata se kaj nas... mozebi i rastata 5 ki ... nie eve maka macime so niv pa se budi... neznam mozebi e toa... :srce:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Sani

Ре: Прекин на доење 12 Сеп 2012 09:02 #213137

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
@lavce, мене Андреј не ми се одбиваше никако, та беа вриштења, паѓања во трансови, и еден ден се намачкав со талог од шољата со кафе,(во моментот кога го видов дека ќе сака да цица) и си го зедов во раце, кога ми ги виде градите ги погледна бледо, стана и се тргна. Никогаш повеќе не побара да цица. Значи на 2 години и еден месец престана да цица. Со еден збор, нашето одбивање траеше 10 секунди, благодарение на Мама Сани.

Мама Сани, а мт да ја нишка неколку вечери?
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 12 Сеп 2012 09:03 by Annabel Lee.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 12 Сеп 2012 09:25 #213142

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Јас Срна така ја одбив, со талог од кафе и не правеше проблем, јас потоа имав млеко, но се измолзував, имам пишувано понапред вон темава. Ама сега ова е друг проблем.
ММ ќе ја нишка, ама и тој не беше добар, настинат беше и не му давав да им се доближува на децата. Да и помине вирозава и ќе го оставам него да спие со децата, а јас ќе одам во детска сама ;)
Последна промена: 12 Сеп 2012 09:28 by Mama Sani.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 28 Окт 2012 05:06 #219133

 • beelyana
 • beelyana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 148
 • Thank you received: 158
 • Карма: 1
Мамички едно прашање до искусните... Ситуацијата е: имате млеко доволно за вашето бебе, старо 3 недели. Дали има нешто што би ве натерало да не го доите, да земете апчиња за прекин на млекото и да преминете на формула?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 28 Окт 2012 05:20 #219135

 • mama
 • mama's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • *Be happy*
 • Теми: 903
 • Thank you received: 448
 • Карма: 7
Ништо не би можело да ме спречи,освен некоја (скраја да е)сериозна болест.Да морам некоја терапија да примам.Инаку ништо не би ме спречило.Од маминото млеко нема ништо по убаво и поздраво ;)
??
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 28 Окт 2012 06:41 #219138

 • Octavia
 • Octavia's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 261
 • Thank you received: 205
 • Карма: 3
beelyana wrote:
Мамички едно прашање до искусните... Ситуацијата е: имате млеко доволно за вашето бебе, старо 3 недели. Дали има нешто што би ве натерало да не го доите, да земете апчиња за прекин на млекото и да преминете на формула?

Јас веројатно не сум некое мерило, пошто претерав со доење :) , ама на таа возраст ништо не би ме спречило да дојам, освен некоја ситуација надвор од моја контрола да МОРА да прекинам. Инаку, никако не би прекинала чисто заради некое олеснување (една позната прекина да дои на 2 месеци зашто млеко можел било кој да му даде на малото, не морала да станува навечер и да биде дома цел ден, чисто за пример).
Само жената му дава димензија на животот...(Б. Конески)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 28 Окт 2012 06:46 #219140

 • delfince
 • delfince's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 980
 • Thank you received: 220
 • Карма: 6
mene isto nisto ne bi me sprecilo da dojam i mnogu mi e krivo ete taka sto ispadna sinko edvaj nekako isturkavme do 4 i pol meseci so doenje.nemav dovolno mleko sinko ne sakase voopsto da cica bese gotovan ne sakase da se pomaci da vlece tuku se navikna ubavo vo bolnica so spric i taka natamu i taka natamu.
kako i da e poubavo nesto od majcino mleko nema i se dur ne postoi nekoja golema precka poradi koja majkata ne moze da doi togas bi trebalo bebeto da e na majcino mleko.
naseto zrnce
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 28 Окт 2012 07:06 #219143

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
beelyana wrote:
Мамички едно прашање до искусните... Ситуацијата е: имате млеко доволно за вашето бебе, старо 3 недели. Дали има нешто што би ве натерало да не го доите, да земете апчиња за прекин на млекото и да преминете на формула?

Mene ne mi e bas najjasno prasanjevo. Majkata ima mleko, a bebeto ima samo 3 nedeli. Zosto da se prestane so doenje? Ako ova e vekje nekoj konkreten primer kaj sto ima nekoja medicinska indikacija za prekin, ok. Vo sekoj drug slucaj nema ziva sila sto bi me naterala mene licno da go prekinam doenjeto.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 28 Окт 2012 09:34 #219150

 • beelyana
 • beelyana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 148
 • Thank you received: 158
 • Карма: 1
Прашував за блиска личност, која има проблем да го навикне бебето да цица, затоа што, како што кажа делфинче, се навикнало на болница со шприц, па дома го заучија со измолзување и со хранење со шише зошто им било страв дека не напредува доволно, па сега не сака да влечи,да шмука(не знам како да се изразам). Е сега, мајката не може да се измолзува до крај,процесот и бил заморен и болен, па си побара апчиња против лактација и сака да се префрли на формула.

Моето мислење, без искуство додуша, е дека треба да издржи и да се потруди барем уште некое време, за доброто на бебчето.

Бидејќи сите ја убедуваат(и јас меѓу нив) да биде упорна, и да продолжи со мајчино млеко, сакав да прашам поискусни мајки, дали заморот и болката во градите на почетокот е доволна причина за да се откажи од доење. Да не излезе работава таа си има мака а ние само ја осудуваме.

Ви благодарам на мислењата, се надевам не ре размуабетив многу за да избегам од темата...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 28 Окт 2012 12:12 #219159

 • mama
 • mama's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • *Be happy*
 • Теми: 903
 • Thank you received: 448
 • Карма: 7
Мое мислење е дека не треба да се откажува од доењето.Точно дека на почетокот додека да навикне бебушот да цица малку е мачно,ама потоа како песна.Јас имав проблем со градите и со премногу млеко,и со крвави и испукани брадавици ама стиснав заби и издржав.Кажи и на другарка ти да не се одкачува.Не само што мајчиното млеко е поздраво туку е БЕСПЛАТНО,ова нагласи и го.
Се надевам дека ке ја убедиш да не се откажува.
??
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: beelyana

Ре: Прекин на доење 28 Окт 2012 14:13 #219195

 • mama ana
 • mama ana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 455
 • Thank you received: 166
 • Карма: 1
I jas mislam da bide hrabra da stisne zabi i da izdrzi,majcinoto mleko e najzdravo za bebeto, i jas si imav maka vo bolnica bidejki mi bea zatvoreni kanalite i bebeto saka da cica no ne moze i normalno sestrite go dohranuvaa so spric, i jas ne mozev poveke da izdrzam malku falese da dojdam do mastit,i i vikam na edna sestra nema sansi jas da dojam,ne sakam da dojam,a sestrata mi veli ne li e greotka pri volku mleko da se otkazes, i taka ona fino lepo mi gi stiskase bradavicite da se otzatnat kanalite,a toa boli li ne boli jas placam vristam ama izdrzav i eve veke bebuska ke pravi 9 meseci a se uste cica,pozdrav do vasata bliska i se nadevam deka za brzo vreme ke go nadmine ovoj problem,i jas se raspisav...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 28 Окт 2012 14:43 #219201

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
moze problemot da bide i od psiholoshka priroda. ima majki koi ednostavno nemozat da dojat. ne se raboti za toa da mozat da spijat povekje ili da shetaat bez obvrski, tuku ednostavno imaat averzija kon samiot chin. si ima posebna medicinska terminologija za ova.

moja bliska osoba go imashe ovoj problem. dodeka jas doev nemozeshe da se sedi do mene, pochnuvashe da i se gadi i dobivashe nagon za povrakjanje. mislevme deka kje i pomine, deka drug kje bide muabetot koga kje i go stavat na grada bebeto, ama nishto ne se smeni. ednostavno nemozeshe da go doblizi do gradite. nitu ja bolea, nitu imashe nekoj zdravstven problem.
a se raboti za posvetena majka, sama si go chuvashe maloto do skoro (sega na 4-ri pochna vo gradinka) ne e ostavano drugi da go chuvaat, se sama si gi izvrshuva obvrskite okolu nego, ne ja interesiraat maratonski denski ili nokjni zurki...

ne im e lesno i na niv i voopshto ne se za osuda.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mama ana

Ре: Прекин на доење 29 Окт 2012 05:22 #219286

 • meU87
 • meU87's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 410
 • Thank you received: 125
 • Карма: 0
Првата недела доењето ми беше хорор, кога цицаше малата мене ми се повраќаше и имав големи вртоглавици.
Потоа тоа се среди, па ми се разрани едната града, крвови течеа, помина тоа, но од тогаш доењето ми е мака, воопшто не ми претставува задоволство, а премногу сакав да ја дојам малата. Ете и сега стискам заби, ми доаѓа главата од зид да си ја треснам кога ми се доближува до цицка, кога доаѓа време за цицање.
Од страна на луѓето им изгледам себично, идиотски кога кажувам како се чувствувам, затоа и престанав да разговарам за ова.
Сега едната града ми има повеќе млеко и е поголема, додека другата после два подои се полни. Би престанала веднаш со доење, но пак ќе кажам свесна сум дека здравјето на моето дете сега јас му го давам, а и дополнително на тоа, ужасно ме нервираат коментарите од страна, но секогаш е полесно кога не си осетил на своја кожа.
Се надевам дека ќе издржиме со цицање барем додека да почнеме со кашички.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 29 Окт 2012 07:53 #219321

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Meu ne te osuduvam.naprotiv.hormonite na edna zena se cudna rabota. Veruvam deka neprijatnosta e minliva i deka doenjeto kje ti stane ubav cin. Dotogas te molam ne se otkazuvaj,zasto TVOETO mleko e najdobro za TVOETO bebe,sovrseno e napraveno samo za nego. Ne samo kako hrana,tuku i zastita od bolesti,uzivanje,mazenje,uteha,pribeziste,potpora. Ne postoi nisto na svetov podobro i poubavo za tvojot bebush.

Jas da sum.na tvoe mesto bi napravila nekolku raboti za da si go nadminam neprijatnoto cuvstvo:
Prvo bi se apstrahirala od sekoj komentar sto me zivcira,i bi gi zamolila site komentatori vklucuvajkji i drugarki i majki i svekrvi,da me olabavat okolu temata.
Vtoro dodeka dojam binsi pravela raboti sto me opustaat bilo da e toa film,surfanje na internet,muzika,sto da e.

I najbitno,bi si go gledala bebushot. Bi zjapala vo nego dolgo i cesto. Bi si rekla deka toa sushtestvone tolku prekrasno blagodarenie na MENE i moeto mleko. Bi si go mirisala,galela,gushkala i bi si povtoruvala deka moeto dete raste srekjno poradi moeto mlekce,i vo smisol na hrana i vo smisol na ljubov.
Bi ja posmatrala dolgo negovata srekjna,ispolneta,zadovolna,smirena i vedra facicka otkako kje se nacica i bi si rekla deka JAS sum zasluzna za taa srekja na moeto dete. I bi se uverila sebesi deka nitu edno vestacko mleko ne moze da go napravi moeto dete tolku srekjni,kako kombinacijata od moeto mleko,dopir i miris dodeka cica.

I znaj deka ne si sama milioni majki imaat slicni problemi. Ti si samo covek. No eden cvrst i silen covek sto ima isklucitelna mokj da rodi novo covecko sushtestvo,so telo koe ima posebna darba da sozdava hrana od koja toa dete kje raste srekjno. :srce:
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Octavia, meU87

Ре: Прекин на доење 29 Окт 2012 08:17 #219325

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
Eh koga ke mi tekni kakvi maki imav pred 4 meseci, ne mi se veruva deka zaboraviv kolku bolese, sinko mi gi skina dvete bradavici, imase krateri polni so krv, placev i tupav od bolka koga toj cicase, ama psihiscki bev spreman na se samo da cica.Kerka mi cicase 14 meseci, voopsto ne se razbole za toj preiod, rastese super.
Psihata e opasna rabota, i znam deka potesko se lekuva od fizickata bolka, ama ete Sinolicka ti dade dobri soveti, probaj taka, pa ke vidis, i nikoj ne te obvinuva, samo spodeluvame iskustva pa moze i nesto ke naucis, ili ke se utesis deka ne si edinsvena.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка, meU87

Ре: Прекин на доење 29 Окт 2012 08:57 #219328

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
Синоличка wrote:
TVOETO mleko e najdobro za TVOETO bebe,sovrseno e napraveno samo za nego. Ne samo kako hrana,tuku i zastita od bolesti,uzivanje,mazenje,uteha,pribeziste,potpora. Ne postoi nisto na svetov podobro i poubavo za tvojot bebush.

Bi si rekla deka toa sushtestvone tolku prekrasno blagodarenie na MENE i moeto mleko. Bi si go mirisala,galela,gushkala i bi si povtoruvala deka moeto dete raste srekjno poradi moeto mlekce,i vo smisol na hrana i vo smisol na ljubov.
Bi ja posmatrala dolgo negovata srekjna,ispolneta,zadovolna,smirena i vedra facicka otkako kje se nacica i bi si rekla deka JAS sum zasluzna za taa srekja na moeto dete. I bi se uverila sebesi deka nitu edno vestacko mleko ne moze da go napravi moeto dete tolku srekjni,kako kombinacijata od moeto mleko,dopir i miris dodeka cica.

hrana od koja toa dete kje raste srekjno. :srce:

neosporen fakt e deka majchinoto mleko e najdobroto neshto za bebeto od nutritivna gledna tochka. mazenje, uteha, pribezishte i potpora mozat da se pruzat na milion drugi nachini osven so doenje. nema dokaz koj kje pokaze deka mazenjeto preku doenjeto e edinstveno i ako sam po sebe chinot e mnogu emotiven i orginalen.

da se tvrdi deka nechie dete kje raste posrekjno, kje chustvuva pogolema ljubov, kje bide pozadovolno a so samoto toa kje prerasne vo ,,se povekje,, edinka od ostanatite nedoeni bebinbja mene mi se granichi so fanatizam. poradi vakvite izjavi majkite shto imaat problem chustvuvaat griza na sovest i dilema dali se dovolno dobri majki. ova ti go kazuvam od iskustvo zoshto sum bila od dvete strani, delumno.

ajde prvo za zdravjeto. besmisleno kje bide da debatirame dali majchinoto mleko e najdobriot izbor, toa vekje go znaeme. statistikata odi vo prilog na doenite bebinja, NO dzabe nekoj kje doi 2-3 god. ako ishranta se sosoti od brza hrana, prazni kalorii, masti i shekeri... toagash se pagja vo voda osven ona deka del od antitelata se preneseni preku mlekoto koi ponekogash ja gubat bitkata so nezdraviot nachin na ishrana i zivot (primer se romite, site bebinbja gi dojat zoshto nemaat pari za ad, ava vekot na zivot im e mnogu kratok) taa statistika e menliva kategorija i e mnogu individualna. genetikata ima najgolema uloga vo kombinacija so se ostanato. ova go mislam na podolg rok, za vreme na doenjeto sekako deka se pozashtiteni vo odnos na drugite.

za se ostanato shto nabrojuvash, pak nemozesh da prepishes se na doenjeto. dali edno bebe-dete kje raste srekjno i ispolneto, opkruzeno so mnogu ljubov i emocii zavisi od toa vo kakva sredina prestojuva i koj go raste toa dete. zoshto dzabe dois ako tebe nekoj deteto ti go chuva po 10-12h dnevno, ako imash vreme za nego samo preku vikend po 2h, ako doma e normalno da se deresh i vikash, ako si nauchen na nasilstvo i tortura.

znachi ne e se taka crno i belo, nehumano e da kazesh deka ednoto kje bide srekjno a drugoto nema da bide. nehumano sprema majkite a i sprema decata.
da ne me razbere nekoj pogreshno, jas ne propagiram ad zoshto jas sum za doenje i sum doela.ama vakvi izjavi od sekogash me iritirale.
Последна промена: 29 Окт 2012 08:58 by Frenky.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Cinnamon, mamaAnita, Nataly, Dilberta, Cize and this user have 2 others thankyou

Ре: Прекин на доење 29 Окт 2012 16:31 #219355

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Lele Vase. Lele. Sum cula pogresni interpretacii na nekoja moja izjava,ama ova e vrv.

Prvo nikogas ne rekov deka doenite deca se posrekjni podobri ili ne znam vekje vo sto PO od ostanatite.
Najdobro e deteto da cica,no ako od nekoja mnogu golema pricina ne cica,ne e kraj na svet. Najbitno e da raste,i da raste srekjno.
Isto kako sto sum mnogu golem pobornik na prirodnoto poroduvanje i smetam deka toa e najdobriot izbor,no ako od nekoja mnogu golema pricina se odi na carski rez,pak ne e kraj na svet-bitno e deteto i majkata da se zdravi i zivi.

Denes bev vo Sistina da i pomognam na edna taze porodena drugarka okolu doenjeto.majkata si ima mleko iako e so carski porodena,a maliot prekrasen bebush ima silen refleks za cicanje.drugarka mi ja najdov vo blaga panika i golema zbunetost i pokraj ova-mi vika se osekjam bespomosno i kako da nemam poim sto da pravam.se plasam da go namestam,se plasam da go drzam,se plasam dali cica. Mi vika ne znam sto da pravam nekogas koga place sestrite mi vikaat dali da mu dadat AD mleko da ne ne mu e dovolno moeto. ?!??!? Pardon? Inaku bebeto e staro 5 dena i e samo na cicanje a napreduva vo prosek po 40grama na den. I znaete sto i rekov? Bez nekoja filozofija-i rekov deka e normalno da se plasi,site sme nesigurni i uplaseni na pocetokot,NO istovremeno deka taa e zena-zver koja go nosela i rodila toj mal mil bebush i koja proizveduva mleko od koe toj bebush raste. Ete tolku i rekov. Za pola saat se opusti i go zema bebushot da go nadoi i pokraj golemite bolki od ragadite i kontrakciite na matkata koja se vrakja vo normala,se dojat super,bebushot si go postavi samata pravilno i toa miloto vlecese super. Mi vika drugarka mi,prv pat posle tvoite zborovi se osmeliv da go namestam sama na grada,i samata da go drzam,mislev deka NE ZNAM.
Znaci na taze majkite im treba PODDRSHKA,nekogas e dovolen samo po nekoj ohrabruvacki zbor. Samo nekoj da im kaze deka mozat i znaat i umeat. Mene koga prv pat doev ova mi go kaza mojata majka i tolku mi bese dovolno,vecno kje i bidam blagodarna.

E sega za poentata na postot koja ocigledno TI ne samo sto ne ja sfati tuku se drzna i da me izvadis od kontekst i da mi gi isprevrtis zborovite.
Vo nieden moment ne rekov deka doenite deca se posrekjni od drugite. Naprotiv. Poentata mi bese da se obidam da gi pottiknam majkite koi imaat vakov ili onakov problem so doenjeto,da ja baraat samodoverbata i silata vo sebe kako zena,majka kojasto sozdava so svoeto cudesno telo hrana za svoeto bebe.

Jas licno za doenjeto na moite dve deca inspiracijata vo teskite momenti ja barav vo nasmevkata na moite deca otkako kje se nacicaat. I znaev deka JAS bas jas i nikoj drug vo toj mikro mig ja predizvikal taa nasmevka,jas so moeto mleko i mojata pregratka i toplina i miris. Ete tolku e prosto,nema nikakvi filozofii-sum napravila nesto iskonsko sto majkite go pravele za svoite ceda otkako postoi covestvoto.

Sakam da kazam deka sekoja zena treba da e svesna za toa,da ne dozvoluva da ja pokolebaat poteskotiite koi sekoja ama bas sekoja doilka gi ima na pocetokot,i da ima verba vo sebe.

Zasto verbata vo sebe im fali na mnogu mnogu zeni. A samodoverbata e pola pat do uspesno doenje.
i Vase da povtoram zasto navistina e zalna tvojata izjava vonodnos na edna tolku iskrena rabota sto sakav najdobronamerno da ja posocam,znaci:NE ne mislam deka decata koinje se doeni ne se smeat ili se nesrekjni. I tie kje si porasnat i kje bidat srekjni a po nekoi okolnosti mozda i posrekjni od nekoe doeno dete zasto srekjata e mnogu povekje od cicanje.

Samo mi se smaci da slusam za toa kolku sme ranlivi,i sekogas kje potenciram deka nie zenite sme i silni i mokjni i isklucitelni. I deka mozeme da ragjame, i da doime, i da pravime uste mnogu drugi fantasticni nesta za nasite deca. sekogas kje se trudam na nekoja majka vo nevolja da i pomognam uspesno da doi.
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: kiki, Nebo, ivi, Zoja, butterfly87 and this user have 3 others thankyou

Ре: Прекин на доење 29 Окт 2012 16:47 #219357

 • Macence
 • Macence's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 192
 • Thank you received: 94
 • Карма: 12
Синоличка ствварно ти се восхитувам на храброста и упорноста што ја имаш. Советите што ги даваш се прекрасни. Еве јас на пример, како мајка што имаше премногу млеко, а не успеа да го дои детето, најискрено ти кажувам дека да имав некој како тебе да ме советува и да ми помогне во тој период, можеби немаше да завршиме на ад.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка

Ре: Прекин на доење 29 Окт 2012 17:24 #219358

 • темјанушка
 • темјанушка's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 314
 • Thank you received: 197
 • Карма: 0
Mnogu dobar post Sinolicka. Inaku i jas sum golem pobornik za doenjeto. Posebno me iritiraat majki koi i pokraj toa sto imaat mleko, gi odbivaat deca zaradi licni sebicni pricini (da mozat da go ostavaat deteto da prespiva kaj babite za da setaat, da spijat podolgo vreme bebibjata).
Kako nekoj koj imal golem problem na pocetokot, mozam da kazam deka bev spremna da se otkazam uste vednas poradi ranite koi gi imav na gradite, pa duri i pocnav so toj proces voveduvajki AD mleko. Megjutoa maz mi bese tuka da me vrazumi. Ej cekaj pa neli se silese deka ke dois. PA ti istrpe bolki za da go rodis a sega places za ova. Ke pomine.
I navistina bolese 1,2 -3 nedeli i prestana. Pottoa stana najprekrasnoto nesto na svetot. Uzivav vo sekoj podoj. Posebno kogacicase, me galese, mi gugase, me gledase vo oci.
Znam samo deka koga gi odbivav od cicanjena 2 godini, placev cel mesec.Tolku mi bese tesko.
Zatoa ako imas mleko, greota e da propagja za dzabe.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo, Синоличка

Ре: Прекин на доење 01 Ное 2012 07:59 #219723

 • kiki
 • kiki's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 510
 • Thank you received: 102
 • Карма: 12
eve i nie da se prijavime tuka deka veke 5 dena ne cicame,malku imase placki prvite 2-3 dena,zosto nea ciceto i bese eden vid na cucla lazlivka za zaspivanje. Veke bese stvarno vreme da se prestane so cicanje.Pocna da ne saka da jade nisto drugo i da bara samo cice,se budese po 5 pati vo tekot na nokjta,i bevme zivi nenaspani. Postepeno pocnav da i namaluvam broj na podoi,za da eve sega veke 5-ti den sme bez cice. Mislev deka mnogu potesko ke odi,ama za sreka dobro pominavme so odbivanjevo. Jas sum zadovolna,ne se ni nadevav deka volku mnogu ke isterame,celi 19 meseci cicanje.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 29 Ное 2012 08:12 #223697

 • Inicka
 • Inicka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 291
 • Thank you received: 196
 • Карма: 4
Prestanavme da cicame pred 8 meseci i sega posle tolku vreme pocnav vo ednata grada da osekjam kako zmarci te.isto cuvstvo kako koga nadoagja mleko i od den na ned pocna da me boli se povekje i povekje.Bev na ginekolog mi napravi eho mi rece prosiren mlecen kanal i deka si tece se uste mleko i ne e nisto strasno.Isto taka koga ke pritisnam od dvete gradi seuste mi tece po malce mleko ama zoltenikavo kako kolostrum,ok toa bilo normalno.Znaci na lekar bev pred nekolku dena i od togas sekoj den se potvrdo i povekje me boli ednata grada,mu se javiv i mi rece da zemam bromergon 2x 1/2 tableta 2-3 nedeli.Ima li nekoj iskustvo so ovie tableti zasto procitav na net mnogu losi iskustva kako nus pojavi.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 29 Ное 2012 12:39 #223755

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Ако можеш избегни ги бромергонот. Истуширај се со топла вода, измасирај ги со кружни движења градите и обиди се да се измолзуваш. Ако не можеш рачно, тогаш обиди се со пумпица. Секој ден по 2-3 пати и мислам дека за 10-тина дена се ќе се среди, а млекото ќе престане да се лачи. Ако имаш стврднување во градата и болка ставај навечер пред спиење облога лист од зелка и обиди се така да спиеш или држи ја облогата барем 5-6 часа.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 29 Ное 2012 17:22 #223806

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
Синоличка wrote:
Lele Vase. Lele. Sum cula pogresni interpretacii na nekoja moja izjava,ama ova e vrv.

sega go gledam odgovorov. kje me izvinish ama te razbrav onaka kako shto te razbrav. nitu izvadiv, nitu dodadov. moze ti bila poentata druga t.e. veruvam deka ti bila druga, samo mnogu grubo i osuduvachki zvuchi koga go prochitav postot.

:primirje:
Последна промена: 29 Ное 2012 17:22 by Frenky.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 07 Дек 2012 09:05 #224933

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Citam deka podolgo gi doite decata, do 3, do 3 godini?
Jas planiram dokolku imam mleko ovojpat, da dojam do kaj 7 meseci, a potoa da prekinuvam poleka, za da se vratam na rabota na 10 meseci zdravje. Neznam dali e tolku dolgo doenje potrebno?
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.