Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Прекин на доење

Ре: Прекин на доење 13 Мар 2012 18:52 #188283

 • mama
 • mama's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • *Be happy*
 • Теми: 903
 • Thank you received: 448
 • Карма: 7
Ееее другари,другари....уште од кога се канам да престанеме да заспиваме со цице...ехее години поминаа :hahaha: ц ц ц ц ц....уште си цицаме за спиње,а ни ни личи веке.Ептен сме големи,три и пол години :sram2: ама пусто цице,многу му били убаво.Ми вика мама ја ке цицам додека да појдам во школо,а после тоа не,ке бидам голем :hahaha: И сега се убедуваме дека градинката е како школо(планирам да го запишам),и полека полека да престанеме да цицаме.Па ке видиме како ке биде :poimnemam:
??
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 13 Мар 2012 19:38 #188286

 • vecki
 • vecki's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 155
 • Thank you received: 27
 • Карма: 9
mama i jas kako tebe planiram odamna da ja odbijam ama uste si cicame samo sto nie imame 5 god i nema aber da prestane bez cice ne aspivame
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 26 Мар 2012 16:18 #191051

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
Ние викендов го откажавме и последното цицање пред заспивање и сега официјално престанавме да бидеме цицкоман :hug: Поминавме релативно лесно со оглед дека процесов го тераме некои 5 месеци. Последниве 3 дена заспиваше со тато (мама спремаше торба за шетање утредента :zelen: ), а денеска и јас официјално првпар сама го заспав без цице.
Проблеми со градите немам речиси воопшто, ама за секој случај се масирам при туширање.
Од моево искуство може да кажам дека успешното одвикнување се должеше на постепеното укинување на подоите.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo

Ре: Прекин на доење 14 Апр 2012 12:47 #194570

 • Inicka
 • Inicka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 291
 • Thank you received: 196
 • Карма: 4
Ja najdov temava konecno :) ......Prstanavme pred 2 dena ova ni e vtor den i ete deneska na pladne nekako se zaspavme bez cice....bese mnoguuu umoren si igravme,trcavme,skokavme po doma i go izmoriv maximalno pa si legna do mene i pocna da grmi se uplasi se pikna vo mene i taka zaspa :)......mene ednava grada mi e so grutki,malce ja izmolzav ali pak boli a kolku sum nervozna toa e druga prica,samo mi ide da placam.Kolku trae ova ludilo ke ispadne na kraj ja patam od ostavanje na cicka a ne detevo.Ke vidime vecer kako ke bide pak ke treba da glumam kuce,macka,konj da me java za da mu go ottrgnam vnimanieto :)
A so tatko mu ne saka da legne nikako,preska go vikase go zemase nema sansi placese po mene,duri mazot mi onaka zalno mi vika mene detevo ne me saka voopsto :laugh:
Последна промена: 14 Апр 2012 12:48 by Inicka.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 22 Апр 2012 10:16 #195607

 • anence
 • anence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Заедно сме посилни :)
 • Теми: 543
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
jas bidejki pocnav na rabota cicavme samo nasabajle i za spienje duri sum na rabota nemam problem so prepolnetost, od vcera i oficijalno prestanavme da cicama, se vrzav so sal, gi stegam gradite ama uzasno me bolat, se ismolzuvam po malku, a kolku treba ustvari?
se sum zaboravila, detevo mi e nervozno, so sila jade, navecer se budi na sekoj saat, ke puknam
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 22 Апр 2012 20:12 #195680

 • Inicka
 • Inicka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 291
 • Thank you received: 196
 • Карма: 4
anence wrote:
jas bidejki pocnav na rabota cicavme samo nasabajle i za spienje duri sum na rabota nemam problem so prepolnetost, od vcera i oficijalno prestanavme da cicama, se vrzav so sal, gi stegam gradite ama uzasno me bolat, se ismolzuvam po malku, a kolku treba ustvari?
se sum zaboravila, detevo mi e nervozno, so sila jade, navecer se budi na sekoj saat, ke puknam

Anence i jas prasuvav na forumov pred nedela dena a sega ke ti dadam sovet od iskustvo :) .Nie znaci prestanavme skroz i eve sega se banjav probav da vidam mleko dali ima mnoguuu malce.Znaci tecnosti na minimum svedov,nikakvo vrzuvanje,koga ke mi nadojdese mleko i ke osetev pritisok na kada i molzev dodeka ne mi popusti,ne do kraj.Prvite tri dena sekoj den molzev po 2-3 pati,potoa na sekoj vtor den 1-2 pati i posle toa prestanav.
Sto se odnesuva do maliot isto mi barase da cica,vikase,trgase ali vo dnevna imame edna umetnicka slika so gola zena i koga i da pobarase mu vikav cice na slika,odese ja galese slikata :laugh: .Za zaspivanje mi bese tesko prvite 3 dena,osobeno ona denskoto pa go ostavav sam da se umori i zaspie,toa se slucuvase vo 16h.Sega mu izmisliv edna pesnicka i ke izgasam svetlo ke go gusnam i go nishkam i si zaspiva konecno,:aleluja: .Samo od koga prestana da cica celo vreme odi po mene place bara da se guska,se plasi da ne go ostavam(toa bil normalen strav sto se zgolemuva uste poveke koga prestanuvaat da cicaat).
Isto i nie cicavme 2 pai dnevno sego mu davam AD mleko.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 08 Мај 2012 03:44 #197963

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Ние очигледно спаѓаме во групата над 2 години.

Цело време одложував, прво паѓаше во транс кога пробав да го одбијам пред година дена, па му открија вродена кила и си велев ај да не плачи зашто ми беше страв, па чекав да помине операцијата на 20 април и во неделата го применив рецептот со кафе.

Ги намачкав градите со талог од кафе и кога се намести да цица и ги виде, ги погледна зачудено и се тргна.Од тогаш вчера само му дојде да цица, ама го заиграв со количките и толку.

Да знаев дека била толку лесна финта, ќе пробав порано.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 08 Мај 2012 03:58 #197970

 • Inicka
 • Inicka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 291
 • Thank you received: 196
 • Карма: 4
Annabel Lee wrote:
Ние очигледно спаѓаме во групата над 2 години.

Цело време одложував, прво паѓаше во транс кога пробав да го одбијам пред година дена, па му открија вродена кила и си велев ај да не плачи зашто ми беше страв, па чекав да помине операцијата на 20 април и во неделата го применив рецептот со кафе.

Ги намачкав градите со талог од кафе и кога се намести да цица и ги виде, ги погледна зачудено и се тргна.Од тогаш вчера само му дојде да цица, ама го заиграв со количките и толку.

Да знаев дека била толку лесна финта, ќе пробав порано.

:)
Znam deka i so senf gi mackale.Lele katastrofa sto sve trpat zenskite gradi.Za toa kafeto znam eden slucaj.pogolemko dete okolu 3 godini i se namackala majkava so kafe i maliov i rekol mmmmm cokoladno mekce :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Annabel Lee

Ре: Прекин на доење 08 Јун 2012 16:55 #202679

 • Strumfetka
 • Strumfetka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • t.nade
 • Теми: 468
 • Thank you received: 52
 • Карма: 6
во вторнкот читајќи по форумот за прекин на доење, наидов до идејата со сенфот и ја применив...веќе четри дена успешно се успиваме без цице и ноќите ни минуваат без чести будења, почнав да пиам бромергон и така заврши цицањето за нашата штрумфетка-Теодора
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 12 Јун 2012 15:25 #203144

 • Strumfetka
 • Strumfetka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • t.nade
 • Теми: 468
 • Thank you received: 52
 • Карма: 6
обидот за одбивање успеа, една недела сме бз цицање...успешно и за мене и за Теодора...без некакви страшни проблеми :jupi:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 18 Авг 2012 05:20 #210901

 • domakinka
 • domakinka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 54
 • Thank you received: 5
 • Карма: 0
Е мамички да ви ги напишам и јас моите маки оти ке пукнам. Прво ке почнам со почетокот на доењето се изнамачив додека Изабела да почне да си цица нормално и секој ден кога ке нејкеше да цица само се плашевме со мм да не се одбие а имав млеко ама ајде сето тоа помина си цицавме и станавме зависни од цицање ама сеге дојде денот кога треба да тргнам на работа. На работа ке одам само прва смена од 7 и 30 до 15 и 30 а млеко имам па си реков да и дадам на Изабела да цица пред да одам на работа и после кога ке се вратам да си тераме по старо(да си цица) ама изгледа ми е неуспешно мишто не јади од сабајле ни овошна ни зеленчукова каша ниту пак сака да пие млеко од шиши,ке и направам млеко со бисквите па ке касни малку инаку ништо и веке ке спобудалам само си плачам и не знам што да правам. Па си велам ај кога ке тргнам на работа нема да ме гледа па ке јаде.Ете другите што пишуваат велат дека откако ке ги одбијат децата се си јадат па си велам да не се случи истото и со моево дете стварно не знам како да постапам.Навечер се буди често за цицање и жива не наспана сум. Со градите немам никаков проблем кога ке ги почуствувам дека ми се полни малку ке се подизмолзам и немам гајле.Ајде мамички давајте некој совети.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 18 Авг 2012 05:23 #210902

 • domakinka
 • domakinka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 54
 • Thank you received: 5
 • Карма: 0
А и ова заборавив да ви го кажам заспиваме само на цице па некако се навикна од сабајле бабаму ја заспива со нишкање и ке заспие а јас со нишкање да ја заспијам нема шанси само ми се пика за да цица.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 18 Авг 2012 08:14 #210915

 • gvendolin
 • gvendolin's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 251
 • Thank you received: 75
 • Карма: 4
ne se sekiraj i jas go pominav istiot pat na pocetok a za posle koga trgnav na rabota nemase problem ke si cica pred d aodis i posle koga ke se vratis a izmegu ke jade sto se sekiras probaj ke vidis i se doevme do 16 meseci i odbivanjeto isto bez problem nemoj da ja odbivs ako trgas na rabota nema potreba neka si cica uste
НАШЕТО ГОФЧЕ-ГОРДАНА 10/05/2010
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 18 Авг 2012 08:53 #210918

 • domakinka
 • domakinka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 54
 • Thank you received: 5
 • Карма: 0
I jas go sakam istoto Gvendolin sakam da si cica uste ic nejkam da ja odbijam,ke vidime so ke bide eve sega babamu ja zaspiva placi korni nejki da spie nisto ne jadi lele ne mozam da izdrzam ama vo sekoj slucaj ke izdrzam uste edna nedela pocnuvam na rabota pa ke vidime so ke napravime.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 12 Сеп 2012 03:45 #213071

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Еве не нас овде. Со првата некако поминав полесно, ја доев 18 месеци и за три дена комплетно се одвикнавне и од дневно и од ноќно и од полноќно цицање. Ама сега со помалово не оди баш глатко. Се одбивме од дневното цицање. Си цицаше кога ќе посака, некогаш по 2-3 пати преку ден, некогаш на секои 5 минути. Заспиваме со цице и кога ќе побара во сон, повторно си се утешувавме со цице. Значи цицкоман од прва категорија. Сега дневното цицање го откачивме, успеваме да се заспиеме без цице, ама се буди веднаш, после половина час со плачење. Заспивањето ни е ужас. Прво се галиме и гушкаме, па читаме сликовница, па играме игрици на мобилен, па гледаме слики и на крај после еден час заспиваме. Им пречиме во заспивањето и на дада и на тато. Потоа се буди на секој час и со плачење бара да цица. Ова ме убива, не спијам по цела ноќ. Не беше вака претходно. Последниов месец почна и затоа решив да прекинуваме, ама изгледа дека ќе мора да одиме постепено, нема да биде лесно како со поголемата. Малово никакво друго млеко не сака освен на мама, ниту АД ниту кравјо, но затоа пие јогурт, а и кефир и давам, јаде доволно и кисело млеко, сирење, кашкавал, урда, па се надевам дека надоместуваме со протеини и калциум.
Како ќе успееме да се откачиме од ноќното цицање поим немам и тоа многу ме плаши :what:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 12 Сеп 2012 04:00 #213073

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
Mama Sani,и јас имав еден цицкоман дома со којшто се одбивавме постепено некои 3-4 месеци, за конечно да престане на 20 месеци со сите подои. Прво ни одеа дневните, па оние полноќните (за кои коога ги укинавме навистина многу ми се олесна) и последното она за заспивање одеше на крај. Значи од мое искуство, секое укинување траеше по 3, макс 4 дена, ама тие денови ти треба поддршка од тато. Особено за полноќните, кај нас мм стануваше и го земаше во раце. За 3 дена престана да се буди преку вечер.
Ви посакувам брзо одвикнување без многу плачки и лутење :srce:

ПС Во врска со млекото, кај нас не го прифаќаше додека цицаше, ама некаде месец дена подоцна почнавме со козјо, и сега сам си бара. И за тоа му требаа 3 дена :aham:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Sani

Ре: Прекин на доење 12 Сеп 2012 04:01 #213074

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
Sani i nie sme slicni, iako pomali. Noki neprospani, drugo mleko ni od daleku neke da go pomirisa, znaci dobiva nagoni za povrakanje, ostaj drugo. Mlecni proizvodi jade ostanati, ama maka mi e sto neznae da iscuca edno sise mlekce, pa taka i da si zaspie, da mozam da ja ostavam na chuvanje na nekoj drug nokta ili za zaspivanje ili...
Nie maka machime i so nepienje na nikakva druga technost osven voda vo minimalni kolicini i majcino mleko- (neznam vo kolkavi kolichini pie mleko ama mislam deka se pomalku meleko imam, odam na rabota, po 9h ne sum doma itn.) eventualno jogurt. Pa maka macam da ja naucam da pie tecnosti, da fati cucla-shishe ili klunche i da se iznapie. Saka od chasha staklena direktno ili so cefka, no toa se goltki, toa ne e pienje i ne mi znachi ama bash nishto, treba da pie po litar technosti osven mleko.
Postarive i poiskusnive mi velat, deka seuste cica ne ti pie technost, odbij ja i ke vidis kako ke propie i mleko i se. No kako sto ne pie drug vid na technost, pa od druga strana jas se krstam vo cickava, mi e strav da ne ja fati dopolnitelno inaet i da mi e horor so dehidratacii i sl.
Samo znam deka ako resham da ja odbivam ke se odselam na 3-4 dena od doma, bidejki znam deka na prviot pojak plac ke potkleknam i samo ke se macime i jas i ona.
Spienje so baba i dedo mi e najlogicen metod, osobeno ako se penzioneri, pa cela nok neka teraat kejfovi, den dva tri i se nadevam ke podzaboravi...Ova poveke sovet za tebe, jas mislam deka seuste ne sme vo faza odviknuvanje.....
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Sani

Ре: Прекин на доење 12 Сеп 2012 04:04 #213075

 • Hermiona
 • Hermiona's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 739
 • Thank you received: 312
 • Карма: 3
Mama Sani, istoto mi se slucuvase i mene. Iako Marko bese pomal koga go otkacivme noknoto cicanje, se budese i vristese. Ko sto pisa vodolija, mora mazot ti da pomaga. mazot mi cela nedela go zimase i go nosese vo dnavna da ne me gleda i go setase. Nie po 1 nedela skorz se otkacivme. Toa za zaspivanje go otkacime so 4 dena placenje vo krevetce, ama pomina mnogu ok (smao nas ni se kinese scre, ama sekoj den pomalc ei pomalce placese za da posle 4tiot sam si legne vo krevetce i si zaspie ) (ova posle prikazni i peenje neli:-) Samo trpenie i nikako ne se otkazuvaj. Izdrzi 1-2 nedeli...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Sani

Ре: Прекин на доење 12 Сеп 2012 07:48 #213109

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Ve citam i si se tesam :laugh: dobro,ne sum bila samo jas :) golemata mi bese cickoman isto neviden,ali ova malovo e opsesiven cickoman! Nokje spienjeto za mene e tortura nevidena,znaci se budi na sekoj saat poliduvam. Mu rastat zabi (vekje ima 2) i go smiruva samo i edinstveno cicanjeto. Cela nokj pravi cicni-pusti,cica po pola minuta ili minuta pa si prizaspiva,posle eden saat pak...E sega so sestra mu ja imav ovaa situacija so zabite i analogno na toa budenje po sto pati nokje na nejzini 12,13 meseci. A Mario em e mal em ne ni jade asalno em go macat zabite em ne mozam da dozvolam da ja razbudi dada...pa taka dojam li dojam li dojam..... Ajde samo neka e ziv i zdrav kje pomine. ..

Sani probaj da i objasnis golema e kje razbere,samo mnogu gushkanje periodov...jas so Jana nemav nekoj pogolem problem,so meseci postepeno se odbivavme i na kraj kako i vie cicavme aamo nokje,eden den resiv gotovo,i kazav,i koga se budese samo igravme gushnati na muzika,nokje ne i nudev ni mleko ni voda nisto (imase 14mes.). Btw isto nikogas ne propi nikakvo mleko do den denes. Malovo samo da sum ziva i zdrava isto bi sakala da go dojam okolu 14-15mes mislam optimalno e,i od sega se obiduvam denski da go uspivam BEZ cicanje koga vekje ne mozam nokje...ama zatoa i pri dnevniot son obavezno se budi cicnuva pa prizaspiva..

Lavcence welcome back :) jas licno sum mnogu protiv fizicka delba so mama pri prekinot na doenje (kaj nema cice ja nema ni mama,mispam deka e shok za maloto glavce)od moe iskustvo vo tie momenti treba bas mama najmnogu treba gushkanje epteen i za pogolemi cicalcinja objasnuvanje...so lesno na site...prvo majkata treba da se pomiri so prekinot na doenje za da prifati i bebushot :) p.s.jas otkako ja odbiv Jana placev mnogu povekje od nejze :p
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Sani

Ре: Прекин на доење 12 Сеп 2012 07:48 #213110

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Срцево ми се кине, ова помалово ептен ни е галениче, а и денес нешто носето и се растече па и температура крена накај 37,3, сигурно е вироза, бидејќи мм ја имаше.
Мојава не го сака ни измолзеново млеко, сака детево цице и точка. Се измолзувам и го ставам во шишенце со клунче или во чаша, но не сака ниту да го помириса. Преку ден не бара, еве сега на пладне спиеше еден саат, ама исто толку претходно се заспивавме со пеење, со гушкање и со возење во колчка. Сега, за сега, со вирозава ако се разбуди ноќе ќе и дадам да цица.
Фала ви девојки, ќе пишам пак во темава за неколку дена :hug:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 12 Сеп 2012 07:59 #213117

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
Sani, deka preku den ne cicate, a vikas neke drugo mleko i vie li maka macite so tecnosti ili pie sokchina, voda? Po kolku odprilika ml. technost pie dnevno?

Sinolicke nie veke gore-dole sme 14 meseci i cicame po 100 pati i preku den i navecer, taka da daleku sme od vashata situacija so Jana, posto vikas deka na 14 si ja odbila, a do togas si namaluvala postepeno podoi.
Jas znam deka ke idam radikalno, zosto drugachie nema da mozam. Se vrakam od rabota i me drpa za maica, me vlece za gradi, eden den so drugarka mi, jas do wc ona pocnala nejze da ja drpa za maica, pa sega kazi deka i treba mama i galenje :D...Sekoj razlicno zatoa sto samite nie i tie sme posebni od mene do tebe do tret.
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Sani

Ре: Прекин на доење 12 Сеп 2012 08:02 #213119

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Mama Sani, знаеш дека Андреј го доев до 2 години и еден месец зашто чекав да помине операцијата...Јас ја применив твојата препорака и ги намачкав градите со кафе, во моментот престана да цица и дење и ноќе. Е сега Андреј тогаш беше поголем од малата твоја, не знам дали исто ќе делува.

Во секој случај ви посакувам лесно одвикнување и преспани ноќи :) , оти откако го одбив Андреј, сфатив што значи да преспиеш цела ноќ без да се разбудиш.

Инаку откако престана да цица не пие млеко, само во бисквити и чоколино, но пие вода како возрасен, постојано е со вода во раце :)
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 12 Сеп 2012 08:03 by Annabel Lee.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Sani

Ре: Прекин на доење 12 Сеп 2012 08:10 #213120

 • lavce
 • lavce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I Believe I Can Fly
 • Теми: 1158
 • Thank you received: 719
 • Карма: 90
Kako da se namachkaat so kafe? Nesvareno zrncata na grada ili svareno????
Jas koga pijam kafe so mm, majka mi ili drugarki ona e prva do nas na stolce da sedne i mljacka da i dadam da ja ligavi sholjata, da si pravi brkcinja od kafe, pa gi lize, go saka vkusot na kafeto (moze zosto izrasna vo stomak i potoa so kafedzika majka pa poznato i e)

Jas znam so crven piper ili senf. Mi zvuci ineresno...
...Medo Brundo, sad zaigraj ludo, Medo Brundo desilo se chudo
Medo Brundo, nauchio si sve, kad u neshto verujesh desiche ti se...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 12 Сеп 2012 08:17 #213123

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Мене уште морници ме лазат кога ќе ми текне лани ова време како се одбивавме. Стрес беше и за мене и за него. Тогаш стигнавме и до болница и до психолог. И педијатарот и психолоот ми напоменаа дека откако нашите педијатри почнале да советуваат доење и после една година, односно препорачливо е нели 2 одини да се дои, се повеќе и повеќе случаи имаат со големи проблеми со одбивањето. Од нутритивен аспект може е оправданао, ама па на психолошки план децата имаат поголеми проблеми ако се оддолжува одбивањето.

Ама па на толку убаво нешто како да одолее и бебето ама и мајката. И ние стануваме зависни, не само бебушите :srce:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 12 Сеп 2012 08:17 #213124

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
И мојава пие вода, јогурт, сок, но не пие млеко, а не го сака ниту моето измолзено. Дење не цицаме повеќе, ниту пак бара да цица. Проблемот е навечер, заспива со триста тертипи, но после половина час почнува да плаче и да бара да цица и се тоа е во полусон. Не е целосно будна за да можам да и објаснам или пак да се намачкам со нешто. Таа всушност спие, не ме гледа, само цице си бара, кога ќе и дадам да цица продолжува со цврст сон, а ако не и дадам вришти и ја буди и поголемата. Но ќе почекам да и помине вирозата, па ќе се одвикнуваме и од полноќното цицање. Сега за сега, каква што се ситуацијава, не ми остнува ништо друго туку да ја дојам.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.