Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Прекин на доење

Прекин на доење 20 Дек 2009 00:05 #698

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
Јас МИЛА ја доев до 25 месеци,сакав уште ,меѓутоа бев спречена од втората бременост.
Немав никаков проблем кога престанав да ја дојам ,едноставно како никогаш да не сум доела ,а и МИЛА лесно се одби,немавме плачки.
Пишете ги вашите искуства ,како успеавте да ги одбиете вашите деца?
The administrator has disabled public write access.

Одг: Прекин на доење 20 Дек 2009 03:41 #796

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Aleksej sam se odbi na 22 meseci.
Prvo ja "otkaza" desnata grada, cicase samo na levata nekolku meseci i pocna postepeno da cica pomalku, go isfrli vecerniot podoj, posle nekolku nedeli i utrinskiot, toj mi bese najmil:(. Nemav nikakvi problemi so gradite, bas kako nikogas da ne sum doela.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Одг: Прекин на доење 24 Дек 2009 13:32 #4615

 • sandricka
 • sandricka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Најсреќна мама
 • Теми: 371
 • Thank you received: 135
 • Карма: 10
Kinky напишал/а:
Aleksej sam se odbi na 22 meseci.
Prvo ja "otkaza" desnata grada, cicase samo na levata nekolku meseci i pocna postepeno da cica pomalku, go isfrli vecerniot podoj, posle nekolku nedeli i utrinskiot, toj mi bese najmil:(. Nemav nikakvi problemi so gradite, bas kako nikogas da ne sum doela.

И ние сме слични како вас Kinky, само што Ева прво ја "откажа" левата, па после десната. И точно до 9 месеци цицаше. После тоа не сакаше ни да чуе за цицање. Мене ми беше мака, па се обидував да продолжиме уште некој месец, ама после си викам "Што го мачам детето, а и јас, кога не сака, не сака". Голема женска е! :)
The administrator has disabled public write access.

Одг: Прекин на доење 24 Дек 2009 22:35 #5114

 • lusi
 • lusi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 113
 • Thank you received: 15
 • Карма: 3
Со ќерќичката бевме смешки за одбивање, последните денови од еднаш дневно, преминавме на втор ден и на крај на трет ден и готово ни она побара, ни јас имав пробл.со градите, а со синчето уште се доиме
The administrator has disabled public write access.

Одг: Прекин на доење 26 Дек 2009 18:33 #6173

 • Gordana Natovska
 • Gordana Natovska's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 56
 • Карма: 0
сега кога ги прочитав вашите искуства почнувам да размислувам дали би било праведно да и го прекинам цицањето на Јована бидејќи сакав сега од како ке направи 1годинка да ја одбијам но вашите искуства некако како да ми викаат да продолжам да не ја одбивам навистина ме ставивте во мисла
The administrator has disabled public write access.

Одг: Прекин на доење 26 Дек 2009 19:48 #6201

 • Sanja_Ivana
 • Sanja_Ivana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • super raspolozeno
 • Теми: 36
 • Thank you received: 4
 • Карма: 3
Јас ја одбив на 14 месеци, многу се залажуваше со цицање, несакаше да јаде, а и пречесто се будеше навечер за цицање, бараше да стои и да цица, па после се тртеше со газето нагоре, па после бараше да си игра со цицето, и се консултирав со педијатарот, ми рече дека можам да ја одвикнам и така и направив. нНа претходниот форум прочитав со кафе да се намачкаат брадавиците, и кога ке ја видеше не бараше да цица, така неколку пати, но издржавме и некако се одвикнавме, јас пиев апчиња, и немав проблеми. Сега си јаде се, пу, пу пу да не ја урочам , а тогаш и многу пребираше/
The administrator has disabled public write access.

Одг: Прекин на доење 27 Дек 2009 19:02 #6676

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Jas ne sum za toa na sila prekinuvanje na doenjeto. Ova vaka zvuci mozebi grubo, no sekoja majka znae kako i e i kolku moze da izdrzi. Nepisanoto pravilo vo doenjeto e - koga na edniot od ucesnicite toa ke mu stane naporno, vreme e da se prekine. Ako bebeto prvo izrazi zelba za prekin togas e super. Ako e toa majkata, togas pozelno e postepeno da se odbiva bebeto, za da ne mu dojde kako sok i trauma, i za da nema majkata problemi so gradite, za da mora da prima terapija.
Na stariot forum imam dosta pisuvano za ova.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 20 Сеп 2010 15:55 #53565

 • Lokica
 • Lokica's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 102
 • Thank you received: 14
 • Карма: 1
Bi sakala da ve zamolam za sovet kako da prekineme so cicanjeto, podite preku den ni se prilicno namaleni no navecer obavezno zaspiva so cice i se budi vo tekot na nokta po nekolku pati za da cica. Preku den bez problem pie mleko od sise duri i sama si bara a navecer nejke ni da go vidi siseto go buta i se buni, kenka dodeka ne dobie cice. Ve molam za sovet kako polesno da ja odbijam od cicanje i da ja naviknam poretko da se budi navecer.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 20 Сеп 2010 15:59 #53566

 • sonjicka
 • sonjicka's Avatar
Локица, бебето ти е многу мало да го одвикнуваш од доење нормално ако немаш некоја болест или друга причина за спреченост во доењето. Мислам дека многу мајки ќе ти го пишат ова....


п.с. спиењето навечер не е многу поврзано со доењето. Мојата ќерка цица сеуште (а има скоро 18 месеци) а редот си го фати од 8ми месец и не се буди навечер освен кога и растеа забчиња.
Последна промена: 20 Сеп 2010 16:01 by sonjicka.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одг: Прекин на доење 21 Сеп 2010 00:36 #53707

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Kinky wrote:
Aleksej sam se odbi na 22 meseci.
Prvo ja "otkaza" desnata grada, cicase samo na levata nekolku meseci

:laugh: Син ми ја "откажа" десната уште на 7ипол месеци, а левава уште си ја сака! Кога имаше околу 12, 13 месеци пак му текна да цица од десната од која не ми е јасно како уште не беше и не е секнато млекото, ама сега пак не ја сака.

Инаку во врска со Локица, се сложувам со Соњичка. Мало е бебето, нема потреба да го откажеш, освен ако нема некоја голема причина. Јас уште наидувам на луѓе кои ми викаат дека голем бил син ми да цица, ама читајќи ги тука искуставата на мајките, разгледувајќи по нетов, разговарав и со една докторка која рече до кога сака нека цица.... Немам намера да го одбијам.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 21 Сеп 2010 12:12 #53781

 • Lokica
 • Lokica's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 102
 • Thank you received: 14
 • Карма: 1
Iskreno da vi kazam vo dilema sum okolu prekinot na doenjeto, site okolu mene mi velat da ja odbijam od cicanje pred da napolni godina :emm: a i mnogu se laze so cicanjeto pa nekogas ne saka da jade, a i mene nekako pocna naporno da mi stanuva :blush: .....Najverojatno ke ve poslusam i ke ja ostavam da uziva vo ciceto uste malku.....fala vi za sovetite
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 05 Окт 2010 04:35 #58076

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Ме интересира што конкретно правевте ноќе кога ги одбивавте дечињата?
Кога ќе станеа сред ноќ со плачење да бараат да цицаат?

Дали нудевте цуцла лажалка, шише со млеко, нишкање, што?

Ќерка ми има 1 година и дење цица само еднаш попладне и за заспивање, а ноќе зависи-2-3 пати во обичен ден а ако дента била возбудена (игротека, роденден, зоолошка...) и по 10 пати па и повеќе. Не користи лажалка и не пие од шише, само од чаша. Кога станува за цицање татко и (којшто може да ја успие и со кого што најмногу се мази) не може да ја утеши, плаче и ме бара само мене и точка. Планирам наскоро да ја одбијам, да биде постепено, без апчиња и без трауми-пред се нејзини, а и мои.

Совет како да се утеши детето поинаку кога ноќе сака да цица?
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 05 Окт 2010 12:01 #58096

 • sonjicka
 • sonjicka's Avatar
Мое мислење е да не ја навикнуваш сега на цуцли, шишенца или давање сок, млеко. Ако бара да пие нешто понуди и вода. Инаку може да се навлечете на уште еден круг од станување, шишенце, спремање....
Нормално дека ќе плаче ако си решила да ја откажуваш, само и тоа е процес. Ќе трае 2-3 дена после ќе се смири. Ние сеуште се доиме (18.5 месеци) ама кога има денови кога знам дека изводи на секои 15 мин ја зима татко и, и раскажува приказни и пее. Ќе поплаче малку ама и проаѓа. Кога разговарав со педијатарот за откажување ме советуваше доколку детето е ептен неутешно и не може да се однивкне, да се направи физичка делба од мајката (нормално во средина каде и е пријатно) на барем 3 дена. Јас не сум многу за оваа опција, ама може тебе ќе ти се види за погодна.
Последна промена: 05 Окт 2010 17:13 by Kinky. Причина: непотребен цитат
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 05 Окт 2010 12:34 #58107

 • lila
 • lila's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 14
 • Карма: 0
Jas moeto go odbiv vo eden den od zdrastveni pricini, na 9 meseci. Mene mi e potesko od nego, ne mozam da prebolam, bidejci bese neplanirano. Ama od toa imam vakvo iskustvo...Toa sto bese tolku mal e podobro bidejci ne razbirase mnogu, ne znaese sto se slucuva i ne ja pobara veke gradata. Mozam da kazam deka lesno prebrodi. Golemo dete ne mozes lesno da go izlazes. Eve gledam sega koga bi cical ne bi mozela da go odbijam. Inaku bese golem lubitel na cicanje, po cel den cicase, drugo ne jadese. Koga go odbiv se pocna da jade. Eden problem samo ni ostana, cicanjeto noke. Se uste se budi mnogu cesto i pie mleko od sise. Jas nemam srce toa da mu go uskratam, ama i ne znam kako, probuvav so voda ne mi uspea, so niskane bese samo gubenje energija.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 27 Окт 2010 18:12 #65590

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Devojki dajte sovet na kolegava zenamu ja odbila malata i sega ima mleko sto da pravi sto apcinja da zeme imalo i nekoj sprej pisete ako znaete
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 05 Ное 2010 21:13 #69086

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Nemavme nikakvi problemi so odbivanjeto. Prestanavme pred 3 nedeli traese skoro edna nedela dodeka ne svati deka cicanjeto ne e edinstven nacin da se galime i bideme bliski :srce: .

Prethodno gi imavme namaleno podoite na 2-3 pati, pa samo pred spienje, ama stom ke pocuvstvuvase potreba da se galime si se trkalavme zaedno se guskavme, peevme i slicno i ne mi barase da cica.

I jas nemav poteskotii, samo eden den gradite mi bea tvrdi i tolku. Ama najverovatno od prethodno veke i nemav bas mleko, tuku gradata mu bese kako cucla :) i igracka.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 06 Ное 2010 04:28 #69341

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Ќепочнам на работа за 10 дена, а не сакам скрос да го одбијам Андреј. Само ме фаќа страв што когфа ќе ми се наполнат градите додека сум на работа. Има ли некој вакво искуство?

Ива ми се одби на 6 месеци, па затоа немам со неа искуство.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 06 Ное 2010 04:35 #69344

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Зарем уште ти се полнат градите?! Кај мене изгледа веќе секнува млекото! :(

Во секој случај ќе си се воспостави рамнотежа на понуда и побарувачка (ти си барем економист и ме сфаќаш ;) ). Јас син ми го доев додека одев на работа и подоите ни беа наутро и попладне, а во текот на денот не се сеќавам да имав некои проблеми со полни гради!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 06 Ное 2010 04:40 #69349

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Не, не ми се полнат многу, дури и ми се меки и ми се смалија (и мм се жали:) ).

Туку, ако некогаш ако не го цицам подолго време, ги осеќам дека ми се полнат, но не како порано. Пробчлемот е што Андреј на 3-4 сати знае да си цица и ќе ми ги испразни, но кога ќе тргнам на работа ќе ме нема барем 9 саати, па тогаш не знам колку ќе ми се наполнат.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 06 Ное 2010 05:00 #69355

 • vecki
 • vecki's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 155
 • Thank you received: 27
 • Карма: 9
Mirka wrote:
Devojki dajte sovet na kolegava zenamu ja odbila malata i sega ima mleko sto da pravi sto apcinja da zeme imalo i nekoj sprej pisete ako znaete

ima tableti bromergon ama idat na recpta kolku sto znam ,a vaka neka proba da se izmolze i da gi stegne gradite so pelena,znam nekoj imase pisuvano i so listovi od zelka ama ne se sekavam tocno
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 06 Ное 2010 06:09 #69366

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
Јас го доев Макс 2 и пол години и тоа е нешто на што се сеќаваам како на нешто најубаво во мојот живот. Сам се одби, едноставно порасна дечкото.
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 08 Ное 2010 17:20 #69989

 • Aneta
 • Aneta's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Среќна Мамичка!
 • Теми: 41
 • Thank you received: 2
 • Карма: 1
Јас ако не јадам и не пијам течности млеко имам слабо,ние уште цицаме ,но не сме зависни од цицање зашто
филип го дохранувам,па мислам спонтано ќе престанеме со цицање,но мене ме мачи тоа дали откако ќе се намали млекото треба да пијам нешто за целосно да се изгуби за покасно во животот да не ми се јават некои проблеми(маститис и сл.)и да ми кажат тоа ти е од доењето.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 01 Дек 2010 20:33 #81026

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Девојки, помагајте!

Јана престана да цица пред скоро 2 недели, немав баш некои проблеми со градите бидејќи се одбивавме мноооогу постепено, но сега наеднаш овие 2-3 дена ми се појавуваат цело време грутки, ме боли и малку ми протекува млеко :wtf:

Помош околу гретките??

Јас избрав да не ги пијам Бромергонот (бидејќи се хормонски и бидејќи го снижуваат притисокот-уште тоа ми фали), терав така врзана со тетра пелена, ама не бев баш дисциплинирана околу облогите од зелка :sram: Е сега кога дојде веќе нож до грло ставам и зелка, и облоги со ациди борици, и еластичен завој...неодговорна сум :tupco:

Инаку со одбивањето (грд збор) поминавме супер, многу подобро од што замислував, без плачки. Мислам дека ЈАС повеќе плачев... Ќе ви го пишам искуството и постепената шема деновиве, сега немам врем.

Фала на сите, ве молам за сугестии!!
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Прекин на доење 03 Дек 2010 03:47 #81852

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Масирај ги грутките, Синоличка. Кога се тушираш намачкај се со сапун за полесно да лизга раката и со кружни движења масирај. Ќе те боли но издржи, нема друг начин да се разбијат грутчињата.
Ако ти се преполнат ептен градите одмолзи неколку млаза колку да ти попушти напнатоста и болката, ама ако сте се одбивале постепено нема да го имаш овој проблем.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка

Ре: Прекин на доење 03 Дек 2010 04:21 #81889

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Фала многу, Кинки!!! :hug: Јас не можам ни да се допрам и мм кутриот ја има таа "прекрасна"задача да ме масира...ги разбива грутките, протекува млеко, следниот ден уште поголема грутка на друго место...и така место со секој ден да ми е подобро, полошо ми е! Почнува и многу да ме боли. Ако некаде многу притиска тетра пелената, над тоа место утредента ми се прави голема грутка.

Читав дека наводно грутките можат да прераснат во цисти или скраја да е тумори и се исплашив.
Ако нема чаре ќе го пијам Бромергонот, но не сакам пред се зашто честа нус-појава е поспаност и снижен притисок, гинекологот ми вика: после пиење обавезно да лежиш, да мируваш- е ај како да мирувам со 14 месечно дете дома?! А ми го препиша два пати на ден, три недели!!!

Не знам веќе што да превземам...а верувале или не забележав дека колку повеќе мислам на тоа дека треба да ми секне млекото, толку повеќе млеко ми надоаѓа...

Секој совет ми е мноооогу добредојден :da:
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.