Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Доење

Одг: Доење 06 Јан 2010 17:10 #11014

 • TIFANI
 • TIFANI's Avatar
 • Offline
 • junior
 • The happines is in the small staff
 • Теми: 639
 • Thank you received: 158
 • Карма: 9
Се додека Јана сака да цица тогаш дои ја.Можеби цица по малку затоа сака да цица и ноке.А секако ова може ви е и период кога сака почесто да си се гали и да ја чувствува близината со својата мамичка.

И Филип бараше да цица ноке,мислам дека така си се чувствуваше сигурен и дека мама е до него.
Како што растеше самоит почна поретко да бара цицанје преку нок.

И уште нешто,одлуката колку време ке ја доиш Јана не е одлука на животен стил,туку одлука на здраствен избор.
Се додека имаш млеко и можеш,дои ја,нема поубаво чувство од тоа
You make me happy
The administrator has disabled public write access.

Одг: Доење 07 Јан 2010 00:59 #11142

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Елисавета, Јана е големка за да цица на 2 саати и ноќе... Можеби треба тм да го уклучиш малку во процесот на одвикнување. Не викам да престанете со цицање, туку да го зголемите интервалот на ноќните подои. Можам да замислам колку е исцрпувачки за тебе, поготово ако одиш на работа.
Кога ќе заплаче, ако е убаво навечерана и знаеш сигурно дека не е ни гладна ни жедна, не ја зимај ти туку тм нека ја земе. Од тато цице не бараат, па можеби и побрзо ќе се успие со него. Кај нас до ден денес пали оваа метода. Мм го успива Алексеј најчесто преку ноќ ако заплаче и за една минута е успан. Ако го земам јас сака да му рецитирам и пеам а во 3 сабајле не знам ни името како ми е а не песнички да кажувам. Пробајте.

Исто можеш да и кажеш дека те боли, дека нанаат, дека "не работат" или нема млекце навечер... големка е, ќе разбере, само да бидеш доследна. Да не биде вечерва "ноќе мама нема млекце" а утре да и дадеш, ем ќе испаднеш лажга, ем ќе те провали па нема да можеш следниот пат така да ја одбиеш.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Одг: Доење 07 Јан 2010 01:08 #11146

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Не е гладна сигурно, проверува дали си тука. Со Петар имав такви ноќни будења и накрај си најде место за мазење со мама. Имам една малку испакната бенка близу брадата и таа ми ја чепка до ден денес. И ноќе кога проверува дали сум тука ме фаќа за неа. Затоа не може да спие на друго место...никаде :(

Ако најдете начин со тато супер, подобро отколку моево во секој случај :)
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Одг: Доење 08 Јан 2010 18:26 #11794

 • anence
 • anence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Заедно сме посилни :)
 • Теми: 543
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
моево сонце цло време е со отворена уста, постојано е гладн о,има ли шанси да ми е слабо мекото па да не се најадува?
и каква исхрана треба да се применува за да биде млекото доволно добро за бебето?
The administrator has disabled public write access.

Одг: Доење 08 Јан 2010 18:43 #11805

 • mamaAnita
 • mamaAnita's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 828
 • Thank you received: 572
 • Карма: 9
Аненце дали е ненајадено бебето можеш да провериш само со мерење, дали има покачено тежина. Тоа слабо, јако млеко нема врска, а со самото цицање се зголемува колишеството на млеко
The administrator has disabled public write access.

Одг: Доење 09 Јан 2010 03:42 #11971

 • adi
 • adi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • nenaspieni ama srekni
 • Теми: 80
 • Thank you received: 9
 • Карма: 1
Nie nekolku dena primenivme i adaptirano no eve sega se vrativme samo na cicanje,stresot pravi strasni raboti.Darija napreduva odlicno,a mnogu place,nekolku pati ke i dadev mleko i ke se smirese no se vrati istata pesna i adaptiranoto go stavive vo slucaj koga nekogas e navistina gladna.Inaku non stop saka da cica,ke precica ke povrati i pak ja vrti ustata nakaj mene prstite gi cica sto da vi kazam a koga ke j vidat drugite takva ke mi recat daj i da cica gladna e iako cicala pred eden cas,si se nauci deteto da cica na 1 cas i sega samo bara da cica,caj pie lakomo i neznam sto da pravam neznam dali mi e gladno deteto.Za nepoln mesec do denes(ja merevme)ima 1 kg,so nekolku dena na adaptirano kako dohrana.dali mi e gladno ili samo imam edno lakomo covece?Imate li iskustvo?
The administrator has disabled public write access.

Одг: Доење 09 Јан 2010 05:04 #12034

 • smisjana
 • smisjana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 81
 • Карма: 7
Ади, ќерка ми има пет месеци. Уште додека беше во мене, кога и да отидев на ултразвук, си ги цицаше прстињата.И се уште ги цица. Цицањето на прстите не е знак дека детето е гладно.Ако добро напредува(а, добро напредува), тогаш немаш потреба од адаптирано млеко. Кога ќе биде гладна,таа ќе плаче-тоа им е начин да ни кажат дека им треба нешто.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Доење 09 Јан 2010 05:10 #12035

 • vecki
 • vecki's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 155
 • Thank you received: 27
 • Карма: 9
Adi ne se sekiraj kaj mene site tri bea lakomi mislam deka na cicka spieva non stop da se cicalo a ubavo si napreduvaa prvite meseci i po eden ipol kg bea popravani
The administrator has disabled public write access.

Одг: Доење 09 Јан 2010 05:20 #12040

 • mama 87
 • mama 87's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 88
 • Карма: 2
Dimitar ima 7 ipol meseci i uste si gi cica prstinjata,Jas ne mislam deka toa e znak deka deteto e gladno.Ako si napreduva super ic ne se sekiraj.
A jas imam drug problem:Gligor go doev do 9 meseci i znaci poslednite nekolku meseci najmnogu od desnata grada a od levata se pomalku i desnata mi bese se pogolema od levata,od koga go odbiv mi se izednacija.
Dimitar od start pocnav i od dvete gradi naizmenicno za da ne se povtori istoto ama desnata grada mnogu poveke mleko mi proizveduvase bidejki uste od Gligor izgeda zlezdite i se porazvieni ili neznam sto.
I sega mi cica samo od desnata,veke ne ni imam mleko vo levata grada,koga sum doma nosam samo pamucen prsluk i ne se poznava ama koga izleguvam nosam prsluk so korpi i mnogu mi stanuva pogolema desnata grada,mnogu mi se poznava.
Ne znam dali ke mi se izednacat pak posle odbivanjeto
VE MOLAM DAVAJTE SOVET I DALI STE IMALE TAKOV PROBLEM
The administrator has disabled public write access.

Одг: Доење 09 Јан 2010 05:27 #12042

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Алексеј последните месеци цицаше само од десната града и нормално ми беше поголема :) ама не ми сметаше.
Не ти препорачувам да носиш такви прслучиња со перничиња што подигаат, стегаат, со фишбани... Можеш да си направиш проблем со жлездите, да ти се затнат каналчиња ако дојде до застој на млекото. Носи меки и памучни, за доилки а кога си дома и не мораш воопшто да носиш. Тие тврди прслучиња кои ги истакнуваат градите не се препорачуваат ни воопшто да се носат заради тоа што ја реметат циркулацијата.
Инаку, да, кога ќе завршите со доенечкиот стаж, градите ќе бидат пак (приближно) еднакви :) .
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Одг: Доење 09 Јан 2010 05:36 #12050

 • vecki
 • vecki's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 155
 • Thank you received: 27
 • Карма: 9
hehe a jas ke te razocaram mozebi kaj mene ne se izednacija desnata mi e mnogu pogolema posto od taa samo cicaa
The administrator has disabled public write access.

Одг: Доење 09 Јан 2010 05:41 #12059

 • Lile
 • Lile's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 66
 • Thank you received: 1
 • Карма: 5
И јас еве веќе неколку месеци само од десната града го дојам Матеј,и ми смета што видливо ми се разликуваат градите ролка неможам да си облечам ако не носам нешто врз неа :evil:
А Ади знам дека е напорно и досадно доење на еден саат ама ако ми веруваш мате од бебе па се до денес цица некогаш и на 5 мин.И мене ми е напорно ама нели ако го сакаме најдоброто за нашите деца мора да бидеме истрајни.Моево дете не верувам дека некогаш само ќе се одбие како расне се повеќе си бара некогаш за рок од 1 саат и 10 пати ќе си побара,и ми се иде веќе гола да шетам по дома,па нека му се на располагање кога ќе му текне :laugh: :laugh: :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Одг: Доење 09 Јан 2010 05:51 #12068

 • mama 87
 • mama 87's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 88
 • Карма: 2
vecki напишал/а:
hehe a jas ke te razocaram mozebi kaj mene ne se izednacija desnata mi e mnogu pogolema posto od taa samo cicaa

Od toa i se plasev :) Sto ke mi kaze majka na 2 ili vo tvojot slucaj na 3 deca.Oti posle prvoto mi se izednacija ama sega ke vidime
The administrator has disabled public write access.

Одг: Доење 09 Јан 2010 05:54 #12071

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Mama87, stavaj go da cica prvo na taa grada sto ima pomalku mleko. Sekogas podojot so nea zapocnuvaj go, i so nea zavrsuvaj go, mlekoto ke ti se vrati. Osven ako samiot toj odbiva, kako sto Aleksej ne sakase da cica na taa strana, ne znam zasto... Poslednite 3-4 meseci samo na ednata cicase, koga ke mu recev - ajde sega malku na drugata strana vikase - ne, ne sakas:)).
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Одг: Доење 09 Јан 2010 06:05 #12079

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
Mene dodeka ja doev mila ednata mi bese pogolema od drugata(levata)pa posle toa mi se izednacija(barem priblizno,a sega pak ista pesna:))
The administrator has disabled public write access.

Одг: Доење 09 Јан 2010 12:29 #12090

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
И кај мене десната е поголема, секогаш со повеќе млеко. Не е поради тоа што од неа повеќе се цицало или сл, туку мајка природа. По престанок на доењето се изедначувале секогаш.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Одг: Доење 09 Јан 2010 14:53 #12099

 • adi
 • adi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • nenaspieni ama srekni
 • Теми: 80
 • Thank you received: 9
 • Карма: 1
Kaj mene levata e pogolema od desnata i levata proizveduva poveke mleko,od desnata cica edvaj 5min.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Доење 10 Јан 2010 03:37 #12400

 • vib11
 • vib11's Avatar
 • Offline
 • new born
 • задоволна со тоа што го има
 • Теми: 1
 • Карма: 0
Првенствено би сакала сите да Ве поздравам и да Ви се заблагодарам што постоите и што постои овој форум за да може да си помагаме, ја читав темава затоа што ме засега и мене, малата има полни 8 месеци, уште еден месец и морам да почнам редовно да одам на работа, до сега одев по 4 саати и супер ни одеше со доењето, ама сега со пописиве, мора следнава недела да останам цело работно време, вчера кога отидов на работа и сфатив дека ќе мора да останам 9 саати на работа збеснав, малата ја чува сопругот а и мајка ми му помага, јаде малото ангелче, ама зборот ми беше ми беше тешко, рацете почнаа да ми се тресат, ама што да ви кажувам мислев ке полудам не бев спремна да останам долго на работа. Ме фаќа паника како ќе цицаме, несакам по никоја цена да престанам, мајки Ве молам дајте ми совет, што е најдобро да правам, дали кога сум на работа да се одмолзувам за да не бидам како балон или се ќе си дојде во нормала, сепак сакам да напоменам дека и ние навечер сме како дракстор, кога сака и колку сака. Мерак ми е што си се доиме, до 7 месеци само цицавме од пред еден месец почнавме да јадеме, кашички итн, да не ви објаснувам... Најважно ми е само како да го одржам цицањето со оглед на тоа дека на работа сум од 8 до 17 часот.....
The administrator has disabled public write access.

Одг: Доење 10 Јан 2010 04:11 #12414

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Виб11, еве ОВДЕ прочитај совети за доењето кога мајката ќе тргне на работа.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Одг: Доење 10 Јан 2010 05:07 #12486

 • marijat
 • marijat's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 11
 • Карма: 1
I Dragi pocna poveke i polakomo da cica oti veke e "golem" ama denes posle sekoe cicanje povrnuva dodeka e oste na samata grada.Svekrvata vika deka dokolku e samo mleko toa i ne se smetalo za povrnuvanje tuku normalno bilo da go vadi visokot.Ama veke saka postojano da cica i obozava taka da zaspiva :)
The administrator has disabled public write access.

Одг: Доење 11 Јан 2010 20:02 #13280

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
eli напишал/а:
Фала на советите секако дека ке ве послушам и знам дека сте во право и дека тоа се празни калории ама пусти страв дека е ненајадено..., јас до сега и давав по 20 мил чајче ама овие три дена по 50мил ама пак ке намалам, иначе она цицаше од мене ама изгледа пробллемот е што она мрзливо цица , цица првите 10 мин додека има многу млеко и полесно и тече а после тоа цица ама не влече цица како да цица лажливка и после плаче и пак ја ставам на града и она мирна е зашто е на града а не цица спие ја будам ја штипкам ке завлече ама не е тоа тоа, пред 3 дена почнав со адаптирано и си го пие по 100 мил, а ми рекоа за бебе од 1 месец треба 60 мил да пие на еден оброк и сега веке незнам што да правам ке полудам од нервоза може и од тоа ми се намалува млекото а неможам да не се нервирам кога не ми напредува детево :( како да ја научам да влече и колку да и давам од адаптираното?
Некои бебиња се мрзливи Ели, колку сака и како сака нека цица, не и давај адаптирано ако имаш млеко. Не можеби, туку сигурно ти се намалува затоа што пие и адаптирано.
Ставај ја на града секогаш кога е гладна, не и нуди шишенце пред града, па нека биде и 15 минути по подојот. Пак прво цицање понуди и. Цуцлите имаат поширок отвор и лесно е да се налапа млекце од шише, а за цицање треба да се помачи малку. Издржи го периодов додека не ојача уште малку за да не и биде напорно да цица и постепени намалувај го адаптираното.
И секогаш нуди и од двете страни по два пати да цица, за да ги испразни до крај, да го извлече најкалоричното и најмасното млеко, тоа највеќе заситува и најмногу поправа. И најздраво е.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Одг: Доење 11 Јан 2010 20:33 #13319

 • eli
 • eli's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Darja Trajkovska
 • Теми: 19
 • Карма: 8
Znam deka toa e najdobroto svesna sum , ama detevo mi zaspiva na grada i neke da docica a ja maltrtiram ja budam ja stipam ja skokotkam neke da cica ne i tece mnogu mi e maka a imam mleko a ova ne cica a mnogu sum uporna stalno na cicka ja stavam koga i da posaka znaci na 10 na 10 min ako saka ja stavam a ona spie i ne cica samo prvite nekolku min i posle nisto, veke poludev i jas nekam da i davam vestacko ama pa samo 250 grama kacila za 1 mesec mora da se popravi zasto nemoze ni vakcina da primi :(
The administrator has disabled public write access.

Одг: Доење 11 Јан 2010 21:22 #13350

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Пред се е за да напредува и развива како што треба а вакцините ќе ги прими не е страшно. А што не пробаш да се одмолзеш, по кога ќе цица после подојот понуди ја твое млекце. Искористи го максимално твоето млеко.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 26 Сеп 2010 18:36 #55394

 • misticia
 • misticia's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Симона и Мартина :)
 • Теми: 107
 • Thank you received: 3
 • Карма: 27
загрижена сум, до пред две недели сосема добро одеше доењето, сега имам се помалку млеко а малово се повеќе сака да цица
му воведов дохрана постепено - а сега по два пати на ден и давам кашичка од нешто и еднаш чајче или сок

се плашам да не се одбие, дали и давам премногу друга храна? колку други оброци треба да внесува само еден месец или неполн месец откако почнав да ја дохранувам?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 26 Сеп 2010 20:09 #55419

 • redsonja
 • redsonja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • љубовта е се
 • Теми: 505
 • Thank you received: 635
 • Карма: 64
Мистициа, мислам дека треба да намалиш со додавање на течности, а богами и со храна. Таман си е времето за почеток на дохрана, ако досега исклучиво сте се доеле, но не е време за два оброка и плус и сок и чај. Полека, мајчиното млеко во првата година треба да е најглавниот извор на храна - затоа другото е дохрана, а не исхрана во првата година.

Ако пие други течности, помалку ќе цица, па помалку и ќе ти се создава млеко. Не се секирај, не може да ти го снема млекото или да се одбие ако тој си сака цице. Велиш се повеќе бара да цица, па давај му повеќе. Исфрли еден оброк. Од шест до седум, па и повеќе месеци може да си оди дохраната со еден оброк, обично ручек. Па после се воведува втор оброк, појадок. Па еееее, дури после и вечера, па ужини. Секако., доколку доењето е и натаму цело време сериозно во игра.
Моите клунчиња
Ј. 08.08
Д. 10.10
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.