Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Доење

Ре: Доење 31 Мај 2013 05:51 #240056

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Joanna wrote:
него да си прашам, за жолтицата имаме тема? Неможам да најдам, па ве молам ако има некој нека ми даде линк да прочитам како сте се справиле вие со неа.

Јоана повели тема за жолтица кај новороденче

И биди упорна со доењето бидејќи нема ништо подобро за детето ниту ништо полесно за мајката ако сте на доење :cvet:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Joanna

Ре: Доење 31 Мај 2013 15:25 #240085

 • Миња
 • Миња's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • monabombona
 • Теми: 359
 • Thank you received: 82
 • Карма: 1
Jоана честито :cvet: Најважно е што почесто да доиш. По она што го напиша имаш големи паузи меѓу два подои (по 6 часа-измеѓу два подои имаш Хип). Јас би те советувала на секои 2 часа да го ставаш на града, а после секој од тие подои да му нудиш шишенце да се дојаде. Колку повеќе цица бебето, толку повеќе млеко и ќе се создава. Затоа мораш да ги стимулираш градите со цицање почесто. И јас мака мачев и бев на два ума дали да дохранувам, и верувај се ќе се среди. Само упорност треба. Мачно е ама се исплати. За една до две недели веќе потребите за млеко на бебуш ќе се задоволуваат само со цицањето. Што се однесува до измолзувањето, јас дури ни сега кога се одмолзувам не можам да измолзам многу млеко, па според тоа би требало да заклучам дека немам млеко, ама според тоа како напредува синко изгледа бебушите подобро од нас ја совладуваат техниката и можат повеќе да извлечат. :cucla:
* Шмизлата 05.01.2007
* Шармерот 06.02.2013
If evolution really works, how come moms have only two hands
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Joanna

Ре: Доење 07 Јун 2013 13:54 #240950

 • mamabella
 • mamabella's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 8
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
Dali vi se slucuvalo majki,da vi se zakasla bebenceto na sred hranenje,bilo toa da e doenje ili so sisence.Mislam..ne e nesto cudno toa da se sluci,no sto dokolku toa pocesto se slucuva.Se si mislam deka koga nema ubavo da ja fati bradavicata,koga nema vakuum ili koga malku polakomo cica-togas se slucuva.Momentalno sme na kombinirana ishrana,i cica i AD i davam,pa primetuvam deka pocesto mi se zakasluva.Inaku mesec i pol ima kerka mi,i ponekogas me plasi so toa kaslanjeto..Kako e najdobro da se pomogne na bebeto,da se potcukne na grbceto ili??
Последна промена: 07 Јун 2013 14:36 by Mama Ane.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 07 Јун 2013 23:34 #241086

 • leona
 • leona's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 123
 • Thank you received: 38
 • Карма: 1
Се случува, како не. Ако му дојде повеќе млеко од што може да голтне се закашлува. Јас го кревам и го потпирам на моето рамо, или го држам малку нанапред да му биде главчето, па му поминува.

@Јоанна, ако сакаш да ги стимулираш градите мораш почесто да го ставаш на града. Немој да мериш на три саати. Еве со второво не се ни оптеретувам да гледам колку е саат и колку време поминало од предходното доење. Штом заплаче или се разбуди, веднаш на града. Тоа е начинот телото да добие информација колку млеко треба да создаде. И ние не јадеме секогаш иста количина, па исто и бебињата, некогаш повеќе, некогаш помалку. Воопшто да не се секираш што ти изгледаат празни градите, млеко си има. И на мене не ми се тврди градите, освен на почетокот додека воспоставивме ред. Само позитивно, што повеќе нуди го да цица, да ги стимулира градите и ако имаш желба да го доиш сигурно ќе успееш. Внимавај и ти често да јадеш. По малку, ама често.
Последна промена: 07 Јун 2013 23:41 by leona.
The administrator has disabled public write access.

време на доење 15 Авг 2013 09:54 #242932

 • Doneva
 • Doneva's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 3
 • Карма: 0
На колку време го доите вашето бебе, кое е старо 11 дена?
The administrator has disabled public write access.

Ре: време на доење 15 Авг 2013 10:05 #242933

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Sekogas koga kje posaka :). Moze da ima pauza megju dva podoi od dva saati, a moze za deset minuti pak da cica. Malo e bebeto i ne mozes da mu vospostavis rezim, i davaj mu da cica sekogas koga kje saka. Uzivajte vo zaednickite momenti :)
Последна промена: 15 Авг 2013 10:07 by Marge.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 26 Ное 2013 10:38 #246259

 • Betispageti
 • Betispageti's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 101
 • Thank you received: 11
 • Карма: 0
Многу често го слушам ова: „Детето да се дои секогаш кога ќе посака„ и не ми е јасно како да го спроведам во пракса. Синко кога и да му дадам да цица не одбива и тоа сериозно цица и голта и веднаш потоа повраќа бидејќи е прецицан и верувам дека желудникот не му собира онолку течност колку што тој внесува при цицањето. Како да знам кога му е доволно? Како да го применувам она „да цица кога ќе посака„ кога тој цица кога и да му понудам, а барањето од негова страна неможам да го дешифрирам, кога кенка за што кенка, за цице, од досада, од грчеви, за мењање пелена... јас кога и да кенка го ставам да цица и он влече ко да не јадел два дена и после поврака!

фала однапред
Последна промена: 26 Ное 2013 10:45 by Betispageti.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 26 Ное 2013 15:53 #246283

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Betispageti, колку ти е старо синчето? Ако си нова мамичка на почеток е потешко, ама после ќе го познаваш многу добро за што кенка. Син ми кога беше гладен плачеше и беше понервозен и се вртеше со главчето и бараше било што да допре со устата, а ако имаше друга мака, најчесто маката му беше да го крене некој во раце само си кенкаше. По некое време сфатив дека огладнува на околу час, час и половина и така се доевме. Повеќе од тоа не издржуваше.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 26 Ное 2013 16:57 #246287

 • Betispageti
 • Betispageti's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 101
 • Thank you received: 11
 • Карма: 0
dva meseci e star i veruvam deka ke se opravime so cicanje! od pred nekoja nedela fativme malku od malku red, cica na 1,5 cas po 15tina minuti no ako mu davam koga ke mi tekne mene (bidejki neznam da go prepoznaam negovoto kenkanje) togas cica dur ne go trgnam. Bash cudno, no mojot lakom sin moze da cica i vednas posle povrakanje :kez:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 02 Дек 2013 06:11 #246903

 • Maja
 • Maja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 630
 • Thank you received: 136
 • Карма: 6
Ние сме скоро 1 година и уште немаме фатено ред :hahaha: Бара да цица буквално кога ќе ме види. Кога ќе дојдам од работа е радост невидена. Цицаме и стоејќи и седејќи секако само не лежејќи :smee1: И за навечер исто. Цица по 100 пати. Како ќе се одвикнеме немам поима.. :cucla:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 27 Апр 2014 13:00 #250303

 • gvendolin
 • gvendolin's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 251
 • Thank you received: 75
 • Карма: 4
ova so doenjevo i so prvoto me meacese i sega sega samo drugi prasanja na kolku vreme da se doi znam deka ne treba d ase meri bidejki koga ke saka treba a pa od druga strana nekoi vikaat kao ne mu davaj pred dva saati bidejki staroto mleko ne e svareno seuste i novo koga ke cica mu se stvara revolucija vo stomaceto i mu pravi problemi
imame 18 dena dali da pazam na toa ili da mu davam koga place a ima problem i so grcevi nekogas koga cica se maci kenka i pak prodolzuva
izgleda treba vreme duri se stabilizirame
se si kazav sama :)
НАШЕТО ГОФЧЕ-ГОРДАНА 10/05/2010
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 27 Апр 2014 13:24 #250305

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
:crknav:gvendolin wrote:
ova so doenjevo i so prvoto me meacese i sega sega samo drugi prasanja na kolku vreme da se doi znam deka ne treba d ase meri bidejki koga ke saka treba a pa od druga strana nekoi vikaat kao ne mu davaj pred dva saati bidejki staroto mleko ne e svareno seuste i novo koga ke cica mu se stvara revolucija vo stomaceto i mu pravi problemi
imame 18 dena dali da pazam na toa ili da mu davam koga place a ima problem i so grcevi nekogas koga cica se maci kenka i pak prodolzuva
izgleda treba vreme duri se stabilizirame
se si kazav sama :)

Imam mnogo citano za dojenjeto i procitav nekade, deka majcino mleko se vari za 45 minuti… Znaci 2 saata, tova odavno se svarilo… Jas licno mu davav na Elias koga sakase, posebno prvite nedeli, koga se uste treba i teloto da se stabilizira so mlekoto… Taka sto kako sto sama si napisa, koga saka detevo, togas, pa so vremeto moze i ritam da fatite ;) A nekoj pa go i nemaat, nee strasno, koga ima mleko, se e ok :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: gvendolin

Ре: Доење 12 Мај 2014 04:43 #250690

 • winnie the pooh
 • winnie the pooh's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 305
 • Thank you received: 63
 • Карма: 2
Sakam da prasam bidejki nemam golemo iskustvo so doenjeto na prvoto dete, dali e potrebno pred poroduvanjeto da se mackaat gradite t.e bradavkite so nesto i sto e najdobro, so cel sprecuvanje na nivo pukanje,krvavenje i sl ponatamu vo procesot na doenje?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 13 Мај 2014 08:09 #250725

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
winnie the pooh, според моето искуство, наважно е од самиот почеток во што е можно поправилна положба да цица бебето. Пред да го ставиш на града убаво нека ти покажат сестрите и сама прочитај како треба да е поставено бебето. Без тоа колку сакаш мачкај се, ке ти се прават рани одново и одново.
За првото се зезнав многу што го доев само легната, а второво, 30 минути после царски ми го ставија на града и ми го ставија така цел ден иако немав млеко. Јас немав сили за ништо, не па да седнам и да го дојам исправена,па пак ми направи рани, ама овој пат со искуство, па полесно поминаа.

Интересно за споредба после двата царски со доењето е што со првото ми дојде млеко дури третиот ден и тогаш ми го дадоа да го дојам, а ова цел ден се мачеше на празно или малку колострум и веќе следното утро имаше убаво млеко. Со првото дојде од одма, па одмолзување, ставање мраз... со ова, од првиот ден е регулирано како што треба.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: winnie the pooh

Ре: Доење 23 Јун 2014 09:58 #251244

 • winnie the pooh
 • winnie the pooh's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 305
 • Thank you received: 63
 • Карма: 2
ajde iskusni majki pomagajte, taman mi trgna rabotava ovojpat so doenjevo, se razocarav i toa mnogu. Besusko staro eden mesec naprednalo samo 400gr od 26-ti pa navamu.A ubavo si fati, si vlece, jas nemam problem so gradite, go stavav na grada sekogas koga ke zaplace, nekogas na sekoj saat nekogas na 2, a koga spie i na 3,5 casa.Se prmenuvav sto citav na dvete gradi ja stavam, prvo pointenzivno vlece so ubavo goltanje, potoa na nekolku vlecenja ednas ke goltne, a na krajot posle 15min samo vlece po malku i dreme.Pelenite ni se teski na mockanje, sega pocna samo ednas na den da kaka(zolto),prethodno poveke.Se razocarav, sinko si bese na ad.mleko za nisto ne mu ja mislev si napreduvase odlcno, sega taman ni trgna rabotava si rekov ova cica, pa eve ti malku na kilaza.Dali tehnikive na doenje ne mi se dobri, dali nemam dovolno mleko, sekogas koa ke gi stisnam gradive sprica mleko od niv. Treba li da se izmolzuvam, koga, po kolku....neznam, se razocarav totalno, iako mi rekoa deka nemora da znaci, moze prvite denovi ne napreduvala pa ovie gramovi i se od poslednite 2 nedeli, moze vtoriot mesec pa poveke ke napreduva, neznam, a nesakam da i vovedam dohrana, posto znam deka odma ke se odbie od doenje.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 24 Јун 2014 02:25 #251249

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
winnie, moite deca ne stavaa nisto prvite dve-tri nedeli, iako cicaa jas nemav dovolno mleko ama ne se otkazuvav od doenje. Veke potoa si stavaa nedelno po najmalku 200 gr.Eve bas imam podatoci za dvete deca, kerka mi prviot mesec stavila samo 200 gr a sin mi samo 30 gr, za veke naredniot vtor mesec kerka mi da stavi 1200 gr a sin mi 1500 gr, i slednite meseci da si napreduvaat super duri i da se buckasti. Nemoj da voveduvas dohrana, ke si napreduva poveke vtoriot mesec, koga si kaka zolto nema problem, sin mi dodeka gubese na kilaza kakase zeleno, koga pocna da stava si pocna da si kaka ubavo zolto.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: winnie the pooh

Ре: Доење 24 Јун 2014 08:24 #251256

 • winnie the pooh
 • winnie the pooh's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 305
 • Thank you received: 63
 • Карма: 2
a da ve prasam, dali znaci onolku ml kolku ke uspees da izmolzis od sebe tolku i bebeto ke iscica, ili ne? Imam citano deka bebeto mnogu poveke moze da izvlece. Dr.mi rece deka po 60ml najmalku treba da izmolzam posle 18 navecer, ako nemozam znaci nemam dovolno mleko.Nekako neznam dali ke uspeam
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 24 Јун 2014 09:38 #251259

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
Winnie nikogas ne sum znaela sama da se izmolzam, toa mi bese mission impossible za mene. Tuka koga odev na pregled mi merea podoj, odn ko bagaa kolku tezese maliot pred i posle doenje, go doev tamu i itvrdija deka nemam dovolno mleko, ova bese prvite nedeli dodeka gubese na kilaza i pak ne ne stavaa na AD mleko, veke koga treta nedela po red ne stavase pocnav da go prigranuvam, i toa traese samo eden mesec, posle toa maliot sam si se odbi od AD (a i ne piese po mngu 3/4 pari x30-40 ml) i kogfa mene mi nadojde dobro mleko si prodolzi samo so cicanje.
Vie ste dobri, ste stavile 400 gr, nemoj da se otkazuvas, ili eventualno neka ti merat podoj pa da vidis kolku cica.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: winnie the pooh

Ре: Доење 24 Јун 2014 09:49 #251260

 • winnie the pooh
 • winnie the pooh's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 305
 • Thank you received: 63
 • Карма: 2
Citav deka ima tehniki i vo izmolzuvanjeto, ne sekoj moze i znae da se izmolzi, jas probav malku racno nekoi 35ml i prestanav, mislev da ne snemam ako se razbudi. Isto citav deka ima majki koi uspesno dojat i im napreduvaat bebinjata a nemozat da se izmolzat, a od druga strana pak imalo i nekoi do 150ml sto uspevale da izmolzat,neznam...jas sega koga e budna na sekoj saat ja stavam da cica, bukvalno na sekoe zaplacuvanje, pa ke vidime za edna nedela....kojznae daj boze da ja bide rabotava, navistina nesakam dohrana
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 24 Јун 2014 10:17 #251261

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
winnie, мојава супер напредува, па едвај една лажичка можам да измолзам за да и растворам витамин Д. Веројатно е до техниката. А 400гр. за 2 недели ти рекоа дека е малку?
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: winnie the pooh

Ре: Доење 24 Јун 2014 14:48 #251264

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Winnie и јас мислам дека вториот месец ќе си качи доволно малата само со цицање, те молам не избрзувај со ад! И нема врска колку си измолзела, па 35мл не е ич малце! Другарка ми капка не може да измолзи, вика за лек да ми треба не можам ни капка да капнам, а малата е буцко само од цицање. Какви 60мл по 18часот, врска нема, со сигурност ти кажувам. Ниту методата мерење пред и после подој не е меродавна зашто доените бебиња една може да исцицаат 100мл, еднаш 20мл, од кај знеш колку ќе цицне во моменот и ај разочарување =, немам млеко. По се што кажуваш-мокри пелени, какање, голтање-имаш млеко! Јас се напатив со децава и како паталец ти кажувам. Башка и доените бебиња скоковито напредуваат и може навистина тое 400гр и се само од последните две, или само една недела, што е супер. Верувам дека си се изначитала за доење, ама еве и од мене огромна поддршка и сигурна сум дека ќе успееш :srekno:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: winnie the pooh

Ре: Доење 24 Јун 2014 15:48 #251265

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Za izmolzuvanjeto: tova zavisti prosto od gradite… Znaci znam mnogo majki sto dojile so godini, a ne mogle da izmolzat niti 10ml… Velat deka drugo e koga dete cica i koga pumpata izmolzuva i nekoj gradi ne reagirat na pumpata… A decava si napreduvat…

Stavaj bebevo pocesto winni, duri koga ne bara, da ima poveke cicanje i gradite da producirat poveke… I jas mislam deka ke bide ok i sum sigurna deka ke bide ok, prosto probaj da se opustis i se ke bide vo red :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: winnie the pooh

Ре: Доење 25 Јун 2014 04:59 #251269

 • winnie the pooh
 • winnie the pooh's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 305
 • Thank you received: 63
 • Карма: 2
Vi blagodaram mnogu,mnogu mi znacat mislenja i podrska vo momentov. Zoja da,mi rekoa deka e malku,ni vakcina ne primi,mi rece za nedela dena pak da odime. Vcera se zafrknav so toa molzenjeto levava grada pocna da me boli od strana I meka mi stana,ufff se opsednav mnogu,sega celo vreme mislam deka nemam mleko.Moram da se opustam malku
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење 27 Јун 2014 02:41 #251277

 • winnie the pooh
 • winnie the pooh's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 305
 • Thank you received: 63
 • Карма: 2
Vcera bevme kaj nasiot pedijatar,morav da ja odnesam da me posovetuva malku,ja merese na ista vaga kako kaj tie za vakcina i pokaza deka skoro 200gr se popravila od ponedelnikot navamu,sto pa sega mi e pacudno dali e mozno tolku,jes da jas smeniv taktiki,ja budam na 2 saati koga spie I stvarno sega koga pocesto ja dojam osekam kako poveke mleko mi nadoaga,ke vidime do vtornik pak treba da odam.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lena0809

Ре: Доење 27 Јун 2014 04:43 #251280

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
winnie the pooh wrote:
Vcera bevme kaj nasiot pedijatar,morav da ja odnesam da me posovetuva malku,ja merese na ista vaga kako kaj tie za vakcina i pokaza deka skoro 200gr se popravila od ponedelnikot navamu,sto pa sega mi e pacudno dali e mozno tolku,jes da jas smeniv taktiki,ja budam na 2 saati koga spie I stvarno sega koga pocesto ja dojam osekam kako poveke mleko mi nadoaga,ke vidime do vtornik pak treba da odam.

Suuuper :srce: Ke bide se vo red, ke vidis :) Pustam sreka :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: winnie the pooh

Најново на форумот

 • No posts to display.