Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Колку време може да стои измолзеното млеко?

Колку време може да стои измолзеното млеко? 19 Дек 2009 22:23 #650

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
На собна температура:
на 15°C - 24 часа
на 19-22°C - 10 часа
на 25°C - 4-6 часа

Во фрижидер:
на 0-4°C - 8 дена
во комората на обичен фрижидер - 2 недели
во фрижидер за длабоко замрзнување на Т -19°C до 6 месеци.
Пред замрзнување млекото треба да се олади во фрижидер, а после одмрзнувањето се подгрева во сад со топла вода, не директно на шпорет.

Mајките кои сеуште дојат а треба да бидат одвоени од бебето на еден или повеќе дена, можат претходно да се одмозлуваат секој ден по малку и да соберат количина доволна да ги покрие потребите на бебето додека е таа отсутна. За да не даваат адаптирано млеко или да го одбијат бебето од цицање.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Одг: Колку време може да стои измолзеното млеко? 19 Дек 2009 22:48 #667

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
Ова го применував само кога морав да бидам одвоена од Мила.Се измолзував и така во шишенце и даваа мое млекце.Но никогаш го немав замрзнато(бидејки немав потреба)или го оставав на собна температура или во фрижидер.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Колку време може да стои измолзеното млеко? 21 Дек 2009 15:41 #1902

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
Во што го складирате измолзеното млеко, јас имам 2 шишенциња но што ако ми треба повеќе да замрзнам на пример или во фрижидер за повеќе оброци?
The administrator has disabled public write access.

Одг: Колку време може да стои измолзеното млеко? 21 Дек 2009 15:46 #1913

 • nnatasa
 • nnatasa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 194
 • Thank you received: 164
 • Карма: 2
jas koristam plasticni casi od pogolemite ... predhodno ja poparuvam so vrela voda pa zatvoream so najlon vo rolna. pisuvam data i stavam vo zamrznuvac. predhodno mlekoto treba da se oladi vo delot kade stoi hranata za ladenje, pa posle vo zamrznuvacot
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку време може да стои измолзеното млеко? 22 Сеп 2010 15:41 #54153

 • anence
 • anence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Заедно сме посилни :)
 • Теми: 543
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Jas ssakam da se izmolzuvam duri sum na rabota da pie i mlekce, ama me interesirase kolku ml otprilika da izmolzam od kaj znam kolku ke i e dosta
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одг: Колку време може да стои измолзеното млеко? 22 Сеп 2010 16:52 #54189

 • AWAO
 • AWAO's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 664
 • Thank you received: 449
 • Карма: 10
Sara wrote:
Во што го складирате измолзеното млеко, јас имам 2 шишенциња но што ако ми треба повеќе да замрзнам на пример или во фрижидер за повеќе оброци?
Во чашки за урина. Тоа се всушност чашки за биолошки течности, стерилни се и имаат капачиња.На некои има и дел каде би ја запишала датата на замрзнување.Поздрав
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одг: Колку време може да стои измолзеното млеко? 24 Сеп 2010 01:26 #54621

 • tinkerbell
 • tinkerbell's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 36
 • Thank you received: 1
 • Карма: 2
и јас во такви го смрзнував,сега веке немам толку млеко за да смрзнувам, ама некако не ми го пие млекцето откако ке го одмрзнам..не знам зошто..можеби поинаков и е вкусот... а и мене некако ми мириса, на пластика ли на не знам што, а ги попарував чашките пред да ги употребам... има се продаваат специјални кеси за замрзнување на млеко, ама тоа дури сега го дознав...
anence wrote:
Jas ssakam da se izmolzuvam duri sum na rabota da pie i mlekce, ama me interesirase kolku ml otprilika da izmolzam od kaj znam kolku ke i e dosta
ти ке го измолзиш сето млеко што го имаш во градите а таа ке си испие колку сака :)моево пие по 100 мл на оброк...
Последна промена: 24 Сеп 2010 01:37 by Kinky.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одг: Колку време може да стои измолзеното млеко? 25 Сеп 2010 13:37 #55204

 • eva79
 • eva79's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 31
 • Thank you received: 2
 • Карма: 1
jas zamrznuvam izmolzeno mlekce vo kesite na Lansinoh. super se i si imam napraveno rezerva za sekoj slucaj ako izlezam a nekoj treba da go pricuva.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку време може да стои измолзеното млеко? 28 Јан 2011 19:08 #106964

 • Kik4e
 • Kik4e's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 40
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
Koga sme veke kaj temava izmolzeno mleko, mami4ki sakam da ve prasam so sto najlesno se odmolzuvate? I jas ke treba da pocnam denovive da i ostavam mlekce, pa se plasam da ne nemozam dovolno da odmolzam.... :unsure: Koga se odmolzuvate treba nekolku pati po malku ili ke bide dovolno za 1 obrok?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку време може да стои измолзеното млеко? 27 Апр 2011 19:15 #132464

 • Nin
 • Nin's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Majka!!!!
 • Теми: 172
 • Thank you received: 40
 • Карма: 3
Pogolemiot del od melekoto sto go izmolzuvam poradi mastitisot go frlam, no nekogas go cuvam za da i go dadat ako izlezam nekade. i zabelezam posle stoenje 3-4 saati najmalku, i vo frizider i na sobna temp, se zgrudnuva, ne e homogeno, kako talog da ima, ne deka ima grutki vnatre. Takvoto mleko ne sum i go dala, no kako da znam deka e ubavo? Dali mozebi od mastitisot gubi na kvalitet i se zgrudnuva?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку време може да стои измолзеното млеко? 27 Апр 2011 23:20 #132500

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
nin,izmolzeno majcino mleko moze da go skladiras vo frizider 24h.znam deka moze i na sobna temperatura,ama jas ne rizikuvav.go toplev vo topla voda,siseto direktno vo gzezve trgnato od ringla.ako mi fatese talog ubavo go promuckuvav.
dali go menuva kvalitetot poradi mastitot,neznam.mislam deka ne bi trebalo :wtf:


eve del od na emilija postot

На собна температура:
на 15°C - 24 часа
на 19-22°C - 10 часа
на 25°C - 4-6 часа

Во фрижидер:
на 0-4°C - 8 дена
во комората на обичен фрижидер - 2 недели
во фрижидер за длабоко замрзнување на Т -19°C до 6 месеци.
Пред замрзнување млекото треба да се олади во фрижидер, а после одмрзнувањето се подгрева во сад со топла вода, не директно на шпорет.
Последна промена: 27 Апр 2011 23:22 by Frenky.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку време може да стои измолзеното млеко? 28 Апр 2011 01:31 #132525

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Измолзеното мајчино млеко може да се чува на температура до 25 степени од 4-8 часа,на температура од 0-4 степени 2-3 дена максимум.
Во комори за замрзнување кои се внатре во фрижидерот- максимум до 2 недели,во оние кои се над/под обичниот фризидерот и ладат до -18 степени максимум 2 месеци и секогаш подлабоко,а не до вратата,а во специјални комори за замрзнување на температура од -20 степени до 6 месеци.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo

Ре: Одг: Колку време може да стои измолзеното млеко? 08 Јун 2011 16:24 #140752

 • lazanja
 • lazanja's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 19
 • Thank you received: 4
 • Карма: 0
lele kako kolku ima vo gradata kolku i da ja molzam sve si ima prska na site strani :) ne znam sto ke se prave po cel den sum so racete na gradite :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Колку време може да стои измолзеното млеко? 04 Сеп 2012 16:12 #212185

 • emili23
 • emili23's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 2
 • Карма: 0
Mamicki, sakam da prasam dali znaete odprilika kolku ml e potrebno za eden obrok na 1 mesecno bebe? I kako da znam dali izmolzenoto mleko e rasipano ili e dobro za pienje? Pozzz :* :* :*
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.