Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

ТЕМА: Доење во јавност

Ре: Доење во јавност 13 Дек 2012 12:23 #225718

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Баш пред некое време дискутиравме со братучетка ми на слична тема и ме изнасмеа кога ми кажа дека се прочула шега меѓу народов дека само во Македонија дува промаја :kez:

А добро според вас, што треба да прават луѓето што живеат на север? Децата не треба да им видат бел ден зошто е студено. Јас знам дека во Норвешка родителите седат во кафич на топло, а бебињата надвор спијат во количка. Исто и во градиките на -20 ги оставаат во колички да преспиваат надвор. Во Германија продавницте се преплавени со опрема за дожд за дечиња и никој кога истура надвор не го зема тоа како страшно и ајде нема мрдање, децата си возат точаци по дожд, во градинка задолжително играат надвор еден час и се мачкаат како мачиња во кал и снег. Се што треба е само соодветна облека и немаат врска временските услови.

И јас бев од оние мајки паничарки, имам мало бебе и крај на Свет, морам дома над него,како тоа плаќање сметки со бебе во пошта, па кафич, гости, кафана... тоа не доаѓа во предвид. Кога видов како функционираат луѓе и со по 3-4 деца ми доаѓа само да се застрамам. Но, од пред неке време комплетно се променив и син ми доаѓа со нас што и да правиме. И за доење во јавност не можев на почеток да се привикнам, а и трчав дома на 2 часа, но после тоа сум доела секаде. Секако не сум ја вадела градата на маса, но каде и да си се наоѓа некое потајно ќоше, ќе сум се завртела со грб или слично и не сум го оставила да плаче. Мојов е од бебе на тркала, пошетано бебе незнам дали има, од автобуси, возови, авиони и никаде не ми било проблем да дојам или да се секирам што го мешам во гужва. Баш со цицање ќе си се смири и ќе си заспие, а со тоа си има и имунитет да го чува од околината. Да чукнам во дрво, еве 3 години освен растечено носе и температура која поминувала со едно - две лажичиња парацетамол, не сме имале никаков проблем иако е шетан секаде. Моите го викаат и ескимче, зошто секогаш е минимално облечен и шетаме без разлика на времето :sneg:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Adelle, Octavia

Ре: Доење во јавност 13 Дек 2012 13:31 #225720

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Zoja you didn't get the point!
Кратко и јасно, иако темава не е за шетање на минусни температури, тоа е една друга тема.
Секогаш и секаде може да се најде дискретно место за подој. Ова ти го кажувам од скоро три и пол годишно искуство на доилка, која поради тоа не им го ускратувала шетањето на децата. Да не се повторувам се е напишано во постот погоре.
Децата на север немаат лета од над 45 степени.
Никој не рече дека не треба да се излегува на минус, туку дека температурните разлики, кои кај нас и тоа како постојат, се најлошите по здравјето на децата. Значи затворена просторија од 25 степени и нагло излегување надвор на -5.
Ова е мојот одговор на твојот пост. И каде ти беше тука поентата за доењето во јавност?

Малку ми е дегутантно во секоја тема за се и сешто да се споредуваме со Норвешка, Финска или Лапонија. Јас кажувам за кај нас во Македонија.
Последна промена: 13 Дек 2012 13:35 by Mama Sani.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Доење во јавност 13 Дек 2012 14:29 #225725

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Aman veke, kako e nekade , postojano se sporeduvame, i neznam sto so toa?

Mene mi e nesfatlivo, kako na primer denesniov den, minus 16 bese, da izvadam bebe da setam pa i da go dojam nekade nadvor?
Pa nema da mu bide apsolutno nisto ako napravam isklucok, i na vakov den go ostavam doma, a za setanje da izberam poubav den. A doenje vo kafic, da ok, ama nekade nastrana, no sepak ako veke moram. Pa neli bebinjata cicaat na dva-tri casa, mozam da si fatam taksi otkako ke ispazaram i fino lepo ke si cica doma.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Sani, blair waldorf

Ре: Доење во јавност 13 Дек 2012 19:02 #225801

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
 • Карма: 3
Imav strasni bolki prvite 2 meseci dodeka doev, na sekoe doenje si vikav 10 deca ke rodam, taa bolka ednas se trpi, ama ovie bolki sekoj den po 7-8 pati, strasno. TOj period ne mozev da zamislam da odam nekade na dr mesto da dojam, si ja fakav edinstvenata vozmozna sedecka pozicija i veruvajte solzi mi tecea od bolka dodeka malata povlekuvase, duri da potece mlkeoto, posle se normalizirase. Potoa dojde dr problem , bolkite prestanaa, ama slabo mi napreduvase samo so moeto doenje i pak se se sveduvase na beskrajni obidi za doenje koga i da posaka, prijatna domasna atmosfera i sl. Toa mi bea prekrasni momenti so moeto malecko. Da ne gi imav site ovie problemi ke doev cesto vo javnost i toa kako. Vaka otkako veke vovedovme i dohrana so aptamil aptamilt i go dava dodeka setavme a si se doevme najcesto doma. Ama mojata drugarka so detence blizu po vozrast domoeto koe bese samo na doenje 6 mes redovno si go nosese so nea i si go doese koga i da posaka. I ne gledam nisto loso vo toa. A neogas bas i ne mozes se da istempiras da pazaris bas koga se e stokmeno - deteto nadoeno i bas togas imas nekoj na raspolaganje da ti go pricuva, i red dr situacii koga sakas nejkes ke izlezes so deteto zaedno, toa ke pobara i ke go nadois. Drugarka mi sekogas barase potivko mesto, aa ko nemase izbor zatskriena malku doese bez nikakvi kompleksi. A inaku sum sretnuvala ciganki sto odat so dete vo raka i go dojat so skroz otkriena grada i na prepolna ulica. I iskreno im se voshituvam kako uspevaat toa da go pravat, pa kolku maka imav koga ke mi tekne da ja namestam samo pravilno...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка

Ре: Доење во јавност 14 Дек 2012 04:33 #225827

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
Значи сите сте за доење во јавност, единствено разликите се дали ќе застанеш во некој ќош, ќе се свртиш малку полево, или ќе се покриеш на некој друг начин. Мислам дека тоа е ирелевантно веќе за темава, каде препукувањата се за според мене небитни работи. Еве Синоличка дои во кафуле, и јас сум доела во кафуле, и двете имаме мали гради (ова од муабетот нејзин предходно) и кога ќе го наместиш детето не се гледа ништо на терен. Меyo, Ваse, Mama Sani, имаат поголеми :opaa:, и се чувствуваат попријатно доколку се наместат малку понастрана. И едните и другите дојат во јавност, бебушите се среќни и сити и сите сме на иста бранова должина.
И додека сум доела во јавност верувајте никогаш не сум осетила дека некој ме гледа попреку или се чуди на мојата постапка (веројатно бидејќи и самата не сум придавала посебно значење на истото). Тоа незначи дека сум доела каде стигнам и по секоја цена, ако има мирно место ќе си се наместиме каде ни е попријатно, ако не ќе си се прилагодиш на ситуација.
А муабетот за шетање на минусни температури и дали мајка треба со мало дете да седи во преполно кафуле се за некоја друга тема.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: None-bt, Nebo, Синоличка, butterfly87

Ре: Доење во јавност 14 Дек 2012 07:38 #225876

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Vodolija, me pretrka so postov, skoro istoto sakav da go napisam. Dobiv vpecatok deka site istoto go kazuvaat, vo del ne se razbiraat i dzabe prepukuvanja...
I jas zapamtiv deka u start Sinolicka napisa deka ima mali gradi i skoro i e pokriena koga doi. I jas sum so takvi i tocno sfakam, jas imav period koga se kriev so marama, ama i period koga ne sakase nikakvi prekrivki pa taka go doev, i po kafici, ama ne zastanuvav za site da me zjapaat, da se pokazuvam, taman rabota... E sega ako nekoj go nervira samiot cin na doenje, toa e druga rabota.
Inaku sum se nasla vo sekakvi situacii-da mora na minusni temperaturi da sme izlezeni, a i da ne mora, tuku da sakam, ama da, toa ne e za tuka...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: vodolija, Синоличка

Ре: Доење во јавност 14 Дек 2012 12:31 #225920

 • Adelle
 • Adelle's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Broken...
 • Теми: 1225
 • Thank you received: 643
 • Карма: 45
Да не ви се мешам многу во штипки, ама сите го зборите истото, само малку не се разбирате :kez:

Инаку на темава една слика од неодамна од весник. Си се сликала бе додека дои :hahaha:


images.24ur.com/media/images/520xX/Nov2012/61090546.jpg?d41d
Последна промена: 14 Дек 2012 12:32 by Adelle.
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Најново на форумот

 • No posts to display.