Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Kрвави брадавици

Kрвави брадавици 12 Авг 2013 07:17 #242842

 • Doneva
 • Doneva's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 3
 • Карма: 0
моето бебе поврати крв?????????? се доиме природно, брадавиците се крвави и од педијатар и други доилки добив одговор дека таа крв е од моите брадавици?
Дали тоа се случува и кај останатите доилки?
Последна промена: 12 Авг 2013 08:37 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kрвави брадавици 12 Авг 2013 09:21 #242845

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Doneva, истово ни се случуваше со првото дете, ми се раскрвавија брадавиците и малиот си бљуцкаше крв. Сега среќа со второво ич немав вакви маки, рани и сл.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kрвави брадавици 12 Авг 2013 18:30 #242850

 • Миња
 • Миња's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • monabombona
 • Теми: 359
 • Thank you received: 82
 • Карма: 1
Јас со син ми го имав тој проблем. Многу ми беа распукани брадавиците и на два пати ми бљуцна (не да повраќа) крв, и тоа едниот пат баш темно, неразредено. Брадавиците ги мачкав со ланолин пред и по секое доење и релативно брзо ги опоравив. Ама прцжвиот пат и јас се извадив од памет.
* Шмизлата 05.01.2007
* Шармерот 06.02.2013
If evolution really works, how come moms have only two hands
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Doneva

Ре: Kрвави брадавици 30 Окт 2013 14:03 #245228

 • Betispageti
 • Betispageti's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 101
 • Thank you received: 11
 • Карма: 0
Lansinoh e prava stvar za krvavi brdavici... jas ja koristev i sum prezadovolna!!!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kрвави брадавици 16 Авг 2014 18:47 #251969

 • rozaly
 • rozaly's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 51
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
Ve molam za pomos, koj imal isto iskustvo. Eve veke tret den bradavicite mi se celi ispukani i so krv, i edvaj uspevam da go nadojam deteto.Znam deka nema sto mnogu da se propraca osven lanolin, ama me interesira dali e vo red da se prodolzi co cicanje ili ne.

pozdrav
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kрвави брадавици 16 Авг 2014 21:00 #251970

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
rozaly, секако да продолжиш. Јас и со двете го имав овој проблем. Пред да го доиш пробај омекни ги со пожешка вода, само брадавиците под чешма, не мора целиг ради и малку од млекото намачкај. Така ќе се помеки и нема да пукаат па да тече крв. После доење ланолин и обавезно памучно прслуче со влошки за доење.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kрвави брадавици 16 Авг 2014 22:11 #251971

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
Напротив, ако ставаш прслук со влошки, дополнително ја иритираш кожата и не и даваш да дише. Па така раните поспоро ќе заздрават. Цицките на мегдан цел ден, мене тоа ми помогна. Купи си од стружанка спаваќа со посебни отвори, да не мора гола да седиш. И мт подалеку од тебе :) јас продолжив со доење се додека бебе не почна да повраќа крв, се надевам нема да ти се деси тоа.
Последна промена: 16 Авг 2014 22:12 by Frenky.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kрвави брадавици 17 Авг 2014 16:03 #251975

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Во болницата во која се породив вториот пат имаше цел тим од сестри задолжени само за доење. Значи секој ден доаѓаше главната сестра и не едуцираше во се во врска со доењето. Пополнувавме формулари, табели, добивавме брошури и тие така ме советуваа. Дури ми оставаа и од влошките не НУК за доење и ми рекоа од дома да ми донесат прслучиња. А во Ремедика пак ме советуваа без никаква облека, ама кај мене со прслучиња се покажа поефикасно.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kрвави брадавици 18 Авг 2014 21:23 #251992

 • rozaly
 • rozaly's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 51
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
lele, teoretski demek i mene mi kazuvaa sto da pravam, ama pak nisto. Koga ke gi stavam tie vloskite se zalepuvaat pa posle mi e uste potesko koga treba da ja trgnam za doenje. Probav vcera dase setam po doma gola :) ama nisto. Pojma nemam sto da pravam, a ako ja koristam pumpata uste poveke mi gi egne pupkite i mi gi nadraznuva...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kрвави брадавици 18 Авг 2014 22:12 #251993

 • rozaly
 • rozaly's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 51
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
Koga ke stavam lanolin, na bebeto mu se lizga pupkata i nemoze da ja fati, i uste poveke vlece pa ja raskrvavuva :(
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kрвави брадавици 18 Авг 2014 23:15 #251994

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Ne gi trgaj vloshkite taka. Pod cheshma so zeska voda, sami ke se odlepat, nema da pushtat krv. I lanolin samo posle doenje, ne pred.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kрвави брадавици 19 Авг 2014 14:21 #252002

 • leona
 • leona's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 123
 • Thank you received: 38
 • Карма: 1
Ќе биде подобро не се грижи. И јас го имав истиот проблем, знам колку е тешко, плачејќи сум доела. Ќе се издржи, биди истрајна и после ќе уживаш во доењето. Мене ме спаси балсамот за доење од мустела, ланолинот ми беше многу густ и тешко ми се размачкуваше. Мачкав дебел слој од балсамот и шетав гола по дома, скоро три месеци. Многу ми помогна советот да се доиме јас потпрена на перници, главчето на бебето потпрено на мојот лакт а едното раче мушнато под градата допрено странично на грбот ( не знам дали добро опишав). Кога почнав да му го мушкам така рачето под мојата пазува многу полесно се местеше за доење и помалку болеше.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Glasna*

Ре: Kрвави брадавици 19 Авг 2014 15:42 #252006

 • rozaly
 • rozaly's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 51
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
Jas probuvam da go drzam bebeto kako fudbalska topka, glavceto od strana i celoto telo od strana. Mozebi treba da smenam pozicija. Mnogu boli, i ne samo sto e probem bradavicata, tuku bolat i celite gradii toa go praviceloto iskustvo uste potesko ;(
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kрвави брадавици 19 Авг 2014 15:53 #252007

 • leona
 • leona's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 123
 • Thank you received: 38
 • Карма: 1
Ке се прилагодите, треба време, биди истрајна и пробај различни позиции, битно е убаво да ја лапне градата. Пробај со кремата од мустела, во розево-бела малечка туба е спакувана, јас мачкав дебел слој после доење и градите голи. Мислам дека тоа ми помогна најмногу. Битно е дека ќе помине, јас мислев дека никогаш нема да уживам во доењето, а напротив, сега е пријатно. Само треба да се издржи, знам колку многу боли.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kрвави брадавици 19 Авг 2014 16:05 #252008

 • rozaly
 • rozaly's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 51
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
Fala Leona na utehata. Ne bi sakala da se otkazuvam sega zatoa sto bebeto mnogu ubavo si cica..
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kрвави брадавици 19 Авг 2014 16:56 #252009

 • leona
 • leona's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 123
 • Thank you received: 38
 • Карма: 1
Нема проблем, добро е да знаеш дека и многу други мајки поминуваат низ тоа и дека поминува, привремено е. Многу е убаво што можеш и сакаш да си го доиш.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kрвави брадавици 20 Авг 2014 16:09 #252036

 • rozaly
 • rozaly's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 51
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
Leona, kolku vreme ti trebase za da ti zarasnat ubavo bradavicite?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kрвави брадавици 21 Авг 2014 14:30 #252050

 • leona
 • leona's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 123
 • Thank you received: 38
 • Карма: 1
Кога поминаа првите три месеци стана многу подобро. Јас имам многу нежни и осетливи гради и веројатно требаше време да се навикне ткивото, а и бебето силно влечеше. Сега кога се присетувам, како во магла ми е тој период. Мислам дека е индивидуално за колку време поминува, да не те плашам дека е многу време. Може кај тебе побрзо ќе биде. Ако нема крв, можеш да ги поминеш брадавиците по неколку пати дневно со раствор од лажиче сода бикарбона во една чаша млака вода и градите голи да се исуши на воздух. На мене тоа ми го смируваше чешањето. Да знаеш дека за второ ќе ги немаш овие проблеми. Градите се навикнати веќе и се оди полесно.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kрвави брадавици 23 Авг 2014 18:08 #252068

 • rozaly
 • rozaly's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 51
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
Of Leona, ova m ie vtoro detence. Prvoto neznaese kako da cica, pa edno vreme cicase so gumenite kapicki, vo kombinacija so adaptirano mleko i taka se macevme 3 meseci za na kraj da se otkazam jas.Ova bebe se rodi nekoi 450 grama pogolemko, i vednas pri prvoto stavanje na gradi vo bolnica znaese kako da cica, i vlecese mnogu silno prvata nedela i togas mi se razranija bradavicite.Razgovarav so sestrata vo meguvreme, mi dade eden sovet sto mi pomaga ovie dva dena: da ja drzam gradata celo vreme so prstite vo oblik na bukvata C i taka taa ke opfaka poveke od gradata a ne samo bradavicata. Samo ne mi e jasno kako moze da zazdravat bradavicite koga celo vreme cica?!!

pozdrav uste ednas, i blagodaram za razgovorot mnogu mi pomaga
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kрвави брадавици 25 Авг 2014 18:26 #252088

 • leona
 • leona's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 123
 • Thank you received: 38
 • Карма: 1
И мене беше исто така како што опишуваш, бебето поголемко, уште на првото цицање ми ги направи крвишта брадавиците, за болката во шок бев. Сите ми кажуваа, какво убаво било чувството да доиш, колку се уживало во доењето, а јас првите три месеци многу тешко ги поминав. Мајка ми ми кажа дека и на неа и биле исто така градите, зашто јас многу силно сум влечела, и издржала да ме дои а тогаш немале ни креми. Тоа некако ми даде сила да издржам. Кај мене бебето и долго цицаше, по 30-40 минути, мислам дека и тоа си имаше влијание. Ама еве така ми е во сеќавање, дека после првите три месеци стана многу подобро. Ќе помине, може ќе треба време ама градите ќе се навикнат. Ќе ти биде песна доењето, прекрасно е што имаш доволно млеко и што бебето добро си ручка. Јас кога им се жалев на сестрите, а после и на педијатарот кога одевме на контроли, викаа дека е благодет што убаво си цица и добро си напредува, и сега од оваа дистанца кога ќе погледнам стварно е така. Ги знаеш сигурно бенефитите од доењето, да не ги набројувам сега, и за тоа вреди да се издржи. Зараснувањето беше многу постепено, значи не беше до денес ме боли, па од утре супер сум, туку малку по малку почна да ми се губи интензитетот на болката. Се сеќавам дека за на контрола одвај издржував нешто да ми ги допира градите, дури и спиев откриена. Од влошките за гради ужасно ме иритираше, користев од најмеките памучни марамчиња наместо нив. Постапката првите месеци беше: мачкав дебел слој од кремата на мустела и цело време голи градите дома. И ако многу ме чешаше, премивка со раствор од сода бикарбона со вода. После почнав поретко да ја користам кремата, после туширање ќе се намачкав само. Баш ми е мило што ти помогнал советот на сестрата. Јас не успевам така, туку се трудам кога ке почне да цица убаво да лапне што повеќе од градата. Експериментирај со положбите и ќе си најдете како ви е најзгодно доењето. А мислам дека има врска и сто раснат, поголема им е устичката и поубаво можат да ја отворат за да почнат да цицаат, па понатаму е полесно. Без грижа, ќе биде добро.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Kрвави брадавици 29 Авг 2014 18:57 #252131

 • biljanag
 • biljanag's Avatar
 • Offline
 • new born
 • ммммммммм
 • Теми: 94
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
kaj sekoja majka na pocetokot na doenjeto dokolku ne se spremaat so vreme bradavicite se raskrvaruvaat no ne e strasno ova e sovet od mene : pred da cica bebeto obavezno malku sami stisnete ja bradavicata da potece mleko tie se mali i nemaat sila da povlecat mlekce ; na kraja od doenjeto obavezno namackajte si gi bradavicite celata areola so mleko vase istisnato i taka malku posedete goli da se isusat samite; vaka najbrzo zazdravuvaat bez nikakvi kremi masti pomagala pozz do site doilki bidete uporni vo doenjeto majkata mora da ja istrpi bolkata za zdravje na malite da porasnat golemi :foryou:
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.