Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Положба за доење

Положба за доење 30 Дек 2012 10:55 #228063

• prasence
  • prasence's Avatar
  • senior
  • Теми: 1346
  • Thank you received: 440
Nemozam nikako poinako da go dojam osven sednata. Probuvav legnati dvajcata ama nekako ne uspevam ubavo da go namestam. /vaka sednata ubavo go prilepuvam za sebe i ubavo ja faka gradata i podolgo e buden pa se nacucuva. Ako lezi on i jas do nego, zaspiva za nekolku minuti i cicanjeto e mnogu kratko pa za pola saat bara pak.

Vo koja polozba e doenjeto najprijatno i najuspesno spored vas?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Положба за доење 30 Дек 2012 11:13 #228064

• lali
  • lali's Avatar
  • new born
  • Теми: 42
  • Thank you received: 12
Ние преку ден се доиме седејки,а навечер кога се буди легнати.ќе се нацица ќе заспие и го враќам во креветче.а најубаво ми е кога го држам во раце и го дојам,тогаш ме гледа,ме допира,ми пружа раче,срценце.

Ре: Положба за доење 30 Дек 2012 13:35 #228079

• ivi
  • ivi's Avatar
  • teenager
  • Теми: 715
  • Thank you received: 423
Јас на почетокот ја доев само легната пошто неможев да седам ради раната и месњеци само така сакаше да цица .А сега најчесто во седечка положба,посебно навечер кога се успиваме пошто сака во раце да ја нишкам и да цица :laugh:

Ре: Положба за доење 30 Дек 2012 19:37 #228103

• MamaMaja
  • MamaMaja's Avatar
  • teenager
  • Just one happy mum
  • Теми: 915
  • Thank you received: 483
Prasence sekako duri e taka malo ke go dois sednata, oti taka polesno manevriras so deteto, posto treba deteto da go doneses do dojkata, a ne dojkata do deteto, sto bi bilo slucaj vo lezecka polozba.

Toa e prvo pravilo na doenjeto :)

Baska sto dur e taka malo, a ti uste nenaviknata i ne e dobro da lezis pokraj nego, zasto ne dal Bog, moze da zaspies. Posebno noke nemoj da dois legnata nikako, sonot lesno laze.
Sedni si na fotelja, digni si gi nozete na nesto, privij si go bebeto na gradi i uzivajte.

Sto bi dala za nekolku takvi miga!
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
Последна промена: 30 Дек 2012 19:38 by MamaMaja.
Следниве корисници изразија благодарност: prasence, Meyo

Ре: Положба за доење 03 Јан 2013 07:03 #228391

• prasence
  • prasence's Avatar
  • senior
  • Теми: 1346
  • Thank you received: 440
pa da, navecer gledam da sednam i da go dojam posto zaspivam pobrzo od nego i mi e strav, ama i preku den sedam, dobro mi dojde pernicava za doenje :) olesnuva epten

Ре: Положба за доење 04 Јан 2013 06:32 #228540

• Синоличка
  • Синоличка's Avatar
  • senior
  • Теми: 1452
  • Thank you received: 1441
Прасенце нека ти е здрав и жив Владимир :srce:
Баба ми викала сонот лаже, да се дои само седната и тоа со нозете на земја...жената доела 5 деца и којзнае колку годишен стаж во доење :)

Јас искрено овој совет го следев само додека беа многу мали. Дојам кај стигнам и како стигнам. Додека двајцата беа новороденчиња, ги доев претежно седната. Сега најчесто синко сам одлучува за положбата. Седната, легната, некогаш јас седам а тој стои, некогаш ми седи во скут свртен со лицето кон мене, а бе 100 варијанти. :chilpil: Како расте така сам ќе си ја бира положбата :)
Сончулката 2009
Шармерот 2012
Следниве корисници изразија благодарност: prasence

Најново на форумот

• No posts to display.